Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

Sadek    1123

Ogólnie mówi się o zwrocie inwestycji po 5 latach, w sieci jest filmiki gdzie gość ma dwie instalacje jedna na dachu druga na gruncie i pokazuje zestawienie to realny zwrot to blisko 9 lat.

Sam osobiście też o tym myślałem ale podpisałem umowę na sprzęt i na tą chwilę odłożyłem to w czasie.

Nie wiadomo jak przepisy będą wyglądały za kilka lat, żeby nie było tak jak z wiatrakami.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Oglądałem chyba wszystkie filmiki o fotowoltaice na yt😀.
Jeśli korzysta się z taryfy g12/g12w i chcę się szybkiego spłacenia się instalacji to należy dobrać moc na pokrycie prądu tylko w drogiej taryfie. Po podwyżkach 1kwh w tańszej taryfie ze wszystkimi opłatami to około 30gr , natomiast w drogiej około 70gr.
Nie będzie też szczególnego zaskoczenia jak z czasem będzie trzeba płacić podatek od słońca.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
11 godzin temu, pawelek32 napisał:

Byłem dzisiaj w gminie odnośnie zwrotu za paliwo.
Dowiedziałem się, że ulgi w podatku rolnym nie można połączyć absolutnie z jakimkolwiek innym dofinansowaniem (przynajmniej u mnie). 
Poza tym jeszcze nikt na całą gminę nie ubiegał się o wspomnianą ulgę inwestycyjną.
Pani również nie była w stanie mi odpowiedzieć czy faktura może być np na same moduły i inwerter czy musi to być kompletna FV z montażem wystawiona przez firmę montującą.
Jestem już prawie zdecydowany na montaż. Zastanawia mnie tylko czemu ludzie nie chcą w to inwestować?
Na okolicę jeśli chodzi o osoby prywatne to znam tylko jeden przypadek- elektryk założył sobie może z 8 lat temu.
Jesteście zadowoleni ze swoich instalacji? Drugi raz byście zakładali?

Nie rozumiem was Wszyscy piszą słyszałem pytałem ?Ja zrobiłem a filozofowie kwestionują 

FV tylko na materiały bo uprawnienia mam i montowałem sam i sam u siebie odbierałem .Jak pracownik gminy może się wypowiadać w temacie jeżeli nikt jeszcze się nie ubiegał o ulgę .Dla mnie w sytuacji niejasności jedyna droga to zapytanie na piśmie bo gadać se mogą .U mnie za materiały zwrot w ciągu około 3 lat .Licznik g 11a po 22 do 6 automat przełącza na licznik g 12.

Gdyby co niektórzy mniej komentowali a opisywali fakty żyło by się lżej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
9 godzin temu, danielhaker napisał:

Czemu tylko do "jedynki"?

Z 1kwp uzysk jest około 1000kwh rocznie. Zatem instalacja produkująca prąd na bieżące wykorzystanie zarobi dla nas rocznie około 700zl. Natomiast jeśli dołożymy kilka kwp instalacji na pokrycie całego zużycia to te dodatkowe kwp będą zarabiały rocznie około 300zł. Do tego wiadomo, że podczas nocnego wykorzystania naprodukowanego wcześniej prądu jesteśmy stratni 20% za magazynowanie. Czyli realnie 1kwp zarobi mniej niż 300zł, zatem zwrot inwestycji bardzo się wydłuża.
Powyższe wyliczenia dotyczą taryf g12/g12w.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 20.01.2020 o 20:28, RU68 napisał:

w przypadku mój prąd odejmują od podstawy ulgi tę kwotę ti wartość instalacji np 25 000 minus Vat jeżeli odzyskano i minus 5000 mój prąd tj od około 15 325 x 25% =3831 ulgi

Ana modernizację nie można skorzystać?

Edytowano przez staszek131415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
2 minuty temu, RU68 napisał:

Licznik g 11a po 22 do 6 automat przełącza na licznik g 12.

Jak to rozumieć?
Przez dzień masz stawkę z g11, a w nocy masz tańszą z g12??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Tak G 11+ fotowoltaika a nocą g 12 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
6 minut temu, RU68 napisał:

Tak G 11+ fotowoltaika a nocą g 12 

Nie wiedziałem, że tak można.
Ceny 1kwh to +/- odpowiednio:
g11 60gr
g12 70gr / 30gr

Czyli w ciągu dnia masz stawkę 60gr (bez okienka 13-15) ? W nocy zaś tanie 30gr

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Okienko też jest 13-15 . Ale trzeba wiedzieć że przy g 12 +fotowoltaika zużycie jest dzielone proporcjonalnie i a oddawanie również .Nie ma tak dobrze jak kombinujesz trzeba trochę inwencji twórczej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

A co jeśli jest np duży nadmiar produkcji w drogiej taryfie? Po roku to przepada czy odlicza się do zużycia w taniej taryfie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nie wiem ale na pewno będziesz stratny jest tam jakieś określenie proporcjonalnie -Wiadomo że w nocy nie oddajesz do sieci a nie tacy myśleli nad tym abyś był w plecy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522
19 godzin temu, pawelek32 napisał:

Byłem dzisiaj w gminie odnośnie zwrotu za paliwo.
Dowiedziałem się, że ulgi w podatku rolnym nie można połączyć absolutnie z jakimkolwiek innym dofinansowaniem (przynajmniej u mnie). 
Poza tym jeszcze nikt na całą gminę nie ubiegał się o wspomnianą ulgę inwestycyjną.
Pani również nie była w stanie mi odpowiedzieć czy faktura może być np na same moduły i inwerter czy musi to być kompletna FV z montażem wystawiona przez firmę montującą.
Jestem już prawie zdecydowany na montaż. Zastanawia mnie tylko czemu ludzie nie chcą w to inwestować?
Na okolicę jeśli chodzi o osoby prywatne to znam tylko jeden przypadek- elektryk założył sobie może z 8 lat temu.
Jesteście zadowoleni ze swoich instalacji? Drugi raz byście zakładali?

Ludzie nie inwestują bo sie nie opłaca u mnie by sie wróciło po16-17 latach,jak ktoś ma rachunki po 1000 zł na miesiąc,wtedy inna kalkulacja

Z ulgi mój prąd 5 tyś można skorzystać na dom ,a na gospodarstwo,25% ulga w podatku i moge odliczyć vat jako vatowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
3 godziny temu, miwigos napisał:

Ludzie nie inwestują bo sie nie opłaca

Z moich obserwacji wynika, że nie opłaca się zaledwie dla 50% społeczeństwa 😀

Przy małych rachunkach też uważam, że szkoda zachodu. U mnie jak narazie jest niecałe 600zł miesięcznie, ale doszło ogrzewanie elektryczne domu. Przy niewygórowanej cenie instalacji i uldze 25% w podatku zwrotu inwestycji raczej się dożyje.

W przyszłym tyg w mojej  gminie jest spotkanie odnośnie fotowoltaiki. Pojadę zobaczyć. Prawdopodobnie firma z bogatym marketingiem będzie się reklamować, bo jeżdżą po całym kraju. Odbiją to sobie na koszcie instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

skoro tak kalkulujesz powiedz jakim cudem opłaca ci się ogrzewać dom elektrycznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
pawelek32 napisał:

6 minut temu, RU68 napisał:

Tak G 11+ fotowoltaika a nocą g 12 

Nie wiedziałem, że tak można.
Ceny 1kwh to +/- odpowiednio:
g11 60gr
g12 70gr / 30gr

Czyli w ciągu dnia masz stawkę 60gr (bez okienka 13-15) ? W nocy zaś tanie 30gr

 

Objaśnij. Na jednej umówie i jedynym liczniku masz albo taryfę G12 albo G11 nie da się mieć dwóch taryf jednocześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
1 godzinę temu, RU68 napisał:

skoro tak kalkulujesz powiedz jakim cudem opłaca ci się ogrzewać dom elektrycznie?

Mam prawie 3ha swojego lasu, więc prądem na pewno jest drożej. Domek 5 letni, 130m grzanych podłóg. Od stycznia gruntowa pc. Przy takiej zimie około 90 kwh na tydzień.  W tym roku również 2 splity do dogrzewania i chłodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
11 godzin temu, machtomi napisał:

Objaśnij. Na jednej umówie i jedynym liczniku masz albo taryfę G12 albo G11 nie da się mieć dwóch taryf jednocześnie.

a gdzie pisałem o jednej umowie i jednym liczniku -Trzy umowy i trzy liczniki 

11 godzin temu, pawelek32 napisał:

Mam prawie 3ha swojego lasu, więc prądem na pewno jest drożej. Domek 5 letni, 130m grzanych podłóg. Od stycznia gruntowa pc. Przy takiej zimie około 90 kwh na tydzień.  W tym roku również 2 splity do dogrzewania i chłodzenia.

czyli około 10 zł na dobę przy temp zewnętrznej ok 0 stopni cieka we ile wyjdzie przy -15 stopniach .Ponoć przy takim ogrzewaniu pomimo niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu komfort cieplny jest  wyższy .Bo znam też takich co ogrzewają olejem opałowym a w mieszkaniu siedzą w kurtkach .  Z tymi PC to też po latach okaże się jak stabilne jest źródło ciepła ,Przyznaję zrobiłem błąd lata temu przy brukowaniu podwórza miałem zlecić rozłożenie wymiennika poziomego ale teraz to po zawodach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ogrzewam OO i w domu nie siedzę w kurtce.

U nas cały czas "pali" się w kotle ale są też tacy co palą tylko wieczorem i rano po 3-4 godziny. Swego czasu założyłem regulator aby w nocy było 2-3 stopnie chłodniej i na tym systemie nie widziałem oszczędności bo kocioł rano musiał nadgonić te 2-3 stopnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
3 godziny temu, RU68 napisał:

czyli około 10 zł na dobę przy temp zewnętrznej ok 0 stopni cieka we ile wyjdzie przy -15 stopniach .Ponoć przy takim ogrzewaniu pomimo niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu komfort cieplny jest  wyższy .Bo znam też takich co ogrzewają olejem opałowym a w mieszkaniu siedzą w kurtkach .  Z tymi PC to też po latach okaże się jak stabilne jest źródło ciepła ,Przyznaję zrobiłem błąd lata temu przy brukowaniu podwórza miałem zlecić rozłożenie wymiennika poziomego ale teraz to po zawodach 

Zdecydowaną większość grzeje w taniej taryfie, więc bliżej mi do 5,50- 6zł na dobę. Przy temperaturach 0 i powyżej taniej grzać klimatyzacją. Split momentalnie nagrzeje i się wyłączy, a dobra izolacja szybko nie wychłodzi pomieszczeń.  Podłoga zdecydowanie wolniej się nagrzewa. CWU z pompy gruntowej wychodzi mi niecałe 8kwh na tydzień dla 4 osób, czyli 8x0.30= 2,40zł na tydzień- śmiesznie tanio. Odnośnie wymiennika to mam odwierty, ale teraz wybrałbym chyba poziomy.
Możesz napisać jakie masz panele i falownik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
pawelek32 napisał:

6 minut temu, RU68 napisał:

Tak G 11+ fotowoltaika a nocą g 12 

Nie wiedziałem, że tak można.
Ceny 1kwh to +/- odpowiednio:
g11 60gr
g12 70gr / 30gr

Czyli w ciągu dnia masz stawkę 60gr (bez okienka 13-15) ? W nocy zaś tanie 30gr

 

Zdradź jak to wychodzi na dwa liczniki i dwie taryfy uwzględniając opłatę stałą za trój fazowy układ i moc przyłączeniowa.Masz oddzielna linie ze słupa czy tylko dwa liczniki na jednej linii?I jakie moce na poszczególnych? A ten automat to droga sprawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Przyłącza dwa ale to nie istotne czy 1-2 lub 3- byle wystarczająca średnica (najlepiej jedno przyłącze liczniki obok siebie)  .Dodatkową opłatą jest stała za licznik  /mc może jeszcze coś? nie chce mi się kalkulować  bo tak na prawdę mało kto potrafi zrozumieć FV za prąd a przy 3 fv i 2 x G12 można zwariować  . Automat opracowałem sam niby prosty ale wszystko z rozsądkiem najważniejsza synchronizacja aby nie było ani przerwy ani podwójnego zasilania  ,a przy zabezpieczeniach 63 A to już raczej nie żarty chociaż zabić może 6A 220V i uziemienie ciała i już się łeb kopci 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

A jakie macie ceny mi na dom3,3 KW 17300,00 +vat 8%,ulga 5 tyś,  na gospodarstwo 5,94 KW 27700,00 + vat 23 %,ulga zwrot vat i 25% od ceny netto ulaga w podatku rolnym    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
3 godziny temu, pawelek32 napisał:

Zdecydowaną większość grzeje w taniej taryfie, więc bliżej mi do 5,50- 6zł na dobę. Przy temperaturach 0 i powyżej taniej grzać klimatyzacją. Split momentalnie nagrzeje i się wyłączy, a dobra izolacja szybko nie wychłodzi pomieszczeń.  Podłoga zdecydowanie wolniej się nagrzewa. CWU z pompy gruntowej wychodzi mi niecałe 8kwh na tydzień dla 4 osób, czyli 8x0.30= 2,40zł na tydzień- śmiesznie tanio. Odnośnie wymiennika to mam odwierty, ale teraz wybrałbym chyba poziomy.
Możesz napisać jakie masz panele i falownik?

falownik 12 kw panele poli 295 w  X 32 szt  do ciepłej wody kolektory + zbiornik 500 l od marca do października koszt napęd pompki 

Weż wytłumacz mnie prostakowi jaszcze raz jak masz to ogrzewanie  

CUW pompa gruntowa pionowy odwiert ok 

klima też rozumiem ale ta podłogówka to maty elektryczne, CO podłogowe z pompy gruntowej  czy jeszcze jakaś nowinka ?

 

 

2 minuty temu, miwigos napisał:

A jakie macie ceny mi na dom3,3 KW 17300,00 +vat 8%,ulga 5 tyś,  na gospodarstwo 5,94 KW 27700,00 + vat 23 %,ulga zwrot vat i 25% od ceny netto ulaga w podatku rolnym    

Wszystkie materiały komplet na niecałe 5 kw to 15000 brutto z 23%  pokrycie blacha trapez reszta to dzień robocizny dla dwóch "FACHOWCÓW "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Ta cena z robocizną ja śie nie znam ,to sam nie założe,za kika lat będzie napewno dużo taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj