Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

mikad    1136

@ansu Skąd taki wykres, monitorujesz czymś ogrzewanie, ile Ci wyszło na kalkulatorze który podałem.

@auto Jak sam przyznałeś facet ma nową budę i do tego podłogowe więc 14 kW daje radę i jest tanio, jeżeli faktycznie u Ciebie potrzeba 24 to zabulisz za prąd ze 6 koła na sezon


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

docieplę tu i tu jeśli będzie potrzeba w planie mam podłogówkę ale najgorsze jeśli okna bo kosztowały mnie majątek i to bolało by najbardziej choć 21 metry drewna w tej chwili  to tak dużo myślisz i w domu mam 22*  palę ciągle bez przerwy na sterowaniu pokojowym ,nie pogodówka mój piec nie ma takiego sterownika , w tej chwili nie narzekam ale chcę wygodniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jaki piec? Przecież to kocioł, który stoi w kotłowni. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

@ansu Skąd taki wykres, monitorujesz czymś ogrzewanie, ile Ci wyszło na kalkulatorze który podałem.

 

Kocioł z podajnikiem 16kW regulator pogodowy, gruby miał około 20 MJ/kg pali się bez przerwy. Kalibruje podajnik, wpisuje wartość opalową i dostaje takie statystyki. W kalkulatorze wyszło mi ponad 50% więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dom murowany? Sufity z desek oblepione gliną czy beton? Dom z wysoką piwnicą, czy klasyczną lub bez? Podłogi betonowe na ziemi czy drewniane na legarach? Mam dom o podobnej powierzchni i sprzedawca wciskał mi kocioł 9kW jako wystarczający. Z dotychczasowych doświadczeń jednak wynika, że dom wymaga minimum 3kW na 25 m2, więc na cały jakieś 12-16kW. Przy czym do grzania min. 12 kW i dodatkowe 4kW do grzania wody użytkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zimą panele wytwarzają niewiele. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Dom murowany? Sufity z desek oblepione gliną czy beton? Dom z wysoką piwnicą, czy klasyczną lub bez? Podłogi betonowe na ziemi czy drewniane na legarach? Mam dom o podobnej powierzchni i sprzedawca wciskał mi kocioł 9kW jako wystarczający. Z dotychczasowych doświadczeń jednak wynika, że dom wymaga minimum 3kW na 25 m2, więc na cały jakieś 12-16kW. Przy czym do grzania min. 12 kW i dodatkowe 4kW do grzania wody użytkowej.

Sufity z desek oblepione gliną  :blink: chyba żartujesz, nie sądzę aby w tych czasach ktoś jeszcze miał takie cuda w domu, nawet przedwojennym. Z tego co piszesz zapotrzebowanie Twojego domu wynosi jakieś 120 W/m2, to jakiś horror, dom dziurawy jak durszlak, ja mam  46 W/m2 co jest wartością już sporą zważywszy że nowo budowane domy mają ok 30 W/m2 a pasywne nawet 15-20.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

100 W/m2  i trochę na grzanie wody (najmniej 2 kW) to żaden horror. Takie zapotrzebowanie na moc mają stare, nieocieplone budynki. Powiadasz, że w domach z bali budowanych przed i po wojnie stropy były murowane? Na wsiach różnie się budowało i różnie się buduje (różnie od przyjętych standardów). Strop z desek oklejonych gliną i ocieplonych z góry słomą, to konstrukcja stosowana jeszcze w latach sześćdziesiątych. Wtedy jeszcze stosowano do budowy cegły z rozbiórki domów.

 

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dom murowany? Sufity z desek oblepione gliną czy beton? Dom z wysoką piwnicą, czy klasyczną lub bez? Podłogi betonowe na ziemi czy drewniane na legarach? Mam dom o podobnej powierzchni i sprzedawca wciskał mi kocioł 9kW jako wystarczający. Z dotychczasowych doświadczeń jednak wynika, że dom wymaga minimum 3kW na 25 m2, więc na cały jakieś 12-16kW. Przy czym do grzania min. 12 kW i dodatkowe 4kW do grzania wody użytkowej.

 

Klocek z lat 70 dwa piętra 7x9m  stropy betonowe, piwnica nie ogrzewana, strych  6 dużych okien + 2 balkony i oknami jak w dniu budowy

on line do mojego kotła

statystyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dobrze, że nie ma prawdziwej zimy z dwudziestostopniowymi mrozami i to trwającej od końca października do połowy kwietnia (żarcik to oczywiście). Dopiero by się zdziwili posiadacze nowoczesnych, mikrych kociołków ile opału można zużyć w pół roku. :)

Temperatura spalin 51 st. C to groźba powstawania kondensatu w kominie. I rzeczywiście w instalacji są 3-4 pompy obiegowe?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jakoś przez 6 lat nie miałem problemów, a bywało poniżej - 20 C. Normalnie zasypuje raz na tydzień częściej jak duży mróz
Kocioł z podajnikiem lepiej mniejszy np taki 16kW spokojnie pociągnie powyżej 20kW z dużą sprawnością
Pompy mam dwie jedna podłogowa pracuje prawie bez przerw, druga ochrona powrotu i cw przy małych mocach cyklicznie ale przy - 10C prawie wcale
Zalety: nie trzeba często dokładać, programator pogodowy najcieplej o siódmej rano, a nie w nocy, zdalny dostęp, jak coś się zatnie dostaję SMS,........ Dymu z komina nie widać pali się bez przerwy.
Wady: czyszczenie często, wymagania co do opału bardzo suchy teoretycznie do 35mm nie spiekający bez kamieni gwoździ drewna
Opału idzie podobnie, tylko wygoda jak ktoś ma dużo drewna nie nadaje się pomimo, że można palić awaryjnie na ruszcie.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2016    0

Chciałbym poznać opinię użytkowników instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych ,jej wykorzystaniu w gospodarstwie wiejskim.

W niedalekiej przyszłości będę miał możliwość tej instalacji i dlatego chciałbym poznać zdanie tych , którzy są już w temacie. Podzielcie się swoimi plusami i minusami tego ''cudeńka''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

po pierwszym roku nie zarobiło na siebie. podejrzewam że w drugim też nie zarobi 11kw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2016    0

Myślę o 5-7 kw.Roczne zużycie energii w moim gospodarstwie ok.7000 kw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

ostatnio oglądałem jakiś program regionalny agroexpres i mówili że w gminie Uniejów koło łodzi było jakieś dofinansowanie i mówili ze inwestycja zwraca się po 5-7 latach od założenia tylko nie mylić tego z solarami


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

realnie dodaj 10 lat bo ca£ej energii nie sprzedasz, porządny falownik który wyciśnie max z instalacji podwaja jej koszty oraz w zimie ciężko uzyskać 5 % mocy. Poza tym cała ta buchalteria... Trzeba startować z minimum 10 kW a najlepiej razy dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Myślę o 5-7 kw.Roczne zużycie energii w moim gospodarstwie ok.7000 kw.

 

Małą mam wiedzę na ten temat, ale jak kolega mówi że Jemu nie zarobiła na siebie po roku to samo mówi sąsiad (mówi to niechętnie).

 

Ciekawe jaka jest realna sprawność takiego układu 10% czy więcej?

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    19

@kali2107 co to znaczy że nie zarobiła na siebie? Oszczędności za rachunek za energię nie pokryły zaciągniętego kredytu na inwestycję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2016    0

A co zrobić z nadwyżką ,słyszałem ,że można odsprzedać za grosze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Z tego co czytałem to można zmagazynować w sieci ale za przesył trzeba zapłacić w 2 strony.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxhack0303    0

w ustawie napisane jest że dostawca prądu ma obowiązek zmagazaynować nadprodukcję energii i w przypadku braku produkcji przez fotowoltaike oddaje nam.

nie płaci się za przesył tylko liczone jest to tak:

za 1 zmagazynowany kV oddaje nam 0,8kV przy instalacjach do 10kV

przy instalacjach powyżej 10kV jest stosunek 1:0,7 kV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tego co wiem jest na to jakieś dofinansowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj