Piotr.W

Dominator 88 SL maxi koszenie kukurydzy

Polecane posty

Piotr.W    1

Witam wszystkich.

Pytanie kieruje do posiadaczy dominatora 88  ,którzy koszą kukurydze na ziarno takim kombajnem.

Kombajn nie posiada reduktora obrotów.

Mam problem z obrotami młocarni aktualnie najniższe obroty to 750 obr./min niżej nie mogę ustawić pas założony jest 55x1900 Gates 1414168 (nowy)

Pytanie do was jakie macie założone pasy klinowe tj. numer katalogowy lub rozmiar????

Photo0048.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

a po co  ci mniejsze tata kosi jd 1075 na 600 i jest dobrze a w clossie to beben to srednica 45 cm  a w jd 62cm to oblicz szybkosc obrotową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

 

CIAPEK1981

Zaawansowany

 7  192

Zgłoś post

 

Napisano Lipiec 6, 2016

Nie wiem który pas koledze zrywa ale z prawej strony kombajnu znajduje sie:

* pas klinowy szeroki napędu wariatora młocarni 50x22x1905 dł.    650 - 1500 obr.      nr oryginalny 628630.0           nr wg katalogu GATES  1479291

 lub

* pas klinowy szeroki napędu wariatora młocarni 55x22x1905 dł.    500 - 1400 obr.      nr oryginalny 644177.0           nr wg katalogu GATES  1414168

 

Z lewej strony znajduje się:

* pas klinowy napędu zespołu młocarni, wialni czyszczącej                                              nr oryginalny 603337.0         nr wg katalogu GATES  0202222

* pasz klinowy szeroki, napęd wariatora bębna młucacego                                              nr oryginalny 609823.0         nr wg katalogu GATES  1414208

 

Reasumujac z prawej strony mogą być dwa rodzaje pasa, szeroki lub waski ,a z lewej strony takie jak powyżej. Na poczatek posprawdzaj paski czy sie zgadzają. 

 

Fakt że to 98 ale powinno być to samo.

Ja na tym pasie schodzę do 500 obr, ale kukurydzę młócę min przy ok 600-650

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej ma rację - sprawdziłem w oryginalnym katalogu Claas dla 88. Z tego co piszesz to masz pas długości 1900, a oryginalnie jest 1905 - to też może mieć wpływ.

Edytowano przez TheFarmBrothers

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr.W    1

 

To jest tylko 5 mm różnicy zależy gdzie jest mierzony pas czy po obwodzie zewnętrznym czy pośrodku pasa. Ja mam pas ten szerszy i tak jak napisał PrzemoO powinny być obroty minimalne od 500 - 1400 obr... więc skąd u mnie taka różnica najmniej 750obr ...

20200106_191925.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

ja mam ten szerszy przy 98 i schodzi mi do 500 obrotów, spróbuje poszukać metki od swojego pasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr.W    1

PrzemoO nie szukaj metki jeżeli jesteś operatorem dominatora 98 i piszesz że masz taki założony to ja ci wierze.

Wiem ,że dominator 98 a 88 to ta sama buda (5 wytrząsaczy) tylko że 98 ma je dłuższe o 0,5 metra a reszta toto samo i zbiornik większy. Nie będę rozpisywał się jakie są różnice bo nie po to założyłem ten temat.

Wracając do tematu regulacja obrotów odbywa się hydraulicznie przez naciśnięcie dźwigni w dół wtedy ciśnienie spada i koła pasowe się rozchodzą maksymalnie aż do ograniczników w postaci trzech śrub które trzymają maksymalny rozstaw, pas klinowy zachodzi najniżej a na drugim kole pasowym od bębna młocarni jest sprężyna która wypych pas jak najwyżej aby uzyskać jak najniższe obroty i tu w moim dominatorze 88 właśnie ten pas 55x1900 nie wchodzi jak najwyżej tylko brakuje mu jeszcze z 5 centymetrów i pewnie dlatego są obroty tak wysokie (750) na mój rozum ten pas jest za krótki. Na dniach zorbie jeszcze zdjęcia dla zobrazowania jak to wygląda. Cześć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

Może być zabity brud między tarczami i nie dochodzą do siebie.


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr.W    1

Ja już chyba wiem gdzie jest problem. Problem według mnie jest w kole pasowym tym przestawianym hydraulicznie.

Według katalogu online claas (niestety niema tam numerów katalogowych co jest wkurzające)

widać ,że są dwie wersje kół pasowych (połówek) jedno jest zespolone (2w1) z kołem pasowym napędzającym sieczkarnie i takie ja mam

a druga wersja to oddzielne koła pasowe.

Są dwa warianty kół pasowych od 650-1500 obr./min ( zespolone koło )

i od 500 - 1400 obr./min (oddzielne)

Wszystko jest pokazane w dziale "Napęd młocarni" "Przekładnia regulacyjna" rysunki nr: 147 i 148.

20200108_192832.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr.W    1

Cześć. Zastosowałem pas klinowy ten węższy "50" marki GATES 1413166 i na pełnym gazie uzyskałem obroty +/- 690 obr nie zadowalało mnie to więc obniżyłem obroty silnika tak żeby uzyskać 650 obr. Niżej nie mogę obniżyć obrotów silnika ponieważ zaczyna piszczeć sygnał alarmu ,że obroty za niskie (Bordinformator) Można by obniżyć jeszcze obroty silnika ale wydajnoś maszyny spada wszystko za wolno się obraca tak nie może być. 

Przy obrotach 650 nadal łupie kukurydze ale nie tak dużo jak przy 750obr. odpowiednia szczelina bębna od klepiska daje zadowalające wymłacanie

Oglądałem też innego dominatora 88 miał ten sam pas GATES 1413166 obroty najniższe miał 500 na zegarze tylko że koło pasowe odrzutnika było inne (dzielone).

Do tego kombajnu można zastosować reduktor obrotów ale jest to według mnie za drogi interes, chciałem kupić ze spalonego cena za duża......

Najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie napędu łańcuchowego i przez dobór odpowiednich zębatek można uzyskać najniższe obroty 265

Dla koszenia fasoli to by było dobre rozwiązanie w twoim przypadku.

20210131_205124.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
Napisano (edytowany)

Dziekuje za wyczepuąca odpoiedź. Z dorobieniem samych kół zębatych myślę że nie było by problemu, ale przekładanie kół zębatych na pasowe może trochę czasu zjeść. Można wiedzieć ile orientacyjnie kosztował reduktor obrotów?

A propos omłotu kukurydzy, to wg instrukcji obroty powinny być 650-800. Może klepisko trzeba inaczej ustawić, albo ziarno idzie do powtórnego omłotu i z tąd tak niszczy ziarno. Ziarno może też niszczyć ślimak, wiem bo raz jak zaprawiałem kukurydze to po przepuszczeniu przez żmijkę narobiłem sobie dziadostwa.

Edytowano przez sylwek23111
edycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr.W    1

6tyś sprzedawca chciał nie była warta tej kasy w dodatku już obudowa była spawana.

Przekładka z kół pasowych na zębatki według mnie i tak by się opłaciła ponieważ po żniwach "zbożowych" mam sporo czasu na przezbrojenie kom.

Z ustawieniem klepiska to jest różnie mam ustawione tak że jak widzę że ziarniaki zostają na kolbach to wtedy klepisko cyk o jeden ząbek ciaśniej jak jeszcze zostają niedomłoty   to jeszcze raz jeden ząbek.

Jak jest suche ziarno to na odwrót klepisko luzuje, nie ma stałego ustawienia......

To wszystko zależy od wilgotności ziarna, nawet odmiany się różnią w domłacaniu (uprawiam tylko dent i późne 270 FAO)

Są takie odmiany co już na przystawce gubią koszulki np: DKC3669 jest niska i super się kosi i domłaca.

MAS 30M ta odmiana jest wysoka koszulkę trzyma aż do klepiska......plon podobny

Podajnik niedomłotów przy koszeniu kukurydzy musi być otwarty (klapka dolna zdjęta) niestety w tych kombajnach nie da się go wyłączyć ponieważ napędza kosz chłodnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś czy miedzy kołami nie ma plew ,kurzu bo może kurz blokuje i koła się nie mogą zejść do minimum i przez to nie możesz zejść z obrotów     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymi195
      Mam pytanie do posiadaczy megi, ile realnie hektarow w godzine wykosi zakladajac plon ok 6-9t
      Rozgladam sie za takim kombajnem i zalezy mi na rzetelnych informacjach
    • Przez romanwiatr
      Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.
      Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.
      Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .
      Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
       
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj