NewVario

Modernizacja co kupić ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
NewVario    39

Hej i czołem Koledzy ,

zacznę może od najważniejszej rzeczy : ze względu na coraz to rosnące (chore ceny) maszyn i ciągników przeszła mi zajawka na modernizację ... mam podpisaną umowę od czerwca i chcę zacząć ją realizować poprzez jakieś zakupy.


Czemu zakładam temat? Ponieważ chcę się doradzić osób, które mają jakieś doświadczenie w tym temacie. Kwota dofinansowania jest śmieszna, a potrzeby gospodarstw "milionowe".

Mam stary główny ciągnik z 1986 r. o mocy 143 km, obecnie używam go w transporcie z przyczepą tandem 12t oraz  gruberem 2,6m, gdzie pracuję na 30-40 cm bezorkowo , ciągnik ciągnie ten agregat 6 zębowy na ciężkich ziemiach z prędkością 6-10 km / h. o ile pod pszenicę jestem zadowolony z efektu bezorki po rzepaku , o tyle po pszenicy pod rzepak bezorkowo wydaje mi się, że mam za słaby agregat (słabo miesza). Ciągnik nie psuje się często, lecz ma swoje mankamenty, nie wspominając o braku klimy; - ogólnie komfortu.

Mam 15m opryskiwacz pilmet, bez rozwadniacza, bez komputera. o pojemności 1000l.

Mam rozsiewacz mxl 850 z nadstawką na 2 big bagi. 

Posiadam 12 t. tandem oraz 6t przyczepę wywrotkę.

Pracuję na areale ponad 100 ha , 40 ha ziemii bardzo ciężkiej gliniastej oraz reszta ziemii lekkiej IVa,b-V klasa.

Duży udział bo ok. 20-30% struktury zasiewów stanowi rzepak ozimy, 20% pszenica ozima, a 50% zboża jare.

Ogólnie w sezonie jest problem z obsługą "na czas" oprysku w rzepaku, pszenicy ozimej, ogólnie staram się stosować najmniej jak to możliwe chemii, lecz jest to nieuniknione. Jestem młodym człowiekiem ok. 30 roku życia, mam świadomość tego, że najważniejszą maszyną w gospodarstwie powinien być opryskiwacz, ponieważ przez niego przelewa się ogrom "pieniędzy" oraz to on decyduje o naszym kontakcie z chemią ... obecnie nie jestem zadowolony z tego, że muszę stać nad beczką i "wdychać chemię" przy sporządzaniu cieczy roboczej, zamiast np. korzystać z komfortowego rozwadniacza oraz rozłączania sekcji z komputera, gdzie obecnie robię to ręcznie... musząc otwierać kabinę podczas oprysku.

W żniwa pojawia się problem np. z odbiorem zboża, ponieważ mam za mało przyczep ...

Uprawę bezorkową wykonuję ciągnikiem 143 km, lecz mam za słaby agregat, zresztą możliwości tego ciągnika są ograniczone i nie wiem czy pociągnąłby chociażby 3 belkowy agregat 2.5m na ciężkiej glinie .

Ciągniki ze średnią wieku 30 lat są awaryjne. Często mnie zawodzą.

Ścieżki modernizacji parku maszynowego swojego gospodarstwa przedstawiają się następująco:

1. Zakup ciągnika 6 cylindrowego np. marki Massey Ferguson 7716 dyna6 , Valtra T154 , John deere 6155m za ok. 380 tyś netto lub ciągnika 6 cylindrowego t174e o mocy 177 km, gdzie na tryb eko mógłbym wgrać mapę np. 215 km z modelu t214. za ok. 410 tyś netto.

do tego dokupiłbym agregat bezorkowy np. Agrolift 3 belkowy 8 rap 2.5m do wyżej wymienionych ciągników, bądź 3m spec hd do ciągnika t174e , lecz czy on da z nim radę jechać 12 km/h na ciężkiej glinie 30 cm głęboko nawet po podniesieniu mocy do 215km ?

W tym wariancie, lepiej chyba dołożyć te 30 tysięcy do bardziej przyszłościowego modelu t174?

 

2. Wariant: Zakup maszyn:

-opryskiwacz UG 3200 l / 27m/15 m Amazone za ok. 170 - 220 tyś netto w zależności od wyposażenia. A może ze względu na krótkie okna pogodowe, lepiej kupić opryskiwacz z rękawem np. bury vento ?

-przyczepa 14 t 2 osiowa - ok . 65-70 netto;

- Agregat bezorkowy 2,5m agrolift 3 belkowy; ok. 25 tyś netto.

- 5 zębowy pług dłutowy z agro liftu na zab. hydro za ok. 35 tyś netto.

- dodatkowo myślałbym wtedy o używanym ciągniku ok . 160 km np. claas arion z 2010 r. itd.  np. za 100-120 tyś netto.

 

Ogólnie mam 60% dofinansowania max 200 tyś . Więc najbardziej opłaca mi się zakup do 333 netto. Porządnego ciągnika 6 cyl za tę kwotę niestety nie kupię, średnio mi się widzi dokładać do 450 tyś . 

 

 

Opisałem bardzo pokrótce moje problemy.

Chciałbym uzyskać jakiejś rady, pomocy w którą stronę powinienem się zmodernizować. 

 

 

 

Edytowano przez NewVario
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel_2159    96

Nie wiem jak to jest u Ciebie bo jeśli podpisales umowę z armirem to musisz się trzymać tego co jest w Zestawieniu rzeczowo finansowym i takie zakupy realizować, chyba że jakiś aneks do umowy ale znów jeśli chodzi o 1 i 2 wariant to bardzo różnią się punktacja maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Punktacja jest nie ważna, ponieważ i tak dostanę w swoim województwie, mogę w każdej chwili zrobić aneks, ponieważ i tak nie kupię tego co mam w umowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Podstawowym wymogiem w modernizacji jest spowodowanie dzięki inwestycjom wzrostu dochodowości w gospodarstwie (GVA) o co najmniej 10%, jeśli tak "optymistycznie" podchodzisz do tematu to wyjaśnij w jaki sposób przedstawione warianty wpłyną na wzrost GVA, bo znajomemu który miał podobne podejście odrzucili wniosek podczas weryfikacji na tej podstawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1293

dodzierżawi 10ha i po problemie, daleko masz pola że nie wyrabiasz się z odbiorem zboża ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

40 ha mam za domem, 30 ha  - 15 km od domu, kolejne 30  - 7 km od domu. Gva przy wzroście powierzchni jaki sobie i tak założyłem 10% spełniam na starcie.  Zresztą dla mnie dołożenie np. 4 ha nie stanowi problemu. Pytanie czy bardziej iść w ciągnik nowy, czy nowe maszyny ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Raczej ciągnik Nowy bo ciągnik możesz podczepic do maszyny starej/mniejszej i z czasem je wymienić na nowe a tak kupisz maszyny a nie będziesz miał ich czym ciągnąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
3 godziny temu, NewVario napisał:

.....
-przyczepa 14 t 2 osiowa - ok . 65-70 netto;
- 5 zębowy pług dłutowy z agro liftu na zab. hydro za ok. 35 tyś netto.
......

tego nie warto kupować wg. mnie.
Też myślałem o tym w MGR dawno temu i zrezygnowałem i nie żałuję.
Pług kupiłem używkę V&N+remont i wyszło mniej niż 30% tego co dał kumpel za nowy (oczywiście dostał zwrot z modernizacji i zwrot VATu).
Przyczepa - za tę kasę kupisz dwie używki samochodowe z zachodu+kasa na remont a i tak zostanie ci kupa kasy, ewentualnie dwie używki po kapitalnym remoncie.

Obu rzeczy nie wziąłem w MGR i nie żałuję, kupiłem używki i stoi to to większość czasu. Teraz chcę przesypać D46 bo się trafiła za grosze tak żeby i dolne otwieranie burt było i wywrot i tak z 5-6ton można spokojnie wozić po drogach (bo jednak mimo iż na większej mogę z 12-13ton pszenicy mieć to i małej przyczepy potrzebuję).
W remont włożę może z 4-5tysia i tak wyjdzie mniej niż 40% netto nowej przyczepy o podobnych parametrach.

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Co prawda nie znam się ale wydaje mi się, że kolega wyżej dobrze gada ;)

Ostatniej zimy szukałem przyczepy wywrotki ok 8t. I trafiła się BSS 9 Agro gdzie ludzie lądują na nią ok 11-12t za 12,5tys. Ojciec ja wyremontował i zweżyl i teraz wchodzi ok 10. Rama mojej pronarki 8t się chowa przy niej ;)

W tej kasie to spokojnie sobie kupisz ze 2 sztuki tylko trochę trzeba poszukać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

T5 to kupiłem za własne pieniądze, jednakże jako użytkownik całe życie tylko CNH już nie chce tego koncernu widzieć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Niestety nie mam, ostatnio się dowiedziałem, że przez kilka miesięcy mnie dealer odciągał z kierownikiem regionalnym, a jak minęła gwarancja mają mnie gdzieś .

Dowiedziałem się od regionalnego, że ta "wada fabryczna" miękkiej osi wynika z tego, że w ten sposób to inżynierowie zaprojektowali, niestety nie pomyśleli, że to będzie chodzić jedynie z pompą wielotłoczkową.

Edytowano przez NewVario

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Właśnie przedstawiciel z Płocka (kierownik regionalny) powiedział,  że tak jest i koniec rozkładają ręce :) śmiech na sali , chciałem wymiany ciągnika na t6, lecz wymigiwali się,  że za to odpowiada regionalny od marketingu, dzwonię po 3 miesiącach do regionalnego od marketingu, a on mi mówi, że pierwszy raz o takiej sprawie słyszy, że mu nikt  nie przekazał. Także New Holland ładnie sobie leci w kulki z klientem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Było rozpisać te hektary i wniosek na trzy osoby miał byś wspólny wniosek i 600 tyś netto do wydania za zwrot...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

czy ty na pewno chcesz AGCO lub JD? jest wiele innych marek, nie koniecznie CNH ale masz jeszcze claasa, deutza, jeszcze chyba teraz Klapki ( kubota) weszła w moce ok 200 km ( na pewno 170) 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Najbardziej podoba mi się AGCO, lecz tu mówimy o cenach rzędu 2,2 x liczba km :) , jeśli chodzi o inne ciągniki egr + dpf + ad blue mnie nie satysfakcjonuje, kolejna sprawa, można kupić np. case puma, t7  20% taniej, lecz czy warto ? Czy warto iść w nowy ciągnik główny ? Deutz nie radzi sobie ze skrzyniami, brak serwisu, Claas podobno elektronika siada + silnik od JD. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

JD jest tylko w serii Arion 500 i 600. Jeżeli chcesz +/- 200 KM to wtedy masz Axiona 800 I silniki fiata.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Nie wiem jak jest z axionami ale primo : cena po 3 latach to 50% wartości (skąd się to bierze?) duo : nie słyną z bezawaryjności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Dlatego obawiam się czy to axiona czy to Ariona. Ogólnie na czasie jest nalepka nie myć myjka wysokociśnieniowa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215
2 godziny temu, przemek28_28 napisał:

Na youtubie jest koleś co ma dwa axiony ponad 200koni i obydwa nie działają.

Już go nie ma o ile mówimy o tej samej osobie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na wsi miał chłopak nowego CLASA ale takiego 95 km nie wiem jaki model dokładnie ale nówka to byłą i co rok dwa razy sprzegło do remontu na wiosne i na jesieni Ci co naprawiali na serwisie nie wiedzieli czemu je tak pali ppotem kombinowali jakieś smarowanie dodatkowe  itp i nic cały czas to samo w skurwił się i go sprzedał bo traktor na blacie nie całe 2tysie roboczych a sprzegło 6 razy było robione a to nie tanie rzeczy wiec on odradza każdemu zaś mój wuja ma clasa 85km z ładowaczem i sprzęgło poszło ale przy 3 tysiach wiec tam widocznie jakaś wada fabryczna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukasztusin123
      Witam.
      Valtra Valmet 8150, gdzie zamontowana jest pompa, która odpowiada za ciśnienie oleju w skrzyni biegów?  Czy ta sama pompa odpowiada za skrzynię biegów, oraz za całą resztę hydrauliki w traktorze? (wspomaganie, podnośnik itd.)
    • Przez badboy27
      Witam wszystkich. Posiada ktoś może taki komputer w opryskiwaczu. Wczoraj zakupiłem amazonke z takim komputerem ale niema czujnika prędkości i może ktoś wie czy można ustawić np. stałą prędkość z jaką bym jechał i wydatek cieczy na ha żeby utrzymywał ?

    • Przez darek6341
      Witam może ma ktoś katalog części VALTRA C120
    • Przez polan
      Cześć witam.
      Stoję przed wyborem Raucha axisa 20.2/30.2 z wagą i/lub emc albo amazone za-v. Nie wiem za bardzo co wybrać rauch na fullu jest prawie 5 tyś droższy i nie wiem też jak w praktyce sprawdza się emc, z drugiej strony słyszałem, że amazone ma lakier do d*py. Fajnie byłoby pogadać z praktykami, a nie tylko z handlowcami.
       
      Pozdrawiam, Mateusz.
    • Przez darek6341
      Witam wszystkich Valtra c120 jakie ma sprzęgło bo kapie olej
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj