Skipperab

Czy opłaca się hodować kukurydzę na polu 10x15 m dla kur?

Polecane posty

Skipperab    0

Witam, mam kilka kurek i na wiosnę chcę posadzić kukurydzę na kawałku ziemi 10x15 m. (koło domu mam sporo sadu należącego do ojca i gdzieś tam z tyłu sadu taki kawałek ziemi dałoby się zaorać) I teraz pytanie - czy jest ogólnie sens się w to bawić? Czy opłaca mi się to? Darmowe jedzonko dla kurek, bez chemii ani nic (wiadomo, od czasu do czasu dostaną trochę paszy, resztek z obiadu) przemawia za tym pomysłem. Jestem nieletni, dlatego nie potrzebuje jakiś kokosów z tych kur, ale wielkich strat związanych z kukurydzą i kurami odnotować też nie chce. (mam 16 lat oraz 1000 zł) Jeśli się to opłaca to jaki gatunek posadzić najlepiej i jak zaorać pole bez pługa? (mamy pług ale u babci która mieszka kilkaset metrów dalej) Serdecznie dziękuję za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5572

Kukurydzę się sieje a nie sadzi. :) Bez pługa zaorać się nie da , można spróbować "uprawy bezorkowej" kultywatorem albo po prostu przekopać to szpadlem.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

jak babcia ci uzyczy sprzetu do uprawy i posiania to sie w to  baw dla relaksu a czy to ekonomicznie opłacalne max 100 kg kukurydzy to obecnie około 60 zl a ta ekologia to pic na wodę bez nawozów nie urosnie

Edytowano przez Anetka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Zasiej ekologicznie kukurydzę a w kolbach będziesz mieć połowę ziaren, które zeżre głownia. Wiem, bo sam kiedyś sobie zasiałem tak kukurydzę na poletku 2x2 metry. Tak po prostu, z ciekawości, z nudów, z odrobiny wolnego czasu i bez żadnych wyższych celów z tym związanych. To co urosło nie nadawało się nawet dla kur bo głownia wszystko zdziesiątkowała.

Dodam, że użyłem kwalifikowanego materiału siewnego, zaprawionego, ale nie pamiętam hodowli i odmiany. Kolega mi podarował garść nasion i sobie zasiałem ;) 

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skipperab    0

Mhm, 100 kg kukurydzy to dla kur nie jest źle, a kilka groszy jak się zarobi to chociaż na nowe kurki będzie hehe. Nawozić fosforem czy są jakieś inne preparaty, które są ,,lepsze"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skipperab    0
1 minutę temu, Sylwekx25 napisał:

Azot plus fosforan amonu i powinno starczyć ;)

Dzięki, w takim razie pomysł zostawiam do wiosny a w razie jakiś pytań odświeżam temat. Jak jeszcze macie coś do powiedzenia to śmiało piszcie, w wolnej chwili zerknę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5572

Jak masz możliwość to rzuć teraz na ten kawałek wapna , przekop to i zostaw w takim stanie do wiosny.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na klinie gdzie nie sięga oprysk i nawozy kukurydza nawet kolb nie zawiązuje. Da się w ogóle to uprawić ekologicznie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Już nie. Podobno ponad 99% odmian i gatunków kukurudzy nie jest w stanie przeżyć bez człowieka. Dziesiątki lat pracowaliśmy nad niewypadaniem ziarna z kolby, że praktycznie doszliśmy do perfekcji ;)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119
1 godzinę temu, Skipperab napisał:

Mhm, 100 kg kukurydzy to dla kur nie jest źle, a kilka groszy jak się zarobi to chociaż na nowe kurki będzie hehe. Nawozić fosforem czy są jakieś inne preparaty, które są ,,lepsze"?

Meter mocznika meter polifoski6 rozrzutnik gnoju i z tona ci powinna urosnąć ja ją wymłucisz

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niewypadanie to jedno, ale ona b nawet nie urosła. Żyto czy inne zboża nawet z samosiewów urosną, ale kukurydza to chyba nie ma co marzyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Pod warunkiem, że ziarno przezimuje to by urosła. 

Tylko najpierw musi wypaść z kolby. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O zimowaniu w ogóle nie mówię, ale jakbyś wyłuskał ręcznie i zasiał wiosną w ziemię przekopaną szpadlem, to bez nawozów urośnie? Bez oprysku nawet jakbyś motyką latał co chwilę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

No a dlaczego miałaby noe urosnąć? 

Kukurydze na pop corn kupuję w Inter Marche po 6800 zł za tonę. Kiedyś wziąłem kilka ziaren i powtykałem w doniczki z kwiatami w domu na długość palca. 3-4 dni i były rośliny na wierzchu. 

received_218668972365337.jpeg

Edytowano przez sumek666

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siewki to u mnie u po agregacie rosą, ale dalej jak to wygląda i czy kolby zawiąże? Mówię, tam gdzie nie sięgnie oprysk i nawozy, to tylko badyle bez ziarna rosną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5572

Pierdzielenie , sąsiad siał kawałek w ogródku , ręcznie haczką opielił , trochę saletry rzucił i ziarno normalnie wydała. A nasiona też żaden kwalifikat tylko z rynku kupione.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakby nie patrzeć to saletra to jednak nawóz. 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Adrian_K_90 napisał:

O zimowaniu w ogóle nie mówię, ale jakbyś wyłuskał ręcznie i zasiał wiosną w ziemię przekopaną szpadlem, to bez nawozów urośnie? Bez oprysku nawet jakbyś motyką latał co chwilę? 

Co roku siejemy taki kawałek gdzie nie wjedzie ani opryskiwaczem ani rozsiewaczem, od 5 lat w mono, trochę nawozu przed siewem i raz odżywka plus azot i rośnie, kolby ma ale ziarno słabe. Ale to na zielone idzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    547

@Skipperab Chwali się ze mimo tak młodego wieku wyrażasz zainteresowanie pracą i chęcią poprawy bytu swoich kurek :) Niemniej jednak zastanawiam się w jakim celu to ziarno dla tych kur? Sam mam sporo rożnej gadziny, ale kukurydzy w żadnej postaci u mnie nie widzą, a mimo to jajka czy mięso jest również smaczne. Za tysiąc złotych możesz kupić mieszanki zbóż i jeszcze Ci zostanie. Samo to ze nie faszerujesz ich gotowymi preparatami, a wypuszczasz na trawę i dajesz same zboża(owies, żyto, pszenżyto) sprawia że Twoje kury żyją w pełni ekologicznie ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skipperab    0

Generalnie chodzi o jedzenie dla kur ,,pod nosem" no i jakąś frajdę z bycia ,,młodym rolnikiem". Kukurydza od zawsze kojarzy mi się z kurami, i dlatego pomysł mi się spodobał i zamierzam go zrealizować wiosną. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Mniemam że kury już masz .jeżeli do tej pory rosła tam trawa bądź chwasty to jest prawdopodobieństwo że są tam drutowce i z kukurydzy nic nie będzie proponuję abyś posiał tam trawę z koniczyną i  lucerną i zrobił tam wybieg dla kur . Będą skubać trawę a jajka będą jak marzenie do karmienia dokup trochę paszy i zboża i będzie dobrze .z siewem i opryskami się zamęczysz A powiem więcej jest obecnie moda na wiejskie jajka więc może przy okazji zrobisz swój pierwszy biznesik

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj