Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rolnik11234    3

Witam mam to was pytanie, mianowicie posiadam prowo.jazdy kat. B i czy na nim moge jechać ulicą ciągnikiem ursus c360 z wozem konnyn pełnym obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
21 minut temu, Rolnik11234 napisał:

 posiadam prowo.jazdy kat. B i czy na nim moge jechać ulicą ciągnikiem ursus c360 z wozem konnyn pełnym obornika?

Kat B- ciągnik z przyczepą lekką.

Wóz konny to do kunia przeznaczony..:D i o ile nie ma zakazu jazdy " ulicą".

" Pełnym " obornika - obyś nie gubił , bo ładunek należy zabezpieczyć , poza tym obowiązuje zakaz wywożenia obornika zimą.

 

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 minut temu, andrzej78 napisał:

poza tym obowiązuje zakaz wywożenia obornika zimą.

Od kiedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
36 minut temu, zetorki12 napisał:

Od kiedy ?

Od początku grudnia do końca lutego , oczywiście na pole.:D Tak na serio to ustawa z 2008 roku to reguluje. Nie obowiązuje przy wywozie na uprawy pod osłonami przy użyciu " różowej taczki" ¬¬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
pawel100474 napisał:

Tak nie ma problemu żadnego tylko żeby nie był przeładowany 

 

Nie w prowadzą ludzi w błąd kategoria B jest ograniczona dmc 3.5t to po pierwsze po drugie z przyczepka lekka do 750kg a wóz pełen obornika waży zapewne więcej plus masa Ursusa dla mnie to jest śmieszne wszyscy chcą byś rolnikami jeździć traktorami a większość nie ma nawet uprawnień. U mnie na wsi z młodych to chyba nad dwóch ma tylko uprawnienia a może że dwóch co mają c+e A i tak zmienili przepis że wystarczy mieć b+e i z automatu dostajesz t


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

ale jakby nie patrzeć wszyscy jeżdżą i nie zatrzymują za wóz. ale lepiej już jeździć z rozrzutnikiem jednoosiowym niż z wozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5591

Niedługo trzeba będzie mieć uprawnienia do kierowania wózkiem ręcznym jednokołowym przedsiębiernym plus kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych jeżeli owy wózek będzie załadowany gnojem. 🤐


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Ale mieszacie z tą kategorią. DMC 3,5 T nie dotyczy pojazdów wolnobieżnych jakim jest ciągnik, po drugie to posiadając kategorię B można poruszać się ciągnikiem po droga publicznych z sprzętem podwieszanym, w przypadku przyczepy 2 osiowej potrzebna jest min. kat. B+E ( w Polsce ) lub T.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bronek    248

Znaleziony artykuł w internecie, chyba wszystko wyjaśni: "Przede wszystkim kategoria B daje uprawnienia do kierowania pojazdami niższych kategorii, w tym: kategorii AM i B1. Mowa tutaj o motorowerach i czterokołowcach. Więcej o nich powiemy sobie za chwilę. Zacznijmy jednak od najpopularniejszych. Prawo jazdy kat. B daje nam uprawnienia do kierowania pojazdami takimi jak: SAMOCHODY – a konkretniej wspomniane pojazdy samochodowe, które są podstawowym pojazdem, do prowadzenia którego uprawnia prawo jazdy kategorii B. Już tutaj, na samym początku, spotykamy się jednak z pewnym obostrzeniem – mowa tutaj o pojazdach, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 t. Drugą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest dopuszczalna ilość miejsc. Ile osób można przewozić na kategorię B? Maksymalnie 9, i to łącznie z kierowcą. SAMOCHÓD Z PRZYCZEPĄ LEKKĄ – wspomniane wyżej samochody mogą ciągnąć przyczepę lekką, czyli taką, której dmc nie przekracza 750 kg. SAMOCHÓD Z PRZYCZEPĄ – za przyczepę inną, niż lekką, uznaje się taką, której dmc przekracza 750 kg. Kierując pojazdem o masie nieprzekraczającej 3,5 t z przyczepą powyżej 750 kg do standardowej kategorii B potrzebny nam będzie pewien dodatek. Jaki? O tym powiemy sobie trochę później, w punkcie dedykowanym holowaniu przyczepy. MOTOCYKL – kategoria B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 ccm. Jaki jeszcze warunek trzeba spełnić, aby móc kierować motocyklem z kat. B? Więcej na ten temat troszkę później. MOTOROWER – pojazd o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. CZTEROKOŁOWIEC LEKKI – mowa tutaj o quadzie o maksymalnej prędkości 45 km/h i masie nieprzekraczającej 350 kg. CZTEROKOŁOWIEC – do tych z kolei zaliczamy pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób i ładunków – o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (służące do przewozu osób) i do 550 kg (służące do przewozu rzeczy). POJAZD WOLNOBIEŻNY – kategoria B daje także uprawnienia do kierowania pojazdami wolnobieżnymi, np. koparkami, walcami czy kombajnami rolniczymi. CIĄGNIK – kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mają także uprawnienia do kierowania ciągnikiem rolniczym, a także traktorem z przyczepą lekką. Warto tutaj wspomnieć, że posiadacze kategorii B mogą także kierować ciągnikiem wyposażonym w rolniczy sprzęt podwieszany, taki jak pług, siewnik czy rozsiewacz nawozów. Jeśli jednak chcielibyśmy podczepić do traktora większe narzędzia, takie jak kombajn ziemniaczany czy chociażby roztrząsacz obornika, wówczas wymagane jest posiadanie kategorii T lub B+E. Do czego uprawnia B+E? UWAGA: Jeśli ukończymy kurs prawa jazdy kategorii B+E, wówczas możemy kierować ciągnikiem z przyczepą ciężką. Ale to nie wszystko… Mamy uprawnienia także do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdów należących do kategorii B, czyli tych, których dmc nie przekracza 3,5 t oraz przyczepy, której dmc nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Konkretniej – z prawkiem kat. B+E możemy kierować autem o dmc do 3,5 t i ciągnąć przyczepę do 3,5 t. PRAWO JAZDY KATEGORII B, A HOLOWANIE PRZYCZEPY Wyżej wspominaliśmy o tym, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia auta o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t wraz z przyczepką lekką. Jeśli masa całkowita auta z przyczepą przekroczy dopuszczalny limit mamy jeszcze jedno rozwiązanie: kod 96. Czym jest kod 96? Uprawnia on do kierowania zespołem pojazdów, przy zaznaczeniu, że całkowita masa zespołu nie może przekraczać 4,25 t. Masa przyczepy nie ma tutaj znaczenia, jednak warunkiem jest, aby pojazd holujący miał o 33% wyższą masę w stosunku do masy przyczepy. Prawo jazdy kategorii B, a motocykl Na ten punkt czekało chyba wielu z nas… Tak, to prawda. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem, ale – i to „ale” jest tutaj najważniejsze – aby móc prowadzić motocykl na B, bez prawa jazdy kategorii A, pojemność skokowa silnika nie może przekroczyć 125 ccm. Dodatkowym warunkiem jest odpowiedni staż kierowcy – nie może on być mniejszy niż 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik11234    3
6 godzin temu, wojtal24 napisał:

Nie w prowadzą ludzi w błąd kategoria B jest ograniczona dmc 3.5t to po pierwsze po drugie z przyczepka lekka do 750kg a wóz pełen obornika waży zapewne więcej plus masa Ursusa dla mnie to jest śmieszne wszyscy chcą byś rolnikami jeździć traktorami a większość nie ma nawet uprawnień. U mnie na wsi z młodych to chyba nad dwóch ma tylko uprawnienia a może że dwóch co mają c+e A i tak zmienili przepis że wystarczy mieć b+e i z automatu dostajesz t

To tylko tak jednorazowo bo chciałem sobie 1ar kartofli zasadzic😉

6 godzin temu, przemekuliski napisał:

ale jakby nie patrzeć wszyscy jeżdżą i nie zatrzymują za wóz. ale lepiej już jeździć z rozrzutnikiem jednoosiowym niż z wozem

Tylko najpierw czeba go mieć😉 a ja tak tylko jedno razowo bo chcialem sobie 1ar katrofli zasadzic vi gnoju z somsiedniej wioski przywiesc konskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650
wojtal24 napisał:

pawel100474 napisał:

Tak nie ma problemu żadnego tylko żeby nie był przeładowany 

 

Nie w prowadzą ludzi w błąd kategoria B jest ograniczona dmc 3.5t to po pierwsze po drugie z przyczepka lekka do 750kg a wóz pełen obornika waży zapewne więcej plus masa Ursusa dla mnie to jest śmieszne wszyscy chcą byś rolnikami jeździć traktorami a większość nie ma nawet uprawnień. U mnie na wsi z młodych to chyba nad dwóch ma tylko uprawnienia a może że dwóch co mają c+e A i tak zmienili przepis że wystarczy mieć b+e i z automatu dostajesz t

sam wprowadzasz w błąd,na b możesz nawet jechać takim kolosem jak case quadrac,tylko nie możesz ciągnąć przyczepy o dmc powyżej 750 kg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

A kto z was wie ile DMC ma wóz? I tak nie jest zarejestrowany ani nie jest maszyną rolniczą, tzn. że nie dopuszczony do ruchu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640

Wóz rolniczy można zaliczyć do przyczep rolniczych specjalnych, które to nie podlegają rejestracji. Wóz powinien mieć sprawną instalację elektryczną i pneumatyczny układ hamulcowy. Jest tylko jedno ALE. Co policjant to inna interpretacja przepisów, więc na pewno mandat i wóz na lawetę.

Teraz na poważnie. Na kategorię B można kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą lekką, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750kg. W przepisach nie jest określone ile może mieć osi. Można kupić przyczepę dwuosiową o DMC 750kg. W przypadku kategorii B przepisy nie określają jakie DMC ma mieć ciągnik rolniczy. Te same przepisy dotyczą pojazdów wolnobieżnych, np. ładowarek.

Zamiast tego woza, lepiej zaczepić do ciągnika przyczepę lekką i mieć święty spokój. Ewentualnie samochód osobowy z przyczepą lekką. W obu przypadkach zrobi się parę kursów.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
5 godzin temu, Rolnik11234 napisał:

To tylko tak jednorazowo bo chciałem sobie 1ar kartofli zasadzic😉

 

Toż to w przeliczeniu wychodzi ok 150 t/ha i czym Ty je później wykopiesz , jak wielkie urosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik11234    3
55 minut temu, andrzej78 napisał:

Toż to w przeliczeniu wychodzi ok 150 t/ha i czym Ty je później wykopiesz , jak wielkie urosną.

150ton 😂😂😂 a tak poważnie to mam 3 ha pola za domem  wszysrkie maszyny do kartofli i roslin, zwierząt a kartofle tylko dla siebie troche co do gnoju tochcialem tylko na wiosne od znajomego zabrac konski a potem siac poplon i sadzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
jonek98 napisał:

wojtal24 napisał:

pawel100474 napisał:

Tak nie ma problemu żadnego tylko żeby nie był przeładowany 

 

Nie w prowadzą ludzi w błąd kategoria B jest ograniczona dmc 3.5t to po pierwsze po drugie z przyczepka lekka do 750kg a wóz pełen obornika waży zapewne więcej plus masa Ursusa dla mnie to jest śmieszne wszyscy chcą byś rolnikami jeździć traktorami a większość nie ma nawet uprawnień. U mnie na wsi z młodych to chyba nad dwóch ma tylko uprawnienia a może że dwóch co mają c+e A i tak zmienili przepis że wystarczy mieć b+e i z automatu dostajesz t

sam wprowadzasz w błąd,na b możesz nawet jechać takim kolosem jak case quadrac,tylko nie możesz ciągnąć przyczepy o dmc powyżej 750 kg

B masz określony dmc 3.5t chyba że ciągników się to nie tyczy? To ja miałem taki przypadek że pojechałem na przegląd małym zetorem na zwykłą stację diagnostyczną co robią osobowki i bez problemu zrobili przegląd bo był do 3.5t dmc a pojechałem na ta sama stację z dużym zetorem który waży powyżej 5 ton i mi nie zrobili przeglądu tylko musiałem jechać na druga stację gdzie robią i ciężarówki. Więc chyba ten przepis dmc dotyczy i ciągników?


wiele przepisów u nas w kraju jest nie jasnych


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

@wojtal skp to już inna sprawa o dmc do 3.5 tony zrobią ci na zwykłej stacji, powyżej 3.5 już musisz jechać na okręgowke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

"B masz określony dmc 3.5t chyba że ciągników się to nie tyczy?"

- nie dotyczy ciągników i innych pojazdów wolnobieżnych oraz możesz ciągnąć jedynie przyczepę lekką ( dmc 750 kg ) a tak to tylko zawieszane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj