Siwecki97

Użyźnienie gleby za pomocą torfu.

Polecane posty

Siwecki97    0

Witam serdecznie grupowiczów, 

Mam w planach wykorzystać swój torf z łąki w celu użyźnienia gleby mozaikowej. Średnia gleby u nas to 4, ale zdarzają się na tym samym polu 5 i 6. Właśnie na te miejsca gdzie występuje gorsza ziemia chciałbym nawieźć gruba warstwę torfu a potem ja przeorac na głębokość maks 15 cm. Ogólnie stosuje uprawę bezorkowa, więc raz bym ją przeorał, a potem bym ją tylko mieszal na głębokości 15 cm przez kolejne lata uprawy. Spotkał się ktoś z takim pomysłem i wykonaniem? Może ktoś sam zrobił to że swoimi polami? Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam serdecznie. 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na pewno poprawi to stan tych słabszych pól bo nie raz gdzieś przyczepę gliny sę wywaliło na piaszczystym polu to ciągle się odznacza i lepiej rośnie.

Z tym że to co planujesz będzie bardzo czasochłonne i kosztowne.

Nie wiem czy uzasadnione ekonomicznie bo wiesz 15 cm x 10000m2 = 1500 m3 torfu czyli jakieś grubo ponad 2 tys. ton do przewiezienia aby jeden ha zrobić. Koszt ogromny.

 

A od siebie mógł bym dodać że jak już wozić to glinę. Wtedy zmienisz właściwości fizyczne gleby na bardzo długi czas. Bo torf z czasem się ,,przerobi,, i nadal zostanie sam piach. A glina już przez całe twoje życie będzie trzymać wilgoć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwecki97    0

Lekkie niezrozumienie mojej wypowiedzi, torfu dobre kilka cm, może do 8 cm. A wymieszać go pługiem na głębokość 15 cm czy troszkę głębiej. O to mi chodziło. Dostępu do masowego wydobycia gliny nie mam, pozostaje tylko torf. 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szeik812    55

Bezsens. Robiłem tak w jednym miejscu, poszło jakieś 15cm i po dwóch latach nie ma już śladu. Rośnie tak samo jak rosło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jak  już  torf   to tylko na glinę by ją  trochę   ,,rozluźnić''    na piaskowe   tylko pogorszysz- przesuszysz... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

ciekawi mnie jakby nawieźć torfu na redziny rorf czarny redziny w niektórych miejscach biale torf kwasny redziny 7.5 + ciekawe ...


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej na tą torfową łąkę nawieź ziemi, nawet piachu i będzie dobry efekt. Trochę się "utwardzi" nie będziesz się tak topił, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Będziesz kanał kopał? Bo jak z łąki wybierzesz tort to stanie się ona bezużyteczna. Woda w dziurach będzie stała, itp. U nas sąsiad kopał sobie staw, i cały ten tort sprzedał prawie z całej działki, a resztę wyrównał piachem z kanału, to nawet zielsko tam nie rosło przez kilka lat. Trawę zasiał, to też nic nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj