Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

szumi    346

Przy zapasach nawozów kupionych po starych cenach uprawa jeszcze się minimalnie opłaca, choć przegrywa zdecydowanie w stosunku do rzepaku i pszenicy. Opłacała się więc, choć cena paliwa szaleje. Przy obecnych cenach nawozów to słabo to wygląda. Czytam to forum i widzę paru gości, którzy walczą o buraka jak o życie. Ciekawe, czyżby przedstawiciele związków plantatorów, które tak "wiele robią" ... Cukrownie cwanie nas potraktowały podsuwając umowy w lipcu, a nie normalnie w lutym. Pytanie co jak podpisana umowa, czy można się wycofać i jakie ewentualne konsekwencje? Ktoś wie, pytam o KSC?

A odnośnie działania związków plantatorów w KSC to w rejonie cukrowni Krasnystaw takie zadowolenie z ich działania, że masowo są wysyłane takie pisma:

........................................................ Miejscowość, data

OŚWIADCZENIE

Ja niżej podpisany …..................................................................... o numerze umowy kontraktacyjnej …........................................................................ , oświadczam, że Związki Plantatorów buraka cukrowego przy oddziale KSC S.A. Cukrowni Krasnystaw, nie wypełniają w sposób należyty swoich obowiązków, zgodnie z moimi oczekiwaniami. Nie wyrażam tym samym zgody na kompensatę środków pieniężnych z moich należności na Związki Plantatorskie buraka cukrowego.

Data, podpis ..................................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Ja akurat twierdze że podpisanie przed żniwami jest lepsze ,wiem ile pola zostawić, nie było to musowe , w marcu też podpiszą jak ktoś bedzie chciał i będą mieli limit jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
5 godzin temu, mds212 napisał:

A mi się kuku nie oplacala i przestałem siac. Ake nie płacze w temacie o kukurydzy że się nie opłaca i każe innym nie siać jak niektóre chłopki w tym temacie. Opłacalność buraka w tym roku u mnie wyszła koło 7.5-8k oczywiście z dopłatą i wyslodkami. Plon 80t cukier 18 procent i to przy 100kg N oraz 1 grzybowce

Brawo Ty możesz być z siebie dumny ale matka z Ciebie dumna nie jest bo szacunku do drugiego rolnika u Ciebie brak nazywając kogoś "chlopkiem"

Przy podpisywaniu umowy było teraz pytane o składkę na związek, zgody nie wyraziłem. Może trzeba będzie takie pismo wysłać do werbkowic za kampanie 2020r. 

Rozmawiałem niedawno ze swoim przedstawicielem odnośnie środków do produkcji, to twierdzi że po nowym roku ma być jeszcze drożej z nawozami, więc zaczyna to buraka stawiać na mocno przegranej pozycji przynaimiej u mnie. 

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znachorek88    8

Nikt nie walczy o buraka tylko się stara się normalnie merytorycznie dyskutować ale tu dyskusja na poziomie z pod sklepu gs. Pretensje do całego świata i wypisywanie mądrości ale niektórym nie przegada i trzeba ustąpic niech żyją w swojej wiejskiej mądrości, nie można mieć innego zdania, innego poglądu tylko narzekanie. Dobrze że jeszcze jest na co narzekać bo w innych rejonach Polski już nie maja. w przypadku innych upraw na co narzekacie? Nie dziwię się że tylu mądrych rolników z dużym areałem i doswiadczeniem odeszło z tego forum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Święte słowa ja tu jestem bo nie mam co robić z nudów, co do nawozów lekko tanieją dziś 30 w dół saletra 2510-2600 netto przy całym aucie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Jeżeli ktoś żyje z głową w chmurach to ciężko mu uwierzyć że ktoś może mieć inne zdanie na temat opłacalności buraka, żyjemy w takich super czasach że powinni dotować werbkowice żebyście wy z innych cukrowni dokladali do nas, ot byście było zadowoleni i ciekawe czy byście wtedy nie płakali 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Przestań siać i nie marudż mi sie nie opłaca groch ,tobie buraki i po sprawie, nie możesz zrozumieć że nam sie nie opłaca przy , 50 tonach ,slabym cukrze i ryzyku szaraka też bym nie siał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
2 godziny temu, miwigos napisał:

Ja akurat twierdze że podpisanie przed żniwami jest lepsze ,wiem ile pola zostawić, nie było to musowe , w marcu też podpiszą jak ktoś bedzie chciał i będą mieli limit jeszcze

Oczywiście, że pisanie umowy w lipcu jest lepsze, ale pod warunkiem, że cukrownia i związki zawodowe plantatorów traktują nas odpowiedzialnie i uczciwie. Określanie ceny w lipcu 2021 na buraki, których koszty uprawy poniesiemy przez cały rok 2022 jest co najmniej ryzykowne, co pokazuje obecna sytuacja. W normalnym kraju przy takim wzroście nakładów, kosztów uprawy, cena powinna być renegocjowana. A u nas co?!

Każdy chyba rozumie, że cukrownie mające departamenty analiz, obserwują rynek i dobrze wiedziały co nastąpi, że ceny wystrzelą. I stąd zmiana podpisywania umów. To jest społeczna odpowiedzialność biznesu, to jest uczciwe? 

Oczywiście, że nikt nikogo nie zmuszał do podpisywania, ale ja i wielu innych ufała cukrowni, wszak wiele lat sieje się buraki. Oszukali nas, ale ja dam się oszukać tylko raz. Nawet jak za dwa lata podniosą cenę to już nie dla mnie, bo swój honor trzeba mieć.

I nie każdy jest odkupiony w nawozy w starych cenach. A ci co są niech sobie porównają zyski z buraków wobec innych upraw.  

A związki zawodowe plantatorów to ktoś w jakiś sposób rozlicza z wydatków? Składki pobierają, kilkaset zł co roku ode mnie. A takich jak ja jest tysiące. Na co te kasę wydają? I co robią dla plantatorów? Jak widać dogadani z cukrowniami, żyje im się bardzo dobrze. I tylko nam opłacalność szybko spada. 

Uprawa po kosztach, więc te kilkaset zł. składki na związek jak zostanie w kieszeni to zawsze coś. Tym bardziej, że nic dla plantatora nie robią.

 

Ja już wysłałem do cukrowni oświadczenie:

 

........................................................ Miejscowość, data

OŚWIADCZENIE

Ja niżej podpisany …..................................................................... o numerze umowy kontraktacyjnej …........................................................................ , oświadczam, że Związki Plantatorów buraka cukrowego przy oddziale KSC S.A. Cukrowni Krasnystaw, nie wypełniają w sposób należyty swoich obowiązków, zgodnie z moimi oczekiwaniami. Nie wyrażam tym samym zgody na kompensatę środków pieniężnych z moich należności na Związki Plantatorskie buraka cukrowego.

Data, podpis ..................................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Jak siejesz inne uprawy  nie wiesz po ile sprzedasz, a z podpisanej umowy chyba idzie sie wycofać ,zresztą ja podpisywałem w październiku,w lipcu telefonicznie uzgodnione ,bez problemu zakontraktowali 75 ton/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
9 minut temu, miwigos napisał:

Jak siejesz inne uprawy  nie wiesz po ile sprzedasz, a z podpisanej umowy chyba idzie sie wycofać ,zresztą ja podpisywałem w październiku,w lipcu telefonicznie uzgodnione ,bez problemu zakontraktowali 75 ton/ha

Spoko, każdy ma swoja kalkulację. Tobie się opłaca, mnie przestaje się opłacać. U nas na wschodzie Werbkowice, Krasnystaw plantatorzy są mocno zdenerwowani. Rezygnacji jest bardzo dużo, ja sieję niewiele 10 ha, ale mam kolegów co siali po 50-60 ha. Właśnie poogłaszali Holmery do sprzedania, bo jak rozmawiamy to mówią, że za rok-dwa nie uda się im sprzedać w normalnej cenie. 

I wszyscy wściekli na związki plantatorów. Może Ty wiesz co oni dla nas robią? Jak wydatkują kasę? Czy ktoś ich w jakiś sposób rozlicza? I jakie pensje pobieraja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
1 minutę temu, miwigos napisał:

Na 50-60 ha mają holmery

+ usługa. Sami pozmniejszali kontraktacje i przewidują koniec usług. Strach zostawać z kombajnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
1 minutę temu, miwigos napisał:

To trzeba mieć działalność ,to nie rolnicy tylko przedsiębiorcy

A to zmienianie tematu. Czyżby przedstawiciel związków plantatorów czy może inspektor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil2203    0
9 godzin temu, poosa21 napisał:

 

Zależy jaki przedplon i jaka klasa ziemi. 

Przedplon pszenica słoma ścięta klasa ziemi 3a i 3b.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

U nas rolnicy nie maja kombajnów do buraków, do zboża większość , nawet spólki nie maja swoich, są firmy usługowe , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

No to jak jest w końcu z tymi związkami? Walczą za rolników czy tylko za siebie.? Dogadani są z cukrowniami i tylko od oka jakieś małe zmiany wprowadzaja że coś tam działają? 

Skończyły się czasy że Burak był najlepiej opłacalna uprawą. Teraz jest jedną z wielu i tyle. Ja jestem tego zdania że trzeba wszystkiego siać po trochu i zawsze jakąś średnia się wyniesie. Jednego roku pszenica, drugiego Burak, trzeciego rzepak itd. dzadza lepiej. Jeżeli ksc się nie opamięta w porę to naprawdę stracą cukrwnie w krasnymstawie i werbkowicach. 30 euro w tym czasie to na prawdę mało. Koszty produkcji coraz większe, strukturę gleby się niszczy, szarek. Pszenica po 1200 czy ile, rzepak koło 3000 a oni o 2 euro podnoszą. To nawet nie jest podwyżka o inflację. Dobrze że jeszcze jest ta dopłata cukrową chociaż. Powinni w styczniu, lutym aneksowac te podpisane umowy i podnieść trochę cenę ale obawiam się że pójdą na przeczekanie bo może w 2023 sytuacja przynajmniej się ustabilizuje na rynku nawozów i nie tylko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomhim1    116

Skoro tak sądzicie i wszyscy sprzedają kombajny to pewnie trzeba pomyśleć o sprzedaży Neptuna he he . A tak poważnie to burak jak nie odda 70 to faktycznie lipa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tipik    7

Pytanie z innej beczki , po jakich herbicydach w kukurydzy nie należy siac buraku ? Adengo , elumis , lumax, majster? Bo wiem że ktoś kiedyś oponinal że mu burak nie chciał rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Jak ja wiem ze bede sial burak po kuku to w kuku stosujemocraz+ nikosar. Typowe nalistne opryski.
W mokrym roku ponoc nie ma problemu po tych opryskach co podales ale w suchym to roznie moze byc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511
11 godzin temu, tomhim1 napisał:

Skoro tak sądzicie i wszyscy sprzedają kombajny to pewnie trzeba pomyśleć o sprzedaży Neptuna he he . A tak poważnie to burak jak nie odda 70 to faktycznie lipa. 

Akurat tych kombajnów coraz mniej i nie wiele warte , tyle co złom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dlatego wczoraj gratulowałem sąsiadowi który sprzedał 2-rzędowego Stolla w ładnym stanie za nieco ponad 7k zł. Dwa lata temu wyceniali go na 18k i nikt się nawet nie odezwał.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
Dnia 5.11.2021 o 16:22, skywalker89 napisał:

Jeżeli ktoś żyje z głową w chmurach to ciężko mu uwierzyć że ktoś może mieć inne zdanie na temat opłacalności buraka, żyjemy w takich super czasach że powinni dotować werbkowice żebyście wy z innych cukrowni dokladali do nas, ot byście było zadowoleni i ciekawe czy byście wtedy nie płakali 

Już wszyscy dotujemy Werbkowice, bo po ubiegłorocznej akcji z zaniżaniem cukru duża liczba plantatorów odeszła. I by cukrownia mogła normalnie funkcjonować kontraktowali buraki u nowych plantatorów z Podkarpacia. Teraz dowożą buraki z odległości 150 km, a jaki jest koszt transportu chyba każdy rozumie. Koszt dostawy jest zryczałtowany, czyli np. plantatorzy z Malborka dorzucają się do tego transportu. 

Teraz podobnie będzie z Krasnystawem, bo dużo plantatorów odchodzi. Pewnie zaczną kontraktować na nowych, dalszych terenach.  Kierunek na Warszawę, odległosci podobne, ok. 150 - 200 km. Też ktoś za to zapłaci ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj