Brytan

Jaki agregat uprawowy wybrać?

Polecane posty

Brytan    2

Witam. 

Przymierzam się do zakupu agregatu uprawowego 2,8 lub 3m. I przeglądaj internet natknąłem się na wiele pseudo marek maszyn jednak najbardziej rozsądną wydaje mi się firma Dziekan. 

I tu chodzi o to że mają oni dużo agregatów w ofercie. A moje pytanie brzmi jaki wybrać? 

Wiem że napewno na docisku tylko czy brać z przednim wałem czy jednak sobie darować? 

Lepiej wziąść na łożyskach czy tulejkach. Bardzo bym prosił o pomoc kogoś kto przerabiał już ten temat. Budżet na agregat to max 6 tys zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz55555    12

Ja mam dziekan Herkules nowy typ2.8 solidna,masywna maszyna  godna polecenia,przedni wał dobra sprawa i wg.mnie łożyska lepsze

Edytowano przez Tomasz55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Nie przesadzajcie z tą jakością, materiał to plastelina, spasowanie słabe, ale rozwiązanie w miarę ok. 

Co do przedniego wału, zależy co uprawiasz i jakie posiadasz gleby. Teoretycznie ma lepiej kruszyć ale na gliniastych glebach cały agregat będzie podskakiwał, a na nierównościach będzie problem z ustawieniem aby równo pracował. Na glebach lekkich, gdzie jest zupełnie nie potrzebny w kruszeniu, będzie pomagał utrzymywać zadaną głębokość. 

Co do samych wałów, stary typ wałów w herkulesie był niedopracowany, wały nie pracowały płynnie góra dół a jedynie skręcały się przez co regulacja dotyczyła tylnego wałka. Wiem z doświadczenia że wały powinny mieć różną średnicę, tak aby tylny był mniejszy, dzięki czemu będzie miał większą prędkość, przez co nie będzie się zapychał bryłami ( przynajmniej mniej ). Ogólnie oba typy mają tendencję do blokowania przez bryły ( ale tu mowa o rędzinach i innych tego typu ).

Pod kątem uprawy z bryłami lepiej poradzi sobie Orion lub Apollo, niż Herkules. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Gleby średnie. Troszkę gliny, od 2 do 4 klasy ziemi. Jest Herkules zielony 2,8 m. Spodobał mi się choćby z tego że dość solidne ramo. A jeżeli chodzi o inne marki co by było lepsze od Dziekana? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz55555    12
7 minut temu, akmaly napisał:

Lepszy to nie problem tylko budżet inny :)

Ot Tototo🤔

Edytowano przez Tomasz55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Szczerze to zastanów się mocno czy nie lepiej stary model Oriona na kołach i na starym docisku wału - 3m na łożyskach za ok 4500 zł kupisz. Tylko od razu trzeba przerobić napinanie sprężyn, jest to dość prost, potrzebna tylko dodatkowa nakrętka pod sprężyną ( pomiędzy nakrętką która dokręca szpilkę do ramy a sprężyną ), wtedy przy napinaniu tylny wał nie będzie się podnosił a mocniej dociskał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

A Herkules 28 ten zielony nie był by lepszy? 

Wygląda na bardzo solidny agregat a koszt jego to 6,500 zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

2.8 m do 12-tki? Na pewno ładniej wygląda, wg. mnie Orion z wałkiem lepiej uprawi jak ten Herkules z wałkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Brak napędu i górzysty teren dlatego myślę nad 2,8 lub 3m. A co sądzicie o marce Bomet. Miałem od nich talerzówke pod c360 i sprawowała się ładnie tylko nie wiem jak mają z agregatami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    579

Jeżeli mowa o agregacie Herkules to ogólnie polecam ( posiadam czerwony na łożyskach). Posiadam gleby od popielicowych do gliniastych , klasy 3-4, bez kamieni.W mojej ocenie wszystkie agregaty na kołach to porażka ( miałem wcześniej ) . Wał przedni umożliwia w miarę dokładne zadanie głębokości , wstępnie wyrównuje glebę - a szczególnie jest to pomocne  przy bruzdach. W mojej ocenie z przodu przed wałem powinna być jeszcze listwa wyrównująca , byłaby przydatna przy uprawie bezpośrednio po orce ( niestety przy uprawie rzepaku ostatnio to konieczność) , kiedy koła ciągnika robią głębokie koleiny, a zależy nam na płytkiej uprawie i dobrym zagęszczeniu gleby.Właśnie do lepszego zagęszczenia gleby spopielonej mógłby być lepszy wał typu crosskill ze  strunowym.. Jeśli chodzi o bryły to tutaj ma znaczenie prędkość , ok 8-9 km /h to minimum , Przy  10-12 km/h radzi sobie całkiem dobrze z bryłami nawet przy zeskorupieniu , bo przy większej prędkości więcej brył przerzucanych jest powtórnie do przodu do ponownego rozkruszenia , pozostawiając glebę o drobniejszych gruzełkach. Ogólnie wszystko do przyjęcia , jedynie moim zdaniem listwa wyrównująca byłaby pomocna. Co do kwestii zapychania się , ogólnie zjawisko sporadyczne - poza sytuacją kiedy jakieś resztki pożniwne gromadzą się na redlicach. Dlatego możesz rozważyć również agregat talerzowy. W przypadku omawianych agregatów nie jest szczególnie  istotna ilość zębów , a bardziej rodzaj  wałów ,które nadadzą glebie odpowiednią gruzełkowatość, na odpowiedniej głębokości ją zagęszczą. Oczywiście mając gleby o zróżnicowanej strukturze nie ma złotego środka.

Jeszcze jedna sprawa , to moc ciągnika  i to aby zapewnić odpowiednią prędkość pracy, jak wyżej pisałem. Osobiście mam agregat 3 m do ciągnika 82 KM. 

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    579

Pod tym linkiem filmik z pracy agregatu  Bomet , nie wiem może sprawa nieodpowiedniej prędkości , ustawienia , ale uprawą tego bym nie nazwał.

https://www.youtube.com/watch?v=TUxdYtY223s

Tu coś w temacie agregatu Herkules, istotne są też opinie pod filmikiem, Szkoda ,że tłem nie jest praca agregatu , a szyba ciągnika..Co mogą dodać, to też raczej coś nie jest tak z tym ustawieniem i może po części jest to powód niezadowolenia właściciela , bo nie powinno być widać wzdłużnych rys po redlicach , a jeśli już to tylko  mało widoczne poprzeczne znaki wału strunowego . 

https://www.youtube.com/watch?v=VS2ZiSn-ryM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Panowie. Odsiweże trochę temat. 

Przejrzałem już chyba cały internet za opiniami itp. I nic ciekawego nie znalazłem. Panowie potrzebuje prawidziej opini i rady jaki agregat wybrać? 

Ostatnio natknąłem się na firmę Skotarek czy coś takiego, mówił typek że wzorują się na Expomie. Dosyć solidne i cięższe o tych innych marek. Słyszał ktoś o nich albo użytkował? 

Panowie ogółem potrzebuje rady doświadczonych rolników jaki agregat 2,8/3m wybrać do max 7 tys? 

Z góry bardzo dziękuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz55555    12

Ja za swojego Herkulesa nowy typ dałem 7300 i powiem ci jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony,myślę że za te pieniądze nic lepszego bym nie znalazl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    579

"Będziesz Pan zadowolony " . Podstawa to odpowiednia prędkość.

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Po dokładnym obejrzeniu Herkulesa chyba sobie daruje ze względu na tylko 3 rzędy łap a nie 4 jak w normalnych więc przypuszczam że łatwo go zapchac. Myślę nad Apollo z przednim wałem. A też myślę żeby kupić bez przedniego wału i docisku bo może to tylko przeplata. Sam już nie wiem także ciągle myślę na różne sposoby... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1439

Mam Apollo bez przedniego wału, tylny na rombach. Sam agregat ok, robi robotę, szczególnie przy wyższej prędkości. Przednie kółka ustalające głębokość- porażka, mają luz większy niż w 30 letnim "grudziądzu", o malowaniu całej maszyny to już nie wspomnę, nie dość że rdzewieje, to jeszcze po roku farba bardzo zmatowiała i wyblakła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr1711    12

Panowie doradżcie chcę kupić agregat uprawowy 4.2m Agro Faktory czy warto dopłacać do wzmocnionych graczek sprężynowych tak jak ma unia kombi 45-12cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj