dawidursus323

Desykacja azotem. Koniec dikwatu.

Polecane posty

W związku z wycofaniem dikwatu zastanawiam się nad desykacją faceli czy trawy nasiennej bardzo dużą dawką nawozu azotowego rozpuszczonego w wodzie i opryskanego na rośliny. Zna ktoś taki sposób albo czy jest coś zamiast dikwatu? Glifosat odpada bo podobno nie chcą kupować takich nasion. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle desykacja azotem na sens? Rośliny będą podobnie zachowywać się jak po dikwacie? Po zastosowaniu dikwatu po 4dniach wszystko było suche i fajnie się młóciło. W jakiej dawce zastosować saletrę? Na ha 100kg w 300l wody? Nigdy tego nie robiłem i nie wiem ile się saletry rozpuszcza w wodzie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

Nie wiem ile mozna rozpuścić ,ale napewno jest problem bo robi sie kleista masa która brudzi opryskiwacz i filtry,kilkanaście lat temu rozpuściłem w pilmecie 300 litrowym ,był problem,jakie dawki nie pamietam bo skleroza  

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Na temat desykacji sie nie wypowiem, ale co do saletry to juz duzo duzo nizsza dawka spali rosliny. Poszukaj gdzies w tematach o nawozeniu dolistnym o bezpieczniej dawce i zastosuj 2-3 razy wieksza dla pewnosci, albo zrob probe w recznym opryskiwaczu, ale wydaje mi sie, ze juz 5-10kg juz spali rosline, wiec te 100kg na ha bedzie niepotrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Dobry pomysł myślę że 50 kg na ha saletry wystarczy w 200 litrach wody a najlepiej w 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

10 kg/ha w standardowej dawce 200 l spokojnie wszystko spali tylko na mocniejszych roślinach da taki sam efekt jak dikwat czyli roślina odbije

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, mógłbym to prysnąć glifo ale może być problem z skupem. Pryskalem dikwatem i życica 75% kiełkowania czyli na granicy. Po glifo będzie gorzej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

będzie gorzej. od kiedy wycofują ten dikwat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

już wycofany, w sprzedaży praktycznie nie ma już nic. Ostateczny termin stosowania 04.02.2020

A desykacja jakimś środkiem stosowanym do zwalczania życicy da lepszy efekt czy to samo co glifo czyli obniżenie siły kiełkowania?

Np.propachizafop

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2094
15 godzin temu, dawidursus323 napisał:

W związku z wycofaniem dikwatu zastanawiam się nad desykacją faceli czy trawy nasiennej bardzo dużą dawką nawozu azotowego rozpuszczonego w wodzie i opryskanego na rośliny. Zna ktoś taki sposób albo czy jest coś zamiast dikwatu? Glifosat odpada bo podobno nie chcą kupować takich nasion. Pozdrawiam

Po glifo nie ma siły kiełkowania. Jak kiedyś bawiłem sie uprawę kwiatów to tylk reglone dawało rade bo miały siłe kiełkowania 90-95%. 

Mozesz zrobic zbiór dwuetapowy, a saletry to 5-10kg starczy. Sąsiad jak dedykował rzepak dał 1 litr glifosatu i 2 kg saletry to po 10 dniach popiół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli twoim zdaniem jest szansa że wypale to samym azotem w dawce nawet te 20kg na ha dla pewności w postaci saletry? Pryskać na rosę czy słońce? 

Ps. Czy przy zastosowaniu małej dawki glifo np te 0.8l ha i saletrze 5kg, glifo obniży mi znacząco siłę kiełkowania? Jednym słowem czy jaka kolwiek dawka glifo obniża siłę kiełkowania znacząco czy mała nie wpływa tak jak duża dawka. 

A ewntualnie skosić kosiarką listową (osa) i potem młócić z pokosu? Nie ma dostępu do pokosówki. Widz jedynie taki problem, że ciągnikiem trochę porozjeźdża się pokosy i może się osypać

Edytowano przez dawidursus323
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Posiałem w tym roku rzepak bezorkowo mzuri, do doglebówki dałem po 100 kg rsm 32 na eżektorach dwu strumieniowych 0,3 to to co było zielone na polu to spaliło lepiej niż po randapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2094
49 minut temu, dawidursus323 napisał:

Czyli twoim zdaniem jest szansa że wypale to samym azotem w dawce nawet te 20kg na ha dla pewności w postaci saletry? Pryskać na rosę czy słońce? 

Ps. Czy przy zastosowaniu małej dawki glifo np te 0.8l ha i saletrze 5kg, glifo obniży mi znacząco siłę kiełkowania? Jednym słowem czy jaka kolwiek dawka glifo obniża siłę kiełkowania znacząco czy mała nie wpływa tak jak duża dawka. 

A ewntualnie skosić kosiarką listową (osa) i potem młócić z pokosu? Nie ma dostępu do pokosówki. Widz jedynie taki problem, że ciągnikiem trochę porozjeźdża się pokosy i może się osypać

Glifosat obniża siłe kiełkowania, a w kwiatach dodatkowo patrzyli czy nie ma pozostalosci a czy duża czy mała to musisz sam zdecydować czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W facelii kosiarka listwowa to nieporozumienie. Masa strat. Ktoś orientuje się czy inne substancje dadzą radę? Może np. używane do desykacji ziemniaka? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Stosowalem parę lat temu ocet do desykacji rządowi oleisteji. Zdolność kiełkowania zachowana ponieważ centrala odebrała nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Ja stosowalem 0,2l oleju po smarzeniu frytek + 2 litry octu  i 0,5l maślanki na 250l wody/ha, po 2 tygodniach efekt rewelacyjny.

Edytowano przez tracker
bo tak
  • Like 1

Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Olej napędowy czy przepalony silnikowy to jest rozwiazanie ale wątpię czy CN potem przyjmie taki towar. Ocet wydaje się tutaj dość ciekawym rozwiązaniem. Kwas siarkowy to chyba by opryskiwacz zjadł prędzej. 

1 godzinę temu, nick napisał:

Stosowalem parę lat temu ocet do desykacji rządowi oleisteji. Zdolność kiełkowania zachowana ponieważ centrala odebrała nasiona

I jak, zasuszyło ładnie? Ile musiałeś odczekać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

kolego daj 200-300 l rsm 32 drobne krople i za 7 dni nic zielonego nie będzie wszystko jak na pustyni 

jak sie uczyłem stosować rsm naście  lat temu nie wiedziałem jak i na test wybrałem 1 ha starego TUZ i po 7 dniach wypaliło wszystko 

zaczołem drążyć temat i dowiedziałem sie że rsm sie leje a nie pryska pryskanie wypala 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja dodaje 15-20 litrow RSM do odżywek. Bardzo fajny efekt. 

Podejrzewam na bym pojechał 60 lirów bez wody na dyszach drobnokroplistych to nic na polu by nie zostało. Zresztą  ja i sasiad mialiśmy takie efekty jak nie wypłukaliśmy opryskiwacze po rsm i jechaliśmy pryskać. 

Sąsiad dął kiedyś 10 kg saletry  do oprysku, ale to na ogródek,  to kukurydze bardzo mocno przypaliło staneła na 1 metr i to wszystko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522
21 minut temu, dawidursus323 napisał:

. Kwas siarkowy  

I jak, zasuszyło ładnie? Ile musiałeś odczekać. 

O!!!  na taki pomysł to ja jeszcze nie wpadłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, tomek73 napisał:

Ja dodaje 15-20 litrow RSM do odżywek. Bardzo fajny efekt. 

Podejrzewam na bym pojechał 60 lirów bez wody na dyszach drobnokroplistych to nic na polu by nie zostało. Zresztą  ja i sasiad mialiśmy takie efekty jak nie wypłukaliśmy opryskiwacze po rsm i jechaliśmy pryskać. 

Sąsiad dął kiedyś 10 kg saletry  do oprysku, ale to na ogródek,  to kukurydze bardzo mocno przypaliło staneła na 1 metr i to wszystko. 

czyli pryskać samym rsm w tej dawce powiedzmy 60l na ha ( boje się że nie uzyskam tak małej wydatku na opryskiwaczu) czy można na ha powiedzmy na 150l wody 60l rsm ? 

Oprysk wykonywać z rosą czy przy dużym słońcu?

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj