yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

jahooo    9201

@Agrest

Dlatego wymywanie gleby jest procesem wysoce szkodliwym, bo zabiera wierzchnia warstwę gleby z największą zawartością próchnicy. Zasobność gleby w próchnice widac gołym okiem, wystarczy pogłębić lekko orkę, na glebie o wysokiej zawartości próchnicy widac od razu wyorane podglebie o niskiej zawartości (inny kolor), a na glebach ubogich ta różnica będzie praktycznie niezauważalna.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Wymywanie gleby jest procesem wysoce szkodliwym tylko gdzie obecnie występuje na stokach o dużym nachyleniu bo tak jest niemożliwe brak opadów  by wystąpiło wymycie ziemi , bardziej ziemia jest zdegradowana nawozami i opryskami jak to ma miejsce w Niemczech .

Nas nie stać by zastosować nawożenie po 800 kg na 1 ha pierwszej dawce  nawozu i zbioru 3 razy do roku sałaty .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Uzupełnianie wapnia w glebie osłabia procesy erozji, poniewaz poprawia się struktura gleby, staje się bardziej spoista.

Erozja występuje nie tylko z powodu działania wody, także wiatr powoduje erozję nie osłonietej gleby. Stąd programy poplonów na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

Po ubiegłej wiośnie właśnie widać jak w niektórych rejonach ważne są międzyplony ozime. Erozja wietrzna zabiera najwartościowsze części spławialne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Kiedyś nie było żadnych erozji bo końcem października napadało śniegu topniał dopiero około 15 marca a dziś zimy bez śniegu bez opadów suche i wiatr hula .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Jak napadało metr śniegu to później była erozja ale wodna. Po polach to płynęły rzeki .

  • Haha 1

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ja tam erozji się nie boję albo ozime albo poplon pod jare C2CA3BC8-0FA1-4B00-9C3A-8BC33AEAC6B9.jpeg.12a7b440e2517208b999d8a7a8c9f487.jpeg

 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

No i o tym pisałem wyżej. Międzyplon ozimy.

Ile słonecznika wysiałeś i co jeszcze dorzucałeś do mieszanki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Jaki to mniej więcej koszt takiego poplonu na ha ? Wysiew rozsiewaczem czy czymś bardziej precyzyjnym ?

  • Haha 1

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardzo fajny ten słonecznik z grochem pod pszenicę jak dla mnie. Do połowy września trochę urośnie i jakoś pewnie bym to C-330 zmęczył. Chyba że pszenicę zacznę później siać to może być problem z zaoraniem bo koń nie da rady a pług się pewnie zapcha.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Sieję poplony od zawsze i mam do tego specjalny siewnik na agregacie.

Pod pszenicę ozimą poplony to ryzykowna sprawa jak mamy sucho to słabo urośnie i całą wodę wypije, a słonecznik to pijak straszny.  Pod pszenicę ozimą gryka nawet fajnie szybko wychodzi, neutralna i niby zwalcza szkodnik. Tylko droga i mało masy daje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radix071    28

Ja nie polecam gryki jako miedzyplon przed przenica ozima. W tym roku miałem gryke i rzodkiew oleista jako EFA a potem w październiku zasialem pszenicę. Uroslo mi to prawie na 160cm (głównie rzodkiew taka duża) masy było bardzo dużo ale też cała wodę wypilo.. W zeszłym roku miałem peluszke z seladera to pszenica była piękna a w tym roku po miedzyplonie robi się żółta z braku wody. Opady porównywalne w obu latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

skoro siejecie poplony ozime to orka dopiero na wiosnę pod jare tak? nie macie problemu z utratą wilgoci, przecież sama orka powoduje utratę wody a do tego cały czas rosnące poplony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

Dobrym pomysłem na poplon jest bobik, który wiąże azot z atmosfery, kumulując go w korzeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

Na bobik to trzeba mieś glebę. 

No i groch jednak taniej wyjdzie i chyba więcej masy wprowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radix071    28

Ja sialem różne i przy tak niskich opadach wrócę do grochu pastewnego z seradela. 150kg grochu to jakieś 120zl i 20kg seradeli 80zl. Za 200zl hektar obsiany roślinami wiążącymi azot a i gleba super żyzna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W zeszłym roku miałem na jednym kawałku pod pszenicę dwa posiane poplony- najpierw facelia na przyoranie i potem gryka. Suszy u nas jako takiej nie było, gryka skoszona kosiarką bijakową i zaorana. We wrześniu było sporo opadów i w czasie orki było sporo wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W rym roku miałem zasiane w poplon z grochu i z grochu ze słonecznikiem i samą grykę oraz po rzepaku z uprawą na głębokość siewu. Obawiałem się, że pszenica nie powschodzi, a dzisiaj wygląda spoko. Jest rzadka mocno rozkrzewiona i leży przy ziemi. Jedynie po grochu na nasiona trochę bujna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
radix071 napisał:

Ja sialem różne i przy tak niskich opadach wrócę do grochu pastewnego z seradela. 150kg grochu to jakieś 120zl i 20kg seradeli 80zl. Za 200zl hektar obsiany roślinami wiążącymi azot a i gleba super żyzna.

A czy siales ta mieszanke w plonie glonym powiedzmy poczatkiem kwietnia i do zaorania po 15 lipca, żeby zwiększyć ilość masy zielonej w glebie i dopiero pszenica na jesień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TadzikC360    16

Azot że nawóz? To najszybciej jak nożna, a siarczan można połączyć z zabiegiem T1 żeby nie jeździć 10 razy po polu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

T1 to drugi raz. Myślę, że zaraz po ruszeniu wegetacji w fazie krzewienia plus jakaś miedź. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj