yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Tomek90    2259
8 minut temu, matek89121 napisał:

sama kazała mi znaleźć tańszego dielera bo finansowo już nie wyrabia😊 

W polsce nie szukaj 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280
9 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

Miałem na myśli jak jest w miarę normalna obsada  a nie jak  jest 3 kłosy na  m  kwadratowym  jak by był jeden i by opalikował jak pomidora i podlewał odżywkami to być 🙄😀może jeszcze by było więcej ziaren w kłosie

w Anglii chyba coś ponad 16 ton uzyskali pszenicy ale nawożenie ponad 2x przerosło dyrektywę azotanową 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
matek89121 napisał:

jakieś niskie aspiracje macie chyba ze na piaskach gospodarzycie

W lubelskiem na piachach podczas suszy wyciągają po 7 - 8 t/ha pszenicy, więc piach nie jest przeszkodą.


Tomek90 napisał:

Ja liczę 100x10 i tak mam dokladniejszą mtz niż większa połowa bo pewnie ogóle nie liczy. Tak dokładna ta MTZ, jak "większa połowa" ? 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Pszenica jara Mandaryna. Mozna jeszcze polecieć regulatorem? Za 2 max 3 dni będą kłosy. Moddus i cerone maja rejestracje do liścia flagowego w jarej. Jak polece teraz Cerone to jej nie zaszkodzi? Na 1kolanko dostało 0.4 trineksapaku ale strasznie goni w górę i boje się ze polegnie.

20200611_190745.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956

  Stosowałem kiedyś w tej fazie etefon  [korekt] na jeden kawałek w dawce 0,6 l na h to gdzie niegdzie  były nawet widoczne ości  pszenica bardzo długo się kłosiła trzymało ją ze 2 tygodnie może lepiej ale nic złego się nie wydarzyło  plon był normalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więcej N, bo na forum dają 200 to muszę być lepszy 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bbb131    31
2 godziny temu, mraukot napisał:

Więcej N, bo na forum dają 200 to muszę być lepszy 😉

Widzisz, w tym roku to pogoda już zupełnie zwariowała. Na wiosnę to było sucho jak pieprz. Potem w maju dolało i dalej leje. Pszenica na początku maja była u nas po kostki i zapowiadało się że urośnie w sam raz , na ok: 80-90 cm. Jak dolało to pszenica oszalała i żaden regulator już jej nie zatrzymał. Dzisiaj u mnie częściowo leży bo ma 110 cm. A jeśli chodzi o azot to tylko 150kg , na 4a.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobi    11

Trafia się przytulia wychodzi ponad pszenicę ozimą. Czym by można ją jeszcze zwalczyć żeby zbożu nie zaszkodziło

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Jedynie Grodyl lub coś z fluroksypyrem. Ponoć bezpieczne, ale w tej fazie to stosujemy na własne ryzyko... jak nie ma wiele tej przytulii to chyba bym nie ryzykował pryskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Fluroksypyr, amidosulfuron. Ja bede jeszcze poprawiał fluroksypyrem.

bbb131 napisał:

Widzisz, w tym roku to pogoda już zupełnie zwariowała. Na wiosnę to było sucho jak pieprz. Potem w maju dolało i dalej leje. Pszenica na początku maja była u nas po kostki i zapowiadało się że urośnie w sam raz , na ok: 80-90 cm. Jak dolało to pszenica oszalała i żaden regulator już jej nie zatrzymał. Dzisiaj u mnie częściowo leży bo ma 110 cm. A jeśli chodzi o azot to tylko 150kg , na 4a.

Wiem, wiem.. mam tak samo, tylko że jeszcze stoi bo nawałnicy nie było. W zeszłym roku dokładnie taka sama sytuacja.. kwiecień - faza idealna na regulację, a tu sucho. Potem cały maj przepadywało regularnie i zboża poszły w górę, żadne moddusy na flagę nie zatrzymały 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalP    60

pryskane od  miotły  2 razy  ... i wyszła ... Puma się coś nie sprawdziła :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Pszenica i pszenżyto w takiej fazie mogę pryskac tebu+prochloraz do tego owadobójczy, Adwiutant i czy mogę dodać 5kg mocznika 2kg siarczanu potasu i 1l odżywki? Mówią żeby uważać na pylenie o nie podawać azotu i odżywek. Mam nadzieję że ktoś mi odpisze dzisiaj muszę jechać na robaka w pszenicy 

 

Screenshot_20200612_133408_com.facebook.orca.jpg

Screenshot_20200612_133423_com.facebook.orca.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tasiorek766    3

podobno nie wolno mocznikiem i siarczanem bo może powodować sklejanie pręcików i w konsekwencji brak zapylenia i mniejszy plon. Ja niestety trafiłem tak jak twoja na fazę kwitnienia ale pryskałem jarą pszenicę pumą i do resztek rozrobiłem mocznik 15kg i 7kg siarczany magnezu. jak wjechałem na pole to już nie mogłem tego wykorzystać na owsy bo puma by popaliła więc zaryzykowałem i opryskałem. zobaczymy co będzie. Ja bym na twoim miejscu nie ryzykował w tej fazie z mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

pszenicy to nie dotyczy - jest samopylna. Wyrzucenie pylników oznacza, że już tworzy się ziarniak. Jest już po akcie zapylania :) . śmiało możesz pryskać. 

Co do siarczanu potasu to podaj się go na liść flagowy.

Daj mocznik z siarczanem magnezu.

1 godzinę temu, Kobi napisał:

Trafia się przytulia wychodzi ponad pszenicę ozimą. Czym by można ją jeszcze zwalczyć żeby zbożu nie zaszkodziło

 

po przekwitnieniu zwalczysz środkiem zawierającym fluroksypyr metylu np. sarokspyr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Ile można dać max mocznika w tej fazie? Bo 5kg myślałem na hektar ale chyba i 10kg nie zaszkodzi? Pryskam 250l/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
6 godzin temu, Jacek123 napisał:

Będą ciekawe żniwa 😠 dzisiaj ma być jeszcze gorsza burza

IMG_20200612_083511.jpg

IMG_20200612_083604.jpg

Takie zielone rośliny jeszcze się podniosą? U mnie na Lubelszczyźnie po ostatnich dwóch burzach też jest mocno pochylona. Na szczęście narazie tylko zakładki małe po rozsiewaczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

weźcie się uspokójcie z tymi mocznikami i siarczanami w tym momencie , jak już musicie to jedzcie z grzybówka i od robaka dajcie tym pszenicom spokojnie sie wykłosić i wyrzucić pylniki 

swoja droga mieliście do tej pory czas na dokarmianie dolistne i nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3131
20 godzin temu, Kobi napisał:

Trafia się przytulia wychodzi ponad pszenicę ozimą. Czym by można ją jeszcze zwalczyć żeby zbożu nie zaszkodziło

 

 

20 godzin temu, Kamilmkm napisał:

Jedynie Grodyl lub coś z fluroksypyrem. Ponoć bezpieczne, ale w tej fazie to stosujemy na własne ryzyko... jak nie ma wiele tej przytulii to chyba bym nie ryzykował pryskać.

kilka a może już naście lat temu pojechalem grodylem ale gdy juz przekwitła pszenica a przytulia zaczynała kwitnąć i niby pszenica wyszła normalna a przytulia nie wykształciła nasion i nawet nie pamiętam czy uschła do żniw całkowicie czy nie ale czystość plonu się uratowała.
no ale wtedy to tej przytuli było tyle że wszystko było mi jedno czy uszkodzę pszenicę czy nie.
Śmiałbym przypuszczenie że amidosulfuron bezpieczniejszy dla pszenicy od fluroksypyru bo sąsiad po fluroksypyrze na kłos dawanym w podobnych okolicznościach i terminach jak by delikatnie przyparzył liść flagowy i zebrał też przyzwoity plon ale nieco szczuplejszego ziarna no ale On miał porównanie bo tylko część pola a ja musiałem całą działkę i nie było do czego porównać czy późny grodyl miał jakikolwiek wpływ na plon. W upały fluroksypyr agresywniej działa niż np poniżej +20 a grodyl nie wiem.

jedno nie ulega wątpliwości to na starą przytulię amidosulfuron zdecydowanie skuteczniejszy nawet w niższych niż maksymalna dawkach i ja chyba 30g/ha dałem a może nawet i nieco mniej ale więcej nieco niż 20g (oczywiście grodyl 75WG bo nie wiem jakie teraz "grodyle" robią)

jest jednak jeden aspekt który przemawia za fluroksypyrem to gdy w pzenicy jest skrzyp a po pszenicy planowane jakieś rośliny tzw "pod motykę" dwuliścienne jak buraki czy warzywa bo za jednym zamachem.... o jeszcze jedno pytanie do którego pasuje ten post

11 godzin temu, damiandg napisał:

Panowie mam problem bo u mnie leje praktycznie od miesiąca co dzień i zachodzę na dwa kawałki na których było czysto a tam przytulii i maku od cholery. Co mam zrobić teraz? Czy nie już się nie da zrobić?


 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a co przeszkadza do grzybówki i insektycydu dołożyć mocznik z siarczanem?

jak ktoś chce niech pryska - teoretycznie powinny poprawić się parametry ziarna. 

też będę pryskał w nocy - kto mi zabroni jak mam ochotę i pieniądze :)

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Również dodaje mocznik na podniesienie białka, wcześniej coś saletry rzuciłem więc coś musi podziałac :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Panowie mam problem bo u mnie leje praktycznie od miesiąca co dzień i zachodzę na dwa kawałki na których było czysto a tam przytulii i maku od cholery. Co mam zrobić teraz? Czy nie już się nie da zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj