Argo1

Pozwolenie na zakup ziemi

Polecane posty

Argo1    0

Witam  mam kilka pytań odnośnie konieczności składania prośby o pozwolenie na zakup ziemi do Kowru przez młodego rolnika.

Po pierwsze czy ciężko ją dostać czy może to tylko formalność i nie ma się czym przejmować.

Co trzeba w takim wniosku napisać i jakie dokumenty dostarczyć?

Nie jestem jeszcze rolnikiem w świetle prawa ponieważ pracuje zawodowo i nie mam ziemi. Posiadam studia mgr. Inż. zootechniki i pracuję w zawodzie. W tym roku planuję przejąć część gospodarstwa od rodziców oraz chciałem dokupić trochę ziemi, dałem już zadatek a tu u notariusza okazało się że muszę prosić o zgodę Kowru i nie bardzo wiem co zrobić w tej sytuacji.

Czy przed złożeniem wniosku lepiej wziąć część ziemi od rodziców w dzierżawę lub przepisać na siebie czy może same studia wystarczą?

Czy długo trzeba czekać na decyzję? Czy w razie odmowy można się gdzieś odwołać?

 

Edytowano przez Argo1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

jeśli chcesz kupić działke powyżej hektara nie będąc rolnikiem to nie dostaniesz pozwolenia, jak już będziesz rolnikiem to trochę papierów jest ale to formalność tylko z miesiąc trzeba czekać conajmniej na rozpatrzenie wniosku chyba że przyspieszyli to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Najlepiej zadzwoń do swojego kowru wszystko Ci wytłumacza. 

A tak to dokumenty które potrzebuję notariusz musisz im przedłożyć dodatkowo sprzedający i kupujący oświadczenie że ty kupujesz on sprzedaje (kowr ma prawo pierwokupu) czekać trzeba 2 do nawet 3 miesięcy... Wydają niby bez problemu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dontcry    118

A jak by bylo w przypadku kiedy ja jestem na krusie jako domownik, wykształcenie rolnicze i chcialbym zakupić ziemie lub wydzierzawic od kowru? 

Edytowano przez Dontcry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Argo1    0

Dzięki za odpowiedzi. Jutro zadzwonię do Kowru.

Czyli rozumiem że najlepiej najpierw wziąć trochę ziemi od rodziców a potem składać wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Pomyśl czy nie będziesz chciał złożyć wniosku na młodego rolnika np w przyszłości a teraz kupić tą ziemię ewentualnie na rodziców. 

Gdy będziesz już niby rolnikiem to ziemię możesz kupić dopiero za 5 lat bo w świetle przepisów staniesz się Rolnik indywidualny dopiero po tym czasie a tak to musisz prosić o te zyebane zgody KOWR lub na warunkowym kupić max 1ha jednorazowo. 

CHORY kraj... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

a tam brat kupował ostatnio 3ha problemu nie było tylko trzeba być rolnikiem i mieć ziemi trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Mi już 5 lat minęło i całe szczęście wszystko to już ominę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Argo1    0

No właśnie chciałem w tym roku składać na młodego ale pieniądze muszę przeznaczyć na inny cel ponieważ za ziemię muszę zapłacić do końca października.

Od rodziców chciałem wziąć parę ha w dzierżawę i złożyć wniosek, następnie kupić 7 ha od znajomego a później ile bd brak na własność wziąć od rodziców jak już dostanę decyzję. Niestety po zapłaceniu zadatku okazało się że potrzebna ta porąbana zgoda.

Myślałem że wykształcenie rolnicze wystarczy żeby kupić ziemię.

Jak mogę zostać młodym rolnikiem i się rozwijać jak nie mogę kupić ziemi?  Jak przejmę ziemię od rodziców to po 5 latach nie bd mógł składać o młodego rolnika. Nie wiem kto wymyśla te przepisy normalnie parodia.

Czyli rozumiem że jak wezmę teraz z kilka ha od rodziców w dzierżawę to bd już rolnikiem i jakoś dostanę tą zgodę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Od kowru dostaniesz zgodę tylko musisz czekać. Ogólnie w tej ich głupiej zgodzie chodzi o to że Kowr ma pierwokup i jeśli cena będzie dla nich atrakcyjna (poniżej wartości rynkowej mocno) to mogą kupić tą ziemię (za sumę która podasz w oświadczeniu) a ty zostajesz z niczym. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

zadzwoń do KOWRu to Ci powiedzą co trzeba. Przepisy są, jak ostatnio często, stworzone pod wpływem chwilowej i czyjejś potrzeby i na szybko. Dlatego też często ni jak się mają do rzeczywistych życiowych sytuacji (ale ponoć rolnicy tak chcieli). Procedura jest do przejscia, paroetapowa i zajmnie 2..3 miesiące.


Patryk1222 napisał:

Od kowru dostaniesz zgodę tylko musisz czekać. Ogólnie w tej ich głupiej zgodzie chodzi o to że Kowr ma pierwokup i jeśli cena będzie dla nich atrakcyjna (poniżej wartości rynkowej mocno) to mogą kupić tą ziemię (za sumę która podasz w oświadczeniu) a ty zostajesz z niczym. 

 

Raczej tu chodzi o zniechęcanie poprzez przewlekanie procedury administracyjnej. KOWR ma prawo pierwokupu dowolnej ziemii, nie tylko tej sprzedawanej "nie rolnikowi".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537
11 godzin temu, aro1975 napisał:

nic strasznego przerabiałem całe postępowanie jakiś czas temu :)

Też przerabialem ale ile tylko dodatkowej roboty i papierologii no i czas stracony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

zazwyczaj nie ma żadnych problemów, a co do tego że rolnicy tak chcieli, najwyraźniej mieli problem we własnej okolicy z kupnem ziemi przez obcokrajowców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

chyba raczej ze spółkami (ewentualnie słupami), bo zagraniczny rolnik (UE), mający w "swojej" gminie ziemię, raczej powinien móc i tak kupić u nas ziemię (bez tej biurokracji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Panowie jak teraz jest z przepisami związanymi z kupnem ziemi? kto może ją kupić?

Bo u mojego brata wyszła taka sytuacja: jest on na zusie i nie pracuje w rolnictwie a parę ha ziemi ma na siebie od 2012 roku, które ja dzierżawię bez umowy a on składa o dopłaty wykształcenie ma wyższe nie rolnicze i ziemia do zakupu jest w tej samej gminie gdzie jest zameldowany i mieszka od urodzenia a do zakupu jest 9ha.

Czy według tej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będzie mógł kupić tę ziemie? I czy musi pisać do KOWR o zgodę na kupno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

a czy ziemia (przynajmniej część), którą już ma, jest w gminie, w której mieszka? Jeśli tak to powinien móc kupić bez ubiegania się o zgodę KOWR (będzie chyba musiał tylko czekać miesiąc na decyzję KOWR dotyczącą prawa pierwokupu). Idź do notariusza, powinien Ci powiedzieć jakie dokumenty potrzebuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Tak wszystką ziemię która już posiada ma w tej gminie gdzie mieszka i ta ziemia do kupna również jest w tej samej gminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WhyDuck    1

Hej, a powie mi ktoś jak KOWR wycenia ziemię?

Mam kawałek ok. 2ha przy drodze asfaltowej. Media na działce, chce top kupić deweloper. 

 Jako że traktujemy to jako działkę pod budowę uzgodniliśmy cenę  4000/ar.

I teraz moje pytanie jeżeli KOWR zdecyduje się skorzystać z prawa pierwokupu to jak wycenia ziemię i czy może mnie zmusić do sprzedaży po tej swojej cenie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj