yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

karban    33
1 minutę temu, PanPawel napisał:

Też mam taką chujnie na polu na jednym kawałku. Późno siana wczesny strzał z Rsm tak jak Ty na do krzewienia a pszenica stoi w miejscu.. Kisi się nie rośnie wogole. 180n w czystym a nawet nie skracane bo strac

Dzięki za szczerość Panowie. Nie wiem może jestem starej daty, nie mam gleb lepszych niż 3b, ale saletra i to w płynie w lutym to proszenie się o problemy, tym bardziej w przymrozkowym rejonie. Zimy się skróciły kosztem jesieni, ale też przesunęły nieco kosztem wiosny i marzec albo jak w tym roku kwiecień może przymrozić. Może też być lato oczywiście. Cóż ryzyk fizyk. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110
12 minut temu, wiesiek63zmc napisał:

Ajak ty upchał 300 kg na m2

:D

Postawił big-baga na polu.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Agrest od kiedy śmietka zjada pszenice,nie pomyliłeś z rolnicami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_Mechanic    3

Wyszło mi sporo tego w pszenicy. Wygląda na perz. pszenica w fazie początek kłoszenia. Można to jeszcze czymś opryskać? Jeśli tak to czym?

IMG_20200524_114140_resized_20200524_120553328.jpg

IMG_20200524_113048_resized_20200524_114653615_1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596
Napisano (edytowany)

Poczytaj o śmietka kiełkówka i śmietka ozimówka.

https://polifoska.pl/porady/301-smietka-kielkowka-atakuje-oziminy

U mnie pole po wyrwanym 2 lata wcześniej sadzie, masa gałęzi sciętych oraz mnóstwo słomy z poprzedniego zbioru. Czyli dużo gnijącej materii która wabi muchówki.

Objawy jak na zdjęciu w artykule.

Ale nie tylko na tym polu i u mnie. Tego dziadostwo jest coraz więcej i gołym okiem z daleka widać jej obecność podczas wschodów.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, wiesiek63zmc napisał:

Ajak ty upchał 300 kg na m2

:D

300 kg na m kw. pofermentu z oczyszczalni napewno zrobi robotę, rekord na pewno będzie... 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883
50 minut temu, karban napisał:

Dzięki za szczerość Panowie. Nie wiem może jestem starej daty, nie mam gleb lepszych niż 3b, ale saletra i to w płynie w lutym to proszenie się o problemy, tym bardziej w przymrozkowym rejonie. Zimy się skróciły kosztem jesieni, ale też przesunęły nieco kosztem wiosny i marzec albo jak w tym roku kwiecień może przymrozić. Może też być lato oczywiście. Cóż ryzyk fizyk. 

Jak będzie w lutym ciepło to czy Ty podasz te nawóz czy nie, to roślina i tak się rozbudzi i zacznie się bogacić w soki, zaryzykowałbym stwierdzenie że te dobrze odżywione lepiej przetrwają załamania pogody, w tym suszę, niż te głodzone przez rolników którzy ciągle mają "jeszcze czas" i zamiast patrzeć na pole patrzą w kalendarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek_86    0

Witam.Można jeszcze opryskać na grzyba ? Czy jest już za późno ? Chodzi mi o Soligor 425 EC . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956
31 minut temu, _Mechanic napisał:

a czym tego wyczyńca załatwić w takiej fazie?

 

Jak miotła to axsial   1 litr w tej fazie jak wyczyniec to przynajmniej 1.2 litra pryskać można śmiało ale czy koszt nie przekroczy  zysku. ps. obstawiam na miotłę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537
Napisano (edytowany)

mam koło domu 1,1ha owsa jadę jutro na próbę z fungicydem- 1l fandango bo zostało mi z tamtego roku. Jestem ciekawy jak to będzie w owsie

dzisiaj spadło 11,5mm i pszeniczka znowu pociągnie wody

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
34 minuty temu, adam19750609 napisał:

Axial chyba tylko w tej fazie

nic go już nie ruszy, zaraz wiecha, w sumie już powinna być. Spowolni a i tak się rozsieje. Wyczyńca trzeba było w fazie krzewienia, strzelania w źdźbło., to trudny przeciwnik i walkę z nim warto wcześniej zaplanować. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

u mnie Arkadia już się wykłosiła :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
Napisano (edytowany)
13 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

Jak miotła to axsial   1 litr w tej fazie jak wyczyniec to przynajmniej 1.2 litra pryskać można śmiało ale czy koszt nie przekroczy  zysku. ps. obstawiam na miotłę.

Wyczyniec ma już wiechy, widziałem u niektórych, miotła jeszcze nie ma, więc myślę  że to może być miotła bo kłosi się później niż wyczyniec, o ile można to nazwać kłoszeniem, bardziej wyrzucaniem wiechy. . 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
3 minuty temu, XTRO napisał:

u mnie Arkadia już się wykłosiła :D 

Pszenica Arkadia  odmiana wczesna odmiany  średnio wczesne w tym roku mogą dać najlepszy plon co do odmian późnych to już loteria czy wystarczy wody na nalewanie ziarna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
23 minuty temu, Jarek_86 napisał:

Witam.Można jeszcze opryskać na grzyba ? Czy jest już za późno ? Chodzi mi o Soligor 425 EC . Pozdrawiam

Można


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

wracając do

lukasz222 napisał:

50 minut temu, karban napisał:

Dzięki za szczerość Panowie. Nie wiem może jestem starej daty, nie mam gleb lepszych niż 3b, ale saletra i to w płynie w lutym to proszenie się o problemy, tym bardziej w przymrozkowym rejonie. Zimy się skróciły kosztem jesieni, ale też przesunęły nieco kosztem wiosny i marzec albo jak w tym roku kwiecień może przymrozić. Może też być lato oczywiście. Cóż ryzyk fizyk. 

Jak będzie w lutym ciepło to czy Ty podasz te nawóz czy nie, to roślina i tak się rozbudzi i zacznie się bogacić w soki, zaryzykowałbym stwierdzenie że te dobrze odżywione lepiej przetrwają załamania pogody, w tym suszę, niż te głodzone przez rolników którzy ciągle mają "jeszcze czas" i zamiast patrzeć na pole patrzą w kalendarz.

Do zeszłego roku standardowo siew i do wiosny spokój potem 2x Saletra 2x Grzybowka solo bez odżywek i insektycydow 1x mocznik dolistnie i zniwa. Od zeszłej jesieni dodatkowo zrobiłem zabieg fungicydowy w październiku do tego dr Green zboża 1kg i cyperkill, powiem wam że wiosna widziałem różnicę między moimi polami a sąsiadów, wszyscy narzekali na duża presję chorób a u mnie sporadycznie + odżywka też swoje zrobila. W tym roku do każdego zabiegu dodaje odżywki i dodatkowo 2x mocznik i siarczan magnezu dzięki czemu nawet w kwietniu jak było sucho moje pszenicę prawie nie odczuły braku wody, jeśli ta strategia się opłaci w żniwa to standardem u mnie będzie ochrona już na jesień

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Co polecicie mocno budżetowego na T2? Pszenica powiedzmy na 5, max 6 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
Uziu92 napisał:

na taki plon to bez chemii

zależy gdzie i na jakich glebach, mam ekologicznego sąsiada który ma działkę za miedzą i ogranicza się do Oborniku co 2 lata, trochę saletry i chwasty wiosna to z podobnego arealu zbieram średnio 2 przyczepy on jedna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak na utrzymanej 3 klasie to 6 ton powinno być tylko przy T1 a jak dobre warunki opadowe to i bez fungi. Ja bez fungi na 3a miałem średnio 4,5-5 ton przy 100N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj