yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

yacenty    3883

Jak nawozicie pszenicę ozimą? Jakie strategie przyjmujecie? Na 2 dawki? Na 3? Stosujecie nawozy sypkie typu saletra, saletrzak, mocznik czy może jednak RSM? A może jakaś kombinacja mieszana?

Jakie macie pomysły nawożenia pszenicy? Jak wygląda nawożenie pszenicy ozimej a jak jarej?

Jak sądzicie, czy sezon 2020 przyniesie coś nowego w uprawie pszenicy?


Kontynuacja tematów: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/276137-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2019/ i https://www.agrofoto.pl/forum/topic/80-pszenica-ozima-i-jara/

 


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Ja wstępnie 2 dawki , pierwsza Saletrosan - 70N , druga RSM32 - 80N i trzecia jak będą warunki Saletra32 - 40N .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
27 minut temu, yacenty napisał:

 

 

.Wilgoci jest na 30 cm jak na Zamojskie to jest sucho , zapewne coś jeszcze napada do kwietnia co do nawożenia ozimej to od 1 marca na N1  100 kg Saletrosan 26 + 150 kg saletra 34 za 3 tygodni na N2 - 300 kg  saletra 34  i to wszystko z nawożenia azotem . Bo jak ma się powtórzyć  poprzedni rok to nie ma na co czekać .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Spotkal sie ktoś z kontrolami azotowymi na polu przed 1marca? Bo chce posiac Tybalta pod koniec przyszlego tygodnia i pasuje dac jakies polifoski i azotu pod agregat,a u mnie sie jeszcze nie spotkalem zeby kontrolowali gdzies i najwazniejsza rzecz ile to kosztuje w razie w😂😂😂

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Było gdzieś zdjęcie gdzie gościu facelię posiał myśląc, że powschodzi na wiosnę , a ta skubana w styczniu wzeszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

W tym roku to ludzie będaaaa mieć problemy z samosiewami facelii.

Kiedy z kizerytem jedziecie. 2-3 tygodnie przed azotem czy już lecicie?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Aktualne warunki klimatyczne nie sprzyjają zbożom ozimym. Ze względu na długotrwałe dodatnie temperatury powietrza połączone ze sporą ilością opadów, na niektórych plantacjach widać objawy występowania chorób grzybowych.Rośliny powinny znajdować się obecnie w stanie spoczynku, jednak ze względu na występujące warunki atmosferyczne, proces wegetacji przedłuża się.Na wielu prawach widoczne są ślady występowania patogenów takich jak septorioza paskowana liści pszenicy i mączniak prawdziwy zbóż i traw.Pierwsza z chorób objawia się żółtozielonymi plamami, które posiadają chlorotyczną obwódkę, podczas gdy charakterystyczną cechą mączniaka prawdziwego zbóż i traw są mączyste naloty koloru białego widoczne na liściach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207

fajna bajka, w UK co roku jest taka zima i tam jakos nikt nie placze tylko zbieraja ponad 10t pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Tylko mają inny rozkład opadów i odmiany pszenicy dostosowane do takiego klimatu. A u nas może wyskoczyć kilka dni z -20 i jesteśmy w d....

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Średnio daję po około 170N/ha po połowie; bezpośrednio przed ruszeniem wegetacji i początek strzelania w źdźbło. Jak gęsta to pierwsza dawka mniejsza, a jak rzadka to większa. Jak dobre warunki to czasem korekta na liść flagowy.

Obecnie ta co we wrześniu siana

6CC707E0-0F5B-4CD8-88E2-183CFC13C195.jpeg.5d2a6805bc3222df2aed8d923fdb9e3d.jpeg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Agrest napisał:

W tym roku to ludzie będaaaa mieć problemy z samosiewami facelii.

Kiedy z kizerytem jedziecie. 2-3 tygodnie przed azotem czy już lecicie?

Kurła właśnie się martwię, miejscami większa od pszenicy jest. Chlorotoluron na nią nie zadziałał, mrozów nie było i się nie zapowiada aby były. Na wiosnę jest kupiony na poprawkę Chisel. Spali samosiewy czy trzeba będzie biegać wyrywać😁?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

@Rolnik200598 dobrze wiedzieć czym facelię będę odchwaszczał 

Edytowano przez ansu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tolurex 2l/ha dawałem i nic jej nie zrobił, gryka zniknęła ale facelia została, najwyżej pobiegam i tam gdzie większe to wyrwę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kiedyś izoproturonem 2 l facelię pryskałem z powodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Rolnik200598 napisał:

Kurła właśnie się martwię, miejscami większa od pszenicy jest. Chlorotoluron na nią nie zadziałał, mrozów nie było i się nie zapowiada aby były. Na wiosnę jest kupiony na poprawkę Chisel. Spali samosiewy czy trzeba będzie biegać wyrywać😁?

Nic dziwnego. Były testy chlorotoluronu w dawce nawet 2.5 l/ha i facelia bez uszkodzeń. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Antywylegacz nic nie daje wiem to na swoim przykładzie w ub.roku jak stosowałem na rzadką pszenicę. Zabrakło mi jakieś 50m na szerokość opryskiwacza i żadnej różnicy nie widziałem a kilka razy kontrole robiłem. Na krzewienie tylko azot daję ale w tym sezonie pszenice są nawet za bardzo rozkrzewione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72
16 godzin temu, galan99 napisał:

Aktualne warunki klimatyczne nie sprzyjają zbożom ozimym. Ze względu na długotrwałe dodatnie temperatury powietrza połączone ze sporą ilością opadów, na niektórych plantacjach widać objawy występowania chorób grzybowych.Rośliny powinny znajdować się obecnie w stanie spoczynku, jednak ze względu na występujące warunki atmosferyczne, proces wegetacji przedłuża się.Na wielu prawach widoczne są ślady występowania patogenów takich jak septorioza paskowana liści pszenicy i mączniak prawdziwy zbóż i traw.Pierwsza z chorób objawia się żółtozielonymi plamami, które posiadają chlorotyczną obwódkę, podczas gdy charakterystyczną cechą mączniaka prawdziwego zbóż i traw są mączyste naloty koloru białego widoczne na liściach.

Tylko powiedz mi gdzie te opady bo ERA,ESI, EPJ to tylko kropidło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Z ciekawości pojechałem zobaczyć jak moja euforia i muszę przyznać że jestem zadowolony, pod koniec listopada po 3 rozkrzewienia a dziś 5,6 była rzadka ale pięknie się zamurawilo i w dodatku zielona aż miło, brak chorób grzybowych, oby tak dalej 

Nawożenie w tym roku bede robił zależnie od kawałka

N1 250kg saletr i N2 300kg saletry,

N1 250 kg saletry, N2 250 l rsm 32

N1 200 l rsm 32, N2 250l rsm32

Jeżeli wystąpi susza będę redukowal N2 bo wszystkie stanowiska po rzepakach gdzie wylalem 500l rsm32 a rzepak dał aby 3t więc azot jakiś został napewno 

Pod koniec stycznia planuje lecieć z kizerytem około 120kg/ha ze względu na brak opadów 

 

Edytowano przez Mareg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj