Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

mds212    2133
Jano7711 napisał:

A ja słyszałem o dodawaniu lontrelu po 0,15l do każdego zabiegu i chyba tak zrobię, bo mam placowo ostrożnia na polu. Planowane 3 zabiegi z goltixu i powertwina

Tak robiłem jak miałem oset. I go skrecalo nieźle. Tylko dawałem jakiś tani zamiennik lontrelu, chyba major

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023
18 godzin temu, skywalker89 napisał:

Kureła, zarobiony byłem piątek sobota wydawał, pojechałem w sobotę koło południa mało co zostało i nici z moich oszczędności.. wziąłem większość coś z dawnej syngenty i kilka jednostek tego wojownika.. 

Mam nadzieję że o wiele wiele lepiej te buraki wyjdą  w tym roku u mnie, A jak nie, i nie budjet doplaty to będę siał dla nie wypadniecia z tematu.

Po 1 zależy jaki rozrzutnik, 5t, 10 czy 15t? 😁 dość ubogie tzn co zawartości średnie czy niskie?

W Oborniku chyba sporo potasu, to z soli bym zrezygnował i na upartego te 200kg polifoski dał plus saletrzak, jeżeli dobrze liczę to masz azotu jakieś 12+108, więc z saletry też bym zrezygnował.  Wiem wiem, krzyczałem że będę sypal więcej, ale azot drogi więc pierdzielic to, jak ma być to będzie. 

Mam rozrzutnik 3,5 t ale ląduje na max bo mam blisko. Pole kupione więc trzeba sypać jak nie teraz zadziała to pszenica będzie. Z azotem zobaczymy bo na buraka spokojnie można dać 170 kg nawet 200 kg czystego azotu. Druga dawkę azotu uzależnień od stanu plantacji. Pole ma słaba zasobność bo poprzedni właściciel leciał tylko na azocie.

Na buraki się rzucili jak by miało braknąć nasienia szkoda gadać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

Zastanów się nad tym sypaniem azotu, z obornika chyba też coś będzie,  tak jak mówisz burak oprocz azotu praktycznie na tym nawozeniu wiosennym nie skorzysta ale i tutaj są pewne granice. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186
Dnia 21.03.2021 o 09:15, Damianek20 napisał:

Ja rozdzielam pk na jesień i na wiosnę. Na późną  jesień poszło ok 150 kg soli i 100 polidapu . 500 kg wapna zaraz na ściernisko a pod koniec października dane 18 rozrzutników obornika na 1,3 h. Na wiosnę 150 kg soli i 250 polifoski 6 pójdzie jeszcze 400 kg saletrzaku z borem  i 150 kg siarczanu magnezu i coś i trochę saletry po wierzchu oraz standardowo 500 kg wapna przed okryciem ziemi . Pole jest dość ubogie w skladniki dlatego takie dawki. Może na zero wyjdę zobaczymy 

Uważaj z tymi nawozami na wiosnę bo możesz nie wyjść nawet na zero. Wszystko zależy od klasy gleby. Jeżeli gleby są klasy pierwszej, drugiej, może trzeciej to może będzie OK. Ja buraki sieję na glebach około czwartoklasowych i dopóki siałem nawozy na wiosnę miałem problem ze wschodami. Od kiedy daję całe PK na jesieni to po siewie nie szukam buraków...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023
41 minut temu, wlamaj1 napisał:

Uważaj z tymi nawozami na wiosnę bo możesz nie wyjść nawet na zero. Wszystko zależy od klasy gleby. Jeżeli gleby są klasy pierwszej, drugiej, może trzeciej to może będzie OK. Ja buraki sieję na glebach około czwartoklasowych i dopóki siałem nawozy na wiosnę miałem problem ze wschodami. Od kiedy daję całe PK na jesieni to po siewie nie szukam buraków...

Klasa tego pola od I do III . A czemu uważasz że aplikacja nawozu jest przyczyną słabych wschodów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Hardkor113 Zależy ile masz samochodów Ale średnio z 1200 zł daję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

Zasolić glebę trudno zwłaszcza że burak to roślina która bardzo lubi potas dodatkowo dochodzi suchy poprzedni rok. Może zasalaja glebę ludzie którzy nie wapnuja pola regularnie oraz stosują sól drogową. 500 kg na ha soli pod buraki jest akurat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

300 kg w czystym składniku to tak dużo dla kogoś kto nie daje obornika lub ma niski poziom potasu ?  Wątpię, fakt teraz sól droga w czerwcu zawsze jest tańsza. Wiadomo że nikt na wiosnę nie daje tyle tylko rozdziela bo było by to nie do końca ekonomiczne. Ile gospodarstw sypie więcej na buraki a rezygnuje już z nawożenia pszenicy PK lub schodzi do minimum a wiosną tylko azot.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1972
5 godzin temu, Damianek20 napisał:

Zasolić glebę trudno zwłaszcza że burak to roślina która bardzo lubi potas dodatkowo dochodzi suchy poprzedni rok. Może zasalaja glebę ludzie którzy nie wapnuja pola regularnie oraz stosują sól drogową. 500 kg na ha soli pod buraki jest akurat.

Ziemia pod buraki urodzajna,a w głowie piach 6Z.Wiosenna dawka azotu i potasu nie powinna przekraczać 160 kg w czystym składniku. Po wschodach będziesz stękał, że sprzedali ci stare nasiona, Pod buraki można dawać bardzo dużo nawozu, ale trzeba to głęboko wymieszać, a nie agregatem na parę cm tuż przed siewem.

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

Ok 10 lat wstecz miałem przyjemność handlować z gospodarstwem w Ratyczowie ok 300 ha w tym na tamten czas było ok 80 ha buraka. Właściciel z Tomaszowa Lub . Na ha dawał 500 kg soli czyli 300 kg czystego składnika i 500 kg superfosfatu zwykłego. Dzielone na połowę sól a superfosfat na raz.

2 minuty temu, JanKrzysztof napisał:

Ziemia pod buraki urodzajna,a w głowie piach 6Z.Wiosenna dawka azotu i potasu wiosną nie powinna przekraczać 160 kg w czystym składniku. Po wschodach będziesz stękał, że sprzedali ci stare nasiona, Pod buraki można dawać bardzo dużo nawozu, ale trzeba to głęboko wymieszać, a nie agregatem na parę cm tuż przed siewem.

A gdzie napisałem że 300 kg na raz ? Wiosna, wyraźnie zaznaczyłem że Po powinno się rozdzielać i ja tak robię. A że mam mało go to zwiększam dawkę. Jeżeli warunki są dobre to i wschody a jak sucho zimno i masz szarka plus meszka to nie ma co się dziwić że burak nie rośnie . Ilu jest takich że zatruwa roślinę herbicydami bo walą bez pamięci. Większość mądrych tutaj przed siewem wymyśla a do zbioru płacz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Panowie kiedy planujecie siac buraki cukrowe? Jeszcze prze świętami vzy raczej juz po?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

To wszystko zależy od pogody i ziemi.....nieraz przed świętami lub koniec kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Pogode juz mamy, narazie mówią ładna pogode a ziemia u każdego inna więc pytam jaki rejon i jakie plany 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2023

Czekać do ciepłej gleby to może być koniec kwietnia bo jakoś prognozy są mało ciekawe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

No to sie poczeka. A Tobie polecam stoperan

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Słuchałem w pogodzie ze możliwe przymrozki na święta... zobaCyny bliżej swiat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj