Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

pawelek32    1

Dom parter+ poddasze użytkowe. Razem około 130m podłogi. Na całości ogrzewanie podłogowe wodne. Mam też 8 grzejników, których teraz wcale bym nie robił. W piwnicy pompa gruntowa (z wbudowanym zbiornikiem cwu) zasila bufor 300 litrów. Bufor bez wężownic zasila 2 obiegi grzewcze- ogrzewanie podłogowe i grzejniki (dwie osobne pompki obiegowe). Grzejniki mam zaprogramowane, że grzeją tylko rano i wieczorem po 1,5h. Podłogę teoretycznie musi ładować cały czas- jest zawór mieszający. Pompka ciągnie 5-7w. Gdyby nie duże dofinansowanie to bym się na to nie zdecydował. Kupiłbym tylko 2 klimatyzatory (1 parter, 2 poddasze) i większość roku bym nimi ogrzewał. Klimatyzatory i tak będę montować w tym roku, żeby odciążyć pc (grzać przy słabej zimie no i na wypadek awarii). W lato chłodzenie też się przyda.
Przy temperaturach >0 stopni ogrzewanie klimatyzatorem jest najtańsze. Koszt również, bo markowego japończyka można kupić już poniżej 2000zł.
Z fv też chciałoby się konkretnego dofinansowania. Wiadomo, że robocizna sporo kosztuje, ale przy samodzielnym montażu nie masz chyba gwarancji? Czy to jest gwarancja producenta i nie muszą być roczne płatne przeglądy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Niech się ktoś wypowie jak to jest z taryfa G12W i umowa "Prosument".

Jak sie rozlicza produkcja z paneli w godzinach droższej stawki a odbiór w godzinach 22-6?

Czy nie lepiej zmienić na G11 aby było 1:1?

Czy zrobić instalacje Off-Grid na energie tylko w ciągu dnia z inwerterem Hybrydowym  ( bez AKU) a w godzinach nocnych i weekendy ciągnąć z sieci? ( cena w taryfie G12W jest tak tania w stosunku do kosztów instalacji że potrzeba by 15lat na zwrot)

Edytowano przez machtomi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Na dzień dzisiejszy tańszym magazynem i mniej problematycznym jest haracz 20% nadwyżki dla energetyki niż zabawa w akumulatory.
Wyżej już pisałem, że najszybszy zwrot instalacji jest w przypadku mniejszej instalacji która produkuje prąd na bieżące dzienne (droższe) zużycie (oczywiście w taryfie g12). Póki co w taryfie g12 nocny prąd jest bardzo tani, ale z tego co słychać będzie tylko drożeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
10 godzin temu, machtomi napisał:

Niech się ktoś wypowie jak to jest z taryfa G12W i umowa "Prosument".

Jak sie rozlicza produkcja z paneli w godzinach droższej stawki a odbiór w godzinach 22-6?

Czy nie lepiej zmienić na G11 aby było 1:1?

Czy zrobić instalacje Off-Grid na energie tylko w ciągu dnia z inwerterem Hybrydowym  ( bez AKU) a w godzinach nocnych i weekendy ciągnąć z sieci? ( cena w taryfie G12W jest tak tania w stosunku do kosztów instalacji że potrzeba by 15lat na zwrot)

tu masz ale czy zrozumiesz? http://www.baltic-energy.pl/fotowoltaika-rachunki-za-prad-dla-prosumenta/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario12w    0

Ja posiadam na jednym budynku ogniwa fotowoltaiczne od wielu lat a teraz kończę budowę drugiego domu i też przymierzam się do zamontowania fotowoltaiki. Obecnie jestem na etapie rozglądania się za firmą, ma cię jakieś doświadczenia w tym względzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Byłem dzisiaj na spotkaniu, które organizowała pewna firma (E****n).
Dają 25 gwarancji na cała instalację- łącznie z falownikiem. Oczywiście wymagane są płatne przeglądy. Panele Sharp 310+ solar edge.
W umowie jest ustalona minimalna roczna produkcja i jeśli nie zostanie osiągnięta do firma dopłaci wyrównanie.
Dokładnej wyceny nie robili- umawiali się tylko na indywidualne spotkania.
Można zapłacić gotówką albo w ratach w wysokości porównywalnej do rachunków za prąd.
W przyszłym tygodniu przyjedzie do mnie i zrobi ofertę.
Na początku marca inna firma robi konferencję w gminie, więc też pojadę.
Następnie skontaktuje się z lokalnym monterem, porównam oferty i coś wybiorę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Gwarancja 25 lat to gwarancja spadku mocy przez panele .Gwarancja na falownik @% lat ?ciekawostka chyba że przeglądy po 1000 zł  zaproponuj że prawnik chce się zapoznać z tą umową  to ci wyjaśni co tam pisze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Oczywiście, że przed podpisaniem umowy bym to sprawdził.
Prowadzący twardo twierdził, że gwarancja na cały osprzęt- żartował, że najlepiej jak falownik padnie po 23 latach to wtedy wymienią na nowy. Poza tym w razie awarii to od razy wymieniają na nowy i instalacja pracuje, a nie trzeba czekać aż naprawią.
Przeglądy "podobno" najpierw po roku i później co 2-3 lata za 180zł, ale nie miał pewności.
Na spotkaniu było całe 10 osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hassi37    21

Żadna firma produkująca falowniki nie daje 25 letniej gwarancji na produkt to jest ściema firmy instalatorskiej max10 lat gwarancji panel 15lat

Dnia 14.02.2020 o 08:13, machtomi napisał:

Niech się ktoś wypowie jak to jest z taryfa G12W i umowa "Prosument".

Jak sie rozlicza produkcja z paneli w godzinach droższej stawki a odbiór w godzinach 22-6?

Czy nie lepiej zmienić na G11 aby było 1:1?

Czy zrobić instalacje Off-Grid na energie tylko w ciągu dnia z inwerterem Hybrydowym  ( bez AKU) a w godzinach nocnych i weekendy ciągnąć z sieci? ( cena w taryfie G12W jest tak tania w stosunku do kosztów instalacji że potrzeba by 15lat na zwrot)

Produkujesz prąd i go wykorzystujesz nadmiar idzie w sieć potem odbierasz nadwyżkę ale20% mniej .Masz NATO 1rok i niema znaczeni czy szczyt czy poza szczytem jak ci się wszesniej skończy wyprodukowany prąd płacisz za prad w jakiej masz taryfie rozliczenia są co pół roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

Ja mam rozliczenie roczne z Enea. Taryfę G12 lepiej zmienić na G11 są mniejsze opłaty stałe. Ale tylko wtedy gdy instalacja wyprodukuje w ciągu roku energię o 20% większą od zużycia.


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

Nie 20%większą od zuzycia tyko 20% z tego co oddajesz do sieci , a masz jeszcze zużycie bezpośrednie co nie przechodzi przez licznik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Na czym polega dokładnie ta zasada że mamy rok czy pół na odbiór nadwyżki. Od jakiego dnia to liczone. Codziennie ta nadwyżka się zmienia a w okresie jesienno zimowym maleje i do jakiego miesiąca mogę ją odbierać, proszę o jakiś konkretny przykład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

dziś usłyszałem historyjkę o tym jak to było z biomasą, a przy okazji ta osoba rzuciła taką przepowiednią, że z fotowoltaiką będzie analogicznie. Jak już większa grupa osób pozakłada sobie instalacje fotowoltaiczne, to rząd wprowadzi jakiś rodzaj podatku od tych instalacji i przestaną być one opłacalne. Czy tak będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
21 minut temu, Tomaszek8504 napisał:

Na czym polega dokładnie ta zasada że mamy rok czy pół na odbiór nadwyżki. Od jakiego dnia to liczone. Codziennie ta nadwyżka się zmienia a w okresie jesienno zimowym maleje i do jakiego miesiąca mogę ją odbierać, proszę o jakiś konkretny przykład

Rok nie pół np po okresie roku masz nadwyżkę 5000 kw/h i w ciągu roku musisz ją zużyć czyli produkcję roczną + 5000 nie zużyjesz przepada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario12w    0

Ciekaw jestem czy komuś zakładał solartime bo w mojej okolicy sporo ludzi od nich ma fotowoltaikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

Ale o co ci chodzi . pytasz czy komuś zakładali, a zaraz piszesz ze w okolicy dużo zakładali  trochę logiki kolego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Witam,

jestem totalnie zielony w temacie fotowoltaiki, i chciałbym się poradzić w tej kwestii.

Otóż rodzice potrzebują zasilania do bojlera 150l. Gdzieś przypadkiem znalazłem taką aukcje.
https://allegro.pl/oferta/solarny-zestaw-do-grzania-wody-w-bojlerach-1100w-8440690583?bi_m=dpage&

Czy taka instalacja ma sens, ewentualnie 1600w, czy szkoda zachodu? 

Za tą instalacją przemawiałaby prostota podłączenia.

Ogólnie to miałoby być rozwiązanie na lato, bo w zimie i tak mają jeszcze piec w kuchni i przy okazji wodę. 

Dużego zużycia też nie ma, więc typowe solary do wody odpadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Do grzania samej wody służy heat pipe... Taniej i dużo wieksza sprawność instalacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Jednak chciałbym jak najprostszej instalacji oraz wykorzystania bojlera. 

No i dach zwrócony w kierunku południe miałbym na drugim budynku, więc rozważam fotowoltaike.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

To jak już to zrób instalacje z prawdziwego zdarzenia.

Co się tu dzieje z prądem gdy świeci słońce a bolier już jest nagrzany. A i tak będziesz ciągnął prąd z sieci np.wieczorem . I na to wychodzi że to nie jest dobry pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Jak już woda byłaby zagrzana, to więcej im nie będzie potrzebne. Do tej pory trzeba rozpalić w piecu i czekać, a tak byłoby im wygodniej. 

Prawdziwa instalacja to nieporównywalnie wyższy koszt. 

A co z resztą Energi? Pewnie nic,ale i tak trzeba by o to zapytać przedstawiciela. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Moim zdaniem twój pomysł to błąd Wydasz ponad 3 000 plus montaż a ja zainwestujesz w zestaw foto  za 10000 zł dostaniesz  5000 więc inwestycja za 5000 a  to już coś przydatnego i koszt prawie taki sam 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

O właśnie, o takie odpowiedzi mi chodzi. 

Masz może jakieś namiary na firmę która zamknęła by się w tych 10k zł? 

I drugie pytanie - czy tą dotacje załatwia sami czy trzeba dysponować całością kwoty i czekać na zwrot? 

Jako coś to powiat Zamojski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

za 10 tysi nikt mu niczego sensownego nie zrobi. Te 5000 dotacji, to tez jest jakis % inwestycji, więc to będzie pewnie mniej. Koszt utrzymania licznika dwukierunkowego, ktoś pisał, że 200 pln/rok mu wychodzi. By ta inwestycja, w porządną instalację PV miała sens, to by musiał bydać conajmniej 20 tysi. Ale nie wiem czy mu potrzeba tyle prądu. O zwrot dotacji trzeba zawnioskować. Najlepszym rozwiącaniem wydaje się tu heat-pipe lub zwyczajnie kolektor z rurami próżniowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj