yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Mareg    66

Zaczekaj, daj roślinie się zregenerować po przymrozkach, nie kop leżącego 😃

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackasss    59

Wczoraj i przedwczoraj rozsialem saletrę na n2 bo miało padać 😒... po niedzieli chyba pójdzie T1 w planach był mondatak+duett star ale pszenica dosyć zdrowa więc przy tej suszy chyba zostawię sam prochloraz a duett ew. na T2 co myślicie? Słyszałem, że triazole przy suszy to słaby pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25618

Na tą chwilę i ja nie będę skracał. Pszenica Euforia śmiało mogę przemianować ją na Porażka. Jesienią mocno uszkodzona przez śmietkę, zdziesiątkowana przez myszy. Przecietnie na polu zostało może ze 150-180 szt/m². Wiele miejsc po około 50 -80 sztuk. Jakoś wigoru w niej nie widzę. Dostała 180N, gleba nie zakryta dostaje po tyłku od słońca i wiatru. Na kolejne 10 dni tylko słońce i do 21 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jest tak jak mówisz, nawet na 3 klasie pszenica wygląda po prostu biednie, Obsada podobnie jak u ciebie około 180-200 roślin i po 3-4 liche pędy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, galan99 napisał:

Jak tak będzie jak się zapowiada że bez deszczu do końca kwietnia to szkoda skracać bo słoma trzyma wodę i grzyba nie będzie w pszenicy bo jest sucho .

Widzisz pszenica licha i znowu trzeba będzie pszenice pociągami ciągnąć od Ukraińców .

a poważnie to większych bredni nie słyszałem . Grzyb to jest już dawno po niby zimie .

chyba macie setki hektarów skoro kombinujcie czy chwasty razem z t1 czy chwasty razem z mikro. Obstawiam ze macie pare ha tej pszenicy wiec nie wiem jaki problem jest zrobić jak bóg nakazał czyli chwasty oddzielnie , mikro razem z t1 i ewentualnie skracanie lub skracanie jako jeszcze jeden oddzielny zabieg. Radzę zrezygnować z ccc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A niby po cholerę regulacja, jako osobny zabieg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

W napenie zalecają każdy oprysk robić osobno i ja też tak robię tylko ciężko jest się wyrobić w termiach przez te pogodę dlatego w pszenicy i pszenżycie lece pierwsze na chwasty a w życie pierwsze skracanie za 3 dni na odwrót i ostatnie na grzyba bo grzyba możesz zapobiegać ale i leczyć a skracanie jak minie to pozniej za wiele juz nie da tak samo chwasty szkoda żeby jakieś zostały jak będą za duże

N2 u mnie też czeka na deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie Euforia to samo. Bez jakiegoś takiego wigoru mocnego. Dużo porażona i jakoś po 3 to rozkrzewienia a inne odmiany nawet 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25618

Akurat lepsze te 3 rozkrzewienia i niech je utrzyma, niż 7 i 4 potem odrzuci.

Ale jak wielokrotnie pisałem u mnie ta odmiana wygląda jak ubogi krewny innych pszenicy.

Być może taka jej uroda i jeszcze mnie zaskoczy.

Na tzw nowinie po krzewach jagodowych jest ładna choć i tu ogólna masa pojedynczej rośliny odstaje od innych odmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Kurcze a u mnie Delawar ciemny , dobrze rozkrzewiony , jakiegoś strasznego porażenia chorobami nie widać coś tam na starych liściach ale mało . Jantarke też mam i podobnie .

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

A myślałem że tylko moja Euforia taka bidna słabo rozkrzewienia bez wigoru a tu jednak taka Euforia 😅

Na szczęście Delawar i Desamo cieszą oko, może Euforia to taki czarny koń tych igrzysk w tym roku 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
258michal    2

A u mnie Euforia wygląda najlepiej ! Mam obok posianego jeszcze Juliusa i Comandor . Comandor z Danko porażka totalna, - rośliny porażone grzybem , słabo rozkrzewione ogólnie bez wigoru a ostatnie przymrozki dobiły ja konkretnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Frontier    55

U mnie Euforia jak na takie warunki to jest ok. Na tym samym polu mam też Tytanikę i wygląda trochę gorzej, jest bledsza i zdźbła takie bardziej liche. We wtorek pójdzie pakiet regeneracyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Liczy się tylko jak będzie sypała. Podobno ona tak ma na jesieni i początku wiosny, później jeśli będzie pilnowana od grzyba powinna wyglądać ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    373

U mnie identycznie jak u @Frontier. Obie odmiany na jednym polu, po wcześniejszej przewadze Tytaniki z wiosny Euforia zaczęła prezentować się lepiej. Obecnie po przymrozkach i wietrznych dniach wszystko wygląda tragicznie. Nie wyobrażam sobie co będzie że zbożem w maju, gdy na początku kwietnia jest tak ogromny deficyt wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Ja mam tylko Euforię i prezentuje się przeciętnie. Arkadia potrafi prezentować sie tragicznie, a sypie jak szalona. Poszło póki co 145 N, w planach jeszcze symboliczne 25N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
17 godzin temu, slawek2209 napisał:

Drugą dawkę azotu dawałem 18 marca.Poszło 120 kg moczniku na wilgotną glebę.Efektu jak na razie brak przy dawce 100 N jak na tą chwilę 

No to przecież cały czas to tołkuje jak krowie na miedzy. Czy to RSM czy saletra bez deszczu nic nie daje a w dodatku jak się ociepli straty są ogromne.

 

17 godzin temu, KlimekPL napisał:

Na zbożach widzę teraz bardzo poważny niedobór fosforu, mimo, że to dość mocna gleba, i co roku sypana była polifoska 6 w od 200 do 300kg i zawsze słoma zostawała na polu. Podejrzewam, że powodem są niskie temperatury. Czy teraz jak za dnia jest 12 stopni a w nocy -1 warto zastosować Dr Green Quality (PK) i Asahi w celu podratowania roślin bo mizernieją z dnia na dzień? Po dawce azotu dostały niezłego kopa ale teraz jak jest sucho i zimno to słabną w oczach.

I kolejne pytanie, co to za chwasty widoczne na fotkach?

 

 

1.jpg

2.jpg

Rumianowate, masa fiołków, jasnota purpurowa a na ednoliściennych w wazie siewek nie bardzo się znam. 

Dobrze rozpoznaję chwastnicę a reszta wszystko podobne. Mogę tylko powiedzieć że to na pewno nie jest to chwastnica jednostronna a całkiem prawdopodobne że miotła. 

A co do dr Green quality to sam będę stosował w przyszłym tygodniu plus cztery setki asahi. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Ja tu jakiś chaber też widzę, jedno zdjęcie to tak jak przez denko od butelki - sterylizowałeś się na polu czy co ?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z1603    0
Dnia 3.04.2020 o 11:56, masa24 napisał:

Oo to niezły magik. Niech zgadnę , areał 5 hektarów ?? Bo przewaZnie tacy magicy z cudownymi plonami gospodarują na małych areałach . I nigdy nie wiem czemu nie powiększają gospodarstw skoro takie świetne plony maja 

Moi mili większość z was nie potrzebuje skracania wogole. Większość z was skraca za mocno. 
wiec trochę więcej luzu . Czy skrocisz modusem czy medaxem nie zobaczysz różnicy 

Jeśli będzie sucho można i bez regulacji   będzie ok.  Ale wystarczy jeden ulewny deszcz lub burza 3 tyg.przed  żniwami  i będzie  PO ZAWODACH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Jak u mnie przeszła dobra burza, to wszystko leżało - u tych co skracali, nie skracali i u tych co skracali 2x, po prostu poległo wszytsko i dachy miejscami pozrywało. W innych miejscach pszenica stała bez skracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Bardziej to się martwie jak sprzedam tą pszenice po żniwach w związku z wirusem i że podobno nadchodzi kryzys .Cholera wie , narazie normalnie pracuje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
8 minut temu, jahooo napisał:

Jak u mnie przeszła dobra burza, to wszystko leżało - u tych co skracali, nie skracali i u tych co skracali 2x, po prostu poległo wszytsko i dachy miejscami pozrywało. W innych miejscach pszenica stała bez skracania.

Już tu pisałem wcześniej ale u mnie była wichura że dachy zrywało no i stały tylko te pszenice dwa razy skracane . Reszta leżała mniej lub bardziej 


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj