Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

pawel177    19
1 godzinę temu, Broody napisał:

Ale chodzi o to że chwoscik jest chorobą grzybową, która powoduje realne straty w plonie. Po co tak truć środowisko opryskami skoro zabieg był niepotrzebny plantacji. To tak jak niektórzy jadą do sklepu po śor i mówią na końcu aaa i coś na robaka ... A co jest? Nie wiem, ale przysne przy okazji. Nie dziwi mnie teraz czemu unia wprowadza plan ograniczenia użycia śor.

Te ograniczenia uni co do śor niestety idzie w drugą stronę. Rok w rok wykonywałem 1 max 2 zabiegi insekcydem. W tym roku pryskając przyszłościowo z wykluczeniem środków wycofanych lub wycofywanych oraz w związku z wycofaniem zapraw neonikotynoidowych tych wiazdów ze środkami grzybobujczymi miałem już 5. Wszystkie uzasadnione a 1 i 2 wjazd jeszcze zanim burak miał 2 liście bo robale już czyściły plantacje. Takie to ograniczenia.

• Like 1

mano    84

Cukrownia dzisiaj wysłała info aby pryskać na chwościka, bo są już pierwsze objawy.

Dwa lata temu byłem na spotkaniu organizowanym przez KSC i był temat poruszany o chwościku, znawca tematu powiedział aby dodawać do zabiegu miedzian ponoć lepiej  chroni buraka.

Broody    37
3 minuty temu, pawel177 napisał:

Te ograniczenia uni co do śor niestety idzie w drugą stronę. Rok w rok wykonywałem 1 max 2 zabiegi insekcydem. W tym roku pryskając przyszłościowo z wykluczeniem środków wycofanych lub wycofywanych oraz w związku z wycofaniem zapraw neonikotynoidowych tych wiazdów ze środkami grzybobujczymi miałem już 5. Wszystkie uzasadnione a 1 i 2 wjazd jeszcze zanim burak miał 2 liście bo robale już czyściły plantacje. Takie to ograniczenia.

Ale chodzi mi o to, że wiele osób pryska substancjami, których nawet nie znają i na agrofagi o których też pojęcia nie mają... bo w sklepie mu sprzedali, bo chciał na robaka i na grzyba 🍄😏 gadałem niedawno z dużym gospodarzem i ten mi powiedzial, że do każdego zabiegu daje na robaka(chwasty, odżywki, regulacje, fungi) niezależnie czy jest czy go nie ma 😏 

Zgadzam się, że te obostrzenia unijne mają również złą stronę medalu. Ma być bardziej eko, ale właśnie ten rok pokazał, ze bez śor się nie obejdzie i to nawet w ograniczonej ilości. Wszelkiej maści robactwa jest po prostu pełno. 

Przed chwilą, mano napisał:

Cukrownia dzisiaj wysłała info aby pryskać na chwościka, bo są już pierwsze objawy.

Dwa lata temu byłem na spotkaniu organizowanym przez KSC i był temat poruszany o chwościku, znawca tematu powiedział aby dodawać do zabiegu miedzian ponoć lepiej  chroni buraka.

Też kiedyś czytałem o tym by dodawać miedzian do zabiegu, już parę lat temu w top agrar chyba 🤔 sam parę razy stosowałem ale nie miałem żadnego porównania zrobionego by stwierdzić czy faktycznie lepiej działa 😏 

Wiadomość z agroFakt.pl

mano    84

Podejrzewam,że w tym roku może się sprawdzi miedzian, ciągle pada i jest ciepło a to idealne warunki na choroby.

JanKrzysztof    167
28 minut temu, hardkor113 napisał:

To prawda ze po venzarze nie powinno sie siac ozimej pszenicy?

Jak dawałeś końskie dawki to pszenica będzie się męczyć.

mds212    503

Przy tych deszczach to wątpie, moze w suchym roku

Jasio88    41

Przyszedł już pierwszy alert z KSC jak u was z chwoscikien

Broody    37

U mnie podkarpackie brak alertu odnośnie chwoscika i na razie nie zauważyłem na liściach niczego. Natomiast po tych ulewnych deszczach powstał problem w postaci zgnilizny korzeni 🙁  pola były gleboszowane jesienią i mimo to codzienne deszcze zrobiły swoje i gleba w tychże miejscach jest bardziej zbita 😏

Jasio88    41

Ja zaobserwowałem już pierwsze kropki i burak czerwony już porażony ale nie wjadę w pole bo zostanę a dzień w dzień dolewa

PawKam22    21

U nas ( PSZ ) susza w najlepszym to i chwościka na razie nie ma przez te dwa tygodnie co pół Polski zalewa to spadło 15 litrów

Skoczek1994    427

A u mnie żal jeździć i patrzeć na pole, buraki mają cytrynowy kolor. Tak siadły od wody że już na sensowne plony chyba nie mam co liczyć. Wjechać w pole też szybko nie będzie można by próbować je ratować. 

tommmek    138

Byłem dziś na polu, na razie nie widać chwoscika. Optan czy Spyrale na pierwszy zabieg lepszy ktoś omawiał to z kimś kto jest w temacie?

Alio    87

Ja dziś jadę optanem nieco z przymusu. Chwościka generalnie jeszcze nie widać, ale trafiłem dwa place gdzie kropki się pojawiły. Gdyby nie wyjazd na 10 dni pewnie zabieg bym jeszcze odłożył ale boję się ryzykować. W ubiegłym roku spóźniłem pierwszy zabieg i efekty były opłakane.

Sprzedam agregat ścierniskowy Agromasz 2.60m na kołkach stan bdb, pług obrotowy 4 skibowy Fenet, Opryskiwacz Hardi 24m sprawny stan do poprawek - tanio.

Nie nabijam licznika postów. Staram się pisać konkrety.

Broody    37
11 godzin temu, Skoczek1994 napisał:

@hardkor113 Dużo za dużo, od blisko dwóch tygodni na ponad 1/3 powierzchni pola buraki stoją w wodzie.

Masakra jak dostały po d*pie buraki. Z roku na rok co raz gorzej jest jeśli chodzi o warunki. U mnie do 1 ha z 5 odpadnie przez zgniliznę 🥺 żeby się tylko więcej z tego nie zrobilo. Dziś pojadę z optanem i aminokwasami plus bor. Chwoscika na burackach jeszcze nie ma, ale ukazał się już na ćwikłowych które mam akurat też na polu zasiane.

• Thanks 1

Broody    37

Wg mnie dobre rozwiązanie bo substancje są 3 grup chemicznych no i jest strobiluryny, więc na pierwszy zabieg jak znalazł.

Jasio88    41

Jak u was z Śmietka? Dodajecie coś na nią wraz z zabiegiem na chwościk?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
    • Przez ziom00263
      Witam, czy posiada ktoś z was rurociąg podziemny ciśnieniowy z rur PCV do wody, która zasila deszczownie? Jeśli tak to prosił bym o opinie, na co warto zwrócić uwagę przy budowie takiej sieci, jakieś rady. Zamierzam w tym miesiącu zacząć budowę, rurociągu z rur pcv fi 110, na odcinku 1900 metrów.
    • Przez PIMR_BR
      chciałbym się do Państwa zwrócić z wielką prośbą o pomoc i wypełnienie ankiety.

Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu realizując projekt Europejski SmartAgriHubs (http://smartagrihubs.eu/ ) mający na celu wdrażanie rozwiązań cyfrowych w wielu aspektach produkcji rolniczej i spożywczej, chciałbym prosić Państwa o wyrażenie opinii w przygotowanej ankiecie dotyczącej określenia potrzeb i stopnia zaawansowania wykorzystania produktów cyfrowych w uprawach szklarniowych na małą (przydomową) oraz produkcyjną skalę. Zapraszam do wyrażenia opinii producentów warzyw, owoców, kwiatów i innej produkcji specjalistycznej, gdyż wyniki tej ankiety będą pomocne w rozwoju produktów przeznaczonych właśnie dla Państwa.
      Na końcu ankiety znajdą Państwo także formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie i zostania testerem wybranych technologii (pilot). W ramach projektu przewidujemy przeprowadzenie 3 pilotowych wdrożeń.
      Ankieta nie ma na celu prowadzenia żadnej reklamy ani promocji.
      Ankieta dotycząca potrzeb i rozwoju zaawansowanych usług w uprawie szklarniowej

Dziękuję bardzo za wypełnienie ankiety.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj