yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukasz493    90
a co sądzicie o kizerycie 4 tygodnie przed salettosan 26 ? może ktoś coś podpowie jakieś swoje sprawdzone sposoby chciałbym popróbować innych sposobów
a co sądzicie o kizerycie 4 tygodnie przed salettosan 26 ? może ktoś coś podpowie jakieś swoje sprawdzone sposoby chciałbym popróbować innych sposobów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Dziś pięknie słonecznie z podmuchem średniego wiatru żeby o tej porze roku tak było ziemia przesycha jak na wiosnę jeszcze 2 dni takiej pogody +  8 ,to tylko protektor opon się odciśnie na polu . W maju wystarczy 2 tygodni spiekoty do 30 stopni i pustynia .

Na ziemiach klas 4 i 5 to  jak jest bo takich nie posiadam .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Przeprowadzę w tym roku doświadczenie na pszenicy na 0,5 ha od marca w zastosuję w 3 dawkach w 100 l rozprowadzę 20 kg mocznika + 5 kg siarczanu magnezu 7 wodnego w odstępie co 7 dni , pozostały azot będzie saletra w 2 dawkach po 80 kg zobaczymy jak wpłynie to na suszę jak będzie .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Pszenice u mnie też fajnie rozkrzewione. Po soi to aż za bardzo a po pszenicach tak w miare normalnie. W planach na N1 200 kg Saletrosanu 30 a na N2 270 kg saletrosanu 30. To są narazie plany. Pogoda może być różna. W lutym może wymrozić i pierwsza dawka może być większa odpukać w niemalowane.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551
Przed chwilą, adrianooo1234 napisał:

A jakie najniższe temperatury minusowe zniesie pszenica przewódkowa?

Sam mróz nie groźny tak bardzo jak wspomagany wiatrem . Przewódka na sam mróz do - 15 stopnia .

Czasami - 8 + wiatr i wymrozi . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Tego nie ustalisz wg. termometra  bo to jest kwestia wilgotności wiatru rodzaju gleby fazy rozwojowej ale ktoś mi mówił że jak rzepak przetrzyma to i pszenica a ile w tym prawdy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak szczypióra umarzną to odrośnie jak w rzepaku liście. Grunt by korzeń, węzeł przetrwał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

jeśli przewodka jest w fazie szpilki i dopiero wychodzi z ziemi to mróz jej żaden nie straszny


galan99 napisał:

Przeprowadzę w tym roku doświadczenie na pszenicy na 0,5 ha od marca w zastosuję w 3 dawkach w 100 l rozprowadzę 20 kg mocznika + 5 kg siarczanu magnezu 7 wodnego w odstępie co 7 dni , pozostały azot będzie saletra w 2 dawkach po 80 kg zobaczymy jak wpłynie to na suszę jak będzie .

czy dobrze rozumiem, chcesz na N1 w 3 dawkach podać roztwór 20% mocznika a potem jeszcze do tego 2x 80kg N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1506    2
23 godziny temu, galan99 napisał:

.Wilgoci jest na 30 cm jak na Zamojskie to jest sucho , zapewne coś jeszcze napada do kwietnia co do nawożenia ozimej to od 1 marca na N1  100 kg Saletrosan 26 + 150 kg saletra 34 za 3 tygodni na N2 - 300 kg  saletra 34  i to wszystko z nawożenia azotem . Bo jak ma się powtórzyć  poprzedni rok to nie ma na co czekać .

Heh też mieszkam w okolicach Zamościa no z tą wilgocią jest masakra 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551
1 godzinę temu, dzikiWschód napisał:

jeśli przewodka jest w fazie szpilki i dopiero wychodzi z ziemi to mróz jej żaden nie straszny

 

czy dobrze rozumiem, chcesz na N1 w 3 dawkach podać roztwór 20% mocznika a potem jeszcze do tego 2x 80kg N?

 

Tak na N1 w 3 dawkach podać roztwór 20% mocznika i do tego 80 kg saletry to wszystko N1 a na N2 następne 80 kg saletry to będzie doświadczenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TadzikC360    16

Skoro temat jest poświęcony też ochronie, to miałbym kilka pytań odnośnie herbicydow w pszenicy/ pszenżycie ozimym otóż mam 3 pomysły na Odchwaszczanie i chciałbym się zapytać was co byście wybrali: 1 opcja to Toluron 700SC w dawce 1.5l i Camaro 306SE w dawce 0.5l 2 opcja to Chisel Nowy w dawce 90g + Discopur Top w dawce 1l i Trend (adiuwant) 3 opcja która najmniej mi się podoba ( stosowane kilka lat) Lancet plus... Które z tych opcji jest najlepsza? Cenowo każda z nich w okolicy 110zł, a może ktoś ma jakieś sprawdzone połączenia środków do Odchwaszczania na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja używam jeszcze Attribut plus Mustang, Axial komplet . To, co konkretnie zastosuję, zalezy od zachwaszczenia na polu, a nie od gołego kosztu zabiegu, bo potem często poprawki wychodzą drugie tyle

Tam, gdzie nie ma presji miotły, czasem idzie granstar plus starane (zamienniki), czasem Apyros plus chwastox. Kombinacji jest wiele

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja na jesień pszenicę opryskałem Tolurexem, wiosną dam Chisel. Wstępnie planowałem Axial Komplet ale za mały areał i po drugie stwierdziłem że jak jesienią był oprysk to Axial to za droga zabawa. Jęczmień jary opryskam też Chiselem i po jakiś kilku dniach Pumą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TadzikC360    16

Największa presja to właśnie miotła zbożowa... Inne chwasty to mała presja... Tylko ta cholerna miotła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nie pamiętam, na 1ha cos koło 140-150 brutto wychodziło ? U mnie idzie głównie tam, gdzie głuchy owies się pojawia

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25513

Przeglądam różne publikacje i pozwoliłem sobie skopiować coś odnośnie próchnicy.

Kiedyś była dyskusja o ciągłym zubożaniu gleb

Próchnica tworzy się z materii organicznej, ale to proces bardzo długi i skomplikowany. W rok do 14 lat od zaorania resztek pożniwnych tworzy się tak zwana próchnica aktywna. Jej udział ma znaczenie dla żyzności gleby, ale tzw. próchnica ustabilizowana powstaje dopiero w okresie od 15 do 100 lat od przyorania resztek organicznych, a tzw. próchnica trwała powstaje po co najmniej 100 latach od wprowadzenia materii organicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

A co na samą miotłę polecacie? Na dwuliścienne mam kupione fundamentin więc chciałbym już tylko na miotłę coś sprawdzonego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj