Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

antek84    4
Dnia 25.11.2019 o 14:40, robert1226 napisał:

Ale o co ci chodzi bo nie łapie. 

w sensie jakich firm masz założone panele i inwerter?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Witam Dziś Panowie mają mi montować instalację z projektu unijnego. Co mogę wynegocjować żebym miał korzystniej, o co pytać? Słyszałem że ważne jest też np. uziemienie. Instalacja ma mieć 4.77kW ale teraz rodzina ma się powiększyć i co wtedy, przydałoby się więcej prądu. Kable mają iść po elewacji, tak wybrałem. Proszę o podpowiedzi bo się na tym wcale nie znam a czasu czytać for też nie bo nie zaorane pola ciągnik bez kabiny i jeszcze do roboty trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Toś się wcześnie zbudził .Ale każdy ma indywidualny poziom zużycia i powinieneś dobrać według średniej z 3 lat podzielić przez osoby i dodać na dziecko połowę tego co przypadnie na dorosłego .z dotacji to tak ze dotację ci przejedzą instalatorzy 5 kw to ok 15/20 tyś reszta to marża i koszt montażu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Byli, instalacja górna półka, firmy ferro itp. Falownik 4000 bo taki dają do 5kW. Ale popatrzeli na dom, nowy dach elewacja tez ladna wysoko. A obok 20 metrow budynek gospodarczy z blachotrapezem, tylko bez prądu. Gość mówi czemu nie tam, same korzysci. Z ich strony przekop podlaczenie sily kable koparka. Podzwonil i mowi ze moge przekwalifikowac


jade do gminy zobacze co powiedzą bo właśnie ten Vat teraz zmienili i ludzie juz nie chcą na mieszkalnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

to podłączenie kopanie itd to nic w porównaniu do montażu na dachówce cięcie szlifowanie pękanie itd nie dziwię im się dużo mniej pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Pokazywał mi jakie duże śruby trzeba wkręcić, mówił że po latach może cieknać, i korodować. Kable trzeba po elewacji ileś tam wierceń, uziemienia takie długie, pomiary jakies mają robić pod nie. A budynek gospodarczy to można wszystko w nim robić. I do niego miałem właśnie doprowadzić prąd a może się uda i oni zrobią przekop


70 cm i kable dadzą porządne siłowe. Gość był z Wadowic spoko koleś. Ma mi zdradzić jakiś myk bo zanim odbiorą to nie można korzystać a że mam licznik starego typu to jakoś się podłącza


i do tyłu chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Licznik co najwyżej będzie stać w miejscu lub zwolni  ale nie w tył bo tak miałem i to proporcjonalnie do ładowania. są specjalne śruby z podkładkami kontr nakrętkami więc niech nie poer..oli bo ja mam kurs i uprawnienia do montażu-  nie może cieknąć ale trzeba się dołożyć przy montażu .Zrób zdjęcie jaka blacha  .Uziemienie niech wbiją szpile rzeczywiście musi być oddzielne niektóre falowniki przy wspólnym uziemieniu nie ruszą a nie pozwól kabli prowadzić po tynku tylko wykuj pod peszel  trochę wysiłku a efekt na lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

No ale kolego RU68 nie lepiej to jednak zrobić na budynku gospodarczym, jest pokryty blachotrapezem i wymiar dachu pasuje pod 17 paneli, 2 rzędy. Kierunek do słońca ten sam tylko sporo niżej. Peszle to on chcial dachem puścić tak górą koło wiatrówki jest taka szczelina. I niżej zejść przy rynnie. Kuć to mi się nie uśmiecha, ten dom to nie taki nowy żeby kabla troche nie mogło wystawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
10 godzin temu, Tomaszek8504 napisał:

No ale kolego RU68 nie lepiej to jednak zrobić na budynku gospodarczym, jest pokryty blachotrapezem i wymiar dachu pasuje pod 17 paneli, 2 rzędy. Kierunek do słońca ten sam tylko sporo niżej. Peszle to on chcial dachem puścić tak górą koło wiatrówki jest taka szczelina. I niżej zejść przy rynnie. Kuć to mi się nie uśmiecha, ten dom to nie taki nowy żeby kabla troche nie mogło wystawać.

Cyba mnie nie zrozumiałeś tak popieram na gospodarczym ale nie może być tak że przecieka ja mam na trapezie ale z uszczelkami i nie na długich profilach tylko na trapezowych po 30 cm -lepsze chłodzenie latem .a z tym kuciem to szlifierką tniesz dwa rowki i przecinakiem wykuwasz robota leci sama  dwie godziny i jest  a nie rób jak kiedyś w ZSRR Przewody polecam w otwór w pokryciu wkręć dławiki i pod dachem do muru (słońce szkodzi na kable a ma działać 20 lat  )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

A jeszcze takie pytanie. Dom na którym mialy byc panele jest wysoki i dach ma na południową stronę. Ten obok budynek jest 20 metrów od domu równolegle za nim i drzewa popoludniem dają cień a wczoraj o godzinie 14.30 to


nawet część dachu budynku była w cieniu domu. Czy to nie zmniejszy wydajności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

tak i to znacząco bo jeżeli zacieni jeden panel podłączony szeregowo praktycznie wydajność spadnie  nieproporcjonalnie nawet 90% sprawdzałem u mnie zakryłem jeden panel i z 7 kw spadło do 1kw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Cześć.
Jak to jest naprawdę ze zwrotem inwestycji w fotowoltaikę?
Śmiało można zamontować na niezłym sprzęcie za około 4000zł/ 1kwp.
Kilka lat temu ludzie montowali za dwukrotnie wyższą cenę i pewnie też mieli nadzieje, że doczekają się zwrotu poniesionych kosztów?
Prąd przez ten czas podrożał i wiadomo, że on nowego roku będzie kolejna podwyżka...
Zastanawiam się nad instalacją do 10kWp. Roczny rachunek to około 6000zł, a dojdzie dodatkowo ogrzewanie domu prądem.
Czy w waszych gminach przy instalacji na domu można wykorzystać ulgę w podatku rolnym? Czy musi być koniecznie budynek gospodarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
9 godzin temu, pawelek32 napisał:

Cześć.
Jak to jest naprawdę ze zwrotem inwestycji w fotowoltaikę?
Śmiało można zamontować na niezłym sprzęcie za około 4000zł/ 1kwp.
Kilka lat temu ludzie montowali za dwukrotnie wyższą cenę i pewnie też mieli nadzieje, że doczekają się zwrotu poniesionych kosztów?
Prąd przez ten czas podrożał i wiadomo, że on nowego roku będzie kolejna podwyżka...
Zastanawiam się nad instalacją do 10kWp. Roczny rachunek to około 6000zł, a dojdzie dodatkowo ogrzewanie domu prądem.
Czy w waszych gminach przy instalacji na domu można wykorzystać ulgę w podatku rolnym? Czy musi być koniecznie budynek gospodarczy?

po co ulgę w podatku skoro bez problemu dostaniesz 5000 mój prąd  6000 rocznie to około 10 000 kw h przy koszcie 35 000w ciągu 6 - 8 lat powinno się zamortyzować zależy od struktury zużycia dzień noc ale można zamontować drugi licznik dwutaryfowy przełącznik czasowy dwa styczniki i  korzystać z nocnej taryfy .A ogrzewanie domu to już dużo wyższe zużycie od 7 do 12 tyś kw rocznie plus zakup pompy ciepła. ja jesienią i wiosną wykorzystuję do dogrzewania klimatyzację około 1 000 wat ale to przy temp powyżej 5 stopni  i to już daje 24 kw/h na dobę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Rozmawiałem  z gościem na szkoleniu z środków że założył za 60 tyś. Odliczył Vat i ulgę  w podatku rolnym  chyba 12,5 tys i 1 kw wyszedł 2,7  tyś, więc te 5 tyś dotacji to rochę blado wygląda przy podatku rolnym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

RU68:
Przy instalacji droższej niż 20 tyś netto odliczenie 25% da większą korzyść niż 5tyś z "mój prąd".
Mam taryfę g12. Dojdzie pompa gruntowa+ 4 splity 3,5kW do dwóch domów.
Na domu mam nową więźbę, a na gospodarczych co najmniej 20 letnia i niestety jest kornik. Chyba w tym przypadku rozsądniej robić na domu? Stąd wyżej pytanie o ulgę w podatku na domowej instalacji.

tomek73:
Dokładnie tak jak piszesz i nie musi być instalacja za 60 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Żeby być szczegółowym to nie kornik tylko prawdopodobnie Spuszel pospolity lub inny drewnojad  A o ulgę musisz zapytać we własnej gminie ale na mieszkalnym raczej nie dadzą Ja mam nową instalację  10 kw  za ciut ponad 25 000 brutto montaż własny trzy popołudnia odliczyłem vat odliczę ulgę w podatku więc wyjdzie 15 000 mam ciut przewagi bo uprawnienia zrobiłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

RU68:
1. Ile orientacyjnie waży instalacja 10kw i ile m2 potrzebuje?
2. Rozumiem, że kupowałeś towar we własnym zakresie z 23% VAT ?
3. Nie posiadając uprawnień nie można samemu zainstalować paneli na dachu?
4. Odliczysz cały VAT?
5. Masz drugi licznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Panel waży około 15 kg i w zależności od mocy 30/36 szt  wymiar standardowy więc sobie wylicz odliczyłem cały vat mam nawet 3 liczniki ale dwa warto mieć i spokój z dzieleniem na mieszkalny i gospodarstwo

montować możesz sam ale ktoś z uprawnieniami musi się podpisać koszt nie większy jak 500 zł- polecam trochę własnej inwencji trzy popołudnia za 20/25 tyś warto poświęcić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Nie jest tak, że posiadając 3 liczniki płacisz 3 razy opłaty stałe (przesył, dystrybucja, itp)?
Dodatkowo aby odliczać później  VAT od jednego z liczników (tego na gospodarstwo) nie trzeba przejść na taryfe przemysłową i mieć z tego licznika 1kwh w wyższej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

opłaty licznikowe tak za każdy  taryfa G 11 G 12  ale w ogólnym rachunku jestem dużo do przodu no i spokój z dzieleniem Vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Wiesz dokładnie ile te opłaty wynoszą? Odliczasz cały VAT tylko z jednego licznika?
Jesteś pewien, że nie masz wtedy dużo wyższej ceny? Znajomy ma gospodarstwo rolne i sklep. Na sklep musiał zrobić taryfę przemysłową i za 2 pomieszczenia płaci więcej niż za całe gospodarstwo.

Dzwoniłem właśnie do gminy i okazało się, że można zamontować na budynku mieszkalnym. Trzeba tylko podpisać oświadczenie, że prąd będzie wykorzystany również do produkcji roślinnej / zwierzęcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Cena zawsze jest zgodna z taryfą czyli G 11 iG 12 to taryfa dla normalnego użytkownika  za każdy licznik jest opłata stała zerknij do swojego rachunku bo operatorzy mają różne ceny (Tauron czy PGE inaczej )ale pomiędzy 10 a 20 zł vat rozliczam z dwóch a jeden na mieszkalny nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
RU68 napisał:

montować możesz sam ale ktoś z uprawnieniami musi się podpisać koszt nie większy jak 500 zł- polecam trochę własnej inwencji trzy popołudnia za 20/25 tyś warto poświęcić

A to SEP'owskie do 1kV uprawnienia nie wystarczą? Jeszcze kwestia w jakiej grupie te uprawnienia, czy z pomiarami, oraz czy wystarczy podpis jednej osoby, czy może dwóch (przy tych pracach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

SEP 1 KV wystarczy j Podpis na druku ja miałem  ZM i ZI (ale był nowy przyłącz ) dokumentów pomiarowych nie żądali (polecam żaden problem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj