News
Minister50

Nawadnianie Jagody Kamczackiej

Polecane posty

Minister50    1

Mam pytanie odnośnie nawadniania jagody,rzędy po 170 mb,na pierwszych 60 metrach delikatnie pod górę ok 40 cm a później spadek pola ok 60cm.Teraz tak dać magistralę po środku rzędu,czy na początku? Planowałem dać taśmę kroplującom 2l/h ma metr.Woda z kanału oddalonego o 50 metrów planowana rura zasilająca 40.Podlewanie po kilka rzędów.Możecie coś doradzić?

nick    1

Długość linii to jedno drugie to wydajność pompy tak aby pracowała w w optymalnym ciśnieniu dla taśm. Z tego co pamiętam to optymalne  ciśnienie dla linii 16 bez kompensacji ciśnienia to około 0,55-0,7 bara. W praktyce jest to możliwe aby to było jednym ciągiem jednak muszą być dobrane odpowiednie parametry linii, zazwyczaj na etykiecie jest podane maksymalna długość ciągu przy zachowaniu równomiernego wypływu z emitera w około 90%.

Proszę się zastanowić nad czym trwalszym niż zwykła taśma ponieważ jak się domyślam ma być to instalacja na kilka-kilkanaście lat. Koniecznie woda powinna być odpowiednio filtrowana aby nie dochodziło do zatykania emiterów. Jeśli jednak ma być przede wszystkim tanio w zakupie to warto sprawdzić ofertę Agrosimeksu Oni mają najtańsze oferty przy zakupach hurtowych.

Wiadomość z agroFakt.pl

Minister50    1
4 godziny temu, stempos1980 napisał:

Zasilanie minimum 50 a zamiast taśmy sztywne przewody typu sadownicze

Ok.dzięki też myślałem żeby dać przewody zamiast taśm, trochę droższe ale warto.A jak myślisz nie za długie odcinki może dać magistralę w połowie rzędu?

tylko nie podlewaj całego pola na raz niech dobiorą ci pompę do odpowiedniej ilości metrów linii, i lepiej w połowie linii aby w dwie strony spadek był a nie żeby linie szły w górę bo im dłuższa linia tym większy spadek ciśnienia na końcu linii i większe przeklamania(na początku linii będziesz miał za dużo wody a na końcu za mało) i możesz pozakładać proste elektrozawory żeby sterować które kinie mają się nawadniać w danej chwili albo żeby włączały się po kolej

nick    1

O ile dobrze pamiętam na stronie inhortu były opisane doświadczenia z nawadniania jagody. Jeśli oczekujesz podpowiedzi jak zrobić taką instalacje niezbędne są i formacje o polu powierzchnia, kształt, rodzaj gleby następnie informacje o źrodle wody jego wydatek oraz parametry pompy i odległość od pola Itp. Pamiętaj że przelanie jest dużo gorsze w skutkach niż chwilowy brak wody

Agrest    6687

Jeśli masz dobry zbyt na owoc to zakładaj.

Nadmienię jedynie że w tym roku skup jagody zamknął się na 3,5zł/kg.

W moim wypadku plon w przeliczeniu na hektar 1t dyskwalifikuje jagodę jako roślinę uprawną. Nowe odmiany są wydajniejsze ale ja z ptakami w szybkości zbioru ścigał się już nie będę.

Być może przetwórcy w porę się opamiętają i przemyslą swe działania.

• Confused 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adasiorek
      powiedzciemi jakie teraz najlepeij sadzi odmiany
      czy sie oplaca nakrywac
      ja posaidam hanoy i elkant i dukat na przemysl
      mozecie ejszcze cos powiedziec o naworzeniu
      i zasadzie saszienie jaki rozstaw
    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez przemek9010
      Macie jakieś pomysły?

• Przez jarooo16
      witam
      w tym roku kończę szkołę i chciałbym w następnym roku zasadzić leszczynę. myślę o 3 hektarach na razie. Pytania kieruję do tych co mają swoje plantację i doświadczenie w tym temacie.
      1.Jakie sadzonki, odmian najlepiej zasadzić? i o co chodzi z tymi zapylaczami?
      2.jaki rozstaw?
      3.jakie nawożenie i zabiegi przeprowadzać w pierwszych latach?
      4.jakie są potrzebne sprzęty do tego?
      5.jaki jest mniej więcej tego koszt?
      6. gdzie najlepiej sprzedawać? 
      Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi  
    • Przez Mikołaj1234
      Witam poszukuje osoby która zajmuje sie uprawą brzoskwini.
      Chce sie dowiedzieć jak i kiedy i czym pryskać przycinać nawozić
      W jakich odstępach sadzić
      Na jakich glebach 
      Mieszkam w mazowieckim czy to sie przyjmie w mojej okolicy
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj