TadzikC360

Młody rolnik 2020

Polecane posty

tomad    6
11 godzin temu, dralo5 napisał:

A ja zapytam inaczej, mam możliwość przejęcia kilku działek na własność oraz jedną na własność ale w niej byłbym wpisany jako posiadacz samoistny, przerabiał ktoś taki status, czy agencja uzna nią jako własna?

to albo będziesz właścicielem, albo posiadaczem samoistnym, chyba że masz na myśli dzierżawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek2034    2

Witam .będę składał wniosek o płatność drogiej raty płatności jako młody rolnik, w środkach obrotowych mam zaplanowane koszty na energię elektryczną 500zl oraz na wodę 1000zł. Jak to udokumentować jeżeli rachunki są tylko na rodziców ? Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15

Czy jeśli w tym roku złoże i dostanę na resteukturyzacje małych gospodarstw to czy później będę mógł wziąść młodego rolnika? Zakładając że spełnie wymagania wielkości, czasu od przejęcia itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27
Napisano (edytowany)

O tym posiadaniu samoistnym to jest tak że to ojciec dostał od babci swojej darowizną i zrobili mu w rejestrze że jest posiadaczem samoistnym. Teraz musi się uwłaszczyć, ale notariusz powiedział mi że może posiadanie samoistne przekazać na mnie a ja się sam mogę na to uwłaszczyć później. Bo z tym posiadaniem właśnie tak jest niby nie jest się właścicielem ale można zarządzać jako właściciel, nawet pozwolenia  na budowę starostwo wyda jeśli trzeba jak się ma posiadanie samoistne.

A tak z innej beczki, przejmę składanie dopłat po ojcu. Składał razem na 40 ha. I tak swojego własnościowego jest 10,60 to co składa się na dopłaty. Czyli rozumiem że składając na 10,60 ha mogę dodatkowo przy biznesplanie dołączyć formalnie na umowę notarialną 10 letnią 30%? 30% w moim przypadku to 4,5 ha. Łącznie 10,6+4,5=15,1 ha Czy jak jestem z lubelskiego to liczę tak 10 x ( 15,1-7,98)/7,98= 8,92. Czyli rozumiem że mogę dostać 7 pkt czy jestem w błędzie?

Druga sprawa biznesplan a składanie na dopłaty to dwie różne rzeczy? Nie muszę w biznesplanie wykazywać tych wszystkich 40 ha co na dopłaty bym składał?

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15

Czy na mr można sfinansować zakup ziemi (od rodzica) która ma wchodzić w skład tworzonego gospodarstwa do 9 miesięcy od przyznania premii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Tak ale nie dostaniesz pieniędzy dopóki nie utworzysz gospodarstwa opisanego w biznesplanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
16 godzin temu, dralo5 napisał:

O tym posiadaniu samoistnym to jest tak że to ojciec dostał od babci swojej darowizną i zrobili mu w rejestrze że jest posiadaczem samoistnym. Teraz musi się uwłaszczyć, ale notariusz powiedział mi że może posiadanie samoistne przekazać na mnie a ja się sam mogę na to uwłaszczyć później. Bo z tym posiadaniem właśnie tak jest niby nie jest się właścicielem ale można zarządzać jako właściciel, nawet pozwolenia  na budowę starostwo wyda jeśli trzeba jak się ma posiadanie samoistne.

A tak z innej beczki, przejmę składanie dopłat po ojcu. Składał razem na 40 ha. I tak swojego własnościowego jest 10,60 to co składa się na dopłaty. Czyli rozumiem że składając na 10,60 ha mogę dodatkowo przy biznesplanie dołączyć formalnie na umowę notarialną 10 letnią 30%? 30% w moim przypadku to 4,5 ha. Łącznie 10,6+4,5=15,1 ha Czy jak jestem z lubelskiego to liczę tak 10 x ( 15,1-7,98)/7,98= 8,92. Czyli rozumiem że mogę dostać 7 pkt czy jestem w błędzie?

Druga sprawa biznesplan a składanie na dopłaty to dwie różne rzeczy? Nie muszę w biznesplanie wykazywać tych wszystkich 40 ha co na dopłaty bym składał?

Max 5 pkt za ziemie . W Bp wykazujesz to jako dzierzawy krótkoterminowe . Musi być spójne z wnioskiem o doplaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6
Napisano (edytowany)

trudno powiedzieć jak jest z tym posiadaczem samoistnym, przez cały czas jest traktowany jak właściciel, może zaliczą to jak własność w rozporządzeniu jest napisane, własność lub posiadanie. Jak masz możliwość to tą działkę w posiadaniu samoistnym wydzierżaw od ojca na 10 lat,  a ile lat minęło od przekazania na rzecz ojca, oraz kto jest w takim razie właścicielem?

W dzierżawie możesz mieć do 300ha, z tym 30% chodzi oto że minimalna powierzchnia dla województwa musi składać się z minimum 70% własność lub dzierżawa z KOWR, nie może być tak że masz 1ha na własność, a 9 ha to dzierżawa 

 

Edytowano przez tomad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

A jak bym chciał kupić pole od rodziców na nr a mieszkamy pod jednym numerem to jest możliwość żeby to przeszło? Wiem że wcześniej nie można było być pod jednym numerem zameldowanym jak się kupowało pole od rodzicow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Można kupić ziemię od rodziców. Nawet wtedy, kiedy mieszka się w jednym domu. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Z tym posiadaniem to na wypisie z rejestru gruntów stoi tylko ojciec jako posiadacz samoistny i tyle. Dostał  w latach 80 od swojej babci w zamian za przekazanie dostała emeryturę.

Muszę wykazać jako krótkoterminowe tak? Bo większość to jest dzierżaw takich co ktoś tam po kimś dostał i ma nieuregulowane a właściciel nie żyje. Więc nie ma możliwości spisać.
Bo mamy w rodzinie działkę daleko od domu i jest w planach sprzedaż, czyli wtedy nią wykazuję jako dzierżawę krótkoterminową od mamy i mogę się pozbyć w każdej chwili?
Czyli rozumiem 10,60 ha swojego i te wspomniane 4,5 ha dzierżawy notarialnej na 10 lat np od sąsiada liczy się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejBk    4

Szanowni Panowie, mam dwa dylematy, będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś mi pomoże.

Posiadam już na koncie 1 ratę młodego rolnika z 2019 roku, w biznes planie wpisałem zakup gruntów. Niestety sprzedawca zrezygnował i musze działać, chciałbym poczynić zmiany w kierunku zakupu nowego ciągnika. 

1 problem -  posiadam 22 hektary głownie 3 klasy ziemi, raczej wszystko wokół domu, 8 hektarów cięższych gliniastych gruntów ornych. Uprawy, pszenica, rzepak, buraki cukrowe

Chciałbym kupić deutz-fahr 5120G który ma 116 koni/kW maksymalne 85.

Posiadam ponadto 20 letni ciagnik C-360, tak jakby go nie było bo ciągniki powyżej się nie liczą.

Według moich wyliczeń nawet w najmniej optymistycznej wersji wszystko powinno być ok.

 kW/gospodarstwo= 22*4,9= 107,8 kW

Jak się zapatrujecie na kwestie przyznania mi ciągnika o takiej mocy, agencja nie powinna robić problemu?

Mam możliwość wydzierżawić potrzebna ilość gruntów od dalszej rodziny, jak myślicie ile musiałbym mieć hektarów żeby nie robili problemów? Dzierżawa byłaby spisana w Gminie

Wiąże się z tym Drugi problem związany z dzierżawa z tego co wyczytałem ze agencja respektuje dzierżawy długoterminowe 10 lat inne się nie liczą do wzrostu ekonomicznego gospodarstwa, czy jednak jestem w błędzie.

Mógłbym bez problemów rozwiązać taka dzierżawę np. po 3 albo 5 latach albo nawet po roku po wypłacie 2 raty?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukash3060    145

Mi nie puścili dzierżawy na krótki okres czasu, mimo że w biznesplanie mam zapis, że po roku to wezmę od ojca i musiałem to usunąć a wziąć od razu wszystko to co było przewidziane na końcu. Umowę z gminy respektują, wystarczy pieczątka wójta na umowie, tak miałem robione i doradca mówił. ze to wystarczy ;)  Dzierżawę oddasz po wywiązaniu się z biznesplanu czyli tak jak mówisz po drugiej racie i wtedy nikogo to nie interesuje.


Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Do wielkości gospodarstwa brane są tylko umowy czy tez do liczenia so brane są tylko umowy w firmie aktu nitarialnego lub data pewna na okres nie krótszy niż 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

A jeżeli dostałem pole w spadku po ojcu kilka lat temu to od kiedy się liczy, że jestem rolnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojt3k    1

Czy będę mógł się starać o młodego rolnika jeśli w 2016 było postępowanie spadkowe po zmarłym ojcu i jestem razem z matką współwłaścicielem, na nakazie podatkowym jest po połowie, dodam tylko że nigdy nie brałem żadnych dopłat, nie prowadziłem żadnej działalności rolniczej, nie korzystałem z żadnych programów, moja matka prowadzi gospodarstwo i bierze wszystkie dopłaty oraz należy do grupy producenckiej, ja natomiast pracuje w innej branży i jestem zarejestrowany na zusie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kas_nowa    76

Witam, planuję skorzystać z premii młodego rolnika, rodzice chcą mi zapisać 11 hektarów w czerwcu 2021. Pracuję zawodowo i mam umowę na stałe, ale najniższą krajową, oczywiście odprowadzam składki ZUS. Co muszę zrobić by spełnić warunki młodego rolnika by otrzymać premię? Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam Katarzyna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Jakie województwo , jaka różnica wieku między tobą a przekazującym , czy będzie to przekazanie w całości , wykształcenie rolnicze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kas_nowa    76

Wielkopolska, 35 lat różnicy, w całości przekazane, wykształcenia rolniczego brak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

11.07 użytku misi być żeby myśleć. Wiec już blisko . Po decyzji pozytywnej przy składaniu wniosku o 1 ratę należy przejść na krus i być na nim około roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545
Dnia 3.02.2021 o 19:31, freetaxi napisał:

Można kupić ziemię od rodziców. Nawet wtedy, kiedy mieszka się w jednym domu. 

Ale średnia musi być już przy składaniu wniosku czy łącznie z ziemią które chcę kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj