yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ravoj    1248

W sumie na priv @jahooo mogliśmy gadać, no ale jak zaczęliśmy tutaj, to niech będzie.

Nie znalazłem i nie znam żadnego chelatu w solo w dobrej cenie, chociażby powiedzmy 10zł za 100g składnika. Będę wdzięczny jak mi podpowiesz, bo ciągle szukam.   Ostatnio przypadkiem oglądałem Insol żelazo po 11 zł za litr, gdzie jest 30 g żelaza, śmiech. Takich specyfików jest masa. Poza tym mieszanie jest czasochłonne, łatwo się pomylić, trzeba ważyć pojedyncze składniki a nawozy płynne to według mnie porażka i  unikam tych produktów. To wynika z ograniczeń jakie daje skumulowanie składników w cieczy.  Nie mam artykułów pod ręką, to nie doprecyzuję. Dla mnie tylko proszek, nawóz krystaliczny, zresztą wielu profesjonalistów też tak czyni.

Miałem pytać skąd Twój sąsiad wie co potrzeba jego pszenicy akurat? skąd zna braki? Bo kiedy widać już  po roślinach, że brakuje im boru albo miedzi, to jest już za późno na interwencję, dużo za późno., ale domyślam się, że  pewnie dopasowuje odżywianie do gatunku, np. na pszenicę daje po 60g żelaza, cynku, miedzi albo według uznania, a np. pod rzepak 100 g boru a miedzi 20g,  

Jak cenowo wychodzi do 20zł/ha za komplet to daj znać co to za produkty.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

To nie jest wiedza tajemna, czego potrzebuje roślina w konkretnej fazie wzrostu. On kilka lat w Syngencie pracował, to jakąś wiedze ma. Bierze chelaty w wiaderkach z hurtowni chemicznej. Skąd - nie wiem, musze popytać.

https://arkop.pl/project/actipol-edta-fe-13/

Chyba coś w tym stylu też u niego widziałem

Edytowano przez jahooo
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Pewnie buraków nie uprawiasz. Jak nie dasz boru i manganu to o dobrym płonie możesz zapomnieć. Każda uprawa potrzebuje czegoś innego dlatego nie stosuje gotowców tylko sam robię mieszanki ale zawsze daje siarczan magnezu do oprysku nawet jak pryskam na chwasty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248

Czekam na odpowiedź @jahooo bo może będzie coś tańszego.

Jeśli chodzi o dr Green, to nawet sławny Kula je testował i nadal ponoć stosuje, pisze że jest zadowolony, bo tak samo jak ja uważa, że ma tam komplet mikro typowo pod zboża.  Skład dopasowany do konkretnej rośliny i aminokwasy.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    615

@ravoj ależ ja nie podważam twojego naukowego podejścia , ba ja się z nim zgadzam i sam nie sypie azotu jak jest permanentna  susza. Tylko na ta chwile wilgoc w glebie jeszcze jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

co to jest wiechlina roczna stokłosa czy miotła wystepuje w pszenicy oprysk 14 dni temu Axial Mustang czym porawic czy nie ruszac jest tego wiecej to jest chwast wyrwany

20200328_180339.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111
12 minut temu, ravoj napisał:

Czekam na odpowiedź @jahooo bo może będzie coś tańszego.

Jeśli chodzi o dr Green, to nawet sławny Kula je testował i nadal ponoć stosuje, pisze że jest zadowolony, bo tak samo jak ja uważa, że ma tam komplet mikro typowo pod zboża.  Skład dopasowany do konkretnej rośliny i aminokwasy.

Nie wiem, kiedy będę się z nim widział, bo siedzę i pracuję z domu, ale zapytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, ravoj napisał:

Czekam na odpowiedź @jahooo bo może będzie coś tańszego.

Jeśli chodzi o dr Green, to nawet sławny Kula je testował i nadal ponoć stosuje, pisze że jest zadowolony, bo tak samo jak ja uważa, że ma tam komplet mikro typowo pod zboża.  Skład dopasowany do konkretnej rośliny i aminokwasy.

Witam

A co sadzisz o chelatach intermagu np

https://wpolu.pl/mikrochelat-fe-13-5kg-cert.-eko-ne3832017.html?gclid=EAIaIQobChMI9a2lxK7K6AIVgqiaCh0epAP9EAQYAiABEgKWMfD_BwE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2020 o 21:45, ravoj napisał:

Po Cerone to będziesz Hondię z ziemi podnosił. Odezwij się w żniwa i napisz jaki wynik. Jak nie skrócisz porządnie Medaxem, to zapomnij. 

Do tej pory byl stosowany zwykly antywylegacz 725sl i nic się nie położyło a plon jak na moje pola i całą okolice był jeden z lepszych na jakości i tak mi nie zależy bo to paszówka ale chce trochę ograniczyć ilości słomy a nie stracić na plonie   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29
11 minut temu, karolursus2812 napisał:

Do tej pory byl stosowany zwykly antywylegacz 725sl i nic się nie położyło a plon jak na moje pola i całą okolice był jeden z lepszych na jakości i tak mi nie zależy bo to paszówka ale chce trochę ograniczyć ilości słomy a nie stracić na plonie   

Ale CCC to zdecydowanie agresywniejszy środek więc po nim Ci nie wyłożyło, za to etefon w pszenicy używany jest jako dodatkowy/ratunkowy środek gdy widzimy, że roślina po R1 nadal jest zbyt bujna. Lepiej jak kolega wyżej odpowiedział- Medax albo jakiś trineksapak a pieniądze podobne do cerone...

Edytowano przez Torus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak teraz taka susza straszna juz sie robi , (mazowieckie ) 0 deszczu od dłuzszego czasu , mimo ze w pogodzie w telewizji podawali ze mialo padac , to podawac n2 na pszenice w postaci saletry teraz jak sie ociepli i wiatry bedą mniejsze ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29
1 minutę temu, warchest napisał:

a jak teraz taka susza straszna juz sie robi , (mazowieckie ) 0 deszczu od dłuzszego czasu , mimo ze w pogodzie w telewizji podawali ze mialo padac , to podawac n2 na pszenice w postaci saletry teraz jak sie ociepli i wiatry bedą mniejsze ? 

Ja czekam aż będzie pewny opad. Za dużo kosztują nawozy żeby pozwolić im się ulatniać. Żałuję że nie zastosowałem przed ostatnim deszczem, bo zapowiadali duże przymrozki, a potem miały być deszcze a tu kicha😕

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176
6 minut temu, warchest napisał:

a jak teraz taka susza straszna juz sie robi , (mazowieckie ) 0 deszczu od dłuzszego czasu , mimo ze w pogodzie w telewizji podawali ze mialo padac , to podawac n2 na pszenice w postaci saletry teraz jak sie ociepli i wiatry bedą mniejsze ? 

Jak chcesz przesiewac pszenice kukurydza to podawaj. 

Ja do czasu opadow nic nie bede robil na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
6 minut temu, ahten napisał:

Jak chcesz przesiewac pszenice kukurydza to podawaj. 

Ja do czasu opadow nic nie bede robil na polu.

a jak czesc pszenicy mam juz duzej bo wczesnie siana , to moze tylko to posiac rosy jakies sa to cos sie rozpusci , bo jak bede czekałteraz ciepla to przerosnie ta pszenica i co jej bez azotu , słabo bedzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

nam pszenice ostroge i w zeszłym roku mimo że zboza wybujaly po majowych deszczach to nie skracalem przy podaniu 110N i w 95% wystala do końca. W tym roku też nie planuję skracać i ogranicza się Max do 100kgN i oby i to nie było za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29
Przed chwilą, dzikiWschód napisał:

nam pszenice ostroge i w zeszłym roku mimo że zboza wybujaly po majowych deszczach to nie skracalem przy podaniu 110N i w 95% wystala do końca. W tym roku też nie planuję skracać i ogranicza się Max do 100kgN i oby i to nie było za dużo

Gdyby popadało w czerwcu to by leżało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

mozna skrócić ale troszke , chociaz pół dawki , u nas w tamtym roku tez tak sucho było zastanawialismy sie czy skracac czy nie ale poszło pół dawki moddusa i utrzymało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32

Piszecie ze azot bez deszczu nic nie da. Ja do tej pory podałem już 150kg N, druga dawka 4 dni przed mrozami. Deszu od pierwszej dawki spadło 2mm. Efekt jest taki że pszenicy nic ten przymrozek nie zrobił, praktycznie ani żółtego czy fioletowego listka na polu nie ma. Piękna mocna pszenica. A Ci co czekali z azotem bo się nie rozpuści i nie zadziala to na polach nie ma na co patrzeć.. Rośliny wyglądają gorzej niż w lutym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    224

U mnie na wsi chopy się ożywiły z nawozem N1 dopiero tydzień temu co  to miało padać a wyszło jak zawsze. I też obserwuje że pszenica u jednego takiego jakby głodowała i żółkła trochę. U mnie N1 poszło na początku marca. Zastanawiam się kiedy podać N2, myślę że w przyszłym tygodniu grzybówka i dopiero wtedy będę wyglądał deszczu na N2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek393    20

Ja już po n2, po niedzieli będzie już T1 i skracanie. Planuje dac 0.2 cuadro i do tego CCC 725. Jak myślicie 1litr będzie ok? Oczywiście dawka na 1 ha 😁 Pszenica dostala w sumie juz 160kg azotu

Edytowano przez Slawek393

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248
2 godziny temu, Dastan napisał:

@ravoj ależ ja nie podważam twojego naukowego podejścia , ba ja się z nim zgadzam i sam nie sypie azotu jak jest permanentna  susza. Tylko na ta chwile wilgoc w glebie jeszcze jest. 

Tylko jak tam dostarczyć azot? chociaż te kilka cm wgłąb? Tu się pojawia pytanie? Dlatego nawozy jest dobrze wymieszać z glebą ale  azot przemieszcza się z wodą, więc  jako jedyny może być stosowany pogłównie, ale warunkiem jest jakikolwiek opad atmosferyczny. no może jeszcze potas, ale dużo wolniej się przemieszcza,

Nie tyle moje podejście jest naukowe co zdroworozsądkowe, jestem w stanie sobie to wyobrazić i zrozumieć.

1 godzinę temu, Romanzio napisał:

Piszecie ze azot bez deszczu nic nie da. Ja do tej pory podałem już 150kg N, druga dawka 4 dni przed mrozami. Deszu od pierwszej dawki spadło 2mm. Efekt jest taki że pszenicy nic ten przymrozek nie zrobił, praktycznie ani żółtego czy fioletowego listka na polu nie ma. Piękna mocna pszenica. A Ci co czekali z azotem bo się nie rozpuści i nie zadziala to na polach nie ma na co patrzeć.. Rośliny wyglądają gorzej niż w lutym. 

No raczej azot nie pomógł na mrozy, bo jeszcze bardziej rozhartowuje rośliny i stymuluje do wzrostu. Po prostu jesteś lepszym gospodarzem.

2 godziny temu, Sylwesteer22 napisał:

Przelicz.

W mikrochelat Fe za 130 g żelaza płacisz 20zł (brak aminokwasów, chelat EDTA - dobry, nie ma aminokwasów, ale to nie problem. Mikrochelat Miedź wychodzi jeszcze drożej bo za 30zł masz 150g. Dajmy jeszcze mikrochelat mangan, który kosztuje 25 zł za 130g.   Powiedzmy, że chcesz dać  65 g żelaza - 10zł plus 50g, miedzi za 10zł  i 65g manganu za 12zł

Masz już koszt 32zł za trzy pierwiastki, którymi  uzupełnisz braki. Nawóz dobry, sporo mikro.

A teraz ja biorę ten nieszczęsny dr Green zboża i mam Miedź – 50 g,  Mangan – 80 g, Żelazo – 60 g, plus  Molibden – 0,5g,Bor – 5 g,Cynk – 20 g, za 17zł brutto na aminokwasach i bez odważania i mieszania, jeden worek i cyk.

Osobiście daję dwa razy po 1 kg/ha

Ja nie reklamuję, nie namawiam i nie mam z tego  profitów, po prostu nie mogę znaleźć nic taniej i prościej i to z dostawą do domu. Dziś sms a jutro kurier i jest. Dlatego tu jestem i czegoś nowego się uczę .

Przykładem może być środek, którego potrzebowałem na fasolę. Szukałem difekonazolu z azoksystrobiną. Kupowałem oddzielnie a tu dowiedziałem się, że jest gotowy  KIER 450, który wychodzi  dużo taniej i ma jeszcze tebukonazol - na fasolę oprysk jak Boogie Xpro dla pszenicy. Dlatego warto szukać, pytać, pisać.

Może i nawozy dolistne znajdę lepsze.

PS. Kier nie ma rej. na fasolę, ale Difekonazol, azoksystrobina i tebu mają.  Bez hejtu.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248
3 godziny temu, karolursus2812 napisał:

Do tej pory byl stosowany zwykly antywylegacz 725sl i nic się nie położyło a plon jak na moje pola i całą okolice był jeden z lepszych na jakości i tak mi nie zależy bo to paszówka ale chce trochę ograniczyć ilości słomy a nie stracić na plonie 

Piszesz o Hondii? Jaki plon Ci ustał?u mnie pada powyżej 7,5 tony


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj