yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

masa24    2347
8 godzin temu, slawek2209 napisał:

Pszenica siana 20 września.Na pierwszą dawkę dostała saletrzak a na drugą mocznik.Stąd ta kumulacja nawożenia.Mocznik pewnie jeszcze nie działa.Faza obecna 1 kolanko.Czas na t1

Czrmu akurat saletrzak na pierwsza dawke a nie saletra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Dodam jeszcze jedno zdjęcie, wysokość roślin to średnio ok 20cm.

Pora skracać?

IMG_20200405_155419.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
10 minut temu, Papkin napisał:

Dodam jeszcze jedno zdjęcie, wysokość roślin to średnio ok 20cm.

Pora skracać?

IMG_20200405_155419.jpg

a nie prościej przekroić rośline na pół i zobaczyć gdzie jest kolanko ?

bedziesz wtedy wiedział najlepiej czy skracac czy nie bo takie zdjęcie to nic nie mówi


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Niech mnie ktoś oświeci, bom głupi. Ucięte przy samym korzeniu. Wg mnie lada dzień.

Wybrałem najsilniejszy pęd

IMG_20200405_212911.jpg

Edytowano przez Papkin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Jeśli poszedł Lancet, i niestety po 20 godz nad ranem było -1C, dziś w dzień 18 C, srodek zdążył się przemieścić? Bedzie działał? Skutki uboczne?

Niestety nie mogłem czekać, nie zapowiadali przymrozku, a pszenica gęsta i ok 20 cmm wysoka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Nic się nie stało. 

9 minut temu, Papkin napisał:

Niech mnie ktoś oświeci, bom głupi. Ucięte przy samym korzeniu. Wg mnie lada dzień.

Wybrałem najsilniejszy pęd

IMG_20200405_212911.jpg

Musisz poprawić cięcie, bo uwaliłeś węzeł i nic ty nie widać. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
14 minut temu, Papkin napisał:

Niech mnie ktoś oświeci, bom głupi. Ucięte przy samym korzeniu. Wg mnie lada dzień.

Wybrałem najsilniejszy pęd

IMG_20200405_212911.jpg

Dokładnie, za wysoko obciąłeś. Ale mi to wygląda że kolanko na kilku mm dopiero jest .


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Trochę pieprzycie z tym ze nie mieliscie deszczu. Nie wierze ze nie mieliscie ani jednego opadu , poprostu przespaliście sprawę .  Pewnie doradcy doradzili żeby nie dawac saletry bo za zimno i tak czekaliście 

teraz nad ranem jest jeszcze wilgoć. Jak najszybciej saletra, wilgoć rozpuści i zapewni minimalne działanie  . W weekend zapowiadają deszcz wiec nie czekac tylko jechać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Mieliśmy na początku marca i pierwsza dawka była rozsiana przed deszczami. Ostatni jakiś opad u mnie to kilka mm śniegu jakiś tydzień temu. Więc jak nie nie wiesz to się nie wypowiadaj . To że u ciebie padało tydzień czy dwa temu nie oznacza że tak było w całej pl. Ten deszcz w następny tydzień to pobożne życzenia . Co wejdę na prognozy to raz go prognozują raz nie .


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Masa wie lepiej czy u Ciebie padało czy nie :) 

Szkoda tych teorii o wilgoci, bo dla azotu ziemia musi być mokra, żeby pszenica go chociaż trochę pobrała,  Wtedy woda wsiąkając trochę azotu pociągnie.   Wtedy może jest "minimalne działanie". Tylko po co jak więcej strat niż pożytku.  A sypcie sobie ile chcecie, Wasz azot,  Wasze pieniądze tylko ludzi w błąd nie wprowadzajcie.  

PS - nie znam doradcy żeby czegoś nie polecał  stosować, a nikt tu nie śpi.  

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Drugi ,nieco mniejszy, tu jeszcze nic nie widać.

Chyba jeszcze do końca tygodnia mogę się wstrzymać?

IMG_20200405_220712.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25604

2 marzec 10mm

5 marzec 2mm

11 marzec 2mm

30 marzec 1mm w postaci śniegu.

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

O to u Ciebie Agrest na bogato, leje tam nieźle. Bo u nas 2 marzec 10 mm i 22 marca śnieg 2 mm. 

Pszenica jara już 2 tygodnie kiełka nie puszcza. 

  • Haha 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
masa24 napisał:

Trochę pieprzycie z tym ze nie mieliscie deszczu. Nie wierze ze nie mieliscie ani jednego opadu , poprostu przespaliście sprawę .  Pewnie doradcy doradzili żeby nie dawac saletry bo za zimno i tak czekaliście 

teraz nad ranem jest jeszcze wilgoć. Jak najszybciej saletra, wilgoć rozpuści i zapewni minimalne działanie  . W weekend zapowiadają deszcz wiec nie czekac tylko jechać 

w marcu spadło u mnie 15mm deszczu w 2 opadach i N1 siane 15.03 fajnie się rozpuścilo ale od tamtej pory nie spadła ani jedna kropla deszczu czy nawet Śniegu, jest tak sucho że nawet jak było po -7 to szyba w aucie i rośliny nie były oszronione, na jednej działce dałem N2 saletre 200kg bo było 40% szans na deszcz i nie spadła nawet kropla więc nie mów mi że przespalem albo nie ryzykowalem, uważasz że jutro powinienem jechać z N2 mimo że najbliższy deszcz 40% szans dopiero za 10 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956
1 godzinę temu, ravoj napisał:

mało. 

Sraty taty. Jak pojedzie sulfonylomocznikami jak Ty Lancetem, to spokojnie ją potrzyma, zresztą każdy herbicd  zwalnia rozwój, najbardziej gramnicydy. Spokojnie ją sobie skróci później, nic mu nie ucieknie. A chwasty trzeba tępić jak najszybciej, byle przymrozków nie było. Ale można i po Twojemu robić, nie wszyscy muszą zbierać po 10 ton. 

PISAŁ że będzie pryskał od dwuliściennych   a to mu za bardzo pszenicy nie zatrzyma .  tak czy siak ja bym ją pierwsze już teraz skrócił a zrobi jak zechce.  ps. no fakt 10 t to ja jeszcze nigdy nie miałem .😀

 

Akurat będę tylko na dwuliścienne kropił bo nie mam problemu z jednoliściennymi... Ale jak mówisz że lepiej skrócić.. a co bedzies, stosował?

 
Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

No to nie sypcie wogole albo najlepiej odrazu wjedzcie talerzówka w pszenice

jezeli macie takie problemy któryś sezon z woda to powinniście nauczyć się tego i razem z pierwsza dawka lub niedługo po niej jechać z mocznikiem póki jest wilgoć 

jest faza na azot w pszenicy, wilgoć z rana to dawac n2 . Saletra rozpuszczona podziała . Nie tak jak z deszczem ale podziała. A jakieś moczniki dolistnie zamiast normalnej dawki n2 to spbie darujcie ani takich głupot nikomu nie doradzajcoe

a ja znam doradców i rolników którzy nie dają saletry bo za zimno nawet jął wegetacja rusza i prognozują deszcz

2 godziny temu, ravoj napisał:

mało. 

Sraty taty. Jak pojedzie sulfonylomocznikami jak Ty Lancetem, to spokojnie ją potrzyma, zresztą każdy herbicd  zwalnia rozwój, najbardziej gramnicydy. Spokojnie ją sobie skróci później, nic mu nie ucieknie. A chwasty trzeba tępić jak najszybciej, byle przymrozków nie było. Ale można i po Twojemu robić, nie wszyscy muszą zbierać po 10 ton. 

No gramnicyd zboże to przytrzyma na amen. Musisz doczytać bo jeszxze za mało się teoria nafaszerowales

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1191
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Trochę pieprzycie z tym ze nie mieliscie deszczu. Nie wierze ze nie mieliscie ani jednego opadu , poprostu przespaliście sprawę .  Pewnie doradcy doradzili żeby nie dawac saletry bo za zimno i tak czekaliście 

teraz nad ranem jest jeszcze wilgoć. Jak najszybciej saletra, wilgoć rozpuści i zapewni minimalne działanie  . W weekend zapowiadają deszcz wiec nie czekac tylko jechać 

Od 8 marca 5 kropli deszczu i z tydzień temu 2 płatki śniegu sucho jak diabli jare i trawa ponad 2 tyg zasiane nie ma nic pszenica i trawa lepiej wyglądały 20 lutego jak teraz. U mnie naojej ziemi bez deszczu do mają wytrzymam ale jak ktoś ma słabsze to lipa się szykuje mi tu śmierdzi najgorsza susza 

Uprawiam pszenicę plony osiągam rekordowe ale nie znam się zbytnio do końca  powiedzcie jak to jest bo szwagier pyta i nie wiem żeby mu biedy nie narobić ma pierwszy raz pszenicę. 10 ha kupił moddus i huzar. Czy huzar to dobry środek? I teraz to drugie ktoś mu powiedział że z skracaniem trzeba uważać bo jak dasz w złym terminie to zabierze plon co wy na to? Grzybowki nie będzie stosował ją u siebie sprawdzę bez połowę działki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Plony rekordowe to ile? Dziwne ze rekordy bijesz a proste pytania zadajesz

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    956

2 TYDZIEŃ marca na pszenicę poszło 150 kg saletry i od razu  200 kg saletrzaku.  na dobrym  stanowisku  a pszenica po pszenicy doszedł jeszcze  mocznik  wniosek wyciągnięty  poprzedniej wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Weźcie łopatkę i wbijcie ja sobie w pszenice i wykopcie i dopiero mówcie czy nie ma wilgoci. Wiadomo że jest lipa z opadami i jak coś nie popada to będzie coraz gorzej ale na ten moment w pszenicy nie jest jeszcze źle. Ja rozsialem druga dawkę w sobotę przed tym spodziewanym deszczem, śniegiem. W niedzielę poszłem sprawdzić od tak z ciekawości jak z rozsiana saletra i już jej nie było. Chyba ptaszki nie zeżarły przez noc. Dopiero w poniedziałek przyszedł śmieszny opad który nawet dobrze kurzu nie zwilżył. Co do jarych zbóż czy buraka itp to tutaj bez deszczu może być lipa bo uprawa bardzo wysusza glebę a równomierne wschody to podstawa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

ja prdl, ptaszki. Ja nie mam pytań. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
26 minut temu, damin1 napisał:

Weźcie łopatkę i wbijcie ja sobie w pszenice i wykopcie i dopiero mówcie czy nie ma wilgoci. Wiadomo że jest lipa z opadami i jak coś nie popada to będzie coraz gorzej ale na ten moment w pszenicy nie jest jeszcze źle. Ja rozsialem druga dawkę w sobotę przed tym spodziewanym deszczem, śniegiem. W niedzielę poszłem sprawdzić od tak z ciekawości jak z rozsiana saletra i już jej nie było. Chyba ptaszki nie zeżarły przez noc. Dopiero w poniedziałek przyszedł śmieszny opad który nawet dobrze kurzu nie zwilżył. Co do jarych zbóż czy buraka itp to tutaj bez deszczu może być lipa bo uprawa bardzo wysusza glebę a równomierne wschody to podstawa. 

Żeby ci się saletra nie rozpuściła to chyba musiał byś ją na pustynię rozrzucić . Teraz jeszcze taka kwestia jak twoim zdaniem ten azot dojdzie do korzeni żeby pszenica mogła go pobrać ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Nikt azotu nie daje, deszczu nie ma od miesiąca ale w żniwa będziecie pisać ze 8 sypalo

pszsnica ozima nie jest tak wrażliwa na susze jak zboża jare. Więcej krzywdy robicie nie dając saletry niż dając ma wilgotna glebę. Tyle w temacie . Nie chce mi die dyskutowax z teoretykami którzy dawke azotu w pszenicy chcą zastąpić dolistnym mocznikiem

ravoj jSk tam ,stosujesz gramnicydy w pszenicy? Uważaj żeby ci za mocno tej pszenicy nie przytrzymalo

 

Edytowano przez masa24
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj