yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ravoj    1248

zostawiłbym 350 kg NPK a później dopiero podał azot na krzewienie, bo i tak będziesz musiał to zrobić. Tyle azotu przedsiewnie zbędne wg mnie.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    116

korasss---Pierwszy raz będe pryskał na owies głuchy w planach był zamiar 1 litr na ha a czy to dobra dawka to dobrze jakby ktoś mądrzejszy o demnie się wypowiedział.


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248
4 godziny temu, PanPawel napisał:

Ile Ci wychodziło za 1l bo u mnie po 110 za litrówkę. Czy lepiej zrobić mieszaninę za około 130?

120 brutto niestety

Na T1 lepieje mieszankę z prochlorazem, triazol, propikonazol albo lepiej protiokonazol i morfolnę.

Epoksy też dobre, ale drogie, można z tym do flagi poczekać, bo więcej liści do ochrony, tak jak z Chlorotalonilem lepiej poczekać do suchego czasu i gdy liści więcej.

Ja dałem Duett tylko ze względu na pogodę i konieczność interwencji. Zazwyczaj tego nie stosuje się na T1, Dużo osób stosuje Bumper Super. (kozacy oczywiście Boogie Xpro, Capalo)

2 godziny temu, Krzysiek89 napisał:

Jaką macie strategie oprysków. Najpierw oprysk na chwasty czy skracanie z fungicydem?

Wszystko od pogody zależy.  Kto pryska na jesień ten tego dylematu nie ma, no ja też w sumie.

Ale chyba lepiej zniszczyć chwasty aniżeli czekać aż podrosną razem z łanem i dostęp do nich będzie utrudniony.

 Co miało wzejść to już rośnie. Na ostrożeń czy powój i tak czekać nie ma sensu, bo wiadomo.

3 godziny temu, siemin napisał:

Mam do Was kilka pytań. Na kilku kawałkach rozsiałem 29.02 saletre w dawce 200 kg/ha. Pytanie kiedy i co wysiać na drugą dawkę. Czy w przyszłym tygodniu mogę wysiać mocznik? 
Na jednym kawałku próbowałem już dwa razy lecieć z N1, ale ciągle mokro. Myślę, że w przyszłym tygodniu już będzie możliwość wjechania. Czy mogę połączyć N1 z N2 tj. wysiać saletrę i tego samego dnia mocznik jako N2? 
Z góry dziękuję za pomoc!

A to ciekawe N1 z N2

Nie jestem w stanie Ci pomóc, jest tyle czynników - pogoda, temperatura, opady, gleba - dobra spróbuję - jak padało  po saletrze to za tydzień możesz dać mocznik, bo 200kg  długo nie pobędzie i tak trzy tygodnie przy deszczu to max. Ale mocznik  tylko przed spodziewanym deszczem i teraz najważniejsze - jak gorąco, to dobrze jak deszcz popada na drugi dzień, jak chłodno to może za kilka dni a jak zimno  to i tydzień poleży  i w amoniak się nie przekształci. A czemu mocznik, to sam sobie odpowiedz, bo to też od warunków zależy.   

  • Like 1

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Czy jak jednego  dnia rozleje  RSM32  to czy na  drugi dzień moge lecieć z  poprawką na  dwuliścienne ?  Wydaje  mi się że nic się nie stanie ale wole zapytać , też mam w planie podać około 110N  w drugiej  dawce bo 3ciej  nie będę w tym sezonie stosował  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Trochę pieprzycie z tym gadaniem ze zboże za gęste to jak będzie susza to będzie kicha. A przy suszy i rzadkim lanie kichy nie będzie??? 
ja posiałem gęsto 450 -500 na m tak jak pisałem i obserwuje i podzielę się wrażeniami z plonu. W tamtym roku siew 400 roslin i na 4 klasie przy średnim nakładzie plony 6 tob średnia ze 40 ha z rekordem 7,5 tony. PH poniżej 5. W tym roku siew gęstszy i narazie pszenice piękne. Tak jak pisałem u mnie przy różnych strategiach nawożenia azotem i sianiu w optymalnych obsadach kwalifikatem nigdy nie było więcej jak 400 może 500 kłosów na m i plony max 5 ton. Przy gęstszymi siewie plon wzrósł. Zobaczę jak w tym to się sprawdzi. Coboru na słabszych glebach tez sieje 400-450 roslin na m

Reasumując rzadszy lan i susza da mniejsza obsadę kłosów Niż gęstszy łan i susza tak czy siak

wiem ze nie zgodzicie się bo to wbrew wszelkiej teorii. Na lepszych klasach i lepszym pH może optymalne obsady się sprawdzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Teraz co pomyśleć jak siałem 130kg/ha i  około  320szt/m a taka gęstwina jak bym siał ponad 200kg  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Czy samo Yamato w pszenicy ozimej po rzepaku wystarczy na T1? czy coś dodać do niego ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Kiedy jedziecie z n2 na pszenice? Ja u siebie dałem okrojona n1 bo około 150 kilo saletry i przymierzam się żeby jechać już z n2 rsm 32 około 100 kilo czystego azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    607

Nie wiem czy najtaniej, ale możesz rozważyć granstar, a tak bardziej kompleksowo co można dać na miotłe i dwuliścienne, ale musi wziąć chabra, przytulie, fiołka. Lancet czy kombinować jakies składanki z granstarem, starane i apyrosem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
8 godzin temu, ravoj napisał:

zostawiłbym 350 kg NPK a później dopiero podał azot na krzewienie, bo i tak będziesz musiał to zrobić. Tyle azotu przedsiewnie zbędne wg mnie.

Siałeś już pszenice jara czy najpierw będziesz pytał o każdy bzdet a potem udawał fachowca z wieloletnim stażem?pszenica jara pół azotu przed siewem pół faza krzewienia strzelania w źdźbło. 
ja daje npk + 150 kg mocznika i 200-250 saletry koniec krzewienia początek strzelania.

3 dawka nic nie wnosi wg mnie i innych zasłyszanych opinii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrols    9
6 godzin temu, mf25 napisał:

lepiej dodac starane (tomigan) czy cos

Czyli starane plus granstar i załatwi fiołek i chaber? 

Mustang brał chyba dobrze oba te chasty o ile dobrze pamiętam, tylko już cena konkretniejsza. 

Edytowano przez piotrols

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    368

Ja na chabra zdecydowałem się na Mustang Forte - niecałe 60zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103
7 godzin temu, masa24 napisał:

Siałeś już pszenice jara czy najpierw będziesz pytał o każdy bzdet a potem udawał fachowca z wieloletnim stażem?pszenica jara pół azotu przed siewem pół faza krzewienia strzelania w źdźbło. 
ja daje npk + 150 kg mocznika i 200-250 saletry koniec krzewienia początek strzelania.

3 dawka nic nie wnosi wg mnie i innych zasłyszanych opinii 

Ja daję 250kg polifoski plus 200kg saletry pod agregat na jara. Potem w drugiej dawce 200 saletry. Bez skracania, tylko T1 i plon od 5,5 do 6,5t na 4 klasie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

W tamtym roku poszło u mnie na Jarkę 200 poli6 i 200 kg saletrosanu w spod. Później już dobrze nie pamiętam ale coś między 300 a 400 saletry z Puław. Plon ponad 7 ton na 2, 3 klasie. Stanowisko po burakach tylko. Zastanawiam się teraz właśnie czy pod buraka i fasolę nie rzucić saletrosanu w spod. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Nie sypie tyle na drugą dawkę bo nie widzę pozytywnych efektów w Jarek pszenicy. Jak jest woda to wystarcza tyle co podałem a jak nie ma to i tak kicha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj