Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

agrarmrc    88

Kolega założył i rozlicza się w cyklach półrocznych.

Ciekawe jak wychodzi cenowo/technologicznie z micro inwerterami na każdy 1 lub 2 panele. Podobno lepsze wykorzystanie każdego z nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
30 minut temu, robert1226 napisał:

Mam instalacjie która działa od 14 stycznia .

Moc 9.99kwh koszt to 40000 zł w tym kredyt 0% i ulga w podatku rolnym 25% poniesionych kosztów do wykorzystania przez 15 lat .

Na dzień dzisiejszy jest wyprodukowane 9780kwh rachunek z ok 1 100 zł spadł na 29 zł na dwa miesiące. Max produkcjia dzienna 72kwh .

Kolega pisze ze ma produkcję 30% mocy coś słabo ci działa bo moze nie ustawione na południe, ale to źe masz falownik na wyrost to nie jest dobrze, falownik powinien być skrojony na miarę. 

 

9780 kwh dzielona 260 dni tj 37kw na dzień więc sprawność układu 37% a masz przed sobą zimowy spadek i średnia wydajność spadnie o kilka procent  więc nie taka rewelacja u ciebie jeżeli chodzi o falownik to za 600 zł z 10 kw mam 14 kw i zwiększenie mocy to kwestia ilości paneli a sprawność falowników praktycznie różni się 1 %  

1 godzinę temu, wjmarcia napisał:

Po swojej instalacji zauważyłem, że ważniejszym parametrem od sprawności jest kąt nachylenia względem słońca np umnie max parametry produkcji były na przełomie maj czerwiec

 

Czas na wykorzystanie nadwyżki mam rok od powstania a operatorem jest energa

 

To nie kont nachylenia ale temperatura paneli zmniejsza produkcję prądu im niższa temperatura tym wyższy uzysk oczywiście przy tym samym nasłonecznieniu

4 minuty temu, agrarmrc napisał:

Kolega założył i rozlicza się w cyklach półrocznych.

Ciekawe jak wychodzi cenowo/technologicznie z micro inwerterami na każdy 1 lub 2 panele. Podobno lepsze wykorzystanie każdego z nich.

ma zastosowanie w przypadku regularnego zacienienia niektórych paneli np komin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1584

RU68.... te twoje obliczenia to się nijak mają do rzeczywistości instalacjia np:jak moja to ma wyprodukować 10000kwh rocznie a nie jak ty to liczysz. 

Co do tej koncepcji z falownikiem to sam se zaprzeczasz : bo gdy podniesiesz moc do 14 to za przechowanie oddajesz 30%i w sumie masz tyle prądu dla siebie co teraz no chyba ze nie zgłosisz tego faktu ale to będzie nielegalne i wcześniej czy później i tak się wyda .

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

No i ponad 10 000 kwh będziesz miał ale za minione dni użytkowania od 14 stycznia średnio dzienna produkcja to ok 37 kwh i gdyby utrzymać taką średnią to powinieneś mieć 13 000 kwh za rok jednak teraz produkcja gwałtownie ci będzie spadać  i jeżeli osiągnie 14 stycznia  11000 kwh to będzie sukces a średnia sprawność systemu osiągnie około 30 % czyli 30 kwh na dzień w skali roku .Sam napisałeś że skoro mam tylko 30% to jakiś błąd to nie błąd to średnio roczna zmienność uzysku na którą wpływ ma zachmurzenie, temperatura, pora dnia no i pora roku . Może nie rozumiesz sposobu obliczania ale tak matematycznie to wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1584

Rozumiem o co ci chodzi ale instalacjia jest dopasowana do potrzeb indywidualnych a więc niech i 10% będzie wydajność dziennej ważne ze mi prądu wystarcza i mam w magazynie prawie 2000kwh na ciemne dni .

Ja nie pisałem że masz 30 % mocy  napisałem ze jak zwiększysz instalacjie powyżej 10000 to za przechowanie oddajesz 30% i w sumie to nic nie  zyskujesz 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Tak na  dziś mamy takie przepisy a dodatkowo każdy ma inną strukturę zużycia a niestety z roku na rok zużycie prądu  wzrasta a jego cena będzie rosła . Przyszłość zweryfikuje czy decyzja była trafna czy nie w moim przypadku zwiększenie mocy o 4 kw to inwestycja około 5000 netto więc koszt prawie żaden a amortyzacja błyskawiczna oczywiście zależna od ceny prądu w przyszłości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

Pytanie do tych co już mają instalację, jak odliczaliście vat? cały czy tylko część w przypadku wspólnego licznika na dom i gospodarstwo. Nie mam produkcji zwierzęcej więc 50-60 % to i tak trochę za dużo. Zastanawiam się czy może poczekać za obniżeniem stawki vat i uzyskać tylko 25% ulgi w podatku a vatu nie odliczać. https://www.gramwzielone.pl/trendy/101607/nizszy-vat-na-domowa-fotowoltaike-i-pompe-ciepla-coraz-blizej


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2

Zgadza się temperatura ma wpływ, ale u mnie jest instalacja naziemna i nie odczułem nadmiernej temperatury. Obliczanie sprawności nie ma sensu. Taką ilość kWh instalacja ma wyprodukować przez rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1584
2 godziny temu, Jacek23 napisał:

Pytanie do tych co już mają instalację, jak odliczaliście vat? cały czy tylko część w przypadku wspólnego licznika na dom i gospodarstwo. Nie mam produkcji zwierzęcej więc 50-60 % to i tak trochę za dużo. Zastanawiam się czy może poczekać za obniżeniem stawki vat i uzyskać tylko 25% ulgi w podatku a vatu nie odliczać. https://www.gramwzielone.pl/trendy/101607/nizszy-vat-na-domowa-fotowoltaike-i-pompe-ciepla-coraz-blizej

Jak chcesz odliczyć VAT to jesteś jako mikroprzedsiębiorca  a nie prosument. 

A skąd ci wyszło 50  60%.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

instalację zamontowałem na wiacie na maszyny odliczyłem całość vat licznik na mieszkanie osobno i nie widzę większego problemu wszelkie szacunki to potencjalne problemy a tak sprawa prosta i kilka złotych opłaty za licznik mam kontrolę vat i okaże się czy dobrze zrobiłem

3 godziny temu, wjmarcia napisał:

Zgadza się temperatura ma wpływ, ale u mnie jest instalacja naziemna i nie odczułem nadmiernej temperatury. Obliczanie sprawności nie ma sensu. Taką ilość kWh instalacja ma wyprodukować przez rok.

z pewnością ciemna powierzchnia rozgrzewa panele i sprawność spada dlatego w karcie katalogowej uwzględnia się przy temperaturze chyba 40 C* zwróć uwagę że największa produkcja jest wiosną pomimo że nie mamy najdłuższego dnia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12
RU68 napisał:

instalację zamontowałem na wiacie na maszyny odliczyłem całość vat licznik na mieszkanie osobno i nie widzę większego problemu wszelkie szacunki to potencjalne problemy a tak sprawa prosta i kilka złotych opłaty za licznik mam kontrolę vat i okaże się czy dobrze zrobiłem

A jaką taryfę masz na liczniku na gospodarstwo?


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

G 11 większość energii zużywam w 1 miesiącu  do suszarni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antek84    4
Dnia 29.09.2019 o 21:00, robert1226 napisał:

Mam instalacjie która działa od 14 stycznia .

Moc 9.99kwh koszt to 40000 zł w tym kredyt 0% i ulga w podatku rolnym 25% poniesionych kosztów do wykorzystania przez 15 lat .

Na dzień dzisiejszy jest wyprodukowane 9780kwh rachunek z ok 1 100 zł spadł na 29 zł na dwa miesiące. Max produkcjia dzienna 72kwh .

Kolega pisze ze ma produkcję 30% mocy coś słabo ci działa bo moze nie ustawione na południe, ale to źe masz falownik na wyrost to nie jest dobrze, falownik powinien być skrojony na miarę. 

 

koszt instalacji to cena podana netto, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 30.09.2019 o 19:58, przem64 napisał:

@RU68 napisz później jak wyszła kontrola z US 

bez problemu zwrot całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Licznik dwukierunkowy wymieniają gratis a ja sobie zrobiłem dodatkowe przyłącze  bo prędzej czy później założą licznik obliczający moc max i będą ładować dodatkowe opłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antek84    4
Dnia 21.11.2019 o 19:56, robert1226 napisał:

Nie brutto 23% VAT. 

b tanio. u mnie z dwóch firm wyliczenia to wychodziło 45 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1584

To szukaj dalej , albo wejdź na stronę oferteo i tam wpisz ze szukasz instalacji sami się będą odzywać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj