kiniataka

czy należy mi się odszkodowanie za rozkopanie działki przez energetykę i gazownictwo ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kiniataka    0

witam, mam działkę przez którą przechodzi rura z gazem. zwrócił się do mnie przedstawicie gazowni, że chcą wykonać prace konserwatorskie w /w rurze na mojej działce, wiąże się to z tym, że na teren mojej posesji wjedzie kilka samochodów wykopią dziurę, a po zakończeniu zobowiązali się, że przywrócą działkę do stanu pierwotnego. czy w tym wypadku mogę zażądać od nich odszkodowania ? w jakiej kwocie ? czy jest jakiś akt prawny regulujący na jakich zasadach oni mogą wykonać prace konserwatorskie na mojej działce. również, skontaktował się ze mną przedstawiciel energetyki, że przez moja działkę, chcą w ziemi wkopać kable z prądem, teraz przez działkę przechodzi linia napowietrzna, a docelowo ma być ta linia wkopana w ziemię. oni chcą przekopać około 70 m mojej działki. czy i w tym przypadku mogę żądać odszkodowania ? czy jest jakiś akt prawny który to reguluje >  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Najlepiej ugadać sprawę z nimi przed rozpoczęciem prac. Pamiętam że jak przez moją działkę była doprowadzana woda do sąsiada to wzięliśmy w rozliczeniu ileś tam rur ;) 

Zawsze tak jest że mówią że teren uprzątną i doprowadzą do porządku ale mało kiedy tak jest. Energetyka bogata więc przed podpisaniem dokumentów ja bym próbował coś  ugrać. Można powiedzieć np. że ziemia ta z dołu ( uboga w składniki) przyjdzie na wierzch itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5392

i minimum 15lat zanim wróci do stanu pierwotnego, targuj się ile tylko można. i zanim coś podpiszesz to uważnie czytaj


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasywo    7

Należy podpisać służebność przesyłu w 2 sprawie, w 1 tylko pewnie należy się spodziewać odszkodowania za starty w uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

I za utracone plony w latach następnych poprzez zniszczenie struktury ziemi. co do kabla to oni zazwyczaj proponują 4zl. za metr2 zajeyej powierzchni płatne raz po zakopaniu kabla. na two8m miejscu powiedziałbym że mogą po miedzy kopać ale I tak mają zapłacić i do tego podpisać papier o szkodach u melioracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5392

W tym miesiącu energetyka kładła kabel w pasie drogowym, ojciec wziął kasę za to że kopareczka wyrzucała ziemie na jego pole.


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Przed rozpoczęciem należy porobić zdjęcia w jakim stanie jest działka aby mieć no to dowody w razie gdy partacko przywrócą do pierwotnego stanu, ponadto należy się odszkodowanie na rekultywację, i z energetyką lepiej się dogadać bo po złości z nimi nic się nie w skóra,z bogatym trudno dochodzić swoich racji, lecz i prawo jest po ich stronie wprowadzona ustawa chyba dwa lata temu , gdzie mogą część gruntów przejąć przez zasiedzenie pasa gruntów gdzie przebiega linia czy rurociąg i grosza mogą nie dać a odnośnie odszkodowania to powołują biegłego rzeczoznawcę do wyceny szkód i jak wiemy będzie działał na ich korzyść ,bo to oni  powołują biegłego i za to płacą, więc obiektywizmu zbyt wielkiego nie ma co się spodziewać, ja z nimi to przechodziłem i najlepiej dogadać się co do ceny odszkodowania oraz służebności, gdzie trzeba liczyć się z tym, że ów służebność zostanie wpisana do ksiąg wieczystych u notariusza na dane działki.Dużo informacji w tym temacie można znależć w necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
3 godziny temu, Bartek933 napisał:

W tym miesiącu energetyka kładła kabel w pasie drogowym, ojciec wziął kasę za to że kopareczka wyrzucała ziemie na jego pole.

dokładnie - gonić w w pas drogowy o ile się da (w sensie jest pas drogowy-droga). Jest to dla nich drogie i chcą taniej po polu chłopa ale inaczej rozmawiają jak chłop goni ich w pas drogowy ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

U mnie na działce przy granicy z sąsiadem stoi transformator. Każde nowe przyłącze jest do niego podłączane. Nigdy nie starałem się o odszkodowanie, bo też nie było takiej potrzeby. Prace wykonywane były przed siewem lub po zbiorach.Teren przywrócony do stanu pierwotnego. Wiosną tego roku przyłącze robiła prywatna firma, która w minimalnym stopniu weszła na moje pole. Po skończonej pracy, teren wyrównali. Pare dni później przyjechał ktoś z szefostwa grabiami poprawił nierówności i jeszcze zrobił zdjęcia miejsc, gdzie były wykopy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
39 minut temu, bergman31 napisał:

U mnie na działce przy granicy z sąsiadem stoi transformator. Każde nowe przyłącze jest do niego podłączane. Nigdy nie starałem się o odszkodowanie, bo też nie było takiej potrzeby. Prace wykonywane były przed siewem lub po zbiorach.Teren przywrócony do stanu pierwotnego. Wiosną tego roku przyłącze robiła prywatna firma, która w minimalnym stopniu weszła na moje pole. Po skończonej pracy, teren wyrównali. Pare dni później przyjechał ktoś z szefostwa grabiami poprawił nierówności i jeszcze zrobił zdjęcia miejsc, gdzie były wykopy. 

a u mnie centralnie na działce ponad 2ha jest 8 różnej maści słupów + trafo no i posprzątać po sobie nawet energa operator nie sprząta - co roku wyciągam jakieś kawałki kabli które zakopali bo nie chciało się sprzątać przy przebudowie lub te duże izolatory z 15kV bo pizneli byle gdzie w trawę (kiedyś była łąka teraz orne). Zeszły rok to trzy kawałki drewnianych słupów które po prostu ucięli 20-25 cm pod ziemia i zostawili z uziemieniem-była łąka to nikt nie wiedział, poszedł pług i ścięło śruby na zabezpieczeniach (z 10 lat temu na podobnym korpus urwaliśmy). Tak więc co rejon to inne podejście.

Dnia 29.10.2019 o 17:52, kiniataka napisał:

witam, mam działkę przez którą przechodzi rura z gazem. zwrócił się do mnie przedstawicie gazowni, że chcą wykonać prace konserwatorskie w /w rurze na mojej działce, wiąże się to z tym, że na teren mojej posesji wjedzie kilka samochodów wykopią dziurę, a po zakończeniu zobowiązali się, że przywrócą działkę do stanu pierwotnego. czy w tym wypadku mogę zażądać od nich odszkodowania ? w jakiej kwocie ? czy jest jakiś akt prawny regulujący na jakich zasadach oni mogą wykonać prace konserwatorskie na mojej działce. również, skontaktował się ze mną przedstawiciel energetyki, że przez moja działkę, chcą w ziemi wkopać kable z prądem, teraz przez działkę przechodzi linia napowietrzna, a docelowo ma być ta linia wkopana w ziemię. oni chcą przekopać około 70 m mojej działki. czy i w tym przypadku mogę żądać odszkodowania ? czy jest jakiś akt prawny który to reguluje >  

tylko poproś o wszystko na piśmie ;)

Co do energetyków to zapewne przy linii napowietrznej nie masz wpisu w księdze wieczystej, po zakopaniu kabla nawet Ci zapłacą parę pln ale zrobią wpis do KW o służebności-niby nic ale ja bym tego nie chciał bo i działka traci na wartości np dla banku i te ich wpisy są dożywotnie bo na inne się nie godzą.

Zapytaj energetyków czy dadzą Ci na papierze że naprawią wszelkie urządzenia melioracyjne w np 5 lat po zakończeniu prac bo kopiąc teraz wsadzą kawałek plastiku a za 3 lata grunt z plastikiem osiądzie i będziesz sam kopał aby to naprawić. A i nie przejmuj się art 129 chyba, zawsze można go obejść wskazując inne grunta po których mogą iść kable. Niektórzy mistrzowie tym straszą właścicieli gruntów - mnie straszyli pół roku a suma sumarum jak doszło do negocjacji cenowych to nie przyjęli moich warunków ani mojej stawki (identyczna jak 20 km dalej). Narazili się tylko na koszta projektanta itp.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

To ja z Eneą jednak mam lepiej. Za komuny to zdażyło się, że energetyka zostawiła pod słupem lub transformatorem jakiś izolator ale teraz to zupełnie inna kultura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
małorol    0

witam kolegów w naszej okolicy ostatnio ciągneli gazociąg. zniszczyli uprawy wiele hektarów do tego zostawili na sporej powierzchni zółty piasek zamiast humusu

czy ktoś wie jak dochodzić odszkodowania

proszę o porady lub kontakty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj