yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

misio3p    2140
WiesiekTraktorzysta napisał:

jakaś plaga z tą miotłą w tym roku ;), jak zrobiłem objazd to 2 na 3 pola po ludziach jest miotła, zresztą u mnie również i to niezależnie czym pryskałem (lancet, chlorosulfuron...., czy na wiosnę czy na jesień czy w obu terminach ;)...

Jest coś na nią skutecznego poza Axialem?, pytam z ciekawości i na przyszłość bo teraz już nic nie zrobię.

U mnie po chlorotoluronie nie mogłem opanować jednoliściennych, w zeszłym roku dawałem boxer i było czysto, w tym roku dawałem ekspert met i pomimo wymagających warunków moje pola są czyste.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

U mnie 4 czerwca poszła ascra na t2 a t3 dosłownie kilka dni temu bo cały czas padalo i nie bylo warunków do oprysków. Taka łapanka. Co się udało to się skropilo. I na pszenicach jest tragedia. Plonu już nie będzie, parametrów również. Fusarium czy septorioza kłosów. Nie ma mądrego na pogodę. U każdego tak samo. Jaka by ochronę nie stosować nic nie pomogło. Nie ma rolnika w okolicy który by miał normalna zdrowa  pszenicę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

To u mnie  czysto po T3 Tebu i Prochloraz. Widać nawet na zdjęciach. U mnie nawet te mniej chronione pola pszenicy a nie są jakoś tragiczne porażone. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Panowie w tym roku likwiduje 4letnie truskawki 0.5ha i chciałbym posiac poplon a potem pszenicę na zimę, szukam czegoś co ma system palowy, łubin gorzki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Rzodkiew melioracyjna, chyba że planujesz rzepak po pszenicy. Ja bym się pokusił o rzepak po truskawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
54 minuty temu, damin1 napisał:

U mnie 4 czerwca poszła ascra na t2 a t3 dosłownie kilka dni temu bo cały czas padalo i nie bylo warunków do oprysków. Taka łapanka. Co się udało to się skropilo. I na pszenicach jest tragedia. Plonu już nie będzie, parametrów również. Fusarium czy septorioza kłosów. Nie ma mądrego na pogodę. U każdego tak samo. Jaka by ochronę nie stosować nic nie pomogło. Nie ma rolnika w okolicy który by miał normalna zdrowa  pszenicę. 

Ascry ile dawałeś na T2?  Co poszło na T3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

@androproteam Ascry nieco ponad 1litr 1,1 1,2 wyszło. Na t3 to sam tebukonazol 0,9.l To już tylko aby powstrzymać rozprzestrzenianie się grzyba. Nie wchodzę w większe koszty bo to już nie ma sensu. Przy tych opadach i wilgoci to nie wiem czy jakikolwiek środek pomoglby coś więcej. 

Zastanawiające jest to że mam miejsce kontrolne takie i tam na ten moment nie widać żadnego grzyba, nic. Nie doszło tam skracanie, nie doszedł żaden fungicyd. Tak samo na fasoli w takim klinie nie ma możliwości do pryskania 2 metrowego odcinka. Nie było tam żadnej ochrony, z motyczka wyplewilem to tylko. Fasola zdrowa bez żadnych oznak bakteriozy gdzie na reszcie pola duża presja. Człowiek głupieje już. Im więcej pryska tym ma wrażenie że gorzej. Znajomy zrobił raz wirtuozem tylko pszenicę i jego wygląda na zdrowsza od mojej. 🏳️🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
27 minut temu, damin1 napisał:

@androproteam Ascry nieco ponad 1litr 1,1 1,2 wyszło. Na t3 to sam tebukonazol 0,9.l To już tylko aby powstrzymać rozprzestrzenianie się grzyba. Nie wchodzę w większe koszty bo to już nie ma sensu. Przy tych opadach i wilgoci to nie wiem czy jakikolwiek środek pomoglby coś więcej. 

Zastanawiające jest to że mam miejsce kontrolne takie i tam na ten moment nie widać żadnego grzyba, nic. Nie doszło tam skracanie, nie doszedł żaden fungicyd. Tak samo na fasoli w takim klinie nie ma możliwości do pryskania 2 metrowego odcinka. Nie było tam żadnej ochrony, z motyczka wyplewilem to tylko. Fasola zdrowa bez żadnych oznak bakteriozy gdzie na reszcie pola duża presja. Człowiek głupieje już. Im więcej pryska tym ma wrażenie że gorzej. Znajomy zrobił raz wirtuozem tylko pszenicę i jego wygląda na zdrowsza od mojej. 🏳️🤷‍♂️

Strasznie dziwny ten rok jest :( Ascra jest bardzo dobrym środkiem i nie tak mało dałeś. U mnie dwie odmiany Belissa i Formacja, na bellisie  jest duzo wiecej septoriozy niz Formacji

W tym roku nie będzie szału z plonem, zapowiadało się ze będzie fajnie ale na ten moment juz widac ze nie bedzie.

50 minut temu, Mareg napisał:

Pszenica Desamo na dzis 

IMG_20200628_205913.jpg

Jaka ochrona poszła i ile w czystym? wyglada mega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280
20 minut temu, damian12345 napisał:

szybkie pytanko: czy mogę rozlewać opryskiwaczem rsm, jeżeli nie mam kursu chemicznego?

możesz pozwalam Ci ,

a tak na poważnie w uprawnieniach kursu chemizacyjnego  nie ma słowa rozlewaniu  rsm tylko uprawnia do stosowania środków ochrony roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

W czystym 220 kg N, 130 kizerytu 

T1 0.6 propiko prochloraz tebu, 0.3 fenpropidyna, odżywki mikro adob T2 adexar 1.25-1.4l odżywki robak T3 tebukonol 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
8 godzin temu, Mareg napisał:

W czystym 220 kg N, 130 kizerytu 

T1 0.6 propiko prochloraz tebu, 0.3 fenpropidyna, odżywki mikro adob T2 adexar 1.25-1.4l odżywki robak T3 tebukonol 

 

A jaka obsada tej pszenicy? Zdjęcia zerwanych kłosów piekne, po 4 ziarna w pięterku.  Pokaż zdjęcie pszenicy na polu 😉

U mnie zapowiadała się super, jednak dwutygodniowe opady przeszkodziły pszenicy po kukurydzy w zapylaniu ziaren i widoczne są braki w kłosie 😔 zamiast ziarna w plewach woda była 😬 pszenica po rzepaki która kwitła wcześniej 5 dni wcześniej nie ma tego problemu, zdążyła przed opadami. 

11 godzin temu, damin1 napisał:

U mnie 4 czerwca poszła ascra na t2 a t3 dosłownie kilka dni temu bo cały czas padalo i nie bylo warunków do oprysków. Taka łapanka. Co się udało to się skropilo. I na pszenicach jest tragedia. Plonu już nie będzie, parametrów również. Fusarium czy septorioza kłosów. Nie ma mądrego na pogodę. U każdego tak samo. Jaka by ochronę nie stosować nic nie pomogło. Nie ma rolnika w okolicy który by miał normalna zdrowa  pszenicę. 

A u mnie w okolicy są widoczne różnice i to na prawdę spore. Bez T3 fuzarioza bardzo uszkodziła kłosy sąsiadowi , gdzie pszenica piękne się zapowiadała. Obok drugi robił zabieg zaraz po wykłoszeniu to całkiem inna bajka 😏

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Szkoda tylko, że pszenica już wypuszczając kłos z pochwy liściowej jest zapylona. Taki drobny szczegół

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956

 Ten rok pokazał  czy jeszcze pokaże jak człowiek jest bezsilny na warunki atmosferyczne  sucha wiosna z częstymi przymrozkami złe działanie herbicydów  pożniej częste deszcze złe  czy niedostateczne działanie funkicydów o ile udało się uchronić  żdzbło  i liście to kłosy już nie bardzo dużo jeszcze zależy od odmiany i zastosowanych środków w odpowiednim czasie ale tam gdzie mocno padało  nawet przy bardzo dobrej ochronie  na pewno nie ma zbóż  gdzie nie wystąpiła w mniejszym lub większym stopniu fuzarjoza kłosa  i septorjoza plew .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

U mnie na jednym polu pełne podwójne odchwaszczanie nie dało rady przez te wyśmienite warunki atmosferyczne. Podkarpacie zalewa od ponad miesiąca deszcz i T3 w postaci Tebukonazolu w tym roku widać że też w 100% nie dało rady. 

Snapchat-1749343972.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
2 godziny temu, Marcin34 napisał:

U mnie bellissa też najgorzej wyglada

Belissa jest podatna na porażenia kłosa wymaga ochrony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

PROSARO 250 EC

Skład produktu:

- Tebukonazol - 125 g/l,

- Protiokonazol - 125 g/l.

 

TEBU 250EW

Środek grzybobójczy
Substancja aktywna: tebukonazol - 250 g/l

 o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego . NIE POSIADA TYLKO  Protiokonazol - 125 g/l.

Tebu w dawce 0,9 l , na 1 ha zadziało bardzo dobrze na kłos i o wiele taniej i tak samo skutecznie bo ma 250  Tebukonazolu a nie 125 .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj