yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

nobeq    6

Ja dałem ccc + moddus + revyflex + tytanit + optysil + dr green. Wypryskalo się wszystko, ale na koniec zajrzelem do opryskiwacza no i kisiel koloru greena został.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
1993michal napisał:

Gdzie to kolego dokładnie popadało ja z LZA i jakieś chmurki wychodzą od strony Lublina

okolice Bialej Podlaskiej


Axd529 napisał:

Jakbym dał w sobotę N2 salere i by nie popadało w Poniedziałek to przypale zboża?

Jeśli nie popada to wszystko pójdzie w górę ale roślinom nic nie zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
12 minut temu, nobeq napisał:

Ja dałem ccc + moddus + revyflex + tytanit + optysil + dr green. Wypryskalo się wszystko, ale na koniec zajrzelem do opryskiwacza no i kisiel koloru greena został.

Jak dałeś w tej kolejności to nic dziwnego


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Tu kiedyś kolega o nicku Kamil mówił o swojej strategii nawożenia pszenicy i dawał w drugiej dawce 300 kg saletry. Jak jesteś to prosze przypomnij swoje dawki jeszxze raz. Czy ktoś z was stosuje takie wysokie 2 dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nobeq    6
ravoj napisał:

12 minut temu, nobeq napisał:

Ja dałem ccc + moddus + revyflex + tytanit + optysil + dr green. Wypryskalo się wszystko, ale na koniec zajrzelem do opryskiwacza no i kisiel koloru greena został.

Jak dałeś w tej kolejności to nic dziwnego

Kolejność była jak należy. Dr green + ccc+moddus + revyflex + tytanit + optysil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
4 minuty temu, masa24 napisał:

Tu kiedyś kolega o nicku Kamil mówił o swojej strategii nawożenia pszenicy i dawał w drugiej dawce 300 kg saletry. Jak jesteś to prosze przypomnij swoje dawki jeszxze raz. Czy ktoś z was stosuje takie wysokie 2 dawki?

Tak w tamtym roku na N1 poszło 255kg saletry 34, na N2 315kg, na N3 150kg. W tym roku na N1 250kg na N2 270kg ale to przez złe ustawienie rozsiewacza bo planowane było 300kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Też stosuje druga dawkę "konkretną", w tym roku poszło ok 270kg/ha saletry Pulan. Tak mnie uczono, że druga dawka jest odpowiedzialna w głównej mierze za plon, najlepiej pod koniec krzewienia-faza pierwszego kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I ja również w przypadku odpowiednio rozkrzewionych pszenic podawałem ok 50-60kgN, a druga dawka 90-100kgN. I na tym koniec. Mocznika dolistnie oraz NPK z jesieni nie licze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
13 minut temu, nobeq napisał:

Kolejność była jak należy. Dr green + ccc+moddus + revyflex + tytanit + optysil

Właśnie nie,  powinno iść: dr klej(albo wcale), modus ,reyflex, ccc, tytanit +optysil,  nigdy nie miałem takich problemów żeby coś kleiło, myślę ze robicie błąd bo zaczynacie wlewać jak macie mało cieczy w zbiorniku  a później zbyt szybko wprowadzacie duże ilości rożnych substancji naraz, dzisiaj 7 substancji i zero glutów

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347
11 minut temu, kamilc017 napisał:

Tak w tamtym roku na N1 poszło 255kg saletry 34, na N2 315kg, na N3 150kg. W tym roku na N1 250kg na N2 270kg ale to przez złe ustawienie rozsiewacza bo planowane było 300kg. 

Jaka 3 dawke planujesz?? Przypomnij plony i klasę ziemi. PH znasz?

tez w tym roku dałem koło 300 na druga dawke. To ciekawe bo przeważnie nikt nie daje więcej niż 250 kg saletry czyli 85 n w drugiej. Gdzieś czytałem ze ponad 85 n roślina nie wykorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
Przed chwilą, masa24 napisał:

Jaka 3 dawke planujesz?? Przypomnij plony i klasę ziemi. PH znasz?

tez w tym roku dałem koło 300 na druga dawke. To ciekawe bo przeważnie nikt nie daje więcej niż 250 kg saletry czyli 85 n w drugiej. Gdzieś czytałem ze ponad 85 n roślina nie wykorzysta

pytanie ile przeznaczyłeś -założyłeś na straty przy niekorzystnej pogodzie, zwykle z tego co się wysieje max 70-75 % jest spożytkowane przez roślinę reszta to rozprószka...bo jak jest wilgoć to strat jest niewiele i wtedy rośliny bardo często są wylęgnięte i wtedy należało ograniczyć dawkę azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Najlepszy byłby RSM na drugą dawkę, 3 formy azotu działające w różnym czasie, odpowiednia ilość deszczu (którego brakuje 😟) i pszenica spokojnie wykorzysta taką ilość azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Rok 2018 plon 10.5t/ha, rok 2019 plon od 8 do 8.9t/ha pH od 6.9 do 7.2, klasa 3a przeważnie trafia się i 2klasa, zasobności potas niski, fosfor średni magnez niski do b.niski. 3 dawkę planuje tez około 50kg N jak będzie woda oczywiście. Jak nie będzie to koniec a azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Stosował ktoś Meda Max w dawce 0,3-04 kg ,jaki efekt . Nigdy nie schodziłem w pierwszej dawce poniżej 0,5 kg /ha , ale przez tą suszę ,brak opadów muszę chyba zmniejszyć dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347
2 minuty temu, kamilc017 napisał:

Rok 2018 plon 10.5t/ha, rok 2019 plon od 8 do 8.9t/ha pH od 6.9 do 7.2, klasa 3a przeważnie trafia się i 2klasa, zasobności potas niski, fosfor średni magnez niski do b.niski. 3 dawkę planuje tez około 50kg N jak będzie woda oczywiście. Jak nie będzie to koniec a azotem.

Masz jakieś porównanie przy mniejszych ilościach azotu? Jak przekładało się to na plon np przy nawożeniu 2 x 250

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
28 minut temu, kamilc017 napisał:

Rok 2018 plon 10.5t/ha, rok 2019 plon od 8 do 8.9t/ha pH od 6.9 do 7.2, klasa 3a przeważnie trafia się i 2klasa, zasobności potas niski, fosfor średni magnez niski do b.niski. 3 dawkę planuje tez około 50kg N jak będzie woda oczywiście. Jak nie będzie to koniec a azotem.

Jakie regulatory stosujesz przy takich dawkach azotu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rex15    265

Wejdz sobie w galerie Kamila i tam masz wszystko opisane pod zdjeciami ze żniw

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

2 tygodnie temu wysialem N2 200kg saletry licząc na deszcz, niestety od tamtej pory nie spadła kropla do dziś. Czy jest sens wysiac np 50kg saletry jutro bo ciekawe ile azotu przez te 2 tygodnie roślina pobrania jak jest tak sucho a ile uciekł w powietrze. Na N1 poszło 150kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
1 godzinę temu, taux napisał:

Właśnie nie,  powinno iść: dr klej(albo wcale), modus ,reyflex, ccc, tytanit +optysil,  nigdy nie miałem takich problemów żeby coś kleiło, myślę ze robicie błąd bo zaczynacie wlewać jak macie mało cieczy w zbiorniku  a później zbyt szybko wprowadzacie duże ilości rożnych substancji naraz, dzisiaj 7 substancji i zero glutów

Krótko. Też nie miałem z tym problemów i dalej nie wiem o co chodzi. Tytanit, Optysil, bogato stymulatory, antystresanty jak w reklamach czopków i podpasek. 

1 godzinę temu, taux napisał:

pytanie ile przeznaczyłeś -założyłeś na straty przy niekorzystnej pogodzie, zwykle z tego co się wysieje max 70-75 % jest spożytkowane przez roślinę reszta to rozprószka...bo jak jest wilgoć to strat jest niewiele i wtedy rośliny bardo często są wylęgnięte i wtedy należało ograniczyć dawkę azotu

Nom, tylko weź traf w pogodę i warunki. Teraz kto dał na początku więcej jest spokojniejszy. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064
Cytat

Rok 2018 plon 10.5t/ha, rok 2019 plon od 8 do 8.9t/ha pH od 6.9 do 7.2, klasa 3a przeważnie trafia się i 2klasa, zasobności potas niski, fosfor średni magnez niski do b.niski. 3 dawkę planuje tez około 50kg N jak będzie woda oczywiście. Jak nie będzie to koniec a azotem.

plony bardzo ładne, ale bez deszczu nieosiągalne

piszesz, że w 2019 w najważniejszych miesiącach miałeś: kwiecień - 33mm, maj - 131mm, czerwiec - 32mm, razem: 196mm opadu

u mnie, niestety było tak; kwiecień - 5,6mm, maj - 85,2mm, czerwiec - 3,3mm (przy temperaturach dochodzących do 38st), razem: 94,1mm

różnica ogromna; na pustyni środkowej wielkopolskiej mieliśmy dwa lata ogromnej suszy, a zapowiada się następny rok, obecnie jest dwudziesty dziewiąty kolejny dzień bez deszczu 

  • Like 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Jeszcze tak wracając to problemu z mieszaniem ani pryskaniem nie miałem z Dr. Green. Fakt próbę w wiaderku wykonałem bo kiedyś też mi się z czymś ścięło i od tego czasu uważam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj