Majszii123

problem z bykami

Polecane posty

Majszii123    16
witam od jakiegoś czasu mam problem z bykami nigdy wcześniej nie miałem takich problemów , chodzi o to ze cały czas na siebie skaczą nie chce jeść i WGL , jest ich w boksie 30 sztuk waga około 500kg , mial ktoś z Was może taki sam problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Nie ma gdzieś jałówek albo krów w okolicy kojca? Może to złego bilansu energetycznego (zbyt mało białka za dużo energii). Napisz jaka rasa byków bo ja miałem podobnie z byczkami  RW strasznie jurne bydło.

Edytowano przez szaman1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majszii123    16

muszę policzyć właśnie bo chyba za dużo bialka daje , rasa to mieszance hf z lm bo taka mi się trafiły do kupna a w drugim końcu mam czystego hereforda i takie coś się nie dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ale w tym samym wieku ten hereford . Hf i LM ( agresywna  krzyżówka) Ja na takie byki 500 kg daje ok 5-6 kg/szt śruty ( zborze+ rzepakowa + witaminy+ otręby) do tego lizawki,  objętościowa kuku+ wytłok i słoma . Od nadmiaru białka by raczej spały. 

Edytowano przez szaman1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majszii123    16

Tak hereford w tym samym wieku a jest dużo dużo większy bo sa spokojne a tamte non stop po sobie skaczą , no moje dostają kuku do woli sianokiszonka do woli do tego sruta pszenica jęczmień żyto owies, sruta rzepakowa , witaminy , i lizawki do woli już mam takie nerwy na te byki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

No to nic raczej  nie musisz liczyć ( pojebana krzyżówka)  zwiększ trochę tej rzepakowej w mieszance albo zadzwoń do jakiejś firmy paszowej w twojej okolicy mają na pewno  takie dodatki na uspokojenie nie za drogie kiedyś dawałem właśnie tym RW i się po tym uspokoiły trochę . Jak podbiją wagę to na pewno się uspokoją  bo takie 500 to najgorszy wiek u byka. U  mnie skaczą  tylko na zmianę pogody jak ma padać to nie idzie wejść do kojca a tak na co dzień  to misie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

a ja mam jeszcze takie pytanie mamy cielaki i jeden trochę chorował jak był kupiony miał biegunkę itd i teraz reszta ładnie rośnie a on taki biedny niby je a nic go tak nie przybywa, był odrobaczany dostaje śrutę zbożową + rzepak ,  kiszonkę, siano można mu coś dodać może jakiś elektrolit albo coś ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

W jakiej wadze już te cielaki. Raczej jakieś witaminy.Jak będzie jadł powinien rosnąć. Ale jak po ostrej biegunce i jeszcze z zapaleniem płuc to rożnie bywa czasem rosną normalnie czasem wolniej albo i zdychają nagle nawet po kilku miesiącach( te kupne cielaki niektóre to mają całą tablice chorób grzybice ,ibr/ipv, bvd itp).

 

Edytowano przez szaman1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

100-150kg  je tak jak inne a jakoś nie może się zebrać, jutro udam się na wet to może mi coś doradzi co mu dokupić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Z bykami trochę tak jak z ludźmi ja ważę 112 i liczę kalorię a drugi je wszystko i nie może przybrać. Wet na pewno poda mu jakieś witaminy może to kwestia niedoborów. Ja trzymam w kojcach po 20 szt to zawsze 1-2 są  dużo słabsze od pozostałych w podobnym wieku   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

z tym mlekiem to ciężko bo tylko jedna krówka jeszcze mięsna mleka tyle co dla kota, a do tego nie chcemy mu dawać mleka bo jak raz daliśmy innemu cielakowi parę lat do tyłu to dostał biegunki i wolimy nie ryzykować, zapytam jutro weta co by mu dać i się odezwę  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Co do cielaka po biegunce, to prawdopodobnie ma już upośledzone wchłanianie bo mu kosmki jelitowe biegunka załatwiła. Będzie gorzej przyrastał . Z mlekiem ostrożnie, bo jeżeli już mleka nie pił, to utracił enzymy trawiące mleko i może to się tragicznie dla niego skończyć. Dodatkowe witaminy i zioła na apetyt na pewno nie zaszkodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez lukasz2623
      Szukam czegoś dobrego, nie drogiego do wypalania rogów. Polecicie coś?
      Plus dodatkowe pytanie.. w jakim wieku wypalacie?
    • Przez ukaszKruszyna
      Cześć! Ostatnio trafiłem na młóto browarniane w paszy dla bydła. Wiecie może jak wpływa na wartość odżywczą? Chciałbym spróbować wprowadzić to u moich krów, które niedługo będą się cielić i w szukam informacji oraz sprawdzonego dostawcy.
    • Przez raven18
      Hej, da się zmienić ilość obornika w programie internaw bo w rzeczywistości mam go dużo mniej. Program liczy około 17 ton na głębokiej ściółce na 1DJP, to jakiś kosmos bo mam max 10 ton (licząc ilość wywiezionych rozrzutników 3,5 tonowych). Teoretycznie nie przekraczam max dawki azotu na działkach ale bardzo mało brakuje.   
    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj