yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

msjaro    95

Ja myślę że plony do 5 ton realne jak najbardziej. Co nie zmienia faktu, że i tak to się średnio opłaca. Wydane 300 zł na ochronę da wiekszą zwyżkę niż straty.

Ale Wam powiem, że różne cuda się dzieją. Już kiedyś tu pisałem, ale zbadałem działkę na pH i wyszła mi średnia ok 4,5. Z 15 ha pobrałem 60 próbek. Klasa głównie IIIB. Mój ojciec osiągał tam nieźle plony, ja też, mimo strasznego zakwaszenia. Teraz poszło tam 50 ton wapna, ale i tak mnie to zastanawia, w teorii tam powinna sypać straszna bieda.

 

Co do chemii ja nigdy nie stosuje tej z najwyższej półki, przynajmniej nie w pszenicy, odżywek też nie. A płodozmian mam pszenica-rzepak-pszenica i z plonów jestem bardzo zadowolony. Za rok chce 10 ha jechać swoim planem ochrony ekonomicznym, a 2 ha jakimś naprawdę dobrymi środkami + odżywkami i zobaczę jaka będzie zwyżka plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Od lat stosuje mijaki w czasie zabiegów grzybowych tzn. wyłączam pompe na kilkanaście metrów i o ile wcześniej było jak nożem odcięte tak teraz trudno zauważyć to miejsce i zaczynam wątpić w jakość środków i sensu stosowania choć brak mi odwagi aby np. rok nie stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Mam działkę gdzie ok 5m od drogi i ok 4m od miedzy stoi slup i 3 lata temu nie chciało mi się zatrzymywać i składać lance żeby minąć slup więc minąłem te ok 20m2, to był zabieg t2 gdzie pszenica wyglądała ok niestety w żniwa nie było co zbierać, ojciec od razu powiedział że nie pryskane bo rośliny zdrowe do zarażonych były oddzielone jak od linijki, klosy które się wykształciły były czarne i o połowę mniejsze. Oczywiście to był skrajny przykład ale inny przykład z rodziny- brat posial pszenicę pierwszy raz, tylko chwasty i azot, plon wizualnie podobny, rok później posialismy na tych samych polach ta sama pszenicę tylko każdy swoją zaprawiana scenikiem i kolejny raz brat tylko chwasty a ja pełna ochronę i w drugim roku bratu nie wystarczyło na koszty uprawy i kombajn. Od tamtej pory ja uprawiam ta działkę hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Ja akurat nie stosować chemii bym się bal i to dla mnie zla droga. Mam na działce 10 słupów i zawsze zostają kawałki niedopryskane i widać różnicę. Ale stosowanie kozackich zabiegów za 200zl wymagają moim zdaniem bardzo podatne odmiany i tylko w niektórych latach. W zeszłym roku stosowałem bardzo przeciętne środki w pszenicy i byłem zadowolony. Ale to moje zdanie, musiałbym po poprzez jakimś testem z kontrolą za rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

W tym roku na środki ochrony wydam 350zl z odżywka na ha czy to dużo? wiem że można zrobić za połowę tej kasy ale jakoś nie jestem przekonany do skuteczności tych środków zwłaszcza że uprawiam pszenicę po pszenicy, a ile wy planujecie wydać na ochronę w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

To w sumie nie jest dużo, tak optymalnie, ja wydam jakieś 300, zobaczymy jaki efekt. Chodzi mi bardziej o ochronę w okolicach 450 zł+ odzywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Po 10 dniach chcesz mieć chwasty ,to pole totalnie zaniedbane musi być,wiele pól bez oprysku by było ,ale sie pryska żeby w burakach nie było problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

Wy tu piszecie że nie odważylibyście się nie pryskać na grzyba, zapraszam do mnie, co roku nikt nie stosuje ochrony jedynie na chwasty i tyle nawet nawożenia przedsiewnego nie stosują, a o azocie na wiosnę nie wspomnę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551
2 minuty temu, areqo napisał:

Wy tu piszecie że nie odważylibyście się nie pryskać na grzyba, zapraszam do mnie, co roku nikt nie stosuje ochrony jedynie na chwasty i tyle nawet nawożenia przedsiewnego nie stosują, a o azocie na wiosnę nie wspomnę 

To za cytuje to jakie plony są ? .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Też jestem ciekaw? czyżby 2-3t? jak przejmowalem ziemię po ojcu w sierpniu po zniwach, prawie 10 lat temu to z działki 2 ha zebrał pamiętam 1 przyczepę d47, całe lata bez nawozu wapna jedynie chwasty najtańszym środkiem i trochę obornika raz na 4 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    370

W ubiegłym roku miałem pszenicę Kilimandżaro. Na pierwszy zabieg poszedł Tilt turbo + prochloraz. Było tak sucho, że zaniechałem T2, tym bardziej, że nie znalazłem żadnych oznak chorób. W żniwa nie było czego zbierać... Nauczka na przyszłość :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

''Też jestem ciekaw? czyżby 2-3t? jak przejmowalem ziemię po ojcu w sierpniu po zniwach, prawie 10 lat temu to z działki 2 ha zebrał pamiętam 1 przyczepę d47, całe lata bez nawozu wapna jedynie chwasty najtańszym środkiem i trochę obornika raz na 4 lata''.   - Na worki do gołebiarzy czy innym na worki po 40 zeta za 50 kg sprzedał to miał z 3000-3500 zł +1600 doplaty to miał z 5000 tysi koszty ? swojej przenicy 400kg zasiał chwastoxem prysną za 100 zl na oranżadzie po 1zł za litr ursusem 330 albo 360 zaorał pobronował i zasiał robił 2 dni w roku ...kto ma więcej ten co ma 8 to przy jakich kosztach , co tydzień z opryskiwaczem  latają troche liście żółkną to  sraczka itd itp ...

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Trzeba oddzielić całkowity brak nawożenia od braku ochrony od grzyba i odzywek, bo to dwie różne sprawy. Ja na pszenicę jarą daję tylko T1 bez skracania i zbieram od 5 do 7t z ha. Na ozimej też rzadko T2 idzie, plus skracanie, żadnych odżywek a siarczan magnezu posypowo. W monokulturze po pszenicy 6-7t, zobaczymy jak po rzepaku i soi w tym roku. Na IV klasie. Tylko nawożonej uczciwie, wapnowanej itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezar81    66

Jutro zamieram zamówić coś od chwastu w pszenicy - zastanawiam się czy coś kombinować czy pojechać Axial pack - stosowaliście coś sprawdzonego i moze tańszego dodam że poza dwuliściennymi ma i miotłę załatwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

Panowie czy warto dać dolistne fosfor i potas w pszenicy ozimej?- nie zobacz ile tak średnio tego fosforu i potasu  jest w tej dawce co zalecają do oprysku to nie ma nawet 1 dniowego zapotrzebowania hektara pszenicy na te składniki a cena kosmos ... ale dać  możesz ...dolistnie daje się to czego nie można dać do ziemi w granuli czyli mikro elementy ,cynk , miedż ,bor, mangan...

Edytowano przez leonardo111
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Jak są składniki w ziemi to się rodzi jeszcze przy minimalnym nawożeniu ale tak z 5 lat i ziemia będzie jałowa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jahooo napisał:

Trzeba oddzielić całkowity brak nawożenia od braku ochrony od grzyba i odzywek, bo to dwie różne sprawy. Ja na pszenicę jarą daję tylko T1 bez skracania i zbieram od 5 do 7t z ha. Na ozimej też rzadko T2 idzie, plus skracanie, żadnych odżywek a siarczan magnezu posypowo. W monokulturze po pszenicy 6-7t, zobaczymy jak po rzepaku i soi w tym roku. Na IV klasie. Tylko nawożonej uczciwie, wapnowanej

5 - 7 ton z jarej? :o ja mam podobną klasę i nawet 5 ton chyba nigdy nie dociułałem i ciężko było wyjść na plus.. a jakie nawożenie stosujesz? "Uczciwe" = ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Uczciwe, czyli conajmniej tyle, ile według tabel zapotrzebowania chcę/planuję zebrać z pola. Plus kilka % nadwyżki

Tak, z jarej. Dlatego amerykańce głównie jarą uprawiają, bo prostsza w prowadzeniu i tez potrafi sypnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj