darekspire90

Pszenica po ugorze

Polecane posty

darekspire90    17

Witam jak w temacie. Zamierzam zasiać przewodke tybalt w najbliższym czasie do 2 tygodni na jeszcze nie zaoranym kilku letnim ugorze klasa ziemi 2/3 który zamierzam wziąć w dzierżawę. Co o tym sądzicie? Ma to prawo bytu? Zamierzam jeszcze dać wapno pod orke i na skibę żeby trochę poprawic odczyn ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kiedyś tak siałem, pszenica najlepsza jaką kiedykolwiek kosiłem, ugory są bardzo żyzne a jak jeszcze podsypiesz to juz bedzie szał. Oby tylko sie nie wyłożyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Zależy od roku, ale pszenżyto jare bardzo wcześne sie wysypuje i jak jest sucha wiosna to nie zdąży zbudować plonu, a pszenica jara wysypuje się kilka tygodni do miesiąca później niż pszenżyto jare i dlatego lepiej sypie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276

mi w tym roku nie wyszła.zasiałem po cięzkiej talerzówce ,ale zaraz po siewie  było sucho przez miesiąc i dała niecałe 4 t.Liczę,że teraz ozima i drugi rok po trawach  będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Po ugorze pszenica ozima jest ładniejsza niż na działkach na których były siane zboża w monokulturze, ale jest u mnie zawsze problem, z obsadą. Tzn jest dużo placów, pasów, gdzie pszenica jest bardzo rzadka, albo nie ma jej wogóle, myślę ż po ugorze pasuje jednak przyłożyć wiekszą uwage do uprawy i byc może walcować po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Zamierzam w tym terminie raczej przewodke jara a nie ozima.. ale jak mówisz że w ugorze lepsze ozime niż w monokulturze to i pewnie jara może się uda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

Ja po ugorach siałem już chyba wszystko, a było już ich przez parę lat ponad 100 ha, od klasy 3a do 5. Jeśli odpowiednio przygotujesz pole to możesz tam zasiać nawet jęczmień jary. Pytanie czy ta dzierżawa będzie wieloletnią dzierżawą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Jeśli nie ma tam dużo drzew i ph nie jest złe (ale Idealne na pewno nie będzie) to na takim ugorze zboże dobrze sobie poradzi.Kukurydza też dobrze sobie radzi ale już przy warzywach okopowych są duże problemy bo nicienie i drutowce potrafią zmasakrować bulwę.Innych upraw na ugorach nie próbowałem ale zawsze pole było porządnie przygotowanie (Glifosat i zimowa orka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

Jeśli dasz oszałamiającą dawkę dursbanu to i rzepak da radę. U mnie się udało. Glifosat rzecz jasna że dwa razy, przed talerzówką i po orce. Talerzówką raczej bez dwóch przejazdów się nie obejdzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Glifisam można dać w sezonie niestety nie w tym okresie czasu.. zamierzam to z talerzowac z 500 kilo wapna 95% głęboka orka na skibę znowu z 500 kilo wapna i jakąś polifoske z 200 około może trochę mało i saletrzak z 150

Edytowano przez darekspire90
Błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Czyli ile? Buraka nie sieje ale pewnie podobnie jak pod warzywa

Edytowano przez darekspire90
Błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

350 do 450 kg/ha npk, tam będzie takich rzeczy brakować. No i wapno najczęściej magnezowe. U mnie zawsze było mało magnezu. Ale jak potem jeszcze dowalisz azotu to bedziesz w szoku, że najładniejsza pszenica jaką masz. Zależy oczywiście co to za materiał siewny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Materiał siewny będę brał z centrali bo będzie to przewodka a z tą to można wtopic jak mnie ktoś oszuka. Npk  mówisz ale co najlepsze? 

Edytowano przez darekspire90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

Ale Ty zadajesz pytania na które ja nie mogę znać odpowiedzi. Jeśli to długoletnie dzierżawa, czy kupno to bierz próbki i leć je zbadać. Jak już będziesz miał rozpiskę to sam dobierzesz odpowiedni nawóz. Próbki to groszowe sprawy są. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Nie o to mi chodzi tylko  jak wiesz to jakiej marki najlepsze pod jarą pszenicę.. prawdę mówiąc pierwszy raz będę siał jara a poza tym zboża to tylko zmianowanie pod warzywa, nie sieje tego dużo. I dopiero od 3/4 lat to nie znam sie

Edytowano przez darekspire90
Blad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj