Agrest

Ziemia po pradziadkach - w jaki sposób ją przepisać.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25615

Doradźcie jaka jest droga prawna przepisania ziemi po prababce na siebie. 

Chodzi o niecałe 2,15ha. Działka zlokalizowana jest niefortunnie bo po środku pozostałej części, co w wypadku sprzedaży komplikuje sprawę

Prababka zmarła w 1970r.  Część użytkował mój dziadek,  część stryj.

Potem ziemię uzytkowała moja mama, a od  2001 ja. Podatki uregulowane. 

Część stryja przejął mój chrzestny, a  w 2005 na " gębę" oddał mi jako prezent ślubny (1,35ha) Podatki są opłacane. 

Jak ugryść ten temat żeby nie wsadzić kija w mrowisko? Ziemia słabej klasy i niskiej wartości . Gdyby chcieć informować spadkobierców to uzbierał by ich dziesiątki i gra nie warta świeczki.

Jest coś takiego jak zasiedzenie w dobrej i złej wierze.

Jak to funkcjonuje? Czy okres użytkowania przez rodzica można sumować  z czasem użytkowania przeze mnie?

Jest inna droga prawna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Wydaje mi się, że przede wszystkim powinieneś udać się do notariusza, dobrego i doświadczonego w takich sprawach. Nie będzie to tak proste jak Ci się wydaje, a płacenie podatków pozwoli tylko udokumentować użytkowanie ( twoje i twoich krewnych ). Zasiedzenie obowiązuje, czas to min. 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej. Kwestia spraw spadkowych, jeśli twoja prababka miał tylko jedno dziecko ( twojego dziadka ), który z kolei miała tylko 2 dzieci ( twoją mamę i stryja ) i oboje żyją, to można łatwo przeprowadzić sprawę spadkową. Inna kwestia czy struj ma dzieci i co one w tej sprawie myślą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

w rodzinie miałem taką sytuację. do notariusza trzeba i potem jeśli są inni spadkobiercy to oni muszą zeznać że nie roszczą sobie praw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

O spadkowej nie ma mowy. Miała trzech synów, Ci w sumie kilkoro dzieci które również mają po kilkoro dzieci, wiele osób nie żyje więc grono spadkobierców na pewno ze 30 jak nie więcej wyniesie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Spadkowa najlepiej

Sam teraz podobną sprawę  przerabiam spadkobierców jest ok 40

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

Zasiedzenie po 20 latach chyba. Inna opcja raczej nie przejdzie bo kazdy bedzie chcial kase za podpis zebys sie nie wzbogacił.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
11 minut temu, Agrest napisał:

O spadkowej nie ma mowy. Miała trzech synów, Ci w sumie kilkoro dzieci które również mają po kilkoro dzieci, wiele osób nie żyje więc grono spadkobierców na pewno ze 30 jak nie więcej wyniesie. 

Skoro jesteś w gronie spadkobierców to zasiedzenie możesz przeprowadzić na etepie spadkowym bo inaczej raczej nie da rady i od tego się nie uchronisz..... bo musisz w zasadzie wymienić wszystkich spadkobierców w pozwie o zasiedzenie  ... Tu masz w złej wierze i 30 lat obowiązuje bo wiedziałeś że są inni współwłaściciel 

To jest bardzo skomplikowana sprawa bo jest wielu współwłaściciel ustawowych i tego się nie da bez sprawy spadkowej ruszyć z miejsca 

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

Na spadkowej na pewno bym się nie dogadał. Na pewno miałbym problem z odnalezieniem  ich, a część z tych co znam to pewnie liczyli by przynajmniej na kawalerkę w Warszawie😁

3 minuty temu, ogarek napisał:

  ... Tu masz w złej wierze i 30 lat obowiązuje bo wiedziałeś że są inni współwłaściciel 

A jest opcja zaliczenia okresu użytkowania przez moją mamę czy to wyłącznie czas w którym ja użytkuję nieruchomość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz raczej ich zasiedziec wszystkich po tylu latach jeśli wcześniej nikt się nie upominal o to ale to nie jest proste.. 

 

Na Twoim miejscu czekalbym aż ktoś założy sprawę spadkową o swoją część i odszuka wszystkich a na etapie tej sprawy Ty zakładasz sprawę o zasiedzenie wszystkich współwłaścicieli, skoro tyle lat wladasz polem i oplacasz podatki. 

 

Tak raczej spokojnie można doliczyć... 

https://zasiedzenie.net/doliczenie-do-zasiedzenia-okresu-posiadania-przez-poprzednikow/

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

Tego raczej nie doczekam . 

Jak to w rodzinie, 80% ludzi nie znam, a oni nawet pojęcia o tej ziemi nie mają.

15 osób mieszka w promieniu 100km i z nimi byłby kontakt, ale na pewno wsadził bym kij w mrowisko i obudził żadze pieniądza.

Najgorzej że ta działka jest po środku większej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak podadzą to będziesz musiał ich spłacić albo zasiedziec i tyle... skoro wladasz tym polem tyle lat. 

Taki stan nierugolowanej własności jest problemem i kiedyś ktoś to będzie musiał ruszyć. 

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

Cały czas widnieje w geodezji i gminie prababka.  Opłacane z dopiskiem że ja z imienia i nazwiska. 

Byłem przed chwilą u notariusza. Była tylko sekretarka, ale powiedziała żeby kontaktować się z dobrym prawnikiem od spraw uwłaszczeniowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

Słuchaj... Sprawa wygląda tak. Przede wszystkim nie możesz mieć żadnej umowy dzierżawy na papierze, bo wtedy nie możesz,, zasiedzieć'' tej działki tylko np. twoje dzieci i to po 30 latach. Nie pamiętam jak to jest dokładnie z czasem czy to przed czy po złożeniu wniosku do sądu i jak to jest dokładnie, ale musisz podać do ogłoszenia na chyba pół roku ogłoszenie o poszukiwaniu spadkobierców na tą działkę. Mam podobny przypadek. Plac położony obok mojego gospodarstwa. Nie mam gdzie się pobudować z nową oborą. Ojciec miał wcześniej umowę dzierżawy i właśnie by miało 30 lat i nie możemy tego przesadzić bo właśnie wszystko przez tą umowę dzierżawy. Dopiero ja za 25 lat, bo już 5lat mam gospodarstwo na siebie. Opłacamy podatek, bierzemy dopłaty a spadkobiercy nie mogą się między sobą dogadać. Powiem Ci szczerze moim zdaniem nie zaczepiaj tego bo jak nie ma nikogo innego w księgach wieczystych i nikt o tym nie wie to i tak zostanie. A jak to ruszysz to i tak Ci nic z tego nie zostanie


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

O ogłoszeniu to wiem.

Właśnie nikt mnie z tego na 99,99% nie zgoni i  nie będzie chciał użytkować, tylko reszta ziemi jest siostry i będzie miała mniejszą wartość swojej działki przy ewentualnej sprzedaży.

No nic może kiedyś wejdzie w życie jakaś ustawa i ułatwi takie sprawy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

Tylko przez zasiedzenie tylko to też kosztuje idź do jakiegoś dobrego prawnika to to ogarnie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sumik    80

Agrest idź do dobrego notariusza wiem że w podobnej sprawie była zrobiona sprawa spadkowa A część osób nie była nawet poinformowana


"na nogach gumofilce ale jestem kozakiem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25615

Wystarczy że tą bliższą część poinformuję i do porozumienia nie dojdę, a tylko dobre kontakty stracić mogę.

Zobaczę może najpierw skorzystam z porady prawnika specjalizującego się w tych sprawach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Do zasiedzenia potrzebne są dowody np opłacanie podatku dopłaty agencji .Zasiedzenie sumuje się rodzice dzieci  no i najważniejsze jeśli nie udowodnisz w sądzie zasiedzenia jego bieg zostaje przerwany i kolejne 20 lub 30 lat trzeba czekać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

trzeba zasiedzieć innej opcji nie ma bo inaczej narobi się dziadostwa a koszty zawsze są czy sprawa spadkowa czy zasiedzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jest cywilizowana opcja ze można przeprowadzić postępowanie spadkowe i  to spłacić bo raczej nie ma problemu żeby to wycenić... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

jakby nie było cywilizowanej opcji zasiedzenia jak prawo przewiduje to by było to nie możliwe,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To barbarzynskie prawo które nie szanuje własności.... W rodzinie się tego nie robi bo zostanie się wykluczonym i przeklętym  za taki czyn... 

Osobiście bym się na to nie porwał i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

Jeśli kiedyś pradziadowie podzielili tak jak uważali i teraz poprzez zaniedbanie przez tyle lat tak to zostało to czy nie będzie barbarzyństwem jeśli upomni się o spłate nowe pokolenie i domaga się podziału od nowa  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Co ty palisz? Jakie barbarzyńskie prawo? To że masz zabezpieczenie na ewentualne nieuczciwe kombinacje?

Problemem nie jest prawo, a tylko i wyłącznie niedopilnowanie spraw notarialnych. Niestety ale kiedyś czasy były inne, spisał na kartce umowę i tyle - tylko skąd urząd miał o tym wiedzieć? Mam takie działki, podatek płacę i do dopłat zgłaszam, użytek można przepisać notarialnie.

Nikt z pola Cię nie zgoni bo pozostali są w gorszej sytuacji od ciebie ( użytkujesz i ponosisz koszta ), ale nie stanowi Cie to w żadnym wypadku właścicielem ( ani innych ). Nie ważne kto z rodziny, czy ty sam, aby stać się właścicielem tych działek musisz udowodnić przed sądem. Myślę, że dobry notariusz sobie poradzi, nie trzeba prawnika. Pozostaje kwestia pola od stryja - ma dzieci? Robił sprawę spadkową? Notarialnie przepisał Ci użytkowanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez Andre1992
      Witam. Mam do was pytanie . Mama chce mi przepisać 30 arów ziemi rolnej . Chcę na niej postawić dom siedlisko. Brak możliwości przekształcenia działki na budowlana . Według gminy można zrobić tam siedlisko . Teraz mam taki problem jaki musiał bym zrobić kurs rolnika aby mieć zrobić siedlisko ?
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj