yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Minkes    72
8 minut temu, damiandg napisał:

Panowie mam problem bo u mnie leje praktycznie od miesiąca co dzień i zachodzę na dwa kawałki na których było czysto a tam przytulii i maku od cholery. Co mam zrobić teraz? Czy nie już się nie da zrobić?

To nie było czysto tylko Ci się wydawało. W przyszłym roku lepiej ogarnij herbicydy...

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Dziś pryskałem groch i zajrzałem na pszenicę a tam pełno małych latających owadów mniejszych sporo od komara, lekko brązowawe, siedzi to przeważnie na kłosie. Co to może być? Pierwszy raz to widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72
1 minutę temu, MarcinC360 napisał:

Dziś pryskałem groch i zajrzałem na pszenicę a tam pełno małych latających owadów mniejszych sporo od komara, lekko brązowawe, siedzi to przeważnie na kłosie. Co to może być? Pierwszy raz to widzę.

Mszyca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Takiej jeszcze nie widziałem, ani w zbożach ani gdzie indziej, a jak była to zielonkawa i była na liściach ewentualnie łodygach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobi    11
7 godzin temu, aro1975 napisał:

pszenicy to nie dotyczy - jest samopylna. Wyrzucenie pylników oznacza, że już tworzy się ziarniak. Jest już po akcie zapylania :) . śmiało możesz pryskać. 

Co do siarczanu potasu to podaj się go na liść flagowy.

Daj mocznik z siarczanem magnezu.

po przekwitnieniu zwalczysz środkiem zawierającym fluroksypyr metylu np. sarokspyr

Stosował ktoś fluroksypyr w fazie nalewania ziarna bez ubytku plonu?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    40

Jest sens dodawać do T3 w pszenicy ozimej jakiegoś regulatora typu trineksapak etylu czy etefonu, żeby troszkę bardziej usztywnić łodygę? Pszenica nie jest wysoka ale po tych ostatnich burzach troszeczkę zaczęła wylegać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

T3 podaje się na początku kwitnienia. Na skracanie za późno. Ostatni moment na skrócenie to ukazanie się całego kłosa - skrócenie dokłosia. Widocznie przespałeś możliwość korekty po bbch37 do bbch39. A skoro masz problem z wyleganiem niskiej pszenicy to być może winne są choroby podstawy źdźbła. W następnym roku od tego zacznij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanPawel    306

Miałem w planach t3 w pszenicy ale od 2 tyg brak warunków pszenica po ostatnich burzach lekko się położyła. Jest sens jechać teraz z t3? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Ja wczoraj zrobiłem T3, ale jaja z tą pszenicą, traktor jak wjechał w koleiny to belkę trzeba było podnieść wyżej jak do rzepaku będzie słomy w opór ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

też w nocy zrobiłem t3. Poszło 200g tebukonazolu i  315 g prochlorazu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
Dnia 11.06.2020 o 08:19, Marl napisał:

Srodek KIER 450 SC bardzo słabo sie miesza. Kupiłem w opakowaniach 5 litrowych i pomimo mieszania na dole bańki zostaje wysoka na 3 cm zawiesina. Trzeba było włożyć węża z wodą aby to rozpuścić. Jesli ktoś zużywa na raz całe 5 l to nic sie nie dzieje, ale mam za mały opryskiwacz.  Ogólnie nie polecam tego środka, nie ma pewności, ze mamy odpowiednie stężenie substancji aktywnych...

Opadanie substancji aktywnej w formulacji zawiesinowej SC występuje w każdym środku, nie tylko w Kier. Przed użyciem każdego środka płynnego zaleca się go mieszać co najmniej kilkukrotnie, w przypadku formulacji SC, SE, OD trzeba mieszać nawet kilka minut (dla opakowania 5-20l), im większy kanister, tym dłużej trzeba to robić. Następnie przed odmierzaniem trzeba odstawić na co najmniej 20-30 min, aby pęcherzyki powietrza wydostały się z cieczy. Najmniej wrażliwe są środki SL, EC (jeśli nie nastąpiła krystalizacja) i ich nie trzeba intensywnie i długo mieszać. Formulacje EW, CS są gdzieś w środku stawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95
20 godzin temu, MarcinC360 napisał:

Dziś pryskałem groch i zajrzałem na pszenicę a tam pełno małych latających owadów mniejszych sporo od komara, lekko brązowawe, siedzi to przeważnie na kłosie. Co to może być? Pierwszy raz to widzę.

To mszyce, jak nalatuja mają skrzydełka, jak żerują to już bez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Chcę zastosować radkowit premium w tym roku na ściernie. W tym układzie lepiej rsm 26s czy 32 + kizeryt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ale, ze co? O magnez Ci chodzi? Wgl tego nie uwzgledniaj w nawozeniu, ph ma podniesc, magnez przy okazji na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72
1 godzinę temu, Mecha napisał:

Chcę zastosować radkowit premium w tym roku na ściernie. W tym układzie lepiej rsm 26s czy 32 + kizeryt?

A co tam po tej scierni ma rosnąć? Ogarnij co Ci taniej wychodzi i ile Ci tego potrzeba. Jedyne co za rsm+s przemawia to temp. krystalizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
jackowski11 napisał:

Chopy, co mozna dac na poprawkę chabra w jarej, zaczyna się kłosić

Tribenuron, fluroksypyr, albo chlopyralid, ale nie wiadomo jak pszenica zareaguje.. Żadna z wym. substancji nie ma rejestracji w tak późnej fazie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
6 godzin temu, Minkes napisał:

A co tam po tej scierni ma rosnąć? Ogarnij co Ci taniej wychodzi i ile Ci tego potrzeba. Jedyne co za rsm+s przemawia to temp. krystalizacji.

Rosnąć ma rzepak ozimy w plonie głównym oraz bobik na poplon do zaorania pod pszenicę ozimą.

Pytam bo chodzi też o ekonomię.

Edytowano przez Mecha
.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanoB    1

Mam takie pytanie czy: Protikonazol-95g+Tebukonazol-100g będzie dobre na T3 w pszenicy czy za słabe i trochę zwiększyć  ilość substancji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Dziś byłem na pszenicy tytanika i w dołku ma 20 pięterek w calyk klosie i policzyłem zapylone zarniaki to wyszło mi 54 sztuki, i po 3 rozkrzewienia z podobna ilością pieterek ale na zgorku niestety susza w kwietniu zrobiła swoje bo w sumie jest ok 12 pjeterek w klosie. Ma potencjał roślina ale jak zawsze musi być woda...

Edytowano przez dzikiWschód
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

liczysz pięterka po jednej i drugiej stronie kłosa czy na długości ma 20 pięterek?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
32 minuty temu, ZELKOW napisał:

liczysz pięterka po jednej i drugiej stronie kłosa czy na długości ma 20 pięterek?

20 pieterek i tylko 54 ziarniaki to trochę dziwne by było 🤨

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj