ADmet88

Buraki nasienne- Opłacalność

Polecane posty

ADmet88    0

Witam:) panowie jest ktoś na forum kto się zajmuje uprawą buraków nasiennych ? W ostatnim czasie dowiedziałem sie, że można takie buraczki zaakontraktowac i trochę zainteresowała mnie ta uprawa. Wiem, że ludzie w mojej okolicy parę dobrych lat temu sporo tego uprawiali i nieźle można było zarobić. I moje pytanie jest teraz takie. Jakiego plonu nasion można się spodziewać z hektara takich buraków i drugie, które też mi nie  daje spać czy teraz jest jakiś sposób  na suszenie tych buraków przed młocka.  Tzn wiem, że kiedyś je scinali sierpami ustawiali w takie hmm kopy i dopiero jak były suche młocili. A czy na dzień dzisiejszy nie wiem wykorzystuje sie np. jakieś kosiarki do tego albo suszy się je pryskajac?  Czy dalej najlepsza metoda to sierp ewentualnie duży nóż 😛

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Może zależy od gatunku buraka. Gdzieś kiedyś dawno temu czytałem, że sieje się je w troszkę późniejszym terminie żeby zbyt rozbujałe nie wchodziły w stan zimowego spoczynku i później zbiera latem następnego roku. Tak, że zajmują 2 sezony i stąd ich niska popularność. Tyle pamiętam co nie znaczy, że tak jest.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ADmet88    0

Tak tak wiem, że to 2 lata rośnie. A panowie wiecie jak sytuacja z planem wygląda ? Oczywiście mniej więcej ile można uzyskać tych nasion ?

No i jak z tym korzeniem?  Może jakaś kosiarka?  Pokosowka? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ADmet88    0

To ja jeszcze inaczej słyszałem. W pierwszym roku wiosną  siejemy z nasion i one cały rok sobie rosną w bulwy. Jesienią obieramy te bulwy one sa wielkości buraczka czerwonego ok 6 cm średnicy i te buraki zimujeny w piwnicy. Kolejnego roku wiosną właśnie te bulwy wysadzamy w polu już dużo rzadziej i one sobie do żniw rosną właśnie w nasiona. Mniej więcej w żniwa ścina sie je i dosusza. I jak już są suche kombajnem się mloci.

Ja słyszałem takie coś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5372

Tak też można, dlatego wspomniałem wcześniej że są dwie metody


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Jak sieje wiosną 2020 a zbieram latem 2021 to.ile jest sezonów wegetacyjnych? U mnie dwa. Bo jare zboże zbierzesz w tym czasie 2 razy.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Nie jestem specjalistą od uprawy buraków nasiennnych, za to od lat uprawiam buraki cukrowe. 

Mogę się mylić ale z  tego co wiem  ze spotkań z przedstawicielami firm nasiennych to w Polsce już żadna firma nasienna nie prowadzi rozmnożeń buraka.   Nawet poskie firmy mają poletka rozmnożeniowe w cieplejszych krajach (Francja, Hiszpania).

Jeśli jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5372

WHBC ma tylko za granicą

Nie pamiętam dokładnie jak to jest z plonem ''nasion'', coś ok 2t z ha ale nie wiem czy to nie były odmiany liniowe


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ADmet88    0

Tak też mi się wydaje, ze sztuki na metr bo to te korzenie sadzimy i one dopiero dają nasiona. 

A panowie nie wiecie nic jak jest z tym scinaniem?  Dalej sierpy/ noże czy może jakieś suszenie na pniu?  Jakaś kosiarka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5372

Tu chyba nikt dokładnie Ci tego nie wytłumaczy. Dzwoń do hodowli i umów się na rozmowę

Przed chwilą, sumek666 napisał:

Pytałem celowo o kilogramy. 

To by Cię wyśmiali


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5372

Sumek, podstawy podstaw. Siewnikami punktowymi siejemy sztuki na metr, robisz ściśle określona obsadę. Nikt nie posługuje się jednostkami wagi. Miałeś kukurydze w tym roku więc z burakami jest prawie identycznie. Tym samym siewnikiem po dwóch zmianach można siać obie rośliny. Piszesz na temat rozmnażania buraka nie znając takich podstaw..


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

k**wa MAĆ! Nie rób ze mnie debila! 

Powiedz, że nie wiesz i tyle. W Googlu nie znalazłem. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5372

Jak mówisz że kilogramy to co mam myśleć? Na jednostce nie jest napisane jaka jest waga nasion, przynajmniej w Syngenta. W naszych nie pamiętam, ale to tak nie jest ważne


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj