Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

pawel177    25

@Tomek12 czy ty słyszysz co mówisz? Pracujesz dla nich? Czy co? Bo już nie wiem.Podpisz umowę na 5 lat a za 2 dostaniesz ok 50zł za tonę.To,że dzisiaj na giełdzie cukier  podrożał nie znaczy,że za rok będzie tak samo.A skąd wiesz co będzie za kilka lat?Pomyśl zanim coś napiszesz!

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    66

Umowa wieloletnia nie byłaby głupia ale z określoną ceną minimalną a na to już żadna cukrownia nie pójdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek12    42

Ja tylko mówię że to by było dobre rozwiązanie dla cukrowni a nic nie powiedziałem że korzystne dla rolnika, a z tego co słyszałem są takie plany w KSC 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fenhur    3

pytanie do plantatorów sudecukra czy będziecie śiać buraki na sezon 2020 bo obecnie płacą po 17 euro za burak nadwyżkowe w czerwcu plus jakieś tam dopłaty do zakontraktowanych rok temu buraki zapłacili tylko po 17 Euro a nadwyżkowe niecałe 40zł i na tym pozostało jakby to przeliczyć na 100 ton to za zakontraktowane mamy 1700 euro to już było a teraz Niemiec proponuje zapłatę po

24euro za buraki 16% ale za 70% buraków więc proszę policzyć

100 ton kontraktacji 70% to 70t x 24 euro = 1680 euro czyli dalej o 20 euro mniej

a reszta 30 % na koniec czerwca uzależnione od ceny rynkowej cukru jeśli będzie powyżej 420 euro to coś nam kapną i może będzie opłacalność

a co do kosztów uprawy sama cukrownia mówi że 56 ton to jest koszt uprawy który w sudecukże wynośi 65 ton bo kiepsko płacą

Sudcukier polska jako tako dobrze stoi finansowo tylko matka w niemczech pokrywa naszymi zyskami swoje straty

czy cukrownia w Ropczycach będzie działać jeśli rolnicy bendą siać buraki za te marne grosze to pewnie tak ale jeści kalkulacja zyskow i strat zmusi nas do odejścia z siania buraków to ją zamkną bo aby cukrownia była opłacalna to min 90dni przerobu muśi mnieć

A wtedy powiedzą że zamkneli bo chłop nie chce siać niema buraka itp itd i jak zwykle nasza wina

Jak macie możliwość to siejcie buraki w nowej technologi convizo dwa opryski i czysto plon 81t

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Fenhyr Z tego co wiem to już podpisują umowy bo nie wiedzą ile naprawdę będzie Ja osobiście czekam na koniec i zobaczymy jak to będzie A żeby cukrowni ruszyła za rok to burak musi być zasiane co najmniej tyle co rok temu inaczej koniec A nie miało być 17 euro za te 30 % 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fenhur    3

miało ale kto wie dokładnie ile mieli zaplacić jak umowa z kosmosu dodatek za to za tamto itp itak gówno ja nie sieje robie rok przerwy bo mnie szlak trafia jak sobie z nami w H przygrywają zobaczę jak wyjdą ci co posieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
9 godzin temu, fenhur napisał:

pytanie do plantatorów sudecukra czy będziecie śiać buraki na sezon 2020 bo obecnie płacą po 17 euro za burak nadwyżkowe w czerwcu plus jakieś tam dopłaty do zakontraktowanych rok temu buraki zapłacili tylko po 17 Euro a nadwyżkowe niecałe 40zł i na tym pozostało jakby to przeliczyć na 100 ton to za zakontraktowane mamy 1700 euro to już było a teraz Niemiec proponuje zapłatę po

24euro za buraki 16% ale za 70% buraków więc proszę policzyć

100 ton kontraktacji 70% to 70t x 24 euro = 1680 euro czyli dalej o 20 euro mniej

a reszta 30 % na koniec czerwca uzależnione od ceny rynkowej cukru jeśli będzie powyżej 420 euro to coś nam kapną i może będzie opłacalność

a co do kosztów uprawy sama cukrownia mówi że 56 ton to jest koszt uprawy który w sudecukże wynośi 65 ton bo kiepsko płacą

Sudcukier polska jako tako dobrze stoi finansowo tylko matka w niemczech pokrywa naszymi zyskami swoje straty

czy cukrownia w Ropczycach będzie działać jeśli rolnicy bendą siać buraki za te marne grosze to pewnie tak ale jeści kalkulacja zyskow i strat zmusi nas do odejścia z siania buraków to ją zamkną bo aby cukrownia była opłacalna to min 90dni przerobu muśi mnieć

A wtedy powiedzą że zamkneli bo chłop nie chce siać niema buraka itp itd i jak zwykle nasza wina

Jak macie możliwość to siejcie buraki w nowej technologi convizo dwa opryski i czysto plon 81t

 

 

 

Skąd masz takie informacje bo jak tak będziecie to nie będę sial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niestety co kolega policzył to prawda miało być lepiej a okazuję się że oni jeszcze bardziej chcą doić nas 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Została mi saletra z tamtego roku dać 200kg/ha przed siewiem czy lepiej rozlać RSM 200l i ewentualnie pogłowie uzupełnić później saletrą? Pierwszy raz będę tak nawoził N przed siewiem, boję się suszy bo w tamtym roku graniczyło z cudem wysianie pogłowie żeby trafić na deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

mi np inspektor zalecił ze przed siewem jako azot idzie saletra ok 200 kg , plus oczywiscie czesc azotu w polidapie jest , i pozniej ok 200 kg saletry juz po wschodach 

czyli saletra pod buraki jest najlepsza forma azotu ze tak mi zalecono , 1 rok buraki mialem i plon byl ok 60 ton na wczesnym czyli jestem zadowolony ze zbiorow tylko ze to byly na najlepszej ziemi czyli 2 3a  klasa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a czemu niby pod korzen saletra zla ? W tamtym roku dzien przed siewem rozsiana i agregatem pole uprawione i po sprawie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no trudno w tym roku saletra juz kupiona wiec musi isc , a saletrzaku po ile dajecie przed siewem ? a pozniej po wschodach azot dajecie jako saletre czy co ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Przedsiewnie ok.300kg saletrzaku plus to co w polifosce i koniec z azotem.110 kg i więcej nie trzeba.Później w oprysku 2-3 razy po 20 kg mocznika rozpuszczonego w 300 litrach wody przy okazji mikro czy grzybówki.Sianie pogłownie mija się z celem.Ładnie plantacja wygląda co prawda,ale liście idą kosztem korzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Cytuję z innej strony-coś to może wyjaśni.

Saletrzak to interesujący nawóz ze względu na skład. Zawiera 27,5 proc. azotu, po 50 proc. w formie amonowej i saletrzanej, a ponadto 3,5 proc. CaO, oraz 4 proc. MgO. Odznacza się więc szybkim (NO3-) i jednocześnie odłożonym w czasie (NH4+) pobieraniem azotu. Dodatek węglanu wapnia spowalnia działanie nawozu, sprawiając, że zawarty w nim azot jest długo dostępny dla roślin. Saletrzak może być stosowany wcześnie, bez obawy o duże straty azotu, dzięki czemu jest nawozem zdecydowanie efektywnym w użyciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 godzin temu, miwigos napisał:

Większość sieje saletrzak jednak,chyba nie bez powodu

A czym się różni saletra od saletrzaku  ja daje rsm i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Ja widze różnice kolega wyżej wyjaśnił,nie każdy chce brudzić  opryskiwacz RSMem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, miwigos napisał:

Ja widze różnice kolega wyżej wyjaśnił,nie każdy chce brudzić  opryskiwacz RSMem

Różnica to taka ze w saletrzaku jest wapno i mniej azotu i cenowo drozej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    66

Buraki powinny rosnąć na lekkim głodzie azotowym ja od lat daje 80 kg N w nawozie + N z obornika kurzego a plony ma gdzieś w galerii można zobaczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a te 80 kg azotu w formie jakiego nawozu podajesz ? 

ja czytalem ten artykuł oraz jeszcze kilka innych gdzie własnie zalecali sotoswanie saletry pod buraki , tu artykuł https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozy/nawozy-azotowe-pod-buraki-cukrowe.html

i tu tez artykuł 2 https://www.agrofakt.pl/burak-cukrowy-nawozenie/

wiec dlacego wszedzie zalecaja saletre pod buraki ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    66

Przez ostatnie lata stosowałem SB-2 ale w tym roku zrezygnuję ze względu na cenę [2 zł/l 330 l/ha] i wrócę do saletrzaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj