yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ThePerkins    913

Polecacie jakiś e sklep żeby zaopatrzeć się w herbicydy i fungicydy ?. Chciałbym Syriusa 250ew gdzie dokupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba się wstrzymam choć nie będę ukrywał że jak idę w pole i widzę ten owsik powiewający na wietrze to mi się coś robi. Mam nadzieję że nie będzie za późno na mietłę w połowie kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Rolnik200598 napisał: Posiana druga dawka na pszenicę i prawdopodobnie już koniec nawożenia. Poszło dziś 75kg N, na pierwszą dawkę poszło 55kg N. Obie dawki w postaci saletry. sam się zastanawiam co robić bo sucho strasznie i szkoda siac saletre jak deszczu nie ma, poważnie zastanawiam się nad opryskiem w przyszłym tygodniu mocznikiem 12kg/ha na 250l wody plus 10kg siarczanu i 1l yara zboza, później t1 to sama grzybowka co myslicie? N1 siana dopiero 3 tygodnie temu a przez ostatni tydzień były przymrozki i wegetacji stoi więc i azotu pszenica nie pobiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja pierwszą dawkę dałem 29.02. Prognozy widzą w moim rejonie deszcz w okolicach niedzieli więc rzuciłem dziś, akurat miałem chwilkę czasu. Więcej raczej nie będę sypał bo pszenice mam po poplonach, ziemia widzi obornik regularnie. Oprysk na chwasty i potem T1 ze skracaniem prawdopodobnie dopiero początkiem kwietnia zrobię. Planowałem zrobić grzyba ze skracaniem w tym tygodniu ale od poniedziałku przymrozki i szkoda wjeżdżać, lepiej poczekać na lepsze warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2003
16 godzin temu, ravoj napisał:

Ja i kilku znajomych całkowicie zrezygnowaliśmy z Hondii przez słaby system korzeniowy (klapa na suszę) oraz wyleganie przy 7,5 tonach i podwójnym skracaniu. Znajomi mają o wiele większe pojęcie ode mnie i zauważyli to samo, więc coś jest na rzeczy. Ponoć na nasz region najlepiej sprawdza się Kilimandżaro, ale zobaczymy. 

dwa lata temu dzięki dwukrotnemu dokarmianiu mocznikiem 15% a później 10%  w czasie suszy udało mi się osiągnąć rekordowy plon, więc ja sens widzę. 

W tym roku po ustaniu mrozów też będę podawał mocznik na liście, bo inaczej nie ma szans żeby pszenica się pozbierała. Deszczu nie było od 5 marca i nie widać go do 5 kwietnia. 

Szukałem czegoś innego, bo już tyle lat ten green, ale nic w tej cenie nie ma szans kupić. 215  gram mikro (60 żelaza, 80 manganu, 50 miedzi) za 20zł na aminokwasach to jak na razie jedyna sesnowna oferta. Dziś chciałem trochę żelaza dokupić, to byle 30g w  Insolu kosztuje 11zł, więc sorry. W proszku nie ma szans kupić. 

W Hrubieszowie u Kuczyńskiej kupisz najtaniej, zamiennik wyjdzie jeszcze lepiej, ale zastanów się czy warto, bo przy tej pogodzie trineksepak nie jest dobrym rozwiązaniem. Ja kupuję w Farmer Myszków, albo Chemirol (allegro.pl) to nie znam miejscowych cen, bo albo nie mają albo drogo. Sam zrobiłem zapasy wszystkich środków, ale chyba kupię  Medax Max na tę pogodę, bo Moddus musi mieć idealne warunki. W zeszłym roku troszkę poszkodził, zbyt sucho było, więc po co skracać, jak zboże ledwo rośnie co nie? 

He He to jeszcze nie zupa, barszczyk co najwyżej. Ja dorzucałem do tego komplet mikro na aminokwasach + insektycydy a T1 składał się z trzech substancji a R1 z CCC + Trinksepak. Jak pogoda dobra, chłodno, wilgotno na polu to efektów ubocznych zero. 

RSM jak każdy pogłówny w suszy nie podziała, bo jak ma działać? zostaje na wierzchu i czeka na deszcz, a czemu, to już każdy wie. Ponadto w RSM jest forma amidowa i jak przyjcie ciepło a nie będzie padać, to spidoli to atmosfery i tyle ją widział. 

W zeszłym roku za późno zrobiłem zabieg i mimo że później dałem 1 l CCC plus Modus 0.3 i 0,75 cerone to 80 proc pszenicy mi położyło koło domu i to jeszcze kwalifikaty.

Czyli modan bardziej polecasz niż Modus ? Czy medax ? A ten medax też się łączy z CCC ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

Rexade 50g/ha + Esteron 0,5L/ha jako adiuwant Koszt na ha 135zł 

doczytałem się ,, środek zwalcza wszystkie chwasty wrażliwe, gdy minimalna temperatura dobowa w ciągu 6 dni po wykonaniu zabiegu wynosi powyżej 5oC ''

Edytowano przez drobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248
22 minuty temu, Damianek20 napisał:

W zeszłym roku za późno zrobiłem zabieg i mimo że później dałem 1 l CCC plus Modus 0.3 i 0,75 cerone to 80 proc pszenicy mi położyło koło domu i to jeszcze kwalifikaty.

Czyli modan bardziej polecasz niż Modus ? Czy medax ? A ten medax też się łączy z CCC ?

CCC działa w fazie 1 kolanka, a dlaczego - doczytasz w necie. Więc jak podałeś go późno, to nic nie pomógł, a może zaszkodził. Tak samo Moddus, najlepiej działa w fazie strzelania w źdźbło, intensywnego przyrostu i potrzebuje ciepła i światła.  Później delikatnie skraca, ale już bez efektu. Dlatego na taką gównianą pogodę najlepszy jest medax, z uwagi na dwie różne substancje i elastyczne terminy. Według mnie oczywiście, bo też mam Moddus. Zamiennik jak to zamiennik. Oryginalny Roundup działa mi już od 2 litrów, Agrosara muszę lać 4. Sam zdecyduj. Z zamienników dobry jest Caudro i Modan. Wielu te środki sprawdziło. W tym roku mam Windstar


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario5    49
4 godziny temu, magnum123 napisał:

Mam dylemat. Czy mozna Fundamentum  polaczyc z Puma????przerabial to kiedys ktos?

Można ja dawałem akurat z Fenoxinn a to ta sama substancja czynna tylko w pumie 69g a fenoxinn 110.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248
2 godziny temu, dzikiWschód napisał:

Rolnik200598 napisał: Posiana druga dawka na pszenicę i prawdopodobnie już koniec nawożenia. Poszło dziś 75kg N, na pierwszą dawkę poszło 55kg N. Obie dawki w postaci saletry. sam się zastanawiam co robić bo sucho strasznie i szkoda siac saletre jak deszczu nie ma, poważnie zastanawiam się nad opryskiem w przyszłym tygodniu mocznikiem 12kg/ha na 250l wody plus 10kg siarczanu i 1l yara zboza, później t1 to sama grzybowka co myslicie? N1 siana dopiero 3 tygodnie temu a przez ostatni tydzień były przymrozki i wegetacji stoi więc i azotu pszenica nie pobiera

12kg szału nie robi


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Wirtuoz 1l + Mocznik 5% + siarczan magnezu 5% + dr green zboża 2kg/ha bedzie ok? Nic nie przypale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
3 godziny temu, jackowski11 napisał:

A jaka jest roznica ze unormuje sie na 3 dni albo 5? Na weekend ma byc na + w nocy pozniej do 5 kwietnia znów przymrozki

nie wiem jaka róźnica i nie zamierzam tego sprawdzać, wiem że terminy gonią ale to nie nowość w gospodarstwie, jedyne co można zrobić to zakupić środki i niech czekają a w tym czasie robić coś innego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ja też  nie wiem czy ryzykować czy czekać , ale pszenica ma już kolanko na 1cm do 1,5cm więc na CCC+Moddus by było idealnie , ale do niczego pogoda a od przyszłego tygodnia przymrozki i ciągłe dylematy są . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
ravoj napisał:

12kg szału nie robi

Nie chodzi mi o zrobienie szalu w pszenicy zwłaszcza że w nocy cały czas nadają przymrozki ale chodzi oto żeby dostarczyć chociaż trochę N na najbliższy tydzień żeby przetrzymać właśnie ten okres wahań temp i braku deszczu przez co nie mogę podać normalnie N2 a w moim przypadku to 200kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

@sylwekbarca2 A czym wtedy pryskałeś, i jaki był efekt? Podobno niewskazane przy takiej pogodzie są preparaty na bazie sulfomoczników

Pszenica wcześnie siana, ma juz ok 20 cm, gęsta a za 1,5 tyg zaden oprysk juz nie doleci, inaczej bym siedział na 4 literach i się nie spinał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288
1 godzinę temu, Mario5 napisał:

Można ja dawałem akurat z Fenoxinn a to ta sama substancja czynna tylko w pumie 69g a fenoxinn 110.

Dzieki za pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

U mnie sytuacja podobna, pszenica już gotowa do skrócenia, czeka moddus + ccc tylko że ta pogoda, jedyny dzień bez temp na - to sobota, bo już z niedzieli na pon minusy, i tak przez cały tydzień. Chyba zaryzykuje i wyjadę jutro to będzie piątek , sobota i niedziela na plusie.

Edytowano przez azzadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Też myślę że też tak zrobie , ale tylko połowę co mam jest gotowa , ta na zdjęciach co jest w galerii to kolanko ma 0,5cm więc może poczekać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    611

Co bierze tą pszenice ? Odmiana Patras brana z centrali... Julius czysty. Czym to prysnąć, planowałem morfoline + prochloraz, ale może jednak cos bardziej interwencyjnego w tym roku lepiej dać?

df06086d97b18704med.jpg

Drugie pytanko, niestety mam do zrobienia jeszcze chwasty lancetem, próbowac jutro przed ochłodzeniem niedzielnym czy to nic nie da? Dziwny rok, nie wiadomo z czym najpierw jechać i kiedy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
43 minuty temu, jackowski11 napisał:

@sylwekbarca2 A czym wtedy pryskałeś, i jaki był efekt? Podobno niewskazane przy takiej pogodzie są preparaty na bazie sulfomoczników

Pszenica wcześnie siana, ma juz ok 20 cm, gęsta a za 1,5 tyg zaden oprysk juz nie doleci, inaczej bym siedział na 4 literach i się nie spinał

właśnie lancetem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22
4 godziny temu, dzikiWschód napisał:

Rolnik200598 napisał: Posiana druga dawka na pszenicę i prawdopodobnie już koniec nawożenia. Poszło dziś 75kg N, na pierwszą dawkę poszło 55kg N. Obie dawki w postaci saletry. sam się zastanawiam co robić bo sucho strasznie i szkoda siac saletre jak deszczu nie ma, poważnie zastanawiam się nad opryskiem w przyszłym tygodniu mocznikiem 12kg/ha na 250l wody plus 10kg siarczanu i 1l yara zboza, później t1 to sama grzybowka co myslicie? N1 siana dopiero 3 tygodnie temu a przez ostatni tydzień były przymrozki i wegetacji stoi więc i azotu pszenica nie pobiera

Rzeczywiście trochę mało mocznika i siarczanu, jak już jedziesz pryskać to nie ma co się rozdrabniać. W obecnej fazie pszenicy spokojnie można stosować 15% stężenie tj. 15kg mocznika na 100l wody, co przy 200l / ha daje 30kg.

14 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Też myślę że też tak zrobie , ale tylko połowę co mam jest gotowa , ta na zdjęciach co jest w galerii to kolanko ma 0,5cm więc może poczekać .

U mnie tak samo, część tj. kwalifikaty mam już gotowe do skrócenia, a część może poczekać do następnego piątku bo wtedy zapowiadają już temp +.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

za chwile mamy szkolenie online o skracaniu i generalnie o sytuacji w oziminach.

https://agrofoto.clickmeeting.com/skracanie-zboz-ozimych-2020


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Trudno, ale nic straconego. Będzie nagranie wideo.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj