rolnikhghf

Wapnowanie po orce zimowej?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnikhghf    0

Witam czy stosował ktoś z was kiedyś wapno na orke zimową niestety z przyczyn technicznych nie udało nam się wysiac go zaraz po żniwach ani przed orką wiec powstał pomysł wysłania po orce i zostawienia tego aż do wiosny a następnie wymieszanie przed siewem. Co wy na to myslicie że zdałoby to egzamin? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A czemu ma nie zdać ? Niedaleko mnie w dużej spółce rozsiewaj wapno węglanowe nawet na rosnace zboża jesienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Robiłem tak w 2018 , tylko jeszcze przed zimą wymieszałem broną talerzową bez wału , wiosną był siany jęczmień .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0
36 minut temu, fezoi napisał:

Robiłem tak w 2018 , tylko jeszcze przed zimą wymieszałem broną talerzową bez wału , wiosną był siany jęczmień 

Gdybym to zrobił to agregatem albo talerzowką to nie było by tematu ale te pole jest oddalone dość sporo od domu i nie chce tam ciągnąć drugiego ciągnika więc wolałbym zostawić to na orce do wiosny 

Jest tez opcja wysiana na wiosne przed siewem ale mysle ze przez zime wapno ładnie by sie juz rozłozyło i poprawiło trochę ph chociaż na tej wierzchniej warstwie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25485

Możesz siać , plusem jest to że przy opadach jeżeli będą będzie do wiosny ładnie penetrować profil. Grubsze frakcje podczas zamarzania rozmarzania zostaną rozkruszone.

Minusem jak zamarznie gleba i przyjdą wiatry, to mogą zabrać najdrobniejszą frakcję w siną dal.

Tak kiedyś moje wyglądało. Leżało do wiosny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1944
ja daję po przymrozkach na grudę kultywator ładnie wymiesza na wiosnę akurat tyle co trzeba bo woda i mróz zrobi swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Jest tez opcja wysiana na wiosne przed siewem ale mysle ze przez zime wapno ładnie by sie juz rozłozyło i poprawiło trochę ph chociaż na tej wierzchniej warstwie 

 

A co z dawką myślałem o wysianiu 400 kg granulatu normalnie zawsze robię tak że 400kg idzie pod talerzowke 200kg po orce przed siewem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

a w jakim celu to granulowane wapno ma być zastosowane? Bo jeśli w celu podniesienia ph, to przy 400 kg (czy 600kg) efekt będzie niezauważalny. To są dawki raczej na uzupełnienie strat, jak się ma już uregulowane ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer24    22

Mylisz się Aktis jak jest pH 4 to po 400 kg będzie widać nawet w pierwszym roku a jak ph 5 i większe to wtedy małe dawki nie są zauważalne. Tak jak z herbatą jak osłodzisz jedną łyżeczkę to czuć że słodsza a jak osłodzisz 3 to przy 4 nie czuć za bardzo różnicy😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

Jedno to jest, że np lekkie ziemie (moze poza tymi co są na skale wapiennej) trudno, albo nawet nie da się doprowadzić do ph=7 i jak mamy juz ph w okolicy 6, to dalsze wapnowanie niewiele zmienia. Druga sprawa, to jak mamy bardzo niskie ph, to by zneutralizować negatywne działanie glinu potrzebujemy dać wysoką dawkę wapna. Ziemia wykazuje cbufoctak jakby buforu i przy niskim ph dopiero wysoka dawka wapna potrafi te cechę przełamać. Oczywiście mogę się mylić, bo sam takich doświadczeń/badań nie robiłem. Wszystko to wiedza czysto akademicka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer24    22

Ciekawe czy nie mieszając jakiś procent wapna ucieknie do atmosfery? nie biorąc pod uwagę wiatru i deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
farmer24 napisał:

Aktis napisałem na priw żeby nie zaśmiecać tematu

nic nie dostałem


farmer24 napisał:

🤔ulotni? na chłopski rozum nie dostanie do gleby.

wyparowac nie wyparuje, ale częściowo może je wywiać, albo może częściowo spłynąć wraz z roztopami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj