yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

matek89121    2280

ja gdzieś czytałem że przed kłoszeniem nie jest wskazane stosowanie żadnych zabiegów i dopiero po  można  pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956
10 minut temu, Romanzio napisał:

Jakie dawki azoksystrobiny i tebu na t2/t3? 

Ja będę dawał   0,6 azoksy  i 0.8 tebu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
16 minut temu, matek89121 napisał:

ja gdzieś czytałem że przed kłoszeniem nie jest wskazane stosowanie żadnych zabiegów i dopiero po  można  pryskać

To źle zapamiętałeś, albo źle  napisali, bo w czasie kwitnienia nie powinno sie pryskać i to odżywkami. Przed kłoszeniem i w czasie jak najbardziej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

To to jest tak samo że pszenżyta nie wolno niczym pryskac w czasie kwitnienia. A sam wykonywałem T3 jak pszenżyto wyrzucało pylniki i żadnych skutków ubocznych. To pszenicy tym bardziej nic się nie stanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
Przed chwilą, SawekBraczyk napisał:

To to jest tak samo że pszenżyta nie wolno niczym pryskac w czasie kwitnienia. A sam wykonywałem T3 jak pszenżyto wyrzucało pylniki i żadnych skutków ubocznych. To pszenicy tym bardziej nic się nie stanie. 

Jak są pylniki to już przekwitło a nie kwitnie .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

W przeciętne lata terminem wykonania zabiegu T3 „na kłos” to pełnia kłoszenia a dokładniej kwitnienia. Za idealny termin uważa się fazy: od początku kwitnienia BBCH 61 (widoczne pierwsze pylniki) do pełni kwitnienia BBCH 65 (wykształcone 50 proc. pylników).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

U mnie pszenica w ok 30 proc kłos wyszedł zaryzykowałem i dałem od grzyba 0.8 prochlorazu, 0.6 tebu i 0.45 stlubiluryny oraz po 4.5 l basfoliaru 36 zobaczymy czy za późno wykonałem zabieg czy za wcześnie. 3 dni od zabiegu niby żadnych jak dotąd niepokojących sygnałów brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
XTRO napisał:

Jeśli bym się zdecydował na t3 ale jeszcze się nie decyduje to co byłoby lepsze? Tebu + topsin ( 0,8 +0,7) czy tebu + yamato (0,5+ 1l). Na t1  poszedł revyflex  na t2 adexar 

Sam tebu 250 0,6 litra pozamiata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
Napisano (edytowany)

Jesli tiofanat to precyzyjny zabieg co do terminu, a samo tebu to obraz nędzy.... trochę już wydał na ochronę, to nie będzie żałował paru dych na dokładkę czegoś co zwalcza inne szczepy fuzarioz... na najlepsze dają najmocniejsze triazole na T3   głownie protio+ tebu  po 125 +epoksy 40 +metkonazol 30.  Ale tu jest polsza  i wydaje mi  się że wystarczy  protio + tebu, tebu+ metkonazol na T3, oczywiste minimum jeśli jest taka fantazja  co do kasy, bo większość nie docenia zabiegu T3. Tiofanat powinno się zastosować na początku kwitnienia. Nie tylko triazole na T3, strobi, imidazole można dorzucić,  prochloraz też zwalcza tylko czy ma rejestracje do kwitnienia ?

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Acodin    13

W takim razie kiedy najlepiej dać tiofanat na T3? 

A prochloraz wykazuje jakieś działanie na fuzariozy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

Kiedyś był ciekawy artykuł na farmerze to miał mieć najlepsze działanie i zachęcali żeby go dodawać, zobaczymy jak w tym roku się spisze, rok roku nie równy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica jara Frajda.  Jest na polu gdzie 60 lat temu robiono cegły bo tak ciężka glina. Od 20 lat łąka tam była, zlikwidowałem i zasiałem. 

20200530_120803.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
12 godzin temu, Acodin napisał:

W takim razie kiedy najlepiej dać tiofanat na T3? 

A prochloraz wykazuje jakieś działanie na fuzariozy? 

Co do prochlorazu, zdania są podzielone. W niektórych testach wykazuje działanie na fuzariozy w innych nie. Ale że na fuzariozie świat się nie kończy to dodam że na pewno oddziałuje na septorioze plew.

Zarówno prochloraz + tebu jak i tiofanat + tebu są ok na w miarę budżetowe T3. Co do terminu, pierwsze 2-3 dni kwitnienia to chyba najlepszy termin. A termin odgrywa tu kluczową role


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Skład jak najbardziej ok, tylko ta cena. Jak na typowe T2 trochę drogo. Nawet gdyby zejść do 1 l to i tak będzie 200 zł/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Myślałem o litrze i skończyc na tym. Ewentualne t3 tylko po obserwacji jakby jakaś duża presja przyszła. Mam trochę taniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
4 godziny temu, losktos napisał:

Co do prochlorazu, zdania są podzielone. W niektórych testach wykazuje działanie na fuzariozy w innych nie. Ale że na fuzariozie świat się nie kończy to dodam że na pewno oddziałuje na septorioze plew.

Zarówno prochloraz + tebu jak i tiofanat + tebu są ok na w miarę budżetowe T3. Co do terminu, pierwsze 2-3 dni kwitnienia to chyba najlepszy termin. A termin odgrywa tu kluczową role

sam połączyłem prochloraz z tebu na t2/t3 (gdzienegdzie kłosy już wychodziły) i byłem ciekawy czy to coś daje (bo sam prochloraz to polecany jest ale zdaje się na t1) ;), co do tiofanta- poszedł na t0 na jesień już drugi raz i moim zdaniem pszeniczka jest zdecydowanie lepsza i ma większy wigor na wiosnę, zupełnie lepsza jak nic nie dawałem...

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520
Przed chwilą, losktos napisał:

 

Zarówno prochloraz + tebu jak i tiofanat + tebu są ok na w miarę budżetowe T3. Co do terminu, pierwsze 2-3 dni kwitnienia to chyba najlepszy termin. A termin odgrywa tu kluczową role

Nawet jak jest sucho ,ja wolał bym poczekać służej i po deszczu T-3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023
3 godziny temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

sam połączyłem prochloraz z tebu na t2/t3 (gdzienegdzie kłosy już wychodziły) i byłem ciekawy czy to coś daje (bo sam prochloraz to polecany jest ale zdaje się na t1) ;), co do tiofanta- poszedł na t0 na jesień już drugi raz i moim zdaniem pszeniczka jest zdecydowanie lepsza i ma większy wigor na wiosnę, zupełnie lepsza jak nic nie dawałem...

Nie mów że robisz na jesieni t0 bo zaraz będą po tobie jeździć jak po mnie gdy to napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to za chwast i czym go zwalczyć w pszenicy jarej ? Podobne jest to do rdestów tylko że to jest jakiś wieloletni badyl bo w ziemi strasznie rozrośnięte korzenie ma, niektóre grubości palca..

IMG_20200528_123205.jpg

IMG_20200528_123157.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj