Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

Broody    106

To u mnie na 115 się kończy azot. Dawniej tata jak nawoził to do 100kg N sypał i kopane było też po 85do nawet 105ton. Ale były inne warunki pogodowe , inne odmiany i mniejsza presja chwoscika. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Ile czasu potrzebuje odżywka na burak do pełni wchłonięcia przez roślinę jeśli była zastosowana załóżmy o 18 przy pochmurnej pogodzie i o dobrej wilgotności powietrza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

To przy takim nawożeniu azotem w jakich dawkach dajecie i kiedy drugą podajcie? 😏

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Chyba inne umowy macie. Bo w kac kontraktuja 60-70 t z ha. A na tyle wystarcza 100kg azotu. Nawalisz więcej to to ci urośnie i oddasz poza limitem za połowę ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

300kg Saletrzak z borem 200 kg Siarczan Magnezu 300 Polidap No i jesien 300 kg soli I gdzies dwa tygodniw temu 180 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470
mds212 napisał:

Chyba inne umowy macie. Bo w kac kontraktuja 60-70 t z ha. A na tyle wystarcza 100kg azotu. Nawalisz więcej to to ci urośnie i oddasz poza limitem za połowę ceny.

nie wiem czy się orientujesz ale na wytworzenie 1t korzeni wraz z liśćmi burak pobiera prawie 5kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Każdy ma inne zasobności i inne działki oraz różne przedplony. U mnie się sprawdza 150-160kg N. W zeszłym roku dałem tylko 105kg N i plułem sobie w brodę aż do zbioru, były widoczne niedobory 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
4 godziny temu, hardkor113 napisał:

300kg Saletrzak z borem 200 kg Siarczan Magnezu 300 Polidap No i jesien 300 kg soli I gdzies dwa tygodniw temu 180 saletry

Tyle walisz jakby buraki po 200zl były.. 

Ja na kilku ha po burakach buraki wogole p i k nie dałem, tylko n mg s, ciężko stwierdzić czy jakbym dał byłyby buraki miejscami inne, bo obok coś dalem i miejscami też słabe, a pod kuku dalem na innymi polu tak jak pod burak p i k i na jesniejszych ziemiach to samo... 

W sumie dalem 150-160kg n już, ostatnio saletre 24.05 w ilości 300kg, na drugi kawalek z tydzień wcześniej 250l rsm32. W tej chwili 90% wygląda spoko, ale po tym co tu niektórzy piszą zastanwiam się czy nie dosypać z 130kg saletry, bo jednak wolałbym nakopać 70 niż 50t znowu.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Nikt normalny nie sypie tyle co jest w zaleceniach. Potasu niby pobiera 7 kg więc chcąc 80t potrzebujemy 560 kg czystego składnika co daje około 900 kg soli potasowej xd daje ktoś tyle? Wątpię a ludzie spokojnie zbierają 80t

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Zgadza się Panie 👍 burak ma taki korzeń i wiele potrafi wykorzystać z gleby . Raz na ha nie starczyło mi polidapu i zostawiłem sobie na próbę. Buraki i ich korzeń na oko nic się nie różniły od pozostałych. Jedynie start do momentu zakrycia międzyrzędzi był gorszy od 6 liścia . Zasobność fosforu średnia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243
6 godzin temu, mds212 napisał:

Chyba inne umowy macie. Bo w kac kontraktuja 60-70 t z ha. A na tyle wystarcza 100kg azotu. Nawalisz więcej to to ci urośnie i oddasz poza limitem za połowę ceny.

Już tutaj kiedyś pisałem, że widziałem tabele z imieniem i nazwiskiem plantatora, "limitem" i jeszcze jedna pozycja była ale nie pamiętam jaka. Inspektorek puścił tę tabelę na spotkaniu do podpisu i limity były od ok 40 do ok. 80 t/ha. Wg mnie dużo zależy od inspektora - jednych plantatorów lubi bardziej a drugich jakby mniej. 

Co lepsze, że 3 lata temu ziomek zaczynał przygodę z burakami i pytam się "jaki masz limit ??" Odpowiedź: 80 t. Tyle chciałem, tyle dali.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470
mds212 napisał:

Nikt normalny nie sypie tyle co jest w zaleceniach. Potasu niby pobiera 7 kg więc chcąc 80t potrzebujemy 560 kg czystego składnika co daje około 900 kg soli potasowej xd daje ktoś tyle? Wątpię a ludzie spokojnie zbierają 80t

Tak tylko ile w ziemi jest potasu i fosforu a ile azotu zastanawiałeś się kiedyś nad tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243
28 minut temu, miwigos napisał:

Dają tyle ile każdy ma średnią ,więc w miarę sprawiedliwie

W tym roku mam ze średniej. Wcześniej było to zaniżone pomimo ponaglen z mojej strony. Sprawiedliwości to i w sądzie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

u nas było zawsze z góry limit przydzielony a od dwóch sezonów po zmianie inspektora każdy kontraktuje ile chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133
kuba24051 napisał:

mds212 napisał:

Nikt normalny nie sypie tyle co jest w zaleceniach. Potasu niby pobiera 7 kg więc chcąc 80t potrzebujemy 560 kg czystego składnika co daje około 900 kg soli potasowej xd daje ktoś tyle? Wątpię a ludzie spokojnie zbierają 80t

Tak tylko ile w ziemi jest potasu i fosforu a ile azotu zastanawiałeś się kiedyś nad tym ?

Akurat większość pól ma potas na niskim poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Ja w 2018 roku nie sialem żadnego nawozu stricte azotowego  tylko przed siewem i poglownie  probete co dało lekko ponad 100kg N i co roku chciałbym taki burak ponad 90t na netto 2 i cukier też ładny ale już nie pamiętam jaki Ja uważam ze sianie więcej jak 120 N to głupota 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
1 godzinę temu, Młody007 napisał:

Dwa miesiące dbania i tyle zostało 😳😳jak im pomuc kawałek 3h

IMG_20210625_102552_688.jpg

Zgłaszać szkodę do ubezpieczyciela czy do gminy i jak o azocie mowa to dałbym azot, roślina się wysili na wytworzenie nowych liści, mokro, będzie ciepło saletra moim zdaniem zrobi lepszy efekt niż te zasrane reklamowane badziewia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj