bamberszol

umowa darowizny służebność spłata a zachowek

Polecane posty

bamberszol    26
witam w 2010r rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne ok 19ha na umowie darowizny że służebnością mieszkania. W umowie tej był tez wpis że do 10 lat mam dokonać wpłaty na rzecz brata w wysokości równowartości 5ha gruntów ornych. Dokonałem tego notarialnie rok temu (dałem mu 100tys zł 0.56ha działkę na której się buduje i 2,6ha lasu). Teraz moje pytanie czy po śmierci moich rodziców brat będzie mógł ubiegać się o zachowek z tego gospodarstwa w związku ze była to umowa darowizny? Bo zaczynają się dziać cyrki jak zaczynają przychodzić synowe a rodzice jeszcze buntują go. Dodam na dodatek że pozwoliłem mu zamieszkać u mnie w domu dopóki się nie wybuduje, a w rodzinie mieszkają a 4 pokolenia ludzi. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

A rodzice dzieci ile mają? Ty i brat tylko? Co przepisali oprócz ziemi? Maszyny budynki itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Darowizna w gospodarstwa do  90 r w myśl ustawy o KRUS z 82 r nie wlicza się do zachowku... 

Darowizna gospodarstwa wedle ustawy z 90 r i po zmianach z 91 r jak najbardziej będą mogli starać się o zachowek po śmierci rodzica. 

Z tego opisu autora to raczej nie ma nawet sensu podawać bo ewentualne ustawowe roszczenie jest już wypłacone i zaspokojone 

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Zachowek pomniejsza się o świadczenia  które brat dostał. Wartość liczy się w dniu darowizny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wartość jest po aktualnych cenach a składowe majątku do wyceny z dnia darowizny.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Pojebane czasy nadeszły z tymi zachowkami, mam takie pytanie do was jeśli mój tato przepisał mi gospodarstwo w formie darowizny w 2002 roku (jestem jedynym synem) a tato zmarł niestety w 2015 roku to czy rodzeństwo taty może się ubiegać o jakiś zachowek czy coś? Może głupie pytanie ale w okolicy to się ciągle słyszy że ludzie się sadza o majątki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do 5 lat od śmierci może. Osobno po mamie, osobno po tacie. Ale zachowek to raczej po rodzicach jest a nie po rodzenstwie

Edytowano przez DominikKuchniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Nie wiem czy to jeszcze obowiązuje Ale o zachowek można się ubiegać 7 lat od śmierci czy od przepisywania jakiś tak to szło ale może się pozmienialo


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
2 minuty temu, wojtal24 napisał:

Nie wiem czy to jeszcze obowiązuje Ale o zachowek można się ubiegać 7 lat od śmierci czy od przepisywania jakiś tak to szło ale może się pozmienialo

No właśnie i w tym cały sęk że nie wiadomo do końca jak to jest, pole akurat mam już przepisane na siebie juz 17 lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
4 minuty temu, DominikKuchniak napisał:

Po śmierci jest zachowek

No ok rozumiem ale tato pole na mnie przepisał jak żył, a ja nie mam rodzeństwa, chodzi mi o to czy rodzeństwo taty może się o coś ubiegać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222
1 godzinę temu, lonoh napisał:

Pojebane czasy nadeszły z tymi zachowkami, mam takie pytanie do was jeśli mój tato przepisał mi gospodarstwo w formie darowizny w 2002 roku (jestem jedynym synem) a tato zmarł niestety w 2015 roku to czy rodzeństwo taty może się ubiegać o jakiś zachowek czy coś? Może głupie pytanie ale w okolicy to się ciągle słyszy że ludzie się sadza o majątki 

Rozumiem że jesteś jedynakiem więc twoi wujkowie i ciocię nie mają prawa do zachowku.

@bamberszol wycena w akcie nie jest istotna, liczy się cena wg GUS w z dnia aktu do wyceny. Nie odpowiedziałeś co do budynków i innych maszyn itp. zachowek liczy się połowa wartości tego co by dostał przy normalnym dziedziczeniu tj jak jesteście 2 to normalnie po 50% byście dostali, przy zachowku bratu należy się 25% wartości majątku w dniu darowizny. Odjąć należy od tej sumy świadczenia ktore już na niego poniosłeś tj 100tyś plus dzialka

Edytowano przez Xawier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, lonoh napisał:

No ok rozumiem ale tato pole na mnie przepisał jak żył, a ja nie mam rodzeństwa, chodzi mi o to czy rodzeństwo taty może się o coś ubiegać 

Nie nie może... Tylko twoje jakbyś je miał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

Nie róbcie  zbędnego  szumu. W umowie był  zapis o spłacie  w ciagu 10 lat w wywiązał  się  z tego. A zachowek należy  się  wówczas jak by brat był  pominięty  w akcie darowizny. Czyli jakby ojciec synowi nic nie zapisal. W innym przypadku nie należy sie zaden zachowek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

A jakby w akcie napisali że ma mu 10zł wpłacić to też by było ok?brak to nie dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

zachowek się nie przedawnia, chyba że w stosunku do osób trzecich nie będących związanych więzami krwi z darczyńcą ,w tedy po 10 latach nikt nie ma nic do gadania,

Wartość zachowku oblicza się ile jest warte całe gospodarstwo w chwili śmierci osoby która go przekazała na przykład synowi,jeśli na przykład było to 20 lat temu w momencie przepisania warte było 100 tyś a dziś 500 tyś to bierze się pod uwagę obecną wartość, należy sie połowa z tego co by się należało gdyby był spadek normalnie do podziału. Idź do prawnika i niech to ci napisze ci na piśmie wraz z komentarzem i podbije sie pieczątką jako "papuga" i podpisze,zapłacisz z tysiąca ale bedziesz miał jasność co i jak,   Co do twoich szwagierek to bedą cisły na kase bo pewnie lenie wielkie,nawet jak brat nie bedzie chciał od ciebie kasy to i tak twoje szwagierki doprowadzą brata do tego ze przyjdzie do ciebie, po prostu nie dadzą mu zapyrtkować i chłop w końcu przyjdzie do ciebie po kasę, daje przykład z życia.

Edytowano przez erwin2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, bamberszol napisał:

witam w 2010r rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne ok 19ha na umowie darowizny że służebnością mieszkania. W umowie tej był tez wpis że do 10 lat mam dokonać wpłaty na rzecz brata w wysokości równowartości 5ha gruntów ornych. Dokonałem tego notarialnie rok temu (dałem mu 100tys zł 0.56ha działkę na której się buduje i 2,6ha lasu). Teraz moje pytanie czy po śmierci moich rodziców brat będzie mógł ubiegać się o zachowek z tego gospodarstwa w związku ze była to umowa darowizny? Bo zaczynają się dziać cyrki jak zaczynają przychodzić synowe a rodzice jeszcze buntują go. Dodam na dodatek że pozwoliłem mu zamieszkać u mnie w domu dopóki się nie wybuduje, a w rodzinie mieszkają a 4 pokolenia ludzi. pozdrawiam

Jeżeli brat był spłacony to niby co jeszcze ma chcieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3046

erwin-w artukule 1007 pisza cos innego....jakie prawo do zachowku maja osoby trzecie nie zwiazane z darczynca ?? 

 

 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

chodziło mi o to że jeśli darczyńca przekazał w darowiźnie  jakąś nieruchomość osobie trzeciej czyli osobie nie z rodziny to po 10 latach od dnia  takiego zapisu nikt nie

może dochodzić zachowku ,natomiast w przypadku zapisu na któreś z dzieci pozostałe rodzeństwo może dochodzić zachowku przez okres 5 lat od daty śmierci osoby która zrobiła darowiznę, i tak jest od 2011    wczesniej było 3 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberszol    26
czy jezeli mam w umowie darowizny przekazanie gospodarstwa z inwentarzem żywym i martwym to czy ciągnik i i maszyny też się w to wliczają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powinien ale kiedyś tak  wpisywali i na takim wpisie szło przerejstrowac ciągnik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj