RU68

Strip-till w monokulturze kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RU68    1113

Pomimo że o strip -till rozmawiamy ogólnie chcę aby skoncentrować się na kukurydzy  więc nowy temat

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimlicz    8

Strip till wydaje się być złotym środkiem pomiędzy konwencjonalną uprawą a no-tillem (w teorii się tak wydaje) nie uprawiając całej powierzchni ograniczamy uwalnianie się węgla (próchnicy) a co za tym idzie wyjaławianie się gleby, dodając do tego ilość resztek jaką zostawia kukurydza na powierzchni ale i w ziemi (masa korzeni jest równa masie tego co nad ziemią) możemy zwiększyć poziom próchnicy i to w bardzo krótkim czasie (na procesy odbywające się w glebie można patrzeć jak na ognisko a uprawa dostarcza do tego ogniska powietrza czyli przyspiesza mineralizacje). Wadą no-tilla jest brak możliwości podania nawozu na około 20cm i to że ziemia okryta resztkami dłużej się nagrzewa wykonując uprawę z podsiewem tydzień dwa przed siewem eliminujemy te problemy. Wszystko pięknie wygląda ale teoria teorią, a praktyka praktyką będzie z tym kilka problemów:

-trzeba mieć RTK i oczywiście maszynę do strip tila,

-żeby zachodziły procesy humifikacji musimy mieć odpowiednie ph (co za tym idzie wapnować a wapno trzeba by wymieszać talerzówką),

-nasilenie chorób i szkodników (mulczer to trochę ograniczy ale problemu nie rozwiąże).

Edytowano przez Gimlicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Co do chorób to w latach np infekcji głownią nie ma znaczenia czy monokultura czy nie -wręcz mam wrażenie że w monokulturze z fungicydem jest mniej  porażenia ale to jeszcze kwestia odmiany i terminu siewu .Szkodniki -mulczer niewiele daje bo omacnica nie jest szkodnikiem przypisanym do danego pola tak jak stonka zerująca w następnym roku na korzeniach .Omacnica po wylęgu i tak poleci na pola które jej odpowiadają a nie będzie się trzymać naszej monokultury  .Siew dwu przejazdowy będzie opanowany dzięki RTK choć to też nie tak jak piszą w książkach i na filmach  .Jestem zainteresowany najbardziej oszczędnością wody w strop bo to jest największym zagrożeniem w perspektywie lat i tu szukam opinii na podstawie doświadczeń .Natomiast jeżeli chodzi o no-til to kukurydza nie toleruje nieprzewietrzonej gleby sprawdzone wielokrotnie bez wątpienia spadek plonu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

mój sąsiad w tym roku złapał na wiosnę dzierżawę i tam było jeszcze rzysko ze żniw ściągnął właśnie taki siewnik na uslugi do tego naprawdę nawożenie umiarkowane +, ziemia 3-4 klasy dwa razy od chwastow odżywki i powiem że z 7 ha 1.5-2ha nawet nie mlocili a z pozostałej części 3.5t z ha. tylko u nas susza była.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

te dzierżawy to z reguły takie są,ja uwazam ze w mono mozna siac, ale jesienią talerzówka "jesli typowy strip" i czesc nawozenia całopowierzchniowo jesienią .Osobiscie bede siał poplony jesienia z częscią nawozu, a wiosną siew bezposrednio ,tez z nawozem i najprawdopodobniej "podwujną" łapą. To agregat podobny budową do "simba sl" czyli rząd talerzy ,dwa rzedy łap ktore mozna dowolnie przesuwac na ramie i znowu rzad talerzy, wał oponowy -siewnik kuku  i uwazam ze jesli chce sie miec  dobre plony i nie zubażać gleby, taka uprawa to minimum ...A jesli ktos chce uprawiac czyjąs filozofie to jego sprawa ;) 

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Korzystacie z usługowego siania kukurydzy w Strip-till? Macie może jakieś orientacje cenowe czy namiary na ludzi którzy to świadczą? Ogólnie to miałbym 25 ha. do zasiania. Okolice Płońska na Mazowszu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Dwuetapowy planuję  ze będę kasować 250zł  ST +nawóz i 120 siew+nawóz oczywiście RTK ale za daleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

dałby ktos 350 netto za usługe siania strip till czajkowskim?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 4.01.2020 o 20:06, Gimlicz napisał:

Strip till wydaje się być złotym środkiem pomiędzy konwencjonalną uprawą a no-tillem (w teorii się tak wydaje) nie uprawiając całej powierzchni ograniczamy uwalnianie się węgla (próchnicy) a co za tym idzie wyjaławianie się gleby, dodając do tego ilość resztek jaką zostawia kukurydza na powierzchni ale i w ziemi (masa korzeni jest równa masie tego co nad ziemią) możemy zwiększyć poziom próchnicy i to w bardzo krótkim czasie (na procesy odbywające się w glebie można patrzeć jak na ognisko a uprawa dostarcza do tego ogniska powietrza czyli przyspiesza mineralizacje). Wadą no-tilla jest brak możliwości podania nawozu na około 20cm i to że ziemia okryta resztkami dłużej się nagrzewa wykonując uprawę z podsiewem tydzień dwa przed siewem eliminujemy te problemy. Wszystko pięknie wygląda ale teoria teorią, a praktyka praktyką będzie z tym kilka problemów:

-trzeba mieć RTK i oczywiście maszynę do strip tila,

-żeby zachodziły procesy humifikacji musimy mieć odpowiednie ph (co za tym idzie wapnować a wapno trzeba by wymieszać talerzówką),

-nasilenie chorób i szkodników (mulczer to trochę ograniczy ale problemu nie rozwiąże).

RTK to pół biedy, poradziłem sobie z tym łatwiej niż można sobie wyobrazić.

 

Problemem jest odpowiedni rozstaw kół aby nie gnieść uprawionych pasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
2 godziny temu, damianzbr napisał:

RTK to pół biedy, poradziłem sobie z tym łatwiej niż można sobie wyobrazić.

 

Problemem jest odpowiedni rozstaw kół aby nie gnieść uprawionych pasów.

tydzień temu szarpnąłem się na wąskie ale to finansowe zabójstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nowe tak. Nie wątpię że są drogie. Do kombajnu za bliźniaki R32 po 30 tys. zł sobie wołają, ale ja ogarnałem sobie temat za dosłownie 2 - 3 tys. Oczywiście na urzywanych oponach.

 

Ale to tylko są pieniądze większe czy mniejsze. Mi chodziło o zupełnie coś innego. O odpowiedź co będzie lepsze jeśli mówimy o jednej powłowie ciągnika / jednej str. 1 x koło wąskie, 2x koło wąskie w takim odstępie że po między nim będzie znajdował się uprawiony pas gleby. Czy jakiś np. mega szeroki kapeć 1000 mm lub więcej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

chyba jeden szeroki kapeć,bo z wąskimi bedzie problem z róznymi międzyrzędziami. Oj sory ,myslałem ze to temat o s,t. ogólnie

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
20 godzin temu, damianzbr napisał:

Nowe tak. Nie wątpię że są drogie. Do kombajnu za bliźniaki R32 po 30 tys. zł sobie wołają, ale ja ogarnałem sobie temat za dosłownie 2 - 3 tys. Oczywiście na urzywanych oponach.

 

Ale to tylko są pieniądze większe czy mniejsze. Mi chodziło o zupełnie coś innego. O odpowiedź co będzie lepsze jeśli mówimy o jednej powłowie ciągnika / jednej str. 1 x koło wąskie, 2x koło wąskie w takim odstępie że po między nim będzie znajdował się uprawiony pas gleby. Czy jakiś np. mega szeroki kapeć 1000 mm lub więcej??

Kupiłem 300/95R 50 aby pasowały w QQ .Jakoś nie widzę tego aby jeździć po spulchnionych rzędach w trakcie siewu .Można owszem kupić używane ale zwykle to kilkunastoletnie o wątpliwej nośności a przy maszynie  o wadze  2800 kg i siewniku ponad 3000 kg (z nawozem) życzę sukcesu .Chyba że Michelin takie nawet po 20 latach wyglądają jak nowe (chodzi o strukturę gumy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Opona nowa ok. Ale felga nie musi już taka być.

 

Więc wąskie koło. I jedno tak. No właśnie czy jedno wąskie pod tak wielką maszyną jaką jest ciągnik 150KM +  z tym całym ,,o wadze  2800 kg i siewniku ponad 3000 kg (z nawozem) ,, nie narobi więcej szkody jak jedno bardzo szerokie które będzie jechało i po spulchnionym i po nie spulchnionym???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

przy takich ciężarach tarcza felgi raczej spawana a jaki wiek rzeczywiście obojętne byle rozstaw dopasowany a to już nie tak proste -różne ciągniki mają różne rozstawy a na dodatek inny rozstaw przodu a inny tyłu .A te używane to w ogłoszeniach  cena atrakcyjna a jak dochodzi do poważnych rozmów to rośnie do ceny prawie  nowej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4994

Witam forumowiczów. Miałbym pytanie o nawożenie kukurydzy w systemie pasowym. Mam już jeden rok za sobą takiej uprawy, i ogólnie było ok,  ale jednak kukurydza wyglądała jakby brakowało jej azotu. Jeździłem kilka razy dolistnie mocznikiem i jakoś się podratowała, jednak oczywiście mogło być lepiej. Siał u mnie zestaw z agregatem Czajkowski , z dwukomorowym zbiornikiem do nawozów. Miało iść na 1 ha. 300 kg. npk. i 200 kg mocznika. Jednak operator twierdził, że tyle mocznika w "łapę" może popalić rośliny, a poza tym ten mocznik mu nie specjalnie chciał lecieć. Mam więc pytanie do praktyków jak rozwiązujecie tą sprawę. Ile powinno się dać nawozów w podsiewacz i jaki ich rodzaj? Czy wysianie mocznika rozsiewaczem przed takim zestawem na nieuprawioną ziemię miałoby sens? Czy może zastosować inny rodzaj nawozu azotowego? Ogólnie cała idea i wygląd ziemi po takiej uprawie mi się podoba, i chciałbym jeszcze raz tak zasiać. Pytanie jak zrobić to dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Ja leję  RSM z inhibitorem  jak na zdjęciach.  Przemawia za tym mniejsze straty- QQ i tak nawóz pobiera od 3 liścia , bezpieczeństwo -mocznikiem możemy tak zasolić ziemię że wschody pojawią się  dużym opóźnieniem 3-5 tyg . Natomiast wysiew na nie uprawioną ziemię to moim zdaniem straty  -hyba  ze od razu obficie popada deszcz

IMG_20200528_143428 (2).jpg

IMG_20200528_143438 (2).jpg

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4994

Co sądzicie aby w podsiewacz zastosować inne nawozy azotowe niż mocznik? Np. na bazie azotu amonowego. Wysoka dawka punktowa będzie wtedy mniej stresująca dla roślin niż mocznik? Straty nie będą większe? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Mocznik podałem jeden raz i nigdy więcej .Jeżeli azot to salmag,saletrzak lub  saletra kędzierzyńska .Jednak podanie azotu na 4 tygodnie przed okresem pobierania przez rośliny to moim zdaniem strata .Podaję azot RSM z inhibitorem  w fazie 3-4 liście tylko 120 kg N i plony mam nie gorsze od tych co dają 180/220 kg 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Co myślisz o podaniu RSM na 3 liść, razem z herbicydem w jednym oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Bez urazy ale powala mnie wiedza rolnicza rolników .A to jest tak że RSM to nawóz doglebowy a im mniejsza powierzchnia na którą jest aplikowany tym mniejsze straty formy mocznikowej więc wręcz nie pryskamy ale lejemy jak najgrubszą kroplą lub strumieniem .Herbicydy na 3 liść to już zabieg średnio kroplisty bo chwasty już powschodziły (przynajmniej ich  część ) RSM w grubej kropli ma tendencję do spływania na ziemię więc nalistnie działanie już odpada .Kiedyś robiłem do glebówkę Trophy +atrazyna + trend +RSM ale znaczne straty azotu -przekraczające koszt kolejnego wjazdu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj