Gość

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaike

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PrzemoO    29

U mnie w gminie też było podobne ogłoszenie. Znalazło by się pewnie kilka ha kwalifikujących się, ale też właśnie spotkałem się z informacją,że potem mogą być problemy bo zmieniają się właściciele itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

u mnie jezdzili rok temu, dali umowe. Firma krzak z siedziba w mieszkaniu w bloku na jakimś osiedlu, internet mało o niej wie. Nie chce mi sie tej umowy szukac o ile ja w ogole mam jeszcze, ale tam byla wzmianka ze firma krzak moze farme przekazac innej firmie. Tak mysle ze to o to chodzilo, podpisujesz umowe z firma krzak ktora ci placi, po dwoch latach pada, farme przejmuje inna a Ty nie sciagniesz kasy od firmy krzak bo juz jej nie ma. Po 20-29 latach czy ile tam umowa stanowi zostajesz z gruntem i zuzytą fotowoltaiką ktora musisz sam zutylizować. 

Chociaz we wrzesniu rozmawialem z kierowca co odbieral ode mnie kuku i cieszyl sie ze zarobi kupe kasy bo wydzierzawil chyba 8 ha pod fotowoltaike. Nie dopytalem czy juz ruszyli z budowa


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

Pamiętajcie o jednym, że po przekształceniu działki z rolnej w "przemysłową" podatek będzie olbrzymi z całej działki.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Dokładnie, dlatego nie można podpisać niczego, gdzie napisane jest, że podatek płaci wydzierżawiający. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267
2 godziny temu, mlodyhef napisał:

Najpierw pojadę ze sprawą do wójta i gminy co oni o tym sądzą. Mam 5 ha kwadratowego pola piachów, gdzie siać można jedynie owies, żyto i łubin.  Jak będą wątpliwości to temat się zamknie. Nie chcę wpaść na minę. Rejon Polski - północne mazowsze.

na takim kawałku to lepiej wykopać studnie i założyć jakas plantacje niż dać w dzierżawe krętaczom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

u nas sporo ludzi się na to namówiło, moim zdaniem będzie to samo co z wiatrakami czyli buduje jedna firma zapis jest że po użytkowaniu pełnego roku pierwsza wypłata dzierżawy, nie mija rok już jest inny właściciel i jak dostąd się to nie zmieniło, najpierw vestas budowało potem ikea kupiła a teraz właścicielem jest pge, i jakoś żaden z wydzierżawiających kasą nie szastają bo jeden który ma wiatrak i chciał od zawsze kupić jedną działke którą teraz ja kupuje za nie duże pieniądze bo tamten niechce za tyle kupić więc coś jest na rzeczy, 13 wiatraków i żadnej opini że płacą, z fotowoltaiką podobnie sąsiadka podpisała umowę dzierżawy 2lata temu w tym roku dostała pismo że może za 3lata coś ruszy, a ja co pół roku dostaje pismo że toczy się postępowanie w ochronie śrosowiska, z tego co się dowiadywałem to panele podnoszą temperaturę otoczenia, w zimie to nawet lepsze to niż mrozy po -20 ale w maju jak tak będzie zwiększać temperaturę a deszczy nie będzie tu susza gorsza niż gdzie indziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, luka24 napisał:

Temat bardzo rozwojowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii co do samej umowy np. Co po 25 latach-przywrócenie do stanu pierwotnego działki, kwota netto czy brutto, pamiętaj, że odprowadzasz od tego podatek, czy waloryzacja, jak z przyłączem czy będą na działce budowali dodatkowy słup linii SN. Sama instalacja fotowoltaiczne to panele, konstrukcje, kable SN i stacja trafo. Wpływu negatywnego na zdrowie nie widzę, dla działki również, będzie tam ugór. A jaki rejon Polski? Sprawdź czy masz plan zagospodarowania przestrzennego dla działki i jakie przeznaczenie. Siedzę w temacie jak coś to pisz

To słabo w tym siedzisz, pisząc że nie ma negatywnego wpływu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
1 godzinę temu, ZELKOW napisał:

u nas sporo ludzi się na to namówiło, moim zdaniem będzie to samo co z wiatrakami czyli buduje jedna firma zapis jest że po użytkowaniu pełnego roku pierwsza wypłata dzierżawy, nie mija rok już jest inny właściciel i jak dostąd się to nie zmieniło, najpierw vestas budowało potem ikea kupiła a teraz właścicielem jest pge, i jakoś żaden z wydzierżawiających kasą nie szastają bo jeden który ma wiatrak i chciał od zawsze kupić jedną działke którą teraz ja kupuje za nie duże pieniądze bo tamten niechce za tyle kupić więc coś jest na rzeczy, 13 wiatraków i żadnej opini że płacą, z fotowoltaiką podobnie sąsiadka podpisała umowę dzierżawy 2lata temu w tym roku dostała pismo że może za 3lata coś ruszy, a ja co pół roku dostaje pismo że toczy się postępowanie w ochronie śrosowiska, z tego co się dowiadywałem to panele podnoszą temperaturę otoczenia, w zimie to nawet lepsze to niż mrozy po -20 ale w maju jak tak będzie zwiększać temperaturę a deszczy nie będzie tu susza gorsza niż gdzie indziej

Człowieku pomyśl trochę   ,,susza gorsza  niż gdzie indziej'''   🤣🤣🤣    a i jeszcze   kury nie  będą się   niosły,  krowy mleka nie dadzą.....itd  itp.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

tego nie napisałem tylko to co słyszałem, a i jeszcze znajomy ma problem z właścicielem farmy który nasyła na niego policje że zakurza przy pracach polowych panele które potem mniej prądu produkują, toczy się sprawa w sądzie przez to jak dla mnie chore , a z oddziaływaniem tych super fabryk produkujących prąd to jest różnie ktos coś usłyszy i jeszcze sobie dopowie, ale z odziaływaniem wiatraków okazało się częściowo prawdą znajomy który choduje psy rasowe od kilkunastu lat teraz gdy już 2 lata wiatraki stoją i ma problem bo nie chcą się szczenić i to jest fakt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17

Red83 to podaj link do takich opracowań. Podziel się wiedzą. Staram się podejść rzetelnie do tematu. Moim zdaniem czysta energia z oze. Panele z naturalnego pierwiastka. Proponuję trochę wiedzy zaczerpnąć. A co do umowy to każdy powinien wiedzieć co podpisuje. Interpretacja u radcy takiego porozumienia. Ja nie widzę zagrożenia z samej instalacji tylko firmy ale zawsze możesz mnie oświecić

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Moze suki stoja tylem do wiatru i stad problemy... 

Nie ma idealnego źródła energii bo węgiel smierdzi i jest drogi, wiatraki to samo zlo, ogniwa foto tez juz maja przeciwnikow, energia atomowa to juz wogole odpada bo Czarnobyl, ale bez pradu jak bez reki. Jak pracowalem w branzy energetycznej i trzeba było prad na caly dzien wylaczyc to malo tetnicy nie przegryzli bo internet im nie dziala, piec im nie grzeje, ciasto sie nie piecze itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Nie wiem nie badałem 😂 wiem to co widzę i słyszę, że pszczoły nie zapylają to jeszcze nie udało się sprawdzic bo tylko rok miałem rzepak pod wiatrakiem, teraz kolejny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Słońce  świeci-  woda  płynie- wiatr  wieje  i to musimy  wykorzystywać...................      @ZELKOW     mam pszczoły  i  facelię  za płotem  fotowoltaiki   zapylały   aż miło,   zapewniam że  wolą to niż   kopcący  komin.   ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91
13 minut temu, Szymi40 napisał:

Słońce  świeci-  woda  płynie- wiatr  wieje  i to musimy  wykorzystywać.......

Wszystko sie zgadza. Ale nie w naszym kraju. Tutaj jak sie pojawia jakas okazja to kazdy szuka sposobu zeby rolnika wydoic. Na takich inwestycjach zarobia tylko posrednicy, a dzierzawca terenu będzie musial bo 25 latach pole posprzątać. Może potrzeba tu prawnej regulacji i panstwowego dozoru, ktory zapewni ochrone wszystkim zainteresowanym. Aczkolwiek w naszym kraju jesli jest mozliwosc czerpania korzysci z wiejacego wiatru lub swiecacego slonca to zaraz wprowadza podatek od opalenizny... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co mają płacić po 10 tys za ha rocznie przez 30 lat  jak to obiecują to ja chętnie bym im sprzedał za połowę tej ceny.  Niech dadzą 150 tys za ha i po co jakieś umowy na dzierżawy,   itd.  Jedna umowa i każdy będzie zadowolony.  Dla mnie mogą wtedy piętrowo budować te panele  😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, luka24 napisał:

Red83 to podaj link do takich opracowań. Podziel się wiedzą. Staram się podejść rzetelnie do tematu. Moim zdaniem czysta energia z oze. Panele z naturalnego pierwiastka. Proponuję trochę wiedzy zaczerpnąć. A co do umowy to każdy powinien wiedzieć co podpisuje. Interpretacja u radcy takiego porozumienia. Ja nie widzę zagrożenia z samej instalacji tylko firmy ale zawsze możesz mnie oświecić

 

Gościu wymagający oświecenia, np. 

International Institute for Building Biology & Ecology 

Nauczysz się przy okazji czytać ze zrozumieniem( tłumaczenie włącz, podpowiem pisze: translate) 

Sam przerabiam ten temat. Sąsiad przez miedze chciał wydzierzawic firmie ziemię pod panele. Przedstawicielka firmy stwierdziła u mnie w domu, że i tak inwestycja powstanie(śmiejąc się mojej żonie w twarz)... na koniec było inaczej😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, Matey napisał:

u mnie jezdzili rok temu, dali umowe. Firma krzak z siedziba w mieszkaniu w bloku na jakimś osiedlu, internet mało o niej wie. Nie chce mi sie tej umowy szukac o ile ja w ogole mam jeszcze, ale tam byla wzmianka ze firma krzak moze farme przekazac innej firmie. Tak mysle ze to o to chodzilo, podpisujesz umowe z firma krzak ktora ci placi, po dwoch latach pada, farme przejmuje inna a Ty nie sciagniesz kasy od firmy krzak bo juz jej nie ma. Po 20-29 latach czy ile tam umowa stanowi zostajesz z gruntem i zuzytą fotowoltaiką ktora musisz sam zutylizować. 

Chociaz we wrzesniu rozmawialem z kierowca co odbieral ode mnie kuku i cieszyl sie ze zarobi kupe kasy bo wydzierzawil chyba 8 ha pod fotowoltaike. Nie dopytalem czy juz ruszyli z budowa

Zużyta fotowoltaika to chyba najmniejszy problem... Raczej zostaniesz bez gruntu, zasiedzenie w dobrej wierze jak malowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

jak sie zasiedza grunt w dobrej wierze majac umowe dzierzawy? 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
48 minut temu, red83 napisał:

Gościu wymagający oświecenia, np. 

International Institute for Building Biology & Ecology 

Nauczysz się przy okazji czytać ze zrozumieniem( tłumaczenie włącz, podpowiem pisze: translate) 

Sam przerabiam ten temat. Sąsiad przez miedze chciał wydzierzawic firmie ziemię pod panele. Przedstawicielka firmy stwierdziła u mnie w domu, że i tak inwestycja powstanie(śmiejąc się mojej żonie w twarz)... na koniec było inaczej😂

Kurde gościu może byś uchylił rąbka tajemnicy i powiedział jakie zagrożenia i niedogodności niesie za sobą taka instalacja zamiast się rzucać do tego drugiego kolegi który zwyczajnie i spokojnie pisze.

I nie zrozum mnie źle że mam wyrobione zdanie. Sam się nad tym zastanawiam bo przyszło pismo że na sąsiedniej działce jakaś forma stara się o decyzję środowiskową na taką farmę.

A działka moja ma zadatki na przeistoczenie na działki budowlane, więc szkoda by było gdyby się okazało że takie farmy są złym sąsiedztwem.

13 minut temu, Matey napisał:

jak sie zasiedza grunt w dobrej wierze majac umowe dzierzawy? 

No tak jak tu piszą, wydzierżawiasz jednemu podmiotowi, drugi podmiot użytkuje włada tą nieruchomością płaci podatki itd. Nie bój się nie takie głowy nad tym siedzą i myślą jak to zasiedzieć aby za te 20 - 30 lat gdy będzie warte przejąć za bezcen.

Ciekawe czy w tych umowach dzierżawy jest zapis że: każdy przypadek nie opłaty czynszu dzierżawnego w terminie skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem umowy dzierżawy, z możliwością jej wznowienia dopiero po uiszczeniu wymaganej kwoty wraz odsetkami.

No i drugi zasadniczy to właśnie zakaz oddawania nieruchomości we władanie innym podmiotom bez pisemnej zgody właściciela i aneksu umowy dzierżawy w pt. wskazującym po między kim zawarta umowa.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17
38 minut temu, red83 napisał:

Gościu wymagający oświecenia, np. 

International Institute for Building Biology & Ecology 

Nauczysz się przy okazji czytać ze zrozumieniem( tłumaczenie włącz, podpowiem pisze: translate) 

Sam przerabiam ten temat. Sąsiad przez miedze chciał wydzierzawic firmie ziemię pod panele. Przedstawicielka firmy stwierdziła u mnie w domu, że i tak inwestycja powstanie(śmiejąc się mojej żonie w twarz)... na koniec było inaczej😂

Nie znalazłem artykułu o szkodliwości modułów. Co do budowy takich instalacji to dość łatwa sprawa formalno- prawna i większość osób sąsiadujących z taką inwestycja nie będzie wiedziała jak ja zablokować. Nie znam szczegółów ale raczej mała determinacja tej firmy że odpuścili. Chyba że przyłącze przez Twoja działkę planowali, ale jak ja nic nie zarobie to wąt a jeszcze sąsiad ma brać kasę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

czyli wydzierzawiajac grunt rolny od sasiada na 25 lat i placac za to podatek bede mogl go zasiedziec? bzdura. Gra sie toczy o znalezienie gruntow, postawienia farm fotowoltaicznych, przekazania tego wiekszej firmie i likwidacje firmy krzak z ktora sie pisalo umowę celem nie płacenia czynszu o ktorym mowa w umowie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
19 minut temu, Matey napisał:

jak sie zasiedza grunt w dobrej wierze majac umowe dzierzawy? 

Nie ma mowy o zasiedzeniu.... Koleś pisze głupoty, nie poraz pierwszy wykazuje się ignorancja w temacie przepisów i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
    • Przez Bodzio1982
      Witam, jakie lampy do ciągnika polecacie? Zależy mi na tym, żeby nie powodowały efektu odbicia w szybie. Skupione czy rozproszone? Podzielcie się swoimi dośwadczeniami.
      Pozdrawiam ciepło
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj