yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

masa24    2344

A jak oceniacie ten revy flex? Dobre substancje ?? 
ja robię track limero za 170 brutto i to tez mocna dobra kombinacja. 
troche głupio dawac na zabiegi 500 zł a zebrać 5 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27
8 minut temu, masa24 napisał:

Jaka klasa ziemi?? 
ja stosuje modus na pierwsze kolanko 0.3 i być może na liść flagowy. W tamtym roku modus 0.3 na 1 kolanko i zboża stały przy płonie 6-7.5 tony. 
nie daje ccc bo widziałem negatywny wpływ wcześniej i teraz eksperymentuje bez ccc

 

3,głównie 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
20 godzin temu, masa24 napisał:

Siałeś już pszenice jara czy najpierw będziesz pytał o każdy bzdet a potem udawał fachowca z wieloletnim stażem?pszenica jara pół azotu przed siewem pół faza krzewienia strzelania w źdźbło. 
ja daje npk + 150 kg mocznika i 200-250 saletry koniec krzewienia początek strzelania.

3 dawka nic nie wnosi wg mnie i innych zasłyszanych opinii 

Ja sypie 2/3 całego azotu przed siewem. Bardzo dobrze się to sprawdza. Później jest sucho więc lepiej dac większa dawkę i wymieszać z glebą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Jakie dawki konkretnie dajesz? Bo z tego co pamietam w ozimej azotu nie żałujesz i plony niezle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekIlecki    8

Witam, pszenica Apostel siana 16.09 około 116 kg hektar. Nie pamietam ile to sztuk na metr wychodziło. ucieka mi z pierwszym kolankiem. Planuje w poniedziałek zrobić zabieg medax 0,4 lub 0,5 i capalo 1,5. Do piątku prognozy pogody nie przewidują przymrozków w nocy ale w sobotę niedziele j poniedziałek temperatura ma spać i pojawiać się maja przymrozki. Wiem ze jeśli nie zrobię tego zabiegu teraz trzeba będzie czekać kolejnych 7 dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

W ubiegłym roku nie wytrzymałem sraczki bo niby kolanko  i skróciłem w niesprzyjających warunkach ( susza przypomnę )

Potem tego żałowałem.

Jak masz Medax, to po co sraczka, jak tu nic nie ucieka.

2 godziny temu, Papkin napisał:

Panowie jako że pierwszy raz uprawiam pszenicę w trochę intensywniejszy sposób chciałem się poradzić w sprawie skracania i zabiegów grzybowych.Na jesieni dostała 300-400kg npk w zależności od działki, na niektórych obornik był na wiosnę.Opryskana od chwastów na jesieni i to prawdopodobnie wystarczy.Tydzień temu dostała ok.200kg saletry i tyle jeszcze dostanie na drugą dawkę, z nawożenia to wszystko. Odmiana Arkadia, więc teoretycznie podatność na choroby spora, jak na razie nic niepokojącego nie widać. Skracanie planuję zrobić tylko raz, jakie środki zastosować?  Chorób jak na razie nie widać, ale zapobiegawczo chciałbym zrobić przynajmniej jeden taki zabieg, w co się zaopatrzyć? Proszę o sprawdzone środki. Czy mogę z tego zrobić 'zupę' i załatwić wszystko za jednym przejazdem? Czy pomiędzy saletrą a pryskaniem jest jakaś karencji?

masa sobie może mnie zj***ć, ale i tak powiem:

zupy wychodzą różnie, ale zazwyczaj czubki lekko przypalone (raczej bez wpływu na plon i szybko mija) Zupą jeszcze nikt nie zniszczył tu pszenicy, więc można. Ale o wiele zdrowiej jest rozdzielić skracanie od grzybówki zwłaszcza jak masz nierówne łany i górki, to zawsze na górkach czy słabszych miejscach możesz zmniejszyć dawkę regulatora wzrostu a tam gdzie wilgoć możesz dać więcej, no i będzie bezpiecznie.

Aczkolwiek zupa z Moddusa + CCC + jakiś tam Tilt Turbo, czy Bumper ew. Mirage (prochloraz) szkody nie robi. Zbyt ostre zupy tak, te głównie z mocznikiem. To po pierwsze.

Po drugie to że nie widzisz chorób, nie znaczy że patogenów tam nie ma i już się nie rozwijają. Septorioza czy mączniak mają w d*pie przymrozek i świetnie sobie radzą w takiej gównianej pogodzie. Dlatego robi się próby szufladkowe.

Po trzecie - taniej zapobiegać - jak leczyć, uwierz mi.

Po czwarte - sprawdzonych środków masz sporo, ale żaden uniwersalny i na cały okres wegetacji, stąd dwa zabiegi musisz zrobić. Ale może warto spróbować jeden?  Komuś może w końcu się uda i tę chemię ograniczy, nie wiem.

Jak masz dobre gleby to przy tym nawożeniu możesz skracać trineksepakiem etylu jak masa pisał - spokojnie 7 ton utrzyma.  U mnie moddus+ CCC podany idealnie w porę dnia utrzymał 8.6 tony, ale nie było nawałnic w lipcu.

Tylko trineksepak potrzebuje UV, musi być ciepło i słonecznie, ogólnie lubi dobre warunki.

Dlatego uważam Medax MAx za lepszy regulator, bo bardziej uniwersalny i ma dwie świetne substancje. Osobiście wybrałbym Medax, ale mam Trineksepak etylu, więc w tym roku znowu  nim skrócę również z CCC.

Grzybówka to Prochloraz albo Cyrpodynil na podstawę, morfolina + triazol na liście i przez kilka tygodni spokój.  No możesz sobie Boogie Xpro kupić, lub podobne sprawdzone mixy z górnej półki. Tam są substancje, które ciężko dostać solo albo chociażby w generykach.

Potem na flagę zazwyczaj idzie strobiluryna z morfoliną i można dać Gwarant (chlorotalonil) jak masz zdrowe rośliny - do zabezpieczenia. Jak nie ma chorób, bo zostały zniszczone zabiegiem T1 to chlorotalonil długo działa jak nie ma deszczu.

i cyk - 9 ton jest :)

  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekIlecki    8

Podejrzewam ze kwestia tygodnia i będzie drugie kolanko. Nie wiem co z tym Apostelem w tym roku się dzieje.  Na ten moment pierwsze kolanko jest 2- 2,5 cm nad węzłem krzewienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, krychu napisał:

Procam wycenił na tyle mi ventur.

Gdzie dostałeś taką ofertę?

U "swojego" lokalnego sprzedawcy... wstępnie miało być 2050 ale jeszcze zbil do 2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153
choinek.pawel napisał:

3 godziny temu, krychu napisał:

Procam wycenił na tyle mi ventur.

Gdzie dostałeś taką ofertę?

U "swojego" lokalnego sprzedawcy... wstępnie miało być 2050 ale jeszcze zbil do 2000

Za tą cenę chętnie sam bym kupił. Skąd jesteś? Podał byś mi namiar na tego sprzedawcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53
4 godziny temu, Tomek90 napisał:

Stosował ktoś Axial w minimalnej dawce?? 

Tak szedł razem z Mustang Forte 0,6+1 na ozime 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Odgrzebałem zapiski z 2016/17 i też 0.6 było dawane ale stoi wykrzyknik i rosa dopisane. Pamietam że trochę puściło chyba miotły wtedy w miejscach gdzie mokro 🤔

U ciebie jak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2136
Miran napisał:

Co myślicie o tej pszenicy? Wydaje się trochę że jest za rzadka. Poszło 07.03 300kg/ha saletrzaku.

IMG_20200314_102107.jpg

Jak na razie to może brakować jej co najwyżej ciepła. Obsada na zdjęciu wygląda ok. Kilka dni z temperaturą powyżej 10*C i będzie cieszyć oko.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

420 kłosów/m2

48 ziaren/kłos

mtz 50g

= 10 ton :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek393    20

Panowie, kupiłem na T2 Fandango, czy można to jeszcze czymś wzbogacić czy solo będzie ok? Może chlorotalonil albo azoksystrobina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92

Panowie chciałem zawalczyć troche o plon mojej Arkadi. A nie ukrywam że troche jestem zielony. Pomoże ktoś? Klasa ziemi II powierzchnia 1ha. Na pierwszą dawke azotu poszło 220kg saletry. Później w planach mam dać 200 salerzaku, ewentualnie mocznika nie wiem co lepsze. A teraz zaczynają się kompletne schody. Wyczytałem że Arkadia jest mega podatna na choroby grzybowe. Czym można zapobiegawczo prysnąć? Jakoś w miarę po taniości bo i tak wiem że na plony rzędu 7 ton to chyba nie mam co liczyć za mała wiedza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53
8 godzin temu, Tomek90 napisał:

Odgrzebałem zapiski z 2016/17 i też 0.6 było dawane ale stoi wykrzyknik i rosa dopisane. Pamietam że trochę puściło chyba miotły wtedy w miejscach gdzie mokro 🤔

U ciebie jak??

Axial jeszcze nigdy mi nic nie przepuścił i to w różnej fazie rozwoju była miotła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezar81    66

U nas lubelskie -10 wegetacja ruszyła ciekawe jak zniesie to pszenica bo rzepak marnie widzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Czym będziecie zwalczać owies gluchy w pszenicy? Ktoś kiedyś pisał o środku chyba fenixin, tylko nie pamiętam w jakiej dawce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
47 minut temu, Cezar81 napisał:

U nas lubelskie -10 wegetacja ruszyła ciekawe jak zniesie to pszenica bo rzepak marnie widzę

Gdzie taka niska temperatura?U mnie -5 było też lubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
42 minuty temu, Mareg napisał:

Czym będziecie zwalczać owies gluchy w pszenicy? Ktoś kiedyś pisał o środku chyba fenixin, tylko nie pamiętam w jakiej dawce 

Nomad 75WG -120 gram/ha super działa na owies głuch, możesz również zastosować Lancet Plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj