Skocz do zawartości
radas

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koma666    162

brzmi niezle, sam uwazam ze my Polacy powinnismy byc juz w szkole uczeni edukacji finansowej, bo jak nieraz słysze od dorosłych ludzi ze ten czy tamten to bogaty bo ma dobry samochód albo ciagnik albo kombajn to mnie krew zalewa, to nie jest zadne bogactwo tylko dodatkowe obciazenie dla posiadacza, wyciagajace pieniadze z kieszeni i to ma byc bogactwo ?

bogactwo jest wtedy, kiedy cos przynosi zyski albo przynajmniej nie traci na wartosci...

ciekaw jestem tego zarabiania przez internet

masz jakies dobre sposoby na zarobienie pieniedzy przez neta ?

bartnik230    0

nie, choć minie to też ciekawi. wiem tylko że trzeba cholernie uważać żeby nie dać się naciągnąć (jak ktoś chciał kiedyś składać długopisy w domu i wysłał 200 zł wpisowego to wie o czym mówię ). ato co mówisz w sprawie oceniania zamożności kogoś po samochodach i ciągnikach to święta racjia

zamrix96    0

Witam! Od jakiegoś czasu z ojcem planuje rozpoczęcie działalności rolnej na start mamy budżet ok 500 tyś. Chcieli byśmy zacząć zupełnie od zera lub kupić gospodarstwo. Mamy trochę praktyki często przebywam u wujka i mu pomagam. Na jak duże gospodarstwo starczyło by nam pieniędzy? Chcieli byśmy zająć się hodowlą bydła mlecznego lecz czy przy takiej kwocie prowadzenie gospodarstwa będzie opłacalne? Ile sztuk bydła mlecznego mógł bym utrzymać na ok 10 ha ziemi? I czy dostanę jakieś dopłaty jeśli jestem po technikum weterynaryjnym? Proszę na konkretne odpowiedzi bo tylko takie mnie interesują dodam tylko że mieszkam w woj. kujawsko-pomorskim

Dublowanie tematów. Połączone

Edytowano przez danielhaker

Wiadomość z agroFakt.pl

zamrix96    0

Chodzi mi o konkrety i odpowiedzi na pytania które zadałem a nie odpowiedzi jak w tamtym temacie typu zagraj w lotka..

Alamo    861

Dałbym sobie spokój z krowami i 10ha gospodarstwem.W takim przypadku będziesz mógł pozwolić sobie na 15sztuk a i to bez dzierżawy się nie obejdzie.Ja bym postawił na 25ha dobrej ziemi i rzepak czy pszenica.

koma666    162

Witam! Od jakiegoś czasu z ojcem planuje rozpoczęcie działalności rolnej na start mamy budżet ok 500 tyś. Chcieli byśmy zacząć zupełnie od zera lub kupić gospodarstwo. Mamy trochę praktyki często przebywam u wujka i mu pomagam. Na jak duże gospodarstwo starczyło by nam pieniędzy? Chcieli byśmy zająć się hodowlą bydła mlecznego lecz czy przy takiej kwocie prowadzenie gospodarstwa będzie opłacalne? Ile sztuk bydła mlecznego mógł bym utrzymać na ok 10 ha ziemi? I czy dostanę jakieś dopłaty jeśli jestem po technikum weterynaryjnym? Proszę na konkretne odpowiedzi bo tylko takie mnie interesują dodam tylko że mieszkam w woj. kujawsko-pomorskim

Dublowanie tematów. Połączone

chłopie jak masz do dyspozycji 500 tys to nawet nie mysl o dojeniu krów i skupywaniu hektarów po takich cenach jak dzisiaj, poszukaj sznasy w innej branzy, handel, usługi itp, no chyba ze strasznie lubisz ciagle smierdziec, to juz lepiej przy takich srodkach wziac sie za handel bydłem niz krowy doic, dogadac sie z jakims zakładem masarskim i wozic bydło, kasa duzo lepsza niz krowy doic jak niewolnik

Edytowano przez koma666

marluk    29

Dałbym sobie spokój z krowami i 10ha gospodarstwem.W takim przypadku będziesz mógł pozwolić sobie na 15sztuk a i to bez dzierżawy się nie obejdzie.Ja bym postawił na 25ha dobrej ziemi i rzepak czy pszenica.

kolega nie ma szans na 25 ha dobrej ziemi. nie zapominajmy ze zaczyna od zera a wiec potrzebuje maszyn do uprawy tego zboza czy rzepaku. Moze miales na mysli ze bedzie wszystko wynajmowal, ok ale wtedy nie bedzie mu sie to oplacac jak ma zaplacic za orke, siew, pryskanie, wykombajnowanie, zawiezienie przyczepa itp. Kolego nie pakuj sie w to bo naprawde bedziesz zalowal za 10 lat ze to zrobiles. Masz za maly kapital zeby w to wejsc a w dodatku wcale nie masz pewnosci czy nie wpakujesz kasy i bedzie ci sie to oplacac bo ty nie kupisz 200ha tylko albo 10 i maszyny albo 20 bez maszyn a to tak naprawde nie pozwoli ci na zycie na wysokim poziomie, wysoki poziom to bedziesz mial ale pracy :) naprawde odradzam

zamrix96    0

Więc waszym zdaniem przy ilu ha i co trzymać żeby się opłacało? Wujek ma niecałe 20 i nie narzeka trzyma ok 20 opasów i w przybliżeniu 80 sztuk świń

staszek131415    2036

Na 25 ha dobrej ziemi to korzystając z usług możesz żyć jak gość B) 12 ha rzepak x 4 tony z ha 72 tyś plus 13 ha pszenica x 8 ton 80 tys plus dopłaty 25 tyś odlicz koszty i możesz jeszcze na wczasy wyjechać :ph34r:

koma666    162

na pewno lepiej miec te 25 ha dobrej ziemii pod zasiewy i plony na sprzedaz niz sie z krowami pi*****ic dzien dnia i swiata nie znac

zamrix96    0

No ale wiesz różne sytuacje bywają np jak w tym roku kiedy zborza nie były zbyt drogie i sprowadzano je z ukrainy...

zenas    6
:) kolego jest taka możliwość <_< ożenić się z kobietą z gospodarstwem :huh: a takich jest coraz więcej ^^ są samotne i szukają wsparcia i silnej ręki męszczyzny :rolleyes: tylko nie wiem czy nie mając nic, nawet rąk do pracy "cuś" znajdziesz? kobiety mają intuicje, piąty zmysł :o wyczują twe intencje :ph34r:

zamrix96    0

Tak wiem że taka możliwość istnieje ale narazie takiej dziewczyny nie poznałem...ale interesuje mnie jedno pytanie czy po technikum weterynaryjnym dostal bym jakieś dotacje?

Polus0    16

Kolego zamrix, coś mi tutaj pachnie bajkopisarstwem. Masz 0,5 mln i nie wiesz co zrobić?? Nie interesuje mnie w jaki sposób doszedłeś do tej kwoty, ale raczej nie była to jednorazowa wypłata. Skoro, zakładam, ciułaliście przez x lat po kilka złotych miesięcznie, to napewno mieliście jakiś plan. Poza tym, jeżeli jest wam ciężko usiąść i samemu coś wymyśleć, to jak chcecie dalej funkcjonować? Nie lepiej dokupić w okolicy tego twojego wujka hektarów i dać mu to w dzierżawę?? Wam by płacił czysty kesz:D

Tutaj każdy będzie gdybał. Jeden ma krowy i powie że tylko w tym zarobisz, drugi ma świnie i podobnie. Jeszcze inny nastawił się na słoneczniki i świata poza nimi nie widzi.

Są firmy doradcze, one wam pomogą (biorą oczywiście swoje pensje, ale rozpiszą wam plan na kilka lat do przodu). Uważaj tylko na takich, gdzie na początku jest nazwa Amber.... :D

zamrix96    0

Haha tak wiem ;) kwotę mieli byśmy ewentualnie za sprzedaż domu i z tego co jest odłożone tak chyba będzie trzeba zrobić poradzić się specjalisty i tyle. Dzięki wielkie ;)

pawelol111    712

Na 25 ha dobrej ziemi to korzystając z usług możesz żyć jak gość B) 12 ha rzepak x 4 tony z ha 72 tyś plus 13 ha pszenica x 8 ton 80 tys plus dopłaty 25 tyś odlicz koszty i możesz jeszcze na wczasy wyjechać :ph34r:

Pogratulować optymizmu, obliczaj zyski w ten sposób a niedługo Twój areał obejmie... komornik.

Rzepak żeby dał 4t musi być niemal idealny a o to niezwykle trudno. W tym roku z racji późnych siewów, zimnych nocy i okresowego nadmiaru wody jest bieda z nędzą - wystarczy porównać rzepaki z jesieni 2012 i z jesieni 2013 w galerii. Czyli już na starcie marnie a do zbiorów daleko.

Pszenica 8t... tak... przy urodzajnym roku i idealnym trafianiu z nawozami i opryskami a z tym też cyrk - choćby ten rok - późna wiosna, susza w sierpniu - łan ładny a ton mało.

Kolejna sprawa: koszty. Spotkałem się z opiniami że koszt rzepaku to 3,5tys/ha, pszenica też mniej więcej tyle. W tym roku cena rzepaku marna więc nie wiem skąd te Twoje 72tys zł.

25ha dobrej ziemi za 500tys. A gdzie taką "dobrą ziemię" po 20 tys za ha dostać? Większość kraju to bielice lub mozaiki - w jednym końcu pola 3 klasa w innym 5.

Za pół miliona wielkich usług nie wymyśli. Dobry warsztat samochodowy - zatrudnić ludzi którzy się znają - jeden drugiemu powie że: "jedź do Kowalskiego, tam Ci nie spieprzą".

Mathieu92    112

Bo ceny zbóż spadły i ochota na jeżdżenie ciągnikiem po polu i sianie pszenicy i rzepaku jest mniejsza :) A przy krowach gdzie musisz być cały czas koło domu nikt nie chce sobie życia marnować...

Edytowano przez Mathieu92

wojtal24    173

"Z pustego to i Salomon nie naleje" musisz mieć przynajmniej 3 zł na los dużego lotka i dużo szczęścia i jak trafisz 6 to kupisz sobie gospodarstwo

a tak poważnie to od zera nie masz co zaczynać bo i tak żaden bank kredytu na zakup gospodarstwa Ci nie da nawet kredytu hipotecznego a do tego jeszcze zakup podstawowych maszyn a jak na rok zarobisz na czysto 2500zł z hektara (przy uprawie typu rzepak zboża kukurydza) to i tak Ci na kredyt braknie

dawidki16    21

Po skończeniu technikum naftowym planuje isc na agh na kierunek związany z nafta i wtedy jechać do kanady, bo nauczyciel twierdzi ze są tam zarobki rzędu 2 tyś $ na dzień bo, że jest tam inny system pracy i po przepracowaniu kilku sezonów planuje kupić jakąś gospodarkę w polsce lub co jest trudniejsze wziąć w dzierżawę lub kupić u siebie na wsi trochę pola. Opłaca się waszym zdaniem takie coś?

Mathieu92    112

Tak tak.... Zrezygnujesz z takich zarobków żeby wrócić do Polski i paplać się w błocie ? Wolne żarty...

• Like 1

Assasin    498

człowieku jak masz doba robotę to o nią dbaj a nie. Na małej gospodarce dziś pieniądze są a jutro ich nie ma trzeba liczyć kasę.A jak masz robotę to masz pensję co miech ew możesz sb stopniowo odkładać i kupować pole sprzęt. W wolnym czasie możesz obrabiać pole a nie ...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez szpymar
      Witam wszystkich. Mam na imię Marcin mieszkam koło Brzeszcz. Nie jestem rolnikiem z zawodu jestem mechanikiem samochodowym a obecnie kierowcą. Dawniej mój tata miał pole ale z powodu szkód górniczych poszło pod żwirownię. Jako rolnik to tylko pomagam teściowej na jej polu w drobnych pracach rolnych.Po tacie odziedziczyłem MF 255 i często zaglądałem na forum aby się troszkę douczyć. Pozdrawiam.
    • Przez TraktorRider2
      Witam, chciałabym się dowiedzieć czy ktoś może wie gdzie w województwie Warmińsko - Mazurskim organizowane są takie szkolenia? Najlepiej jeśli były by w okolicach Węgorzewa, Giżycka, Kętrzyna. Proszę o odpowiedź.
    • Przez Smitty
      Witam!
      Z racji tego że jestem nowym użytkownikiem AF chciałbym się z wszystkimi przywitać.
      Więc sprawa wygląda tak:
      Posiadam gospodarstwo 4 ha (3 ornego (klasa III i IV) i 1 łąk z czego te łąki są bardzo zaniedbane)
      Z maszyn posiadam:
      Ursus C-360
      Pług 2 skibowy
      Siewnik konny przerobiony oczywiście na zaczep do ciągnika
      Rozsiewacz Lej
      Przyczepę 
      Śrutownik Bąk z silnikiem

Budynki:
      Stodoła z 2 sklepiskami 
      Chlew z kojcami dla świń i kojcami dla krów.
      Nad Chlewem znajduje się jeszcze 1 sklepisko i magazyn na słomę i siano

Zwierzęta:
      Posiadam kury (25 szt) i króliki (10 szt) ale to tylko tak dla hobby

Moje pytania brzmią:
      Jak rozwinąć to gospodarstwo?
      W jakim kierunku dobrze jest się rozwijać?
      Co dokupić do parku maszynowego?

Z góry dziękuje za wszelkie rady i proszę o powstrzymanie się od pisania postów typu: Lepiej oddaj to w dzierżawę albo sprzedaj!
      Mam duże a wręcz bardzo duże chęci do rozwinięcia gospodarstwa.
      Jeśli to zły dział proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam
    • Przez bos977
      Witam, kupiłem pługi 4 skibowe obracane tylko z jednym ale. Mianowicie nie wiem jakiej marki te pługi są a to dość utrudnia dokupienie jakich kol wiek części.Identyfikacje w dodatku utrudniają przeróbki poprzednich właścicieli(były przedpłużki teraz są ścinacze skib, lemiesze też są coś kombinowane lemiesze są jakoś cięte na pół???) . Może ułatwieniem będzie to że mechanizm odpowiedzialny za obracanie pługa to poziomy siłownik ( równoległy do osi kół) na którym jest zębata sztaba która kręci kołem zębatym,Farba na ramie najstarsza to czerwony lub zółty. Jeśli ktoś wie co to za marka czy model był bym bardzo wdzięczny. .