Polecane posty

rekin19k    0

Witam. W planie mam budowę silosu do kukurydzy. 

No i mam trochę dylemat. Czy zrobić jeden 50x6x1,3 czy dwa obok 30x6x1.3. Miejsce w żaden sposób mnie nie ogranicza

Nigdy z silosu nie korzystałem z silosu i nie mogę zdecydować która opcja będzie lepsza. Może ktoś ma, i mógłby podpowiedzieć która opcja jest lepsza w użytkowaniu, jakieś plusy/minusy. Wiadomo że dwa obok będą trochę tańsze bo na ściany wychodzi 25% mniej towaru. Ale cena nie jest głównym wyznacznikiem. Ma być funkcjonalnie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Chociaż z hodowlą nie mam nic wspólnego ale ze słyszenia to raczej zastanowił bym się nad ilością i częstotliwością  pobierania kiszonki przy szerokości masz tygodnową przerwę gdzie odcięta ściana ma tendencję do psucia przy 4 m to już 3,5/4 dnia a chodzi chyba o jakość kiszonki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0

Też o tym myślałem. Minimalna szerokość to musi być 5m żeby środek pryzmy udusić. Mam ok 80 opasow w przekroju wiekowym. 

Teraz mam pryzmę u podstawy 6m, na górze 3m, czyli średnio 4,5. Wysokości +-1,5m. I nie mam większych problemów z psuciem. W silosie 1m2 wychodzi więcej odkrytej powierzchni. Myślę że nie jest to aż tak dużo. A 6m wydaje mi się że jest to jakis 'standard', ale też się nie upieram. Kwestia przemyślenia jeszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Można do ubijania zastosować dodatkowe koło z balastem na podnośniku i już robi się 3,5 m koniecznej szerokości  a są lata gdzie kukurydza ma tendencję do psucia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    997

Budowa 2 silosów wydaje się lepsza, w jednym zestaw może wysypywać gdy w drugim będziesz ubijał ciągnikiem, bez robienia przerw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7

ile tej qq siejesz na tą kiszonkę i ile na dzień ci idzie ? ja kiedyś miałem bardzo zaawansowane plany wobec takich silosów i projekt był taki żeby zrobić 3 mniejsze niż 2 większe. tak żeby jeden był zapasowy pełny a 2 w ciągu roku wyjadac. kwestia jest tego typu że jak masz jeden i ci zostanie to co zrobisz ? a jak będą mniejsze to jeden jest pusty, a z 2 opasasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0

W granicach 8ha. I tak planuje zawsze robić w silos tyle że skarmie przez rok a resztę w mniejszy kopiec na polu(czy też zrobić obok silosu wykorzystując jego jedna ścianę) żeby do kolejnego zbioru silos wyczyścić. A nawet jeżeli trochę zostanie to rozgarne pod świeża kukurydzę. Bo idealnie to się nie uda wycelowac. 

Tak wiem, najlepiej by było zrobić 3 ale to już koszty robią się dość spore 

20 minut temu, jaco512 napisał:

Budowa 2 silosów wydaje się lepsza, w jednym zestaw może wysypywać gdy w drugim będziesz ubijał ciągnikiem, bez robienia przerw

Przy tak długi silosie to już nie jest taki problem. Zdarzało się że robiłem jeden kopiec, to jeden wóz z jednego końca a drugi z drugiego. Bez większych przerw w ubijaniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7
na 8ha daj sobie spokój zrób sobie posadzkę i zwykła pryzme rób, kasę na ściany wydaj na motocykl czy inna pierdołe i baw się. szkoda wydawać cała kasę na gospodarkę wiem coś o tym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0

Z zarządzaniem swoją kasą radzę sobie nie najgorzej 😉 w tym akurat nie musisz mi pomagać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7
w takim razie 2 silosy po 6x40x1.5 będzie idealne dla ciebie po bokach zrób wylewkę szeroką tak żeby Mieściły się pryzmy i będzie git. powinieneś zmieścić w tych silosach ok 720m3 co daje ok 470,000 kg kiszonki. przy średnim płonie w fazie woskowej z 1ha będziesz miał 50/55t to ci styknie na 8ha. koszt takiego zestawu będzie się miescil w granicach 120/150tys. z dopłatami z UE wyjdzie cię jeszcze więcej.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

A ja zawsze myślę perspektywicznie silos bez względu na ilość przegród zrób tak aby po wyburzeniu środkowych ścian pozostałość można wykorzystać np do budowy hali na maszyny .I nigdy nie mów że zawsze będzie bydło bo 25 lat temu myślałem że zawsze będą świnie (byłem największym hodowcą w okolicy) a dziś nie ma nic .Taki zamysł łączy się z zaprojektowaniem wygodnych wjazdów poziomów itd -ale to twoje decyzje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7
dokładnie:) ja mam projekt silosu 6x50x2 3 takie silosy i w ścianach miejsca na śruby do konstrukcji dachowej żeby w razie w Robić dach pod nim wpuścić byczki i tyle. ale papier i myśli to jedno a co innego Życie zanim się zarobi na coś takiego przy zysku 700-1500zl na dużej sztuce to szkoda gadać. ps. nie wierz w to że Silos się zwróci bo tak nie jest nic się przez to nie zmieni tylko tyle że jak masz paszowoz to Błota sobie nie przywieziesz na koryto, ale czy nie taniej zrobić tylko posadzkę ?:) zresztą dobra bo znowu medrkuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0

No też pomyślałem żeby zrobić mocniejszy fundament pod ścianami i osadzić kotwy. Nie wiadomo co kiedyś będzie.

Napewno taniej zrobić tylko posadzkę ale to jest tzw pół środek, niby ten silos masz, ale i tak go nie masz do końca. Lubię robić raz a konkretnie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7
a najlepszym pomysłem tak mi się zdaje jest zrobienie silosu że ścian oporowych z tym że nie mam pojęcia czy tak wgl można .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0

Można jak najbardziej, łączenie uszczelnia się specjalna masą. 

Dodatkowym plusem jest możliwość późniejszego przestawienia. No ale koszt +30% mniej więcej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekin19k    0
6 godzin temu, Maciej1993 napisał:

dokładnie:) ja mam projekt silosu 6x50x2 3 takie silosy i w ścianach miejsca na śruby do konstrukcji dachowej żeby w razie w Robić dach pod nim wpuścić byczki i tyle. ale papier i myśli to jedno a co innego Życie zanim się zarobi na coś takiego przy zysku 700-1500zl na dużej sztuce to szkoda gadać. ps. nie wierz w to że Silos się zwróci bo tak nie jest nic się przez to nie zmieni tylko tyle że jak masz paszowoz to Błota sobie nie przywieziesz na koryto, ale czy nie taniej zrobić tylko posadzkę ?:) zresztą dobra bo znowu medrkuje

Mógłbyś mi w projekcie sprawdzić jak masz podane zbrojenie i jakiej objętości zbiornik na odcieki.

Bardzo byłbym wdzięczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj