Agrest

Poplony - sprawdzone mieszanki na różne typy gleb.

Polecane posty

Agrest    25257

Rzodkiew ta sama rodzina co rzepak. Nie ryzykowałbym.  Zawsze to większe ryzyko kiły.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioagri    22

Tak wiem , dlatego jeszcze się wacham co zrobić @Agrest lepiej zasiać poplon pod groch później i zostawić na zimę , a wiosną talerzowka i siew? Czy lepiej orka zimowa? Zawsze to by trochę uchronił poplon w zimie przed erozją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

To jeśli masz problem z erozją to może warto zostawić na zimę.

Gryka bardzo łatwo kruszeje i na wiosnę agregat talerzowy by wystarczył .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioagri    22

I facelia również ma podobne właściwości to możnaby w mieszance. Całą zimę śniegu ma tylko wiatry więc wszędzie ten problem 😕. Tylko chcąc zostawic na zimę trzebaby opóźnić siew. W połowie sierpnia byłoby ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Połowa sierpnia powinna być ok. Tylko jak we wrześniu wyjdzie przymrozek to grykę położy . Dlatego warto by wrzucić facelię. 

A ciekawe czy wyka kolidowała by jako przedplon dla grochu?

Też fajny z niej poplon.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

A dlaczego chcesz opóźnić siew? Ja mieszankę zostawiłem na zimę siana po żniwach, wyrosła miejscami na 1.5m po zimie mialem dużo pruchna z roślin, niektóre nie przełamał wiatr i mróz to agregatem mieszalem przed orka i było naprawdę sporo resztek, ziemia była głęboko zdrenowana przez korzenie bo miała dlugi czas wegetacji. Czy zostały wyciagniete składniki to nie wiem jak to jest do końca bo ten poplon wraca w ziemię tyle że w postaci zgniłej masy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Tylko kolega nie chce orać wiosną.

Niemniej gryka nawet i 1,5m skruszeje i bez problemu brona talerzowa ją wymierza.

Tylko ja obawiam się czego innego.

Np w tym roku gryka wytworzyła pełnowartościowe nasiona w poplonie sianym zaraz po żniwach.

Tu obawiałbym się wtórnego zachwaszczenia uprawy głównej czyli grochu. Choć pewnie oprysk na chwasta ją położy ale jakieś ryzyko istnieje.

Dlatego może warto te 2-3 tyg opóźnić siew.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioagri    22

Tak, właśnie chodzi o to by nie wytworzył poplon tych nasion. Cóż rok rokowi nie równy ale w okolicach 15 sierpnia powinno być ok. Z tego co czytałem im więcej roślin w poplonie tym mniejsze prawdopodobieństwo wytworzenia nasion i tym więcej biomasy. Polecam książkę "Miedzyplony w praktyce"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Możesz pomyśleć o dorzuceniu owsa. System korzeniowy ładnie zwiąże wierzchnią warstwę gleby. Jest fitosanitarny. Pytanie czy będzie na tyle mrozu by przemarzł. U znajomego nadal zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Z owsem jest jeden problem.....wyciągnie całą wilgoć innym nasioną (czy om🤔)

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, Agrest napisał:

Możesz pomyśleć o dorzuceniu owsa. System korzeniowy ładnie zwiąże wierzchnią warstwę gleby. Jest fitosanitarny. Pytanie czy będzie na tyle mrozu by przemarzł. U znajomego nadal zielony.

Nie przemarznie jak będą takie zimy jak obecnie. Miałem zasiany z trawą, jeszcze zdążyłem ściąć, a on nawet odrósł miejscami, i nadal zielony. Na innej działce zamiast owsa była pszenica jara, i też ścięta. Gdzieniegdzie wystrzeliła do góry, ale teraz zmarzła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Raczej już położy bo rośliny są podmęczone kilkoma mrozami po 4-5 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

i tak odbije, przerabiałem to w zeszłym roku, koniec końców w żniwa był w życie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioagri    22

Co roku kilkanaście ha owsa sieje na kontaktacje dla Centali Nasiennej więc tej rośliny wolałbym uniknąć. Ta rzodkiew naprawdę tak zaszkodzi jeśli za 3 lata dopiero będzie tam rzepak?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Mam pytanie do hodowców.

Jak zachowują się poszczególne rodzaje koniczyn w siewie jako poplon na przełomie lipca/sierpnia. Czy do października zdążą wytworzyć pokaźną ilość masy zielonej i zgromadzić azot?

Jak szybkie tempo wzrostu ma koniczyna inkarnatka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Jeżeli myślisz siać ja po jedzeniu ozimym to nie bardzo,z miesiąc temu zgłębiałem temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

No i po jęczmieniu i po pszenżycie.

Cenowo widzę że korzystniej niż groch czy łubin

Ale głównie to chodzi mi pomysł, że gdybym miał dla Unii ugorować grunt to jesienią wysiałbym np koniczynę. 

Byłby taki ugór z azotem i pożytkiem dla pszczół.

Mógłbym I lucerny dorzucić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

No tak ciekawy że od 6 rano o nim myślę.

Po takim ugorze stanowisko jak marzenie.

Szukam łubinu trwałego ale nigdzie nie ma.

A było parę lat temu ogłoszenie dużej ilości to głupi nie zapisał🤦‍♂️

A byłoby to idealne

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Gdzieś mi to się rzuciło w oczy jakiś czas temu. Co do koniczyn to jakby rok uprawy odpuścić to następny rok może dwa można zrezygnować z N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj