AsToNeK_LwG

Zadłużenie gospodarstw rolnych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AsToNeK_LwG    2

Witam 

Nieznalazlem nigdzie takiego tematu więc zakładam nowy. 

Z faktu że chce zakupić całe gospodarstwo funkcjonujące tzn. krowy mleczne mam do was pytanie, czy można sobie pozwolić biorąc pod uwagę wasze doświadczenie na 1/3 do 1/2 dochodu poświęcone na spłatę kredytu na zakup takiego gospodarstwa czy jest realna szansa utrzymania godnego się z pozostałej części? Jak to jest u was, może ktoś byłby chętny podzielić się swoimi doświadczeniami? Chęci mam ogromne gospodarstwo też nie należy do najgorzej utrzymanych powiedział bym że nawet jest dość dobrze utrzymane tylko czy taka inwestycja może się WGL udać, może ktoś przechodził lub przechodzi coś podobnego?

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

Podstawowe pytanie jakie duże to gospodarstwo ile sztuk dojnych , jaka wydajność , no i czy ma zapas pasz objętościowych do przyszłego sezonu ? Po drugie , jakie masz doświadczenie praktyczne w hodowli bydła mlecznego ? bo wybrałeś sobie jeden z najtrudniejszych kierunków i tutaj laikowi może być naprawdę bardzo ciężko... chęci to nie wszystko.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chłopie znajomy mądry facet skończył szkoły zobaczył wyniki gospo do sprzedania miód malina przychody rzedu 30 koła  do spłaty miało być 15 tysi na mc przez 35 lat . Pożyrowała mu cała rodzina na ten kredyt środki własne . I jak to kupił to tak jak by sie zatrzymał i widac że za***rdala od rana do rana cały czas i h*j z tego ma . Nikt nie bierze w koszta zdażenia losowe np brakowanie choroby spadek produkcji itp wzrost kosztów i zostaje mu tyle że jak z nim gadałem że jak by to sprzedał to nie starczy mu na spłate tego co ma i dlatego teraz musi tyrać do usranej śmierci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Odpowiadając na pierwszy komentarz razem że swoim bo mam dość niedaleko miałbym ok 30 ha 

Dojnych jest ok 30 które były utrzymywane na ok 25 ha plus ok 15 szt jalowek

Paszy jest zapas na ok 1.5 roku 

Są wszystkie niezbędne maszyny do produkcji i uprawy 

Doświadczenie myślę że jakieś tam mam. Mieliśmy kiedyś gospodarstwo z krowami mniejsza ilość ale więcej  było prac rękoma niż miał  bym tam 

Na zakup tego gospodarstwa musiał bym przeznaczyć ok 8000 do 10000 zł miesięcznie raty przez ok 20 lat 

Dochód roczny gospodarstwa to ok 400000 zł. Teoretycznie takie zobowiązanie powinno być do ogarnięcia A interesuje mnie jak to właśnie wygląda u was Panowie może ktoś to spraktykowal już z każdej strony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Nigdy w życiu nie wyrobisz z 30 krów 8-10 tys na spłatę kredytu. Chyba że się zatrzymasz w czasie i przez te 25 lat spłaty żadnej maszyny, i suchy chleb z wodą. 

Z tych 30 krów to bezpieczny kredyt to max 5 tyś miesięcznie, wtedy głowa spokojna i na dobre życie pozostaje

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Kolego, chyba o jedno zero się pomyliłeś, gospodaruję na dużo więcej niż 30 ha i jakbym miał 400k z 30 ha rocznie to byłbym milionerem.

Chcesz mieć rocznie do spłaty ok. 120 tysięcy ? na 30 ha ? Nie biorąc pod uwagę kosztów prowadzenia, kolejnych kredytów związanych z zakupem sprzętu ? Powodzenia ale nie widzę tego, gospodarstwa 100 ha obecnie mają problemy z takimi zobowiązaniami rocznymi, nie mówiąc o małych 30 ha ....

 

Wybacz, lecz muszę Cię sprowadzić na ziemię !!!

Za duże ryzyko!

Ja też w excelu jak przejmowałem gospodarstwo miałem piękne obliczenia, a w życiu nie jest tak różowo. Gadałem dziś z Kolegą to mi mówił , że było mleko po 1.15 a tu nagle faktura przychodzi 0.86 zł i co dalej ?

Edytowano przez NewVario

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

W teorii wszystko jest łatwe , weź na poprawkę przy wyliczeniach to ,że mogą trafić się zdarzenia losowe jak kolega wyżej wspomniał... Być może będziesz musiał wybrakować kilka sztuk , pozatym na początku przygody z krowami gdzie jednak nie masz zbyt dużej praktyki w tej dziedzinie będą się zdarzać zapalenia wymienia , powtarzane ruje , rozwapnienia , porażenia poporodowe itp przypadki a to odbija się na finansach i to nieraz znacznie. Do tego trzeba też wziąć pod uwagę lata z klęskami nieurodzaju gdzie trzeba się podpierać paszami z zakupu żeby wyżywić stado do następnego roku. Nie wspomniałeś też o tym ile osób będzie pracować i kto , rodzina czy pracownicy bo sam tego nie ogarniesz. Nie starsze Cię i nie zniechęcam ale przy takiej inwestycji i to na tyle lat trzeba brać i liczyć wszystko na chłodno a nie w przypływie emocji i radości ,że możesz mieć własne gospodarstwo od zera.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Dochód masz z krow w tym przypadku A nie z samego pola 

Przy 30 szt krow mlecznych i ok 8000 l w laktacji czyli nie za szalowo masz ok 240.000 l mleka 

Przy cenie mleka ok 1.40 masz ok 330.000 zł 

Do tego dochodzą dopłaty i dochód ze sprzedaży młodzieży więc nie wiem czemu dziwi Cię te 400000 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

To te 30 krów chyba na okrągło Ci daje te 8 tys cały rok skoro tak liczysz... Wiesz co to zacielenie , spadek produkcji i zasuszenie ? Po drugie odejmij od tego niby obchodu koszty produkcji , i wtedy dopiero weź się za wyliczenie.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Kolego przeczytaj uważnie mojego posta, rozmawiałem dziś z kumplem i mówił mi jakie kokosy ma na mleku, on oddaje ok 3 tyś litrów miesięcznie, nie wspomnę o tym, że przy zwierzynie życie jest niewolnicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Do tej pory aktualny wlasciel miał co roku ok 240000 l mleka zdane do mleczarni 

3000 l mleka miesięcznie to chyba od 8 krow 

Dlatego chciałem zasięgnąć waszych doświadczeń 

Nie robię nic na świeżo i w euforii bo już ok pół roku mecze się z biurokracją 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

A jaki masz sprzęt?

jaki liczyłeś koszt wyprodukowania 1l mleka? netto i brutto (koszty kredytów wliczone w koszt netto )

Edytowano przez NewVario

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Miałem kiedyś zrobione takie wyliczenie które brało pod uwagę wszystkie koszty nawet zakup rękawic jednorazowych do doju 

To z całego roku zostawalo ok 30 tys zł  czyli ok 2.5 tyś na zakupy jedzenie ubrania i życie prywatne na czysto  

Myślę że to trochę naciągane ale niech mi 1500 zł zostanie to chyba i tak był bym bardziej zadowolony niż teraz 

Może się mylę to niech ktoś mnie poprawi 

Jestem tego świadomy że te 20 lat może być jak piekło ale 

Nie widzę się nigdzie indziej to raz 

Dwa myślę że każdy się zemna zgodzi że lepiej z suchą kromka chleba na swoim niż ciągle dostosowywać się pod czyjeś dyktando .

Edytowano przez AsToNeK_LwG
Ps

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12378

Jak nie masz taniej siły roboczej (rodziny)  to olej to i żyj jak człowiek. Sam tego nie ogarniesz a za 10 lat minimalna stawka za godzinę będzie 40zl.  I te twoje wyliczenia szlag trafi a kredyt będzie dalej ciążyl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

W byle jakiej robocie zarobisz więcej jak 1500 , z wolnymi , urlopem , chorobowym w razie czego , bez martwienia się pogodą , sytuacją na rynkach rolnych , cenami ropy , nawozów , itp itd , więc dobrze się zastanów czy chcesz te 25 lat harować od świtu do nocy , bez wolnych świąt , urlopu , wakacji i to za 1500 zł miesięcznie...


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Tylko że te 1500to już dla Ciebie

Druga sprawa zarobisz 2500-3000 po odliczeniu kosztów życia ile Ci zostanie 500 zł 

Po trzecie i to dla mnie najważniejsze wszystko zależy od podejścia 

Pracowałem już z urlopem itp itd i co z tego jak miałem urlop to robiłem w polu hah A wracając o 15 z pracy i tak pracowałem jeszcze na gospodarstwie u siebie czy u teścia 

Nie chodzi o to że w mieście będzie mi lepiej bo wiem że nie A ha bym chciał Po prostu robić to co lubię być sam sobie szefem czerpać radość z tego co robię A nie widzieć tylko same minusy życia w mieście A zwłaszcza życia na wsi A pracy w mieście bo chyba niema nic gorszego 

Tak jak Ty widzisz same minusy bycia rolnikiem tak ja widzę dużo minusów życia Ala miastowego

Edytowano przez AsToNeK_LwG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

Nie widzę minusów tylko od małego żyje w gospodarstwie mlecznym , od kilku lat prowadzę je na własny rachunek i wiem jak jest realnie. Np w tym roku chciałem wybudować garaże żeby większość sprzętu schować ale rok był jaki był , susza zabrała plon więc kasę na garaż zjedzą krowy... W swoim wyliczeniu brałeś pod uwagę takie sytuacje? do tego naprawy budynków i wyposażenia bo przez 20 lat zawsze coś trzeba będzie poprawić lub wyremontować. Uwzględnij też wahania ceny mleka , teraz masz 1.40 zł a za pół roku możesz odstawiać za 90 gr...


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Wszystko biorę pod uwagę dla tego tak jak sam napisałem że te 20 lat może być ja piekło na ziemi ... Może ale wcale nie musi nikt tak naprawdę do końca nie może więc co będzie zawsze jednak myślę że trzeba być dobrej myśli takie jest moje zdanie, a Ty duże masz gospodarstwo? Maszyny swoje czy jedziesz na usługach że wszystkim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

Z łąkami jakieś 45 hektarów , 42 sztuki bydła , sprzęt swój jedynie sieczkarni do kukurydzy jeszcze nie mam.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

I co twierdzisz że nie da się z tego godnie żyć. 

Nie chciał bym być wscipski nie chcesz nie odpowiadaj ale jaki % dochodu przeznaczasz na spłatę zobowiązań kredytowych  

Z jakiego regionu Polski jesteś bo to też bardzo ważne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

Akurat kredytu mam dosłownie groszowe raty , mógłbym nabrać pożyczek na nowe ciągniki i sprzęt bo zdolność mam ale wiem jak niestabilna potrafi być sytuacja na rynku mleka , do tego sytuacje pogodowe też nie rozpieszczają więc zobowiązania biorę z głową , właśnie dlatego żeby w miarę godnie żyć a nie wpierdzielać przez resztę życia chleb ze smalcem i robić tylko na banki.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

takich jak Ty kolego napalencow na wlasne gospodarstwo to na tym forum jest kilku miesiecznie. Na poczatku proponowal bym Ci sie wybrac do banku i sprawdzic swoja zdolnosc kredytowa czy wogole dostaniesz kredyt tak duzy bo hipoteka nie wystarczy tylko jeszcze bank bedzie rzadal dobezpiczenia poreki itp. Jak Ty chcesz brac sobie na glowe taki kredyt i takie obowiazki i po to zeby zostalo Ci na czysto 1500zl nie wiem z jakiego regionu Polski jestes ale i nas mlode chlopaki ida do pracy do firm na uslugi rolnicze jak to cie kreci i zarabiaja 3000zl do reki operator kombajnu czy sieczkarni ma 40-50zl na godzine w trzy dni zarobi tyle ile Ty musisz przez caly miesiac zapjerdalac przy krowach. w tych tabelkach w exelu to tez slabo liczysz ilosc litrow mleka razy cena i wychodzi Ci kwota (kolega moj teztak liczyl) a gdzie koszty weterynaryjne woda prad pasza dodatki naprawy sprzetu remonty budnynkow uslugi zewnetrzne tego od zysku nie odliczyles co do chodowli krow to koledzy z wiekszym doswiadczeniem Cie juz sprowadzili na ziemie to jest bardzo trudna dziedzina w rolnictwie a teraz jeszcze poszukaj dobrej mleczarni zeby Ci odbierali mleko. Jezeli masz juz cos swojego jak pisales to rozwijaj to powoli. Kazdy z nas tutaj byl mlody i myslal ze zwojuje swiat wykupi wies a zyciu bywa roznie a z natura nikt nie wygral ten roku dramat bynajmniej w mojej okolicy kukurydza 8-9ton ktora zapowiadala sie ladnie pszenica 5t a w banku nikogo to nie interesuje tylko przychodzi miesiac kwartal rok i trzeba placic. dobre czasy na szybki rozwoj gospodarstwa chyba sie koncza ceny pogoda przepisy. ale pomimo to szacun ze chcesz ciezko pracowac i zycze powodzenia w dzialaniu


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

A pracowałeś dłuższy czas poza rolnictwem gdzieś w fabryce handlu itp?  Smakowałes tego chleba?

Ja wiem że takie zobowiązanie to coś co może mnie przerosnac jestem tego świadomy tylko że mam dość sporo przykrych doświadczeń pomimo swego dość młodego wieku i mam takie poczucie że moje miejsce jest jednak na wsi 

Co do robienia na bank masz 100 % racji bo przy tym kredycie co mam dostać oddam im ok 50 %  więcej ale z drugiej strony nigdzie indziej takiej kwoty nie ma jak dostać chyba że lotto :) A przez 20 lat z tego co mam teraz odłożył bym może 100.000 zł. Mam w glowie gdzieś schowana myśl że za 20 lat jak wszystko jakoś szczęśliwie by się potoczyło A ja wcale nie będę jeszcze taki stary :) bede mógł powiedzieć warto było...I 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Na zakup gospodarstwa 10000zl miesięcznie przez 20lat? ~2 500 000 do spłaty? Może nie mieliśmy jakiejś super gospodarki, ale patrząc teraz z perspektywy czasu, nigdy w życiu bym się nie zdecydował na taki krok. Pracuje, ziemię obrabiam - wyjdę na plus? Super. Wyjdę na 0 - ot drogie hobby. I też mam wszystkiego 30ha. 

Wiadomo, że z produkcja zwierzęca wiążą się większe przychody, ale i dużo większe wydatki i wieczne uwiązanie.

Nie jestem na bieżąco, ale 8tys L, to chyba nie jest kiepski wynik? Może nie rekordowy, ale dla całego stada utrzymac taka średnia, to chyba nie jest aż tak kiepsko?

A mozesz dokładnie napisać ile ziemi, jakie budynki, jakie maszyny? Skoro wszystkiego będzie z Twoimi 30ha, za 2.5banki?

2 minuty temu, AsToNeK_LwG napisał:

A pracowałeś dłuższy czas poza rolnictwem gdzieś w fabryce handlu itp?  Smakowałes tego chleba?

Od 2012 gospodarka nie jest moim podstawowym źródłem utrzymania - napewno nie zdecydowałbym się na powrót do tylko gospodarki. Nie przy t areale.

Do tego 30ha to jest nic nie znacząca ilość. Nie wiadomo jak będzie wyglądać rolnictwo w tym kraju za te paręnaście lat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Ziemi ok 15 ha 

Budynki dom, obora, cieletnik,  wiaty i stodoła 

Zapas paszy 

Wszystkie maszyny traktory uprawa hodowla ładowarki przyczepy 

Dobra lokalizacja 

Dość niedaleko tego co teraz mam 

Dokładnie nie wiem jeszcze jaka wyjdzie rata miesięczna 10000 x 240 co daje nam ok 2. 400.000 zł to kwota myślę maksymalną po podliczeniu wszystkich kosztów kredytu 

Przy 8000  o było by bardzo realistyczne myślę wychodzi ok 1.900.000 

Edytowano przez AsToNeK_LwG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj