yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Napisano (edytowany)
11 minut temu, 90210grzesiu napisał:

żadna poważna mieszalnia nie kupuje pszenicy powyżej 13 białka bo tak wysokie nie ma pokrycia w aminokwasach i ni uja nie idzie tego zbilansować. kończy się to sraczką i smrodem.

idzie zbilansować, z tym że każda mieszalnia jedzie na swoich wypracowanych wzorcach, jedna będzie skupować takie 13%+/- 0,2% a inna sam odpad 12% i niżej- nie jest ekonomicznie uzasadnione zmieniać wypracowanych już wzorców tak często jak często kupują komponenty, dlatego też kupują tylko określone, które im pasują. Skąd niechęć mieszalni pasz do łubinów lub grochów pomimo ich zdatności do pasz na poziomie nie mniejszym niż soja czy słonecznik? Aż dziw bierze że ja niewykształcony w paszoznawstwie potrafię to zbilansować używając trzech dodatkowych aminokwasów, a taka paszarnia idzie na łatwiznę. Po paszy sporządzanej u mnie jakoś drób jest zdrowy i jest mało upadków, a i w normie ze wszystkimi innymi parametrami. Po ich mieszance komponowanej przez specjalistów niby jest masakra. Dziwne? Czy typowe? Każda mieszalnia będzie dążyła do jak najbardziej ekonomicznych i słusznych dla niej samej wyborów. Będzie tworzyć tanio, sprzedawać rzecz jasna 30-50% drożej ale niezbyt dobrze. 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Czy 13 to mało? Raczej już sporo. I na pewno lepiej niż poniżej 10 jak średnia paszówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
Napisano (edytowany)
8 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

idzie zbilansować, z tym że każda mieszalnia jedzie na swoich wypracowanych wzorcach, jedna będzie skupować takie 13%+/- 0,2% a inna sam odpad 12% i niżej- nie jest ekonomicznie uzasadnione zmieniać wypracowanych już wzorców tak często jak często kupują komponenty, dlatego też kupują tylko określone, które im pasują. Skąd niechęć mieszalni pasz do łubinów lub grochów pomimo ich zdatności do pasz na poziomie nie mniejszym niż soja czy słonecznik? Aż dziw bierze że ja niewykształcony w paszoznawstwie potrafię to zbilansować używając trzech dodatkowych aminokwasów, a taka paszarnia idzie na łatwiznę. Po paszy sporządzanej u mnie jakoś drób jest zdrowy i jest mało upadków, a i w normie ze wszystkimi innymi parametrami. Po ich mieszance komponowanej przez specjalistów niby jest masakra. Dziwne? Czy typowe? Każda mieszalnia będzie dążyła do jak najbardziej ekonomicznych i słusznych dla niej samej wyborów. Będzie tworzyć tanio ale niezbyt dobrze.

Może w drobiu idzie to ogarnąć, ale w trzodzie jak dasz prosiakom paszę z samej pszenicy 16 białka to nie idzie zbadać jakich aminokwasów brakuje i się ze rają. Natomiast jak weźmiesz 12% pszenice i dołożysz do tych 16% w paszy pśs to będzie git. Niby białko to samo a efekt skrajnie inny. ps Trzoda może jeść samą pszenicę, a pasza 16 białka nie jest za mocna. Ps 2 Nigdy nie miałem białka w pszenicy mniej niż 12 a i 16 się trafiało i były problemy.

Edytowano przez 90210grzesiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

 

6 minut temu, 90210grzesiu napisał:

Może w drobiu idzie to ogarnąć, ale w trzodzie jak dasz prosiakom paszę z samej pszenicy 16 białka to nie idzie zbadać jakich aminokwasów brakuje i się ze rają. Natomiast jak weźmiesz 12% pszenice i dołożysz do tych 16% w paszy pśs to będzie git. Niby białko to samo a efekt skrajnie inny. ps Trzoda może jeść samą pszenicę, a pasza 16 białka nie jest za mocna.

może i tak, nie znam się na trzodzie... z tym że idzie zbadać wszystko, pojedyncze aminokwasy w każdym komponencie też i nie trzeba posiłkować się wysokością białka

zresztą są aminokwasy do kupienia i te się uzupełnia jeżeli brakuje teraz, 15 lat temu jak nie było możliwości to się liczyło białko... przynajmniej dla drobiu

teraz tak samo ważny jest jego poziom jak i ilość włókna, tłuszczu, poziomy aminokwasów, wszystko można uzupełnić czym innym... kiedyś np. soja nie miała zamiennika, teraz można ją wyeliminować łubinem i słonecznikiem (są minusy i jakieś niedogodności, ale można to robić z dobrym skutkiem)

Zresztą w UE dyskutują czy nie dopuścić mączek kostnych z powrotem do użytku- lobby paszowe widać za drogo płaci za komponenty i chce czegoś taniego jak widać.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Żywieniowcy z róznych firm mówili mi, że właśnie nie wiadomo którego aminokwasu brakuje w takiej mocnej pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
11 minut temu, 90210grzesiu napisał:

Żywieniowcy z róznych firm mówili mi, że właśnie nie wiadomo którego aminokwasu brakuje w takiej mocnej pszenicy.

hehe, żywieniowcy..... to trzeba było odpowiedzieć, że przecież mają maszyny do badania poziomu tych aminokwasów w każdym użytym komponencie, a potem jeszcze w gotowej paszy..., a co do rożnych zwierząt to są odpowiednie wypracowane normy co do konieczności zaspokojenia potrzeb tych zwierząt... kura nie rożni się w tym względzie od świni, krowy, królika czy złotej rybki 😜 I to nie jest tak że któregoś brakuje, są wszystkie jakie muszą być z tym że jednego może być mniej niż innego w stosunku do ich wzorca i głupieją. Zresztą tutaj nie tylko aminokwasy mogą być przyczyną, równie dobrze poziom tłuszczu czy włókna (a zdaje się że więcej włókna ma pszenica paszowa, niewielka różnica ale jednak, zresztą zależy od partii bo każda może diametralnie się różnic).

 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Ile dajecie kg siarczanu magnezu w czasie kłoszenia na 100l wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    953
Napisano (edytowany)
28 minut temu, Mecha napisał:

Ile dajecie kg siarczanu magnezu w czasie kłoszenia na 100l wody?

5 kg siarczan   5 kg mocznika . Tuż przed kłoszeniem

 

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28
3 godziny temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

hehe, żywieniowcy..... to trzeba było odpowiedzieć, że przecież mają maszyny do badania poziomu tych aminokwasów w każdym użytym komponencie, a potem jeszcze w gotowej paszy..., a co do rożnych zwierząt to są odpowiednie wypracowane normy co do konieczności zaspokojenia potrzeb tych zwierząt... kura nie rożni się w tym względzie od świni, krowy, królika czy złotej rybki 😜 I to nie jest tak że któregoś brakuje, są wszystkie jakie muszą być z tym że jednego może być mniej niż innego w stosunku do ich wzorca i głupieją. Zresztą tutaj nie tylko aminokwasy mogą być przyczyną, równie dobrze poziom tłuszczu czy włókna (a zdaje się że więcej włókna ma pszenica paszowa, niewielka różnica ale jednak, zresztą zależy od partii bo każda może diametralnie się różnic).

 

Można "ręcznie" aminokwasy dodawać, ale to koszt już większy wychodzi niz zwykłe zboże + jakas soja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kędzior89    12

ravoj napisał: 2 godziny temu, Kędzior89 napisał: Panowie mam takie pytanie chciałbym opryskac kukurydzę dolistnie fosforem i potasem. Jakie produkty polecacie? Intermag agrochem Adobe czy może coś innego. Proszę - FerdyGold 0.40.40 -  najlepiej i najtaniej - tyle powinny kosztować nawozy dolistne. E tam, w sumie znalazłem nawet trochę tańsze.  dorzucasz mocznik jako adiuwant, trochę siarczanu i podziwiasz. Mocny zabieg za 15zł/ha  ravoj jaka dawkę stosować na 100l wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

kuku to nie pszenica zapraszam do innego wątku


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1286

Jak już daje P+K to tak, żeby czystego składnika było przynajmniej po 1 - 1,5 kg/ha. Z tego i tak pszenica pobierze pół kilo może mniej, dlatego oprysk wieczorem przed rosa żeby nie wyschły 

13 godzin temu, dzikiWschód napisał:

chyba mieszkamy w tym samym regionie, ja okolice Białej Podlaskiej, czym będziesz pryskal? Ja mam tebukonazol i azoksystrobina, planuję dac 200g pierwszego i 150g drugiego, co myślisz mam zapas obu środków to mogę zmienić. na t1 poszło capalo 1.8

Solatenol + 100g azoksystrobiny + perytroid. 

Lekkie dokarmianie mikro/makro i na tym koniec. Chyba, że tragedia jakaś będzie ale z grzybem powinien być spokój. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badek15    6

Panowie robiłem wczoraj późne t2 w pszenicy 

Wyjechałem też w pszenżyto, częściowo wykluczone A częściowo pękała pochwa lisciowa 

Czy coś może się stać w pszenżycie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kodzi    15

Dokarmianie dolistne i skracanie w pszenicy można w ciągu dnia opryskać? Czy teraz tylko po oblocie pszczół🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badek15    6

Panowie robiłem wczoraj późne t2 w pszenicy 

Wjechałem też w pszenżyto, częściowo wykłoszone A częściowo pękała pochwa lisciowa 

Czy coś może się stać w pszenżycie?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Przed samym wykłoszeniem można dać jeszcze medaxa max 0,3ha razem z fungi?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2020 o 23:59, Mareg napisał:

Dodajcie do t2 mikro? Kiedyś gdzieś czytałem ze Cu w tej fazie wywołuje fitotoksycznosc. Zawsze dodawałem Cu, Zn, Mn, Mo z adobu ale jak by miało zaszkodzić to może lepiej zostawić na następną wiosnę do t1 😃

ja z Adobu przy T2 dawałem w tym roku i ubiegłym Zn,Fe i Bor   

Cu,Mn i Mo dawałem w fazie krzewienia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
46 minut temu, kodzi napisał:

Dokarmianie dolistne i skracanie w pszenicy można w ciągu dnia opryskać? Czy teraz tylko po oblocie pszczół🤔

Można w ciągu dnia

18 minut temu, Andpol napisał:

Przed samym wykłoszeniem można dać jeszcze medaxa max 0,3ha razem z fungi?

W etykiecie jest do pojawienia się pierwszych ości . Ale jak to wpraktyce wygląda to nie wiem .

  • Haha 1

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

Rano był przymrozek -1 mogę lecieć późnym wieczorem z etefonem na pszenicę?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354
Badek15 napisał:

Panowie robiłem wczoraj późne t2 w pszenicy 

Wjechałem też w pszenżyto, częściowo wykłoszone A częściowo pękała pochwa lisciowa 

Czy coś może się stać w pszenżycie?

nie


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badek15    6
18 minut temu, robi57362 napisał:

nie

Dzięki 

Dodam że przy tym pękajacym było lekko widac klos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

można w fazie początku kloszenia zwalczyć jeszcze czymś miotle w pszenicy? mam sporo presję w nowej dzierżawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72
1 minutę temu, jarekvip99 napisał:

można w fazie początku kloszenia zwalczyć jeszcze czymś miotle w pszenicy? mam sporo presję w nowej dzierżawie

Axial 50 EC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

stosując fungicydy z grypy fenyloacetamidów jak długo się wchłania żeby zadziałał w 100% Jeśli zrobię go teraz w optymalnych warunkach i do wieczora utrzyma się tem. +10 wystarczy? bo ma być chłodna noc ok 4 i waham się przed zabiegiem bo to już 2 na mączniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Panowie czy od sucha może się tak dziac że pszenica ciemna czarna ładna a liście robią się takie cieniutkie rureczki taki igiełki .po sąsiedzku są pszenicę liście mają takie ładne szerokie a u mnie robią się takie igiełki mogę ją jeszcze jakoś podratować???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj